Atrakcje turystyczne Warszawy możemy zwiedzać w różny sposób. Przy pomocy tradycyjnej mapy lub wynajętego przewodnika. Istnieje także trzecia opcja: korzystanie tylko z własnego telefonu komórkowego! Dla stolicy zostało wydanych wiele aplikacji, które pomogą turystom, ale i miejscowym lepiej poznać miasto. Same standardowe mapy, nawet te najdokładniejsze nie są w stanie zaoferować obrazu, dźwięku i wielu innych funkcji, które posiadają przeróżne aplikacje skierowane do turystów. Zdecydowana większość z nich jest darmowa. Sprawdźmy, które warto zainstalować.
USE-IT WARSAW
Aplikacja mobilna USE-IT Warsaw sprawia, że zwiedzanie Warszawy jest jeszcze przyjemniejsze i efektywne. Za przewodnika wystarczy sam smartfon. USE IT Warsaw pełni funkcję mapy, która została przygotowana specjalnie dla turystów. Jak zapewniają twórcy, aplikacja posiada wszystko to, czego potrzebuje turysta, a więc informacje o środkach transportu, którymi można dotrzeć do przeróżnych atrakcji. Zostały w niej także zawarte informacje o najważniejszych miejscach w stolicy, które warto odwiedzić. Aplikację udostępniono zarówno na system iOS jak i Android, nie wymaga ciągłego połączenia z Internetem, więc można z niej korzystać w dowolnym miejscu. USE IT Warsaw nie zamyka się na lokalnych turystów – posiada polską i angielską wersję językową.
TUP TUP PO WARSZAWIE
Ta aplikacja mobilna została skierowana przede wszystkim do najmłodszych turystów, którzy w towarzystwie rodziców lub opiekunów zwiedzają stolicę. Tup Tup po Warszawie poprzez grę zachęca dzieci do odkrywania miasta. Zostało przygotowanych 7 tras takich jak “Top 10” i “Starówka dla detektywów”. Dzieci mogą też wybrać zwiedzanie swobodne. Aplikacja łączy się z wbudowaną nawigacją i w ten sposób odblokowuje kolejne zadania dopiero, gdy zbliżymy się do wskazanego obiektu. Po dojściu na miejsce pojawia się quiz związany z atrakcją. Dziecko wygrywa grę miejską, gdy poprawnie odpowie przynajmniej na 80 procent pytań. Gra skierowana jest do dzieci, co widać chociażby po jej oprawie graficznej, ale dorośli też nie powinni się nudzić.
CHOPIN IN WARSAW
Aplikacja mobilna stworzona dla słuchaczy muzyki klasycznej i pasjonatów Chopina. Chopin in Warsaw posiada zaznaczone na mapie stolicy atrakcje związane z wielkim kompozytorem. Nie ogranicza się jednak do prostego oznaczania. Gdy np. podejdziemy do Kościoła Wizytek na Krakowskim Przedmieściu i skierujemy kamerę telefonu na oglądany obiekt, aplikacja pokaże nam jak kościół wyglądał w XIX wieku. Jeśli znajdziemy czas, to możemy wybrać się nie tylko na zwiedzanie Warszawy z aplikacją, ale także całego Mazowsza, bo ma ona również w swojej bazie atrakcje spoza samego miasta. Zawiera w sobie również bardziej standardową funkcję, czyli biografię artysty, z którą możemy zapoznać się zarówno w wersji pisemnej jak i dźwiękowej.
PAMIĘĆ MIASTA
Muzeum Powstania Warszawskiego, które nie bez powodu uznawane jest za jedno z najlepszych w stolicy, przygotowało dla turystów także aplikację. Warszawa ma swoją tragiczną historię związaną z II wojną światową. Jest jedną z europejskich stolic, które najbardziej ucierpiały. Pamięć Miasta pozwala na zwiedzanie Warszawy szlakiem pomników, tablic i monumentów związanych z powstaniem warszawskim. Zostały one przyporządkowane do konkretnych dzielnic, co ułatwia początkową nawigację. Aplikacja mobilna posiada dwie wersje językowe: angielską i polską. Do każdego naniesionego na mapę obiektu zostały dodane opisy. Aktorka Sonia Bohosiewicz użyczyła swojego głosu, dzięki czemu o niektórych z nich możemy także posłuchać.
ULICE ‘44
Kolejna aplikacja mobilna związana z powstaniem warszawskim. Tutaj mamy na mapie zaznaczone miejsca, w których doszło do znaczących wydarzeń podczas trwającego 63 dni powstania. Każde miejsce posiada opis oraz datę wydarzenia. Można w ten sposób przejść te tragiczne wydarzenia dzień po dniu. Gdy na dole mapy zmienimy dzień powstania, to pokazuje ona nam wydarzenia związane z tą konkretną datą oraz miejsca, w których miały one miejsce. Aplikacja kolorystycznie i czcionką nawiązuje do historycznych dokumentów. Jest bogata nie tylko w opisy, ale także zdjęcia z tamtego okresu. Można powiedzieć, że jest czymś na wzór kieszonkowego Muzeum Powstania Warszawskiego.
WASZA WARSZAWA
Dzięki tej aplikacji możemy poznać nietypowe atrakcje turystyczne Warszawy. Nietypowe, bo dotyczące dwudziestolecia międzywojennego. Aplikacja jest bardzo bogata w przeróżne funkcje. Pasjonaci historii II Rzeczypospolitej z pewnością powinni się nią zainteresować. Otrzymujemy mapę z zaznaczonymi miejscami związanymi z dwudziestoleciem: niektóre z nich ciągle istnieją, inne już nie. Każdy obiekt został dobrze opisany. Przy wielu z nich możemy także posłuchać wspomnień, poczytać o ciekawostkach lub obejrzeć historyczny filmik. Aplikacja udostępnia również kilka gier miejskich, w których będziemy podążać śladami mieszkańców II RP. Zostały także dodane sylwetki znanych Polaków z tamtych czasów i quizy z wiedzy o dwudziestoleciu międzywojennym. Bardzo ciekawą sprawą jest także mapa stolicy z 1918 roku, którą możemy nałożyć na współczesną.
TRAVEL TO WARSAW
Coś dla zwolenników prostoty. Aplikacja Travel to Warsaw pomoże przede wszystkim turystom, którzy przyjechali do stolicy z zagranicy. Zwiedzanie Warszawy z aplikacją nie będzie dla nich problemem, bo posiada ona język angielski. Skupia się na obiektach, które można zaliczyć do kategorii: “trzeba zobaczyć”, a więc idealnie się nadaje na jednodniowy lub weekendowy wyjazd. Travel to Warsaw posiada bardzo proste menu, które składa się tylko z okienek z atrakcjami. Po ich kliknięciu możemy w języku angielskim przeczytać, co to za miejsce i dlaczego warto je odwiedzić. Ta propozycja powinna spodobać się osobom starszym, które czasem gubią się w rozbudowanych aplikacjach.
WARSAW TOUR
Ta aplikacja mobilna została przygotowana przez urząd miasta w Warszawie. Na głównym ekranie wybieramy dwie dowolne kategorie z dostępnych takich jak: Nie przegap, Wisła, Warszawa sportowa, Warszawa kulinarna, Warszawski Urban Art. W następnym kroku wyświetla się mapa stolicy z zaznaczonymi miejscami z wybranych kategorii. Gdy zdecydujemy się na konkretne miejsce, to możemy o nim wcześniej poczytać lub od razu ustawić nawigację. Warsaw Tour skierowana jest głównie do pieszych turystów, ale posiada również specjalną kategorię dla pozostałych: Nie tylko pieszo. Tam możemy sprawdzić, gdzie szukać dorożek, omnibusów lub kolejki. Po odwiedzeniu jednego z miejsc, aplikacja sugeruje, co podobnego moglibyśmy jeszcze zobaczyć.
VETURILO
Aplikacja powinna być doskonale znana przyjezdnym, którzy zdecydują się zwiedzić atrakcje turystyczne Warszawy na rowerze. Jest to oficjalna aplikacja do systemu wypożyczalni rowerów miejskich. W stolicy jest aż kilkaset stacji, więc można całe miasto zwiedzić na dwóch kółkach, po drodze odstawiając rower w kolejnych punktach. Dobrze jest się jeszcze przed przyjazdem zarejestrować w Veturilo i doładować konto, by później niepotrzebnie nie tracić czasu. Aplikacja wyświetla nie tylko lokalizację stacji w mieście, ale także liczbę dostępnych rowerów na każdej z nich oraz liczbę wolnych stojaków. Logujemy się do niej za pomocą numeru PIN. Rower wypożyczyć można przy pomocy aplikacji mobilnej lub przy pomocy ekranu na stacji.
ARCHIMAPA
Aplikacja mobilna Archimapa została stworzona z myślą o pasjonatach architektury. Powstała na podstawie serii map wydawanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Do wyboru dostajemy siedem przewodników: Ancymapa, Żydowskie dziedzictwo, 20-lecie międzywojenne, Warszawa niezaistniała, Warszawski socrealizm, Dziedzictwo Architektury Warszawy lat 1945-1989 oraz Mozaika warszawska. Gdy zdecydujemy się na jeden z nich, to w następnym kroku możemy przejechać Warszawę szlakiem wybranej przez siebie architektury. Dostępna jest opcja poczytania o konkretnym stylu, a następnie o każdym zaznaczonym miejscu. Wybór jest naprawdę szeroki i z pewnością nie wystarczy weekendu, by zobaczyć wszystko, co tutaj zostało zaproponowane. Aplikację przygotowano z dbałością o szatę graficzną przy jednoczesnym zachowaniu prostoty obsługi.