Żel do mycia twarzy

Angelika Niedźwiedzka

Żel do twarzy to jeden z popularniejszych kosmetyków pielęgnacyjnych, chętnie używany zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Choć mogłoby się wydawać, że znalezienie tego odpowiedniego dla siebie wśród sklepowych półek nie będzie szczególnym wyzwaniem, często jest wręcz odwrotnie. Kluczowe jest poznanie potrzeb swojej cery a następnie odnalezienie produktu dedykowanego właśnie takim potrzebom. 

Oczyszczanie twarzy, od czego zacząć?

Nasza skóra codziennie ma kontakt z zanieczyszczeniami, głównie z kurzem oraz smogiem. Codziennie pełni więc ona bardzo ważne zadanie – stanowi barierę między środowiskiem zewnętrznym, a naszym organizmem. Zdrowa skóra nie przepuści do środka nic, co nie powinno się tam znaleźć. 

Skóra twarzyPrawidłowe funkcjonowanie cery może jednak zostać zaburzone, jeśli nie będziemy odpowiednio jej oczyszczać. Można to porównać do działania filtra w różnych urządzeniach – zapchany filtr jest nieefektywny, dlatego regularnie trzeba go oczyszczać. Cera przeciążona da o sobie znać pod postacią wyprysków, niedoskonałości, czasem nadmiernym wydzielaniem łoju lub podrażnieniami. To oczywisty sygnał, że coś nie funkcjonuje tak, jak powinno i należy wdrożyć odpowiednią pielęgnację. A pielęgnacja zaczyna się właśnie od oczyszczania.

Produktów oczyszczających do twarzy jest wiele. Niektóre osoby używają w tym celu samej wody, choć nie jest to najlepsze rozwiązanie. Nie wszystkie zabrudzenia na naszej twarzy będzie się dało usunąć tylko przy pomocy wody, tak jak nie da się dokładnie umyć rąk tylko zanurzając je pod bieżącą wodą. Dawniej korzystano z wody z mydłem i to również nie jest najlepsze rozwiązanie, ponieważ zwykłe mydło ma pH zasadowe. Oznacza to, że jego używanie zaburza pH skóry, co wiąże się z zaburzeniem jej prawidłowego funkcjonowania. Ponadto, takie tradycyjne mydła mogą zawierać dość silne substancje czyszczące i przesuszać delikatną skórę twarzy.

Kosmetyki myjące znaleźć możemy w różnych formach. Na rynku dostępne są płyny micelarne, którymi przy pomocy wacika przecieramy twarz, usuwając zabrudzenia. Warto jednak pamiętać, że po użyciu takiego płynu zawsze powinniśmy przemyć twarz wodą, nawet jeśli producent deklaruje, że nie trzeba tego robić. Usuwamy w ten sposób pozostałości zabrudzeń oraz sam produkt myjący z powierzchni skóry. Możemy też skorzystać z olejków myjących, które są bardzo skuteczne i delikatne dla skóry, ale również należy je następnie usunąć stosując kosmetyk na bazie wody (pianka, żel). Inne opcje to pianki myjące (produkt bardzo ekonomiczny – stosując ilość wielkości ziarnka grochu umyjemy całą twarz), specjalne rękawice do oczyszczania i demakijażu (używa się ich bez jakichkolwiek środków myjących), a w ostatnim czasie coraz częściej można znaleźć kostki myjące. Takie kostki wyglądają jak mydło, ale mają dopasowany do potrzeb skóry twarzy skład, dlatego możemy ich bezpiecznie używać. Są ekologiczne, ponieważ opakowanie to tylko mały kartonik, a także bardzo wydajne.

Najczęściej jednak wybór klientów drogerii i perfumerii pada na żel do oczyszczania twarzy i nie bez przyczyny został on wymieniony na samym końcu. Pod pojęciem żelu do mycia twarzy kryje się tak naprawdę wiele różnych kosmetyków o odmiennym działaniu.

Żel myjący do twarzy – dlaczego warto go używać?

Oczyszczanie twarzy żelemŻel oczyszczający do twarzy to produkt bardzo prosty w użyciu, idealnie nadaje się dla osób, które nie mają dużo czasu na pielęgnację. Żel do twarzy należy nałożyć w niewielkiej ilości na dłoń, i rozsmarować na zwilżonej wcześniej twarzy. Masujemy w ten sposób twarz kolistymi ruchami, wytwarzając pianę. Po kilkudziesięciu sekundach wystarczy spłukać dokładnie cały produkt wodą, a twarz jest oczyszczona.

Poza łatwością stosowania, żel oczyszczający do twarzy zazwyczaj dostępny jest w szczelnie zamkniętym opakowaniu z pompką lub w tubie, co zapobiega przedostawaniu się drobnoustrojów do wnętrza opakowania. Ze względu na to, że to najpopularniejszy kosmetyk do mycia twarzy, stosunkowo łatwiej jest znaleźć ten odpowiedni dla nas i potrzeb naszej skóry, z dobrym składem a także w satysfakcjonującej cenie. Wybór ten staje się jeszcze prostszy, kiedy znamy potrzeby swojej skóry i wiemy po jakiego rodzaju kosmetyki sięgnąć.

Jak wybrać najlepszy żel do mycia twarzy?

Nie istnieje jeden, uniwersalny, najlepszy żel do mycia twarzy dla każdego, ponieważ nasze cery różnią się i potrzebują innych składników i pielęgnacji. Dobry żel do mycia twarzy to taki, który służy naszej skórze. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze?

Przede wszystkim powinniśmy rozpoznać swój typ cery i ewentualne problemy. Podstawowy podział obejmuje skórę tłustą, normalną, suchą lub mieszaną. W większości przypadków łatwo jest rozpoznać swój rodzaj – jeśli po kilku godzinach od ostatniego umycia skóra zaczyna błyszczeć, odbijać światło, oznacza to, że mamy skórę tłustą (jeśli błyszczy cała twarz) lub mieszaną (jeśli błyszczy tylko tzw. strefa T – czoło, nos, broda). Jeżeli na co dzień towarzyszy nam uczucie naciągnięcia na skórze, mamy skórę suchą. Jest to oczywiście uproszczona metoda rozpoznawania typu cery, a w razie wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą. Poza podstawowymi typami skóra może mieć różne problemy, np. być wrażliwa, trądzikowa itd. 

Znając swój rodzaj cery oraz potrzeby swojej skóry możemy zacząć rozglądać się za odpowiednim produktem. Żel do twarzy to kosmetyk myjący, co oznacza że nie ma on długiego kontaktu ze skórą. Mimo to, zastosowanie bardzo silnie myjących substancji u niektórych osób może wywoływać przesuszenie czy podrażnienia. Dlatego w przypadku kosmetyków myjących to osoby z cerą wrażliwą, skłonną do alergii czy przesuszania, powinny szczególnie uważać.

Żel do mycia twarzy trądzikowej

Osoby z problemem trądziku, choć często zakłada się, że mają tłusty typ cery, mogą mieć również inne typy skóry. Oczyszczając cerę trądzikową trzeba mieć na uwadze delikatność, ponieważ możemy łatwo przenieść bakterie z miejsc objętych trądzikiem na pozostałe partie twarzy. 

Cera trądzikowaDobrze jest, jeśli żel do twarzy trądzikowej zawiera substancje działające bakteriobójczo a także takie, które wspomogą budowanie bariery ochronnej skóry. Trzeba jednak uważać na zawartość alkoholu w składzie, bo choć działa on odkażająco, ma silne działanie przesuszające oraz destabilizuje skórę, co na dłuższą metę może przyczynić się do jeszcze większych problemów skórnych. 

Inną znaną substancją antyseptyczną oraz działającą przeciwzapalnie jest kwas salicylowy. Siła jego działania zależy od stężenia, a jeśli decydujemy się na żel myjący do twarzy z kwasem salicylowym, lepiej wybrać produkt o niższym stężeniu, jako że mamy z nim częsty kontakt. Kwas salicylowy sprawdza się także przy cerach tłustych, ponieważ ogranicza wydzielanie sebum.  Osoby, które słabiej tolerują kwas salicylowy mogą zdecydować się na żel do twarzy z jego pochodnymi – lipohydroksykwasami.

Również składniki typowo roślinne wykazują działanie antybakteryjne. Należą do nich np. czarna porzeczka, szałwia czy dąb a także olejek z drzewa herbacianego czy olejek rozmarynowy. 

Żel do mycia twarzy trądzikowej może zawierać również substancje, które pomogą w wygojeniu się skóry. Należą do nich np. propolis i aloes. Takie substancje, jeśli nie w żelu myjącym, zdecydowanie powinny znaleźć się na dalszym etapie pielęgnacji aby zaleczone stany zapalne mogły się wygoić i nie pozostawić blizn.

Nawilżający żel do mycia twarzy dla osób z przesuszoną cerą

Osoby posiadające cerę suchą mogą mieć poczucie, jakby ich skóra była mocno napięta. Brak jej sprężystości a po nałożeniu makijażu uwidaczniają się suche skórki. Jako że sam kontakt z wodą ma działanie przesuszające, dobry żel do mycia twarzy powinien być możliwie najdelikatniejszy, choć skuteczny. Cera sucha potrzebuje dobrego nawilżenia i jest to zadanie dalszych etapów pielęgnacji, np. serum czy kremu. Na etapie mycia należy zadbać, aby nie pogorszyć jej stanu.

Nawilżający żel do mycia twarzy zdecydowanie nie powinien być oparty na silnie działających substancjach jak alkohol czy SLS a także nie powinien zawierać drobinek peelingujących, które w codziennym użytkowaniu mogą być zbyt silne dla delikatnej skóry. Warto zwrócić uwagę na pH kosmetyku, aby było zbliżone do pH skóry, czyli w granicach 4,7-5,6.

Nawilżanie skóryOprócz delikatnych substancji myjących, żel nawilżający do twarzy, jak sama nazwa mówi, powinien zawierać składniki nawilżające. Do tych nawilżających bezpośrednio i mających możliwość przenikania bariery naskórka należą gliceryna i mocznik. Działanie nawilżające wykazuje też aloes, kwas hialuronowy, kolagen czy propolis. Dobrze widziane są także pantenol i alantoina, które wykazują działanie łagodzące. Możemy więc zdecydować się np. na oczyszczający żel aloesowy do twarzy lub żel z wysoką zawartością gliceryny.

Aby zorientować się, czy kupiony przez nas żel nawilżający do twarzy spełnił swoje zadanie, wystarczy obserwować swoją skórę bezpośrednio po umyciu, jeszcze przed nałożeniem następnych kroków pielęgnacji. Jeśli skóra jest napięta i czujemy ściągnięcie, ten produkt nie jest dla nas najlepszy. 

Żel do mycia twarzy wrażliwej

Problem skóry wrażliwej mają często osoby o suchym typie cery, choć nie zawsze musi tak być. Do grupy tej zaliczyć można także osoby chore na atopowe zapalenie skóry, z ogólnie pojętymi alergiami i innymi problemami skórnymi. Zadanie jest jednak nieco trudniejsze, ponieważ wrażliwość skóry często skorelowana jest z konkretnymi składnikami kosmetyków. Aby wiedzieć jakie produkty wybierać i czego unikać, musimy odkryć które substancje mają zły wpływ na naszą cerę.

Producenci starają się wyjść tym problemom naprzeciw, tworząc specjalne linie dla osób ze skórą wrażliwą. Zawierają one substancje, które nie działają negatywnie na skórę większości ludzi. Do grupy takich produktów należą np. dermokosmetyki. Kosmetyki naturalne o wiele częściej wykazują działanie alergizujące i drażniące niż te opracowane w laboratorium i dokładnie przebadane, dlatego właśnie one są zalecane osobom o cerze wrażliwej.

Naturalny żel do mycia twarzy wrażliwej może zawierać składniki takie jak łagodzący aloes (który dobrze jednak wcześniej sprawdzić, gdyż aloes często uczula). Dobrze powinny sprawdzić się olejki: jojoba, kokosowy, makadamia, a także ekstrakt z rumianku, bławatka czy lipy. Pożądane substancje łagodzące to także alantoina i pantenol.

Żel do mycia twarzy dla mężczyzn

Obecnie coraz więcej mężczyzn także chce zadbać o swoją cerę i pozbyć się ewentualnych problemów. Dobry żel do mycia twarzy jest w takiej sytuacji pierwszym wyborem. Wielu producentów oferuje specjalne, męskie linie zawierające m.in. produkty oczyszczające. Czy jednak takie produkty różnią się czymś od innych stojących na sklepowych półkach, w zamyśle dedykowanym kobietom?

Żel dla mężczyznW rzeczywistości żel do mycia twarzy dla mężczyzny nie różni się zbytnio od żelu dla kobiet, zwłaszcza jeśli mowa o działaniu i składzie. Główna różnica to zastosowane substancje zapachowe. Nie każdy mężczyzna będzie miał ochotę myć twarz żelem o zapachu np. różanym i jest to zrozumiałe, dlatego może sięgnąć albo po produkty dedykowane mężczyznom, albo skorzystać z produktów bezzapachowych takich jak dermokosmetyki. 

Nie należy więc zbytnio przejmować się faktem, że żel do twarzy, którego używamy, przeznaczony jest na kobiet. Co więcej, na większości kosmetyków nie ma żadnej informacji co do płci, która powinna go używać 🙂 Najważniejsze w tym przypadku to znaleźć produkt dopasowany do naszej skóry, który będzie wygodny w stosowaniu.

Żel micelarny do mycia twarzy – czym tak naprawdę jest?

Żel do oczyszczania twarzy powinniśmy dobierać według typu i potrzeb skóry, natomiast nie są to jedyne kwestie, na które warto zwrócić uwagę. Już sama formuła kosmetyku może sprawić, że będziemy bardziej lub mniej zadowoleni. Możemy zdecydować się np. na żel micelarny do mycia twarzy, którego działanie jest skuteczne, ale delikatne.

Micele działają w bardzo charakterystyczny sposób. Posiadają one część przyciągającą i odpychającą wodę. Dzięki takiej budowie przyciągany przez nie tłuszcz niejako zamykany jest wewnątrz cząsteczek a zabrudzenia zostają rozpuszczone. Jest to działanie bardzo delikatne dla skóry, ponieważ nie narusza bariery hydrolipidowej. 

Żele micelarne polecane są szczególnie osobom, które są posiadaczami cery wrażliwej, mogą jednak sprawdzić się także w przypadku problemów trądzikowych. Żel do mycia twarzy trądzikowej również powinien być bardzo delikatny i nie powodować przenoszenia bakterii w inne części twarzy, dlatego ważne w tym przypadku jest uważne stosowanie kosmetyku w miejscach problematycznych.

Zaletą żeli micelarnych do mycia twarzy jest również możliwość stosowania ich jako środka do demakijażu. Z łatwością rozpuszczają one dość silne zabrudzenia jakimi niewątpliwie jest makijaż.

Żel do mycia twarzy – naturalny czy dermokosmetyk?

Obecnie mamy do czynienia z dużą popularnością kosmetyków naturalnych, które zawierają minimalną ilość sztucznych dodatków. Niejednokrotnie jednak naturalność jest utożsamiana np. z delikatnością czy niższym ryzykiem występowania alergii w porównaniu do “chemicznych” kosmetyków. Tymczasem delikatny żel do mycia twarzy wcale nie musi być naturalny, a naturalny nie zawsze będzie delikatny.

Naturalne kosmetykiFaktem jest, że w przypadku kosmetyków naturalnych prawdopodobieństwo wystąpienia alergii nie jest wcale niskie, ponieważ substancje naturalne uczulają dość często. Mają też one większy potencjał do powodowania podrażnień, a dodatkowo nie wszystkie naturalne substancje zostały gruntownie przebadane pod każdym kątem. Mogą więc łatwiej wchodzić w reakcje z innymi substancjami.

Dermokosmetyki są w zasadzie zaprzeczeniem kosmetyków naturalnych, w dużej mierze składają się one z substancji stworzonych w laboratorium, dzięki czemu są o wiele lepiej przebadane i mniej reaktywne. Właśnie dlatego dermokosmetyki zalecane są szczególnie osobom z cerą wrażliwą.

Nie oznacza to jednak, że kosmetyki naturalne są złe i nie powinniśmy ich stosować. Jeśli nie mamy problemów z wrażliwością, podrażnieniami, alergiami i nasza skóra dobrze reaguje np. na naturalny żel do mycia twarzy, serum czy krem to nie ma powodów do obaw.  Kontrowersje, również w przypadku produktów, które pozostają na twarzy stosunkowo krótko, jak np. żel do twarzy budzą jednak dwie grupy składników kosmetycznych.

Żel do mycia twarzy bez SLS i parabenów – czy trzeba ich unikać?

Sodium Laureth SulfateKwestia SLS wspomniana już została przy okazji cery wrażliwej. Dla wielu osób żel do mycia twarzy bez SLS i parabenów to gwarancja delikatności i bezpieczeństwa. Rzeczywiście, SLS to substancja o działaniu dość silnym i może ona powodować podrażnienia czy przesuszenie. Nie oznacza to jednak, że zaszkodzi ona każdemu, kto zdecyduje się na stosowanie żelu z tym składnikiem. Poza SLS, czyli Sodium Lauryl Sulfate, substancje myjące o silnym działaniu to SLES (Sodium Laureth Sulfate), SCS (Sodium Cetearyl Sulfate), ALS (Ammonium Lauryl Sulfate) czy MLS (Magnesium Lauryl Sulfate). Żaden delikatny żel do mycia twarzy nie powinien ich zawierać.

Według badań stosowanie tych substancji w postaci rozpuszczonej w wodzie, przy krótkotrwałym kontakcie ze skórą nie jest niebezpieczne. Nie mają one potwierdzonego działania rakotwórczego i nie są alergenami. Jeśli jednak wolimy lub musimy stosować kosmetyki z delikatniejszymi substancjami myjącymi, warto szukać takich zawierających Coco Glucoside, Decyl Glucoside, Disodium Cocoyl Glutamate czy Lauryl Glucoside.

Parabeny to z kolei substancje konserwujące. Choć konserwanty kojarzą nam się pejoratywnie, kosmetyk bez konserwantów bardzo szybko się psuje. Parabeny zyskały złą sławę, kiedy ukazały się wyniki badań stwierdzające, że substancje te zostały odkryte w tkankach kobiet chorujących na raka piersi. Po dokładniejszym przyjrzeniu się tym związkom i wielu badaniom stwierdzono niewielkie ryzyko odkładania się w tkankach tłuszczowych oraz słabą aktywność estrogenową. Jak mówi przysłowie, “dawka czyni truciznę” i tak jest w przypadku większości stosowanych w kosmetyce substancji. 

Stosowane w kosmetykach ilości parabenów są bardzo niewielkie, ponieważ substancje te mają silne działanie konserwujące. Unia Europejska wprowadziła odpowiednie regulacje, również dla produktów do stosowania u dzieci, dlatego wszystkie kosmetyki produkowane zgodnie z tymi wytycznymi uznawane są za bezpieczne dla zdrowia. Warto mieć świadomość, że w przypadku innych konserwantów dawki stosowane w kosmetykach mogą być o wiele wyższe ze względu na mniejszą zdolność do konserwacji. 

Parabeny znajdziemy w składzie pod nazwą Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben czy Butylparaben, przy czym Methylparaben i Propylparaben uważane są za bezpieczne. Pozostałe dwa traktuje się jako bezpieczne do odpowiedniego stężenia. Zamiast parabenów stosowanych jest bardzo wiele różnych substancji takich jak alkohole czy np. kwas salicylowy. 

Żel to nie wszystko… kolejne kroki pozwalające oczyścić skórę

Nawet najlepszy żel do mycia twarzy może być niewystarczający w przypadku skór bardziej problematycznych, ze skłonnością do zapychania czy trądziku. Dlatego każdy, ale w szczególności posiadacze cer z problemami powinni pójść o krok dalej w pielęgnacji i wdrożyć do swojego rytuału pielęgnacyjnego dodatkowe kosmetyki.

Peeling skóryŻel do twarzy oczyszcza naszą skórę na co dzień, jednak raz na jakiś czas warto sięgnąć po silniejsze rozwiązanie jakim jest peeling. Peelingi mają za zadanie złuszczyć martwy naskórek, a co za tym idzie – przyspieszyć proces jego wymiany. Martwe komórki naskórka naturalnie odrywają się od skóry, jednak część z nich może gromadzić się w porach i powodować powstawanie wyprysków czy wągrów. 

Regularne złuszczanie cery pomaga oczyścić pory oraz usunąć martwe komórki. Ze względu na to, że jest to zabieg silniej oddziaływujący na skórę i powodujący naruszenie bariery skóry, nie powinno się go wykonywać zbyt często. W zależności od konkretnego produktu i naszych potrzeb – nie częściej niż dwa razy w tygodniu ale też nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie. Choć przerwanie bariery ochronnej skóry wydaje się być wadą peelingu, jest też jego zaletą. Dzięki osłabieniu odporności skóry kosmetyki, które nałożymy na twarz po zabiegu wchłoną się o wiele głębiej i w o wiele większym stopniu. 

Kolejnym krokiem oczyszczającym może być tonik, choć nie zawsze tak jest. Toniki różnią się między sobą i ich główną rolą jest przywrócenie właściwego pH skóry. Wiele z nich zawiera jednak substancje oczyszczające dodatkowo skórę. Mimo to, nie należy oczekiwać od toniku takiego oczyszczenia, jakie zapewnia żel do twarzy czy peeling, to raczej kosmetyk wspomagający.

Na tym kończy się etap stricte oczyszczania skóry a zaczyna nawilżanie, natłuszczanie łagodzenie itd., w zależności od potrzeb. Mimo to nawet sera do twarzy czy kremy mogą zawierać substancje zapobiegające np. zapychaniu porów i warto je stosować, jeśli ten problem nas dotyczy. Tutaj również warto zwracać uwagę na obecność wcześniej wymienianych składników. Dlatego, jeśli nasza skóra jest sucha, odpowiednią opcją dla niej może okazać się nawilżający żel aloesowy do twarzy. Z kolei w przypadku cery trądzikowej warto poszukać w kosmetykach np. olejku z drzewa herbacianego.

Jak widać, żel do twarzy to kosmetyk, którego działanie ma ogromne znaczenie w pielęgnacji i może rzutować na skuteczność kolejnych etapów i kosmetyków. Istnieje jednak cała gama produktów, a żel oczyszczający do twarzy to tylko jeden z nich. Jeśli nie uda nam się znaleźć idealnego, warto sięgnąć np. po piankę lub olejek.

Oceń artykuł


Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj