Aktualności

Wystawa plenerowa pt. „Gombrowicz” zawitała do Radomia 

0

Wystawa plenerowa pt. „Gombrowicz” podróżuje po kraju – w tym miesiącu zawitała do Radomia i zostanie tu aż do czerwca 2021 r. Wszystkie osoby zafascynowane twórczością jednego z najważniejszych polskich powieściopisarzy i dramaturgów, a także tych, którzy chcieliby bliżej zaznajomić się z sylwetką i twórczością Gombrowicza, zachęcamy do odwiedzenia ekspozycji w Radomiu. 

Witold Gombrowicz
Witold Gombrowicz
Zdjęcie: Bohdan_Paczowski / commons.wikimedia.org

Wystawa pt. „Gombrowicz”

Wystawa pt. „Gombrowicz” przygotowana została jako wydarzenie kończące cały cykl imprez zorganizowanych w związku z 50. rocznicą śmierci polskiego pisarza. Ekspozycja udostępniona została zwiedzającym w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, po czym miała odwiedzać różne miejsca w całym kraju, które w jakiś sposób są związane z osobą Gombrowicza. W planach było pokazanie wystawy m.in. w Lublinie, Kielcach, Gdyni, Radomiu i Wsoli – niestety pandemia koronawirusa wymusiła zmianę planów i zmieniła kolejność odwiedzanych miast. Jak dotąd wystawa prezentowana była poza Warszawą np. we Wrocławiu i Wsoli (w przypałacowym parku), ale nadal odwiedzić ma też wiele innych miast w Polsce oraz Francję (dokładnie Vence, gdzie Gombrowicz mieszkał pod koniec życia i gdzie został pochowany).  

Scenariusz wystawy przygotowali Anna Spólna i Tomasz Tyczyński, są oni też pomysłodawcami projektu. Koncepcję plastyczną ekspozycji stworzył Adam Orlewicz. Zdjęcia tworzące ekspozycję zrobione zostały przez Bohdana Paczowskiego i Susannę Fels, na wystawie zobaczymy także fotografie wchodzące w skład zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza i Biblioteki Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Poza zdjęciami wystawę tworzą również cytaty z różnych utworów Gombrowicza oraz notatki biograficzne. Teksty umieszczone na wystawie przygotowane zostały w języku polskim, angielskim oraz francuskim. Całość tworzy nietuzinkową instalację, która jest próbą przekazania tego, w jaki sposób Witold Gombrowicz postrzegał rzeczywistość, literaturę, a nawet samego siebie i jak się do nich ustosunkowywał. Bardzo udanym zabiegiem pomocnym w tych staraniach jest efekt para-lustrzanych odbić. Dzięki niemu każdy widz może się przejrzeć w „Gombrowiczu” jak w lustrze – i to nie w przenośni! 

Organizacji wystawy podjęło się Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane ze środków finansowych z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego. 

Wystawa w Radomiu 

Mieszkańców Radomia oraz wszystkich, którzy w najbliższych miesiącach odwiedzą to miasto, zachęcamy do zobaczenia wystawy. Znajduje się ona przed biblioteką główną, adres: Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich, ul. J. Piłsudskiego 12, Radom. Wstęp jest oczywiście bezpłatny, a wystawę można odwiedzać w zasadzie o dowolnej porze dnia i nocy. Jeśli nie po drodze nam do Radomia, warto sprawdzić, gdzie wystawa będzie prezentowana w drugiej połowie przyszłego roku. Na profilu facebookowym Biblioteki z Radomia możemy również zobaczyć fotorelację online dokumentującą wystawę. 

Gombrowicz a Radom 

Witold Gombrowicz był związany z Radomiem i jego okolicami. Urodził się w leżących pod Radomiem Małoszycach, często też bywał we Wsoli (również pod Radomiem) u swojego brata (od 2009 r. w posiadłości tej znajduje się Muzeum Witolda Gombrowicza).  W twórczości pisarza można znaleźć wiele opisów tych terenów.  

Z kolei począwszy od 1993 r. w Radomiu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski, który już od pierwszej edycji wspierany był przez wdowę po wielkim pisarzu, Ritę Gombrowicz. Organizatorem wydarzenia jest Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu.

Informacje o biografii i twórczości pisarza znajdziesz w tym obszernym artykule.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj