Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów?
„Wypadające włosy”, „sposoby na wypadające włosy” i inne tego typu hasła niejedna z nas z uporem maniaka wpisuje w wyszukiwarkę, szukając złotego środka na swój problem. W Internecie roi się od przeróżnych porad, zaczynając od tych babcinych, kończąc na profesjonalnych radach udzielanych przez specjalistów. Oto kompendium wiedzy na temat wypadających włosów, które pomoże Ci pożegnać się z tą przypadłością.
Wypadanie włosów – przyczyny
Na nasze nieszczęście, przyczyny wypadania włosów mogą być bardzo różne. Wypadanie włosów to proces zupełnie naturalny i każdy z nas codziennie traci ich część, a w ich miejsce pojawiają się nowe. Szacuje się, że dziennie tracimy kilkadziesiąt do stu włosów i w takiej sytuacji nie ma się czym martwić. Jeśli ilość ta jest większa niż sto warto zacząć interesować się tematem. Oczywiście, nie jesteśmy w stanie policzyć ile włosów dziennie nam wypada, jeżeli jednak na grzebieniu, szczotce do włosów lub ubraniach jest ich podejrzanie dużo, w naszej głowie powinna zapalić się lampka ostrzegawcza. Duży problem pojawia się, jeśli mamy naprawdę mocno wypadające włosy. Kiedy tracimy więcej włosów, niż mamy tych, które są w fazie wzrostu i uzupełniają „luki”, pojawia się problem, bo łysienie zaczyna być widoczne.
Choroby będące przyczyną wypadania włosów
Wśród przyczyn wypadających włosów jest sporo takich, które wynikają z zaburzeń lub schorzeń naszego organizmu. Pierwszym z nich może być zatrucie toksynami, które czasami jest powodem mocno wypadających włosów. Choć takie przypadki wydają się być niezbyt częste, również toksyny z dymu papierosowego mogą przyczyniać się do wypadania włosów, dlatego rzucenie tego nałogu zdecydowanie wyjdzie nam na zdrowie.
Oczywistą dla wszystkich przyczyną wypadania włosów jest także chemioterapia, choć należy tutaj wspomnieć, że nie każda chemioterapia taki efekt wywoła. W przypadku utraty włosów z takiej przyczyny, ich odrastanie zaczyna się dopiero po zaprzestaniu leczenia.
Na stan włosów ogromny wpływ mają problemy tarczycy, czyli jej nadczynność lub niedoczynność, ale także inne choroby ogólnoustrojowe. W przypadku chorób tarczycy za taki stan odpowiada zaburzenie prawidłowej produkcji tworów rogowych skóry takich jak paznokcie i włosy właśnie. Dopiero wdrożenie leczenia i odpowiedniej diety przyniesie pożądane efekty.
Nieprzyjemną dolegliwością jest też z pewnością grzybica skóry głowy, która z oczywistych względów jest odpowiedzialna za nadmierne wypadanie włosów. Jest to przypadłość o tyle niebezpieczna, że jeśli grzyb wniknie w pobliżu mieszków włosowych i uszkodzi nasze cebulki, łysienie jest nieodwracalne. Z tego też powodu jest to choroba, której zdecydowanie nie należy bagatelizować i warto już po wystąpieniu pierwszych objawów udać się do lekarza.
Z problemem wypadających włosów nie zostajemy jednak sami. Jeśli mamy podejrzenia, że proces ten za bardzo się u nas nasilił, chorujemy na przypadłości, których objawami jest zwiększone wypadanie włosów lub po prostu niepokoi nas stan naszych włosów, możemy udać się do trychologa. Jest to specjalista zajmujący się chorobami włosów i skóry głowy, który zrobi nam odpowiednie badania oraz przepisze tabletki lub preparaty na wypadające włosy. Z pewnością jest to więc osoba, która podpowie nam jak ratować wypadające włosy i być może przepisze również skuteczne tabletki na wypadanie włosów.
Co na wypadanie włosów?
Wiemy już co może być przyczyną mocno wypadających włosów. Warto więc wziąć sprawy w swoje ręce i dowiedzieć się jak wzmocnić wypadające włosy, aby znów były piękne i mocne. Do dyspozycji mamy całą masę kosmetyków, które mogą ten proces zatrzymać. Są to więc przede wszystkim wszelkie wzmacniające i delikatnie oczyszczające szampony na wypadające włosy. Mogą one zawierać różne wyciągi z ziół, które pobudzą naszą skórę głowy do pracy oraz substancje wzmacniające i uelastyczniające włosy, dzięki którym przestaną się one łamać czy wykruszać. Dobór odpowiedniego szamponu jest szczególnie ważny, jeśli wypadanie włosów spowodowane jest problemami ze skórą głowy. Kosmetyk ten ma z nią bezpośredni kontakt i może realnie wpływać na jej stan.
Bardzo popularnym produktem pozwalającym zwalczyć problem mocno wypadających włosów są wszelkiego rodzaju wcierki pobudzające porost włosów. Ich działanie jest bardzo skuteczne, ponieważ nakładamy je wyłącznie na skórę głowy i pozostawiamy do wchłonięcia, składniki aktywne mają więc szansę zadziałać. Oprócz pobudzenia wzrostu włosów, wcierki także przyspieszają ten proces, dlatego świetnie sprawdzają się również u osób chcących zapuścić włosy, nawet gdy nie mają problemu z ich wypadaniem. Aby odnaleźć wcierkę idealną dla siebie, warto popytać znajomych o rekomendacje lub poszukać opinii na temat poszczególnych produktów w Internecie.
Osoby, których problem wynika z zaburzeń pracy skóry głowy powinny zainteresować się specjalnymi peelingami do niej przeznaczonymi. Zdadzą one egzamin w sytuacjach, kiedy skóra ma problem z samodzielnym oczyszczaniem się lub nadprodukcją łoju. Kosmetyk usunie sebum i martwy naskórek a delikatny masaż pobudzi krążenie, co świetnie wpływa na cebulki włosowe. Regularne stosowanie peelingów do skóry głowy to doskonałe uzupełnienie kuracji przeciw wypadaniu włosów.
Ostatnią grupą kosmetyków, którymi warto zainteresować się nie tylko jeśli mamy problem z wypadaniem włosów są wszelkie produkty ochronne. W grupie tej znajdziemy więc olejki ochronne do stosowania na końcówki, preparaty chroniące przed promieniowaniem UV, produkty do stylizacji na ciepło i inne. Dzięki nim włosy lepiej znoszą nieprzyjazne czynniki zewnętrzne, a więc nie ulegają uszkodzeniom i pozostają na naszej głowie na dłużej.
Oprócz tego warto zastosować się do kilku zasad pielęgnacyjnych i kontynuować ich przestrzeganie nawet, jeśli stan naszych włosów się poprawi. Mowa tutaj o delikatnym ich traktowaniu – po umyciu należy tylko delikatnie odsączyć nadmiar wody w ręcznik i nie pocierać ich. Dodatkowo, warto zadbać, aby woda w której myjemy włosy była ciepła, ale nie gorąca. Na koniec dobrze spłukać je chłodną wodą, dzięki czemu domkniemy łuski włosów i będą one o wiele ładniej wyglądać. Jeśli zastanawiacie się jak wzmocnić wypadające włosy, to unikanie stylizacji i fryzur będzie dobrym pomysłem. Choć oczywiście czasami nie możemy się bez nich obejść, należy pamiętać, aby nie stosować gumek z metalowymi połączeniami oraz możliwie najdelikatniej traktować stylizowane włosy. Stosując odpowiednie kosmetyki możemy znacznie polepszyć stan naszych włosów, jednak należy zadbać, aby nie nakładać zbyt dużych ich ilości. Może to tylko niepotrzebnie je obciążyć i zamiast polepszyć, stan naszych włosów się pogorszy. Powyżej opisane zostały konwencjonalne sposoby na wypadające włosy, jednak przydać nam się mogą również te domowe.
Domowe sposoby na wypadanie włosów
Wiemy już co na wypadające włosy sprawdzi się najlepiej, jeśli chodzi o kwestie kosmetyków i rozwiązań dostępnych w drogeriach czy aptekach. Nasze babcie jednak również miały swoje sposoby na wypadające włosy, a wiele z nich znajduje swoje potwierdzenie w badaniach naukowych. Pierwszym krokiem jest więc zaopatrzenie się w odpowiednie zioła. Możemy je stosować jako napary do picia, ale również na zewnątrz, np. płucząc nimi włosy. Zioła, z których mocy warto w tym czasie korzystać to m.in. pokrzywa, skrzyp polny, brzoza, chmiel czy dziurawiec. Warto pamiętać, że ich działanie nie będzie widoczne od razu i należy dać im przynajmniej 2-3 tygodnie, aby ocenić efekty bądź ich brak.
Inna maseczka na włosy wypadające opierać się może na jogurcie, który oczyści skórę głowy lub na oleju kokosowym, który pobudzi pracę cebulek i wzrost nowych włosów. Te składniki świetnie sprawdzą się w przypadku osób, które mają problem z wypadaniem włosów u nasady, niewielką ilością nowych włosów lub powolnym ich wzrostem.
Co na wypadające włosy, które po prostu się łamią lub kruszą? Tutaj z pomocą przychodzą nam wszelkie oleje i metoda zwana olejowaniem włosów. Istnieje wiele różnych wariacji na jej temat, dzięki czemu możemy wybrać tę najlepszą dla siebie. Podstawa jest jednak taka sama – na wilgotne lub suche włosy nakładamy olej i trzymamy go na włosach od kilkunastu minut do kilkunastu godzin. W zależności od typu włosa, zastosować możemy olej lniany, rycynowy, kokosowy, palmowy, oliwę z oliwek czy też inne. Popularna maseczka z olejku rycynowego na wypadające włosy to nic innego jak właśnie sposób olejowania włosów. Warto zadbać, aby oleje, których używamy były wysokiej jakości, ponieważ drogocenne substancje w nich zawarte wchłaniają później nasze włosy.
Znany domowy sposobów na wypadające włosy to również płukanka z octu jabłkowego. Ma on wiele różnych zastosowań i właściwości, a w tym przypadku równoważy ph skóry głowy oraz wzmacnia same włosy, dzięki czemu mniej się rozdwajają, łatwiej się rozczesują i są bardziej miękkie. Aby przygotować taką płukankę, wystarczy dwie łyżki octu jabłkowego rozpuścić w szklance ciepłej wody. Następnie myjemy głowę i nakładamy odżywkę jak zawsze, a dopiero na koniec polewamy włosy naszym domowym preparatem na wypadające włosy. Kiedy włosy zostaną równomiernie opłukane, pozostawiamy je na kilka minut aby wchłonęły składniki odżywcze i płuczemy je zwykłą wodą.
Wypadające włosy – witaminy
Preparatów na wypadające włosy jest mnóstwo i rolą większości z nich jest dostarczenie organizmowi substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania skóry głowy i włosów. Możemy więc zdać się na nie, ale wciąż najważniejsze jest, aby postarać się rozszerzyć swoją dietę tak, żeby unikać niedoborów również w przyszłości.
Warto pamiętać o dostarczaniu sobie przeciwutleniaczy, czyli witamin A, C i E. Choć nie są to “standardowe” witaminy na wypadające włosy, poprawiają krążenie skóry głowy i korzystnie wpływają na wydzielane przez gruczoły łojowe sebum.
Inne witaminy z grupy B takie jak B1, B2 i B6 wspomagają produkcję aminokwasów, które stanowią budulec włosa. Ponadto, uczestniczą w procesach wytwarzania energii. Dzięki temu możliwy jest przyrost łodygi włosa.
Jeśli decydujemy się na wybór suplementu diety, możemy zainteresować się tymi specjalnie skomponowanymi dla osób, które mają problem z wypadaniem lub złym stanem włosów, kupić każdą witaminę osobno lub wybrać multiwitaminę, która zawiera wiele różnych substancji. Niezależnie od tego, na jaką opcję się zdecydujemy, kluczowe jest sprawdzenie czy dany preparat zawiera odpowiednią ilość potrzebnych nam składników. Dobrze, aby zapewniał on przynajmniej 100% dziennego zapotrzebowania, jednak biorąc pod uwagę, że niektóre substancje odżywcze są trudno przyswajalne, składniki takie jak żelazo powinny przekraczać dzienne zapotrzebowanie. Istnieje bowiem ryzyko, że nie przyswoi się ono w całości.
Dieta na wypadające włosy
Wiemy już, co na nadmierne wypadanie włosów sprawdzi się najlepiej jeśli chodzi o kosmetyki, domowe sposoby czy suplementy. Czas więc poruszyć temat diety, czyli czynnika, który w większości przypadków odpowiada za wypadanie włosów. Jak wiadomo, aby cieszyć się piękną i gęstą fryzurą potrzebujemy odpowiednich ilości m.in. witamin B5 i H. Z łatwością odnajdziemy je w wielu popularnych produktach spożywczych.
Sama witamina C w połączeniu z innymi antyoksydantami takimi jak witamina A i E także poprawią stan skóry głowy oraz samych włosów, dlatego też nie rezygnujmy z warzyw i owoców. Witamina C potrafi zneutralizować negatywne działanie stresu oraz pobudza skórę do produkcji kolagenu i elastyny. Choć sama witamina nie ma bezpośredniego wpływu na stan włosów, jej brak bardzo niekorzystnie odbija się na skórze i cebulkach włosowych. Z kolei witamina A pobudza do pracy mieszki włosowe oraz zapewnia nawilżenie i warstwę ochronną włosom. Bez niej stają się łamliwe i suche. Witamina E natomiast stymuluje podział komórkowy macierzy włosa a także zapobiega jełczeniu sebum, dzięki czemu włosy są lepiej nawilżone i chronione. Witaminę C znajdziemy w cytrusach, szpinaku, natce pietruszki czy kiszonej kapuście. Z kolei w witaminę A bogate są pomarańcze, pomidory, marchewka, dynia czy brokuły. Należy jednak pamiętać, że witamina ta rozpuszczalna jest w tłuszczach, dlatego warto zadbać, aby w takim posiłku znalazła się odrobina np. oliwy z oliwek. Źródłem witaminy E będą z kolei orzechy, nasiona, zielone warzywa czy jaja.
Składniki wspomagające prawidłowe zachodzenie procesów metabolicznych to również inne witaminy z grupy B takie jak B1, B2 i B6, których źródłem może być botwinka, marchew czy szpinak.
Problem wypadających włosów nie jest łatwym tematem. Ustalenie przyczyny takiego stanu rzeczy czasami może zająć nam dużo czasu. Jeśli jednak wiemy co stosować na wypadające włosy, jak odpowiednio dobrać ich pielęgnację oraz jakie produkty włączyć do swojej diety w większej ilości, najprawdopodobniej w niedługim czasie zobaczymy efekty. Długotrwałe wypadanie włosów oraz brak efektów pomimo zmiany pielęgnacji i diety zawsze powinno być jednak dla nas sygnałem ostrzegawczym prowadzącym do wizyty u trychologa, który zdiagnozuje ewentualną chorobę i przepisze odpowiedni lek na wypadające włosy.
![]() | Angelika Niedźwiedzka Autorem tekstu jest Angelika Niedźwiedzka, zawodowo związana z marketingiem i badaniami rynku. Interesuje się sposobami dbania o urodę i ogólnie pojętym self-care, a także sztuką w każdym wydaniu. Żyje w stylu less waste. |