Wydawnictwo Falami to niezależna wytwórnia muzyczna założona w 2010 roku w Katowicach. Głównym celem Falami jest prezentowanie i promowanie offowych muzyków i zespołów z województwa śląskiego. Muzyka, jaką sygnuje swoją nazwą wydawnictwo, prezentuje szeroki przekrój stylistyczny – od indie-rocka, bluesa folku i jazzu po elektronikę, ambient i hip-hop. Wyróżnia ją bogate zróżnicowanie gatunkowe, oryginalność i duży potencjał artystyczny wykonawców. Od początków swego funkcjonowania wydawnictwo Falami wyprodukowało kilkanaście albumów, wśród których znajdują się Muafrika Muariolanzy, St. James Hotel grupy o tej samej nazwie, Rymszary Mirka Rzepy, One of those things that you do once in a lifetime and hopefully learn a lesson from oraz reedycja Nothing else will happen Keira Is You, The Blue Nun The Band of Endless Noise, Czarna skrzynka hipiersoniK, First Flight Holly Blue, hurdu_hurdu Adama Olesia czy Rumi Pasimito.
Swego rodzaju znakiem firmowym wydawnictwa Falami była osoba Marcina Babko, zmarłego przedwcześnie w 2016 roku założyciela wytwórni, utalentowanego artysty (członka znanych z albumów wydawanych przez Falami grup Muariolanza, hipiersoniK, Babie Lato, Frank Babko, Kamienie, Kruk), dziennikarza muzycznego, pisarza, tłumacza i animatora kulturalnego. Oprócz ciekawych projektów muzycznych pozostawił po sobie liczne artykuły o muzyce zamieszczane między innymi na łamach „Gazety Wyborczej” czy „Jazzforum”, książki o grupie Coldplay (Otwórz oczy) i bluesmanie Ireneuszu Dudku (Ziuta Blues), a także przetłumaczone przez niego na język polski dzieła czeskich pisarzy Jachyma Topola (powieść Anioł), Michala Hvoreckiego (zbiór opowiadań W misji idealnej czystości) czy Petra Suleja (tomik poezji Wiersze). Za jego sprawą śląska muzyka alternatywna zaistniała w świadomości fanów z różnych stron Polski, a wydawnictwo Falami stało się jedną z ciekawszych wytwórni niezależnych w kraju.
![]() | Emil Kwidziński Autorem tekstu jest Emil Kwidziński, naukowo związany z Uniwersytetem Gdańskim, zawodowo z branżą reklamową. Pisze o tym, co pochłania go na co dzień – o kulturze i sztuce, historii, muzyce, podróżach i naukach społecznych. |