Wirtualna wycieczka po Euroregionie Pomerania 

0

Wirtualne podróże po Euroregionie Pomerania, czyli wzdłuż Odry i wokół Zalewu Szczecińskiego są już dostępne. Chociaż podróżowanie po Polsce i po świecie stało się w 2020 r. znaczniej trudniejsze niż to było w ostatnich latach, nadal można zwiedzać piękne i ciekawe miejsca znajdujące się w różnych zakątkach globu. Jedną z bardzo interesujących możliwości są wirtualne wycieczki – na dniach uruchomiono taką możliwość dotyczącą regionu granicznego, który obejmuje wybrane tereny z Polski i Niemiec. 

Wirtualna wycieczka

Wirtualna wycieczka – cele projektu 

Wirtualna wycieczka po Euroregionie Pomerania została przygotowana po to, by udostępnić szerokiemu gronu odbiorców możliwość zobaczenia przepięknych i fascynujących miejsc leżących w obszarze tego regionu. Wycieczka online umożliwia internautom zobaczenie około 120 ciekawych miejsc. Smartfon lub komputer i dostęp do internetu – tyle wystarczy, by zwiedzić tak dużo i to w 1 dzień.  

Co ważne, taka wycieczka przy użyciu medium internetu ułatwia również zaplanować podróż do oglądanych na ekranie miejsc w realu. Nawet, jeśli obecnie wycieczki krajoznawcze i wszelkie turystyczne wypady są mocno utrudnione, czy nawet niemożliwe, warto już teraz pozwiedzać wirtualnie, by za jakiś czas być przygotowanym na prawdziwą podróż w interesujące nas tereny. 

Wirtualna wycieczka zawiera także aktualne informacje dotyczące epidemii koronawirusa w tych miejscach, które zostały uwzględnione podczas jej trasy. Takie rozwiązanie pomaga w bezpiecznym podróżowaniu. 

Wirtualna wycieczka – atrakcje 

Co zobaczymy podczas spaceru online? Naprawdę sporo: pełne uroku ryneczki pomorskich miast, bogato ozdobione wnętrza kościołów, wystawy lokalnych muzeów, rozmaite zabytki architektury, pałace i ogrody. Czekają na nas także zachwycające widoki z lotu ptaka, dzięki którym będziemy mogli napawać się pięknem nadodrzańskiej przyrody czy dotrzeć do wsi, która jest niezamieszkana od ponad 20 lat (trudno się tam dostać drogą lądową). Kto ma ochotę na odrobinę relaksu, ma też możliwość pospacerować promenadami, chłonąc nadmorskie pejzaże.  

Wirtualna wycieczka powstała w wyniku połączenia wielu panoram 360°. Przeważająca część zdjęć wykorzystanych do realizacji projektu wykonana została latem 2020 r. Właśnie dlatego panoramy są słoneczne, pełne błękitu nieba i żywej zieleni, dzięki czemu łatwo przenieść się podczas wirtualnego spaceru w letnią, sprzyjającą wypoczynkowi porę roku. Zwiedzając online, można jednak nie tylko podziwiać piękno wizualne oglądanych miejsc, ale też przeczytać najważniejsze ciekawostki dotyczące danego miejsca oraz wysłuchać nagrań audio, które go dotyczą. 

Wirtualna wycieczka – jak to działa? 

Na stronie głównej wycieczki możemy od razu wejść w „Mapę”, na której wybierzemy punkt, od którego chcemy rozpocząć wycieczkę. Możemy też skorzystać z wyszukiwarki miejsc: tu można wpisać konkretną nazwę miejscowości czy obiektu albo wyszukać ją na liście. Kiedy już rozpoczniemy zwiedzanie, jeśli znajdziemy się na stronie przedstawiającej np. miasto Chojna, możemy zobaczyć zdjęcie panoramiczne przedstawiające miejscowość z lotu ptaka, przybliżając interesujące nas obiekty. Możemy też kliknąć na ikonkę „i”, dzięki czemu przeczytamy i/lub wysłuchamy najważniejsze informacje o Chojnie. Obiekty i miejsca, które oznaczono flagą (odpowiednio polską lub niemiecką) mają swoje osobne podstrony. Dla przykładu na stronie o Chojnie znajduje się punkt „Chojna Kościół Mariacki” – po kliknięciu w flagę zostaniemy przeniesieni na stronę poświęconą świątyni w Chojnie. 

Po lewej stronie wyświetla się menu, na którym widnieje informacja, gdzie się aktualnie znajdujemy (np. „Chojna Widok z lotu ptaka”) oraz linki do początku wycieczki i 2 tras: „Wokół Zalewu Szczecińskiego” oraz „Wzdłuż Odry”. Po kliknięciu ikonki w kształcie gwiazdy przejdziemy do następnego lub poprzedniego punktu wycieczki (możemy też skorzystać ze strzałek znajdujących się po prawej i lewej stronie ekranu).  

Osobna zakładka COVID-19 zawiera ważne informacje na temat pandemii w Polsce i w Niemczech oraz aktualnych przepisów z nią związanych. 

Strona została przygotowana w polskiej i niemieckiej wersji językowej, posiada też wiele udogodnień, takich jak tryb pełnoekranowy, tryb VR (na smartfony) czy powiększenie czcionki. 

Euroregion Pomerania 

Euroregion Pomerania istnieje od 1995 r., kiedy to gminy leżące po obu stronach północnej granicy polsko-niemieckiej podjęły decyzję o wspólnym działaniu w celu równomiernego i zrównoważonego rozwoju regionu, a także zbliżenia się do siebie jego mieszkańców. Euroregion Pomerania to twór, którego celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej – zarówno na płaszczyźnie gospodarczej, jak i kulturalnej, turystycznej oraz edukacyjnej na terenach państw go tworzących.  

Po stronie polskiej Euroregion Pomerania tworzy całe województwo zachodniopomorskie, natomiast po stronie niemieckiej powiaty Vorpommern-Rügen, Vorpommern-Greifswald i Mecklenburgische Seeplatte oraz miasta Stralsund i Greifswald, a także powiaty Barnim, Uckermark i Märkisch-Oderland oraz miasta Stralsund i Greifswald w Brandenburgii.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj