Rodzaje wiertarek

0

Rodzaje wiertarek i sposoby ich działania

Wybór odpowiedniej wiertarki do konkretnego zadania znacznie ułatwia i przyspiesza pracę. W artykule przedstawimy rodzaje wiertarek, ich cechy i przeznaczenie.

Wiertarka – niezbędny atrybut profesjonalisty

Wiertarka - niezbędny sprzęt fachowcówKonieczność wiercenia, rozwiercania czy szlifowania materiałów jest nieodłącznym elementem wielu profesji. Wiertarkę posiada dziś nie tylko każdy fachowiec, ale i amatorzy wszelkiego typu prac remontowych, budowlanych czy stolarskich. Jest ona podstawowym elementem wyposażenia i aż trudno wyobrazić sobie pracę bez jej wykorzystania. Trudno się dziwić, gdyż historia wiertarki, jako wynalazku jest bardzo długa. Odkrycia archeologiczne świadczą o użytkowaniu ręcznych świdrów, spełniających funkcje dzisiejszych wiertarek już  w czwartym tysiącleciu przed naszą erą. Pierwsze wiertarki, wykorzystujące inny rodzaj napędu niż siła ludzkich mięśni zaczęły powstawać w średniowieczu i były napędzane przez koła wodne. W artykule przedstawimy większość znanych obecnie rodzajów wiertarek – od ręcznych przez udarowe aż po wiertarki magnetyczne czy kolumnowe.

Wiertarka ręczna – najprostsza z wszystkich wiertarek

Najprostszym spotykanym typem wiertarki jest wiertarka ręczna. W dzisiejszych czasach jej wykorzystanie zostało już zmarginalizowane, ale osoby w nieco starszym wieku z pewnością pamiętają powszechne wykorzystanie wiertarek ręcznych w czasach PRL. Wykorzystanie tej prostej konstrukcji jest dziś także dość powszechne w krajach słabo rozwiniętych. Wbrew pozorom jednak może się ona okazać przydatna nawet dziś. Chodzi oczywiście o miejsca, w których nie mamy dostępu do energii elektrycznej, która mogłaby zasilać bardziej zaawansowane narzędzia. Co prawda powszechnie wykorzystywane są już wiertarki akumulatorowe, które dzięki bateriom mogą pracować „w terenie”, jednak czasem – z różnych względów – ich użycie bywa niemożliwe. 

Wiertarka ręcznaBrak prądu, rozładowana bateria i… robota do zrobienia. W takich warunkach sprawdzi się proste narzędzie, którym jest wiertarka ręczna. Jej dawne konstrukcje opierały się o zastosowanie wygiętego pałąka, który trzeba było obracać siłą mięśni, aby zamontowane na końcu urządzania wiertło czy świder, stopniowo wkręcał się w podłoże. Dziś dostępne są nieco bardziej zaawansowane konstrukcje, wykorzystujące pokrętło z długą wajchą, dzięki któremu operator nie musi wkładać aż tak dużej siły do obsługi urządzenia. Budowa wiertarki ręcznej oparta jest o zasadę dźwigni. Niektóre wiertarki ręczne posiadają także specjalną stopkę, o którą można się oprzeć w trakcie pracy, zwiększając nacisk na wiercony materiał i tym samym przyspieszając proces wiercenia. 

Wiertarka elektryczna – podstawowe narzędzie

Kiedy nie pracujemy w warunkach ekstremalnych, możemy wykorzystać zdobycze cywilizowanego świata, takie jak energia elektryczna. Powszechny dostęp do energii oraz coraz niższe ceny sprzętu sprawiły, że dziś niemal każdy ma lub może mieć w swoim domu wiertarkę elektryczną. Proste wiertarki elektryczne służą w pracach stolarskich, ślusarskich, sprawdzają się przy obróbce metali, a nawet tworzyw sztucznych. Zasada działania jest prosta. Wrzeciono, w którym zamontowane może być wiertło lub inne narzędzie obraca się, wprawiane w ruch przez silnik elektryczny, dzięki czemu wygenerowana zostaje duża siła, zdolna do dokonywania ingerencji w strukturę różnych materiałów. Wrzeciono ma kształt wału, w którym znajduje się regulowany otwór, do osadzenia narzędzia. W silniku urządzenia, wirnik obraca się dzięki uzwojeniom przewodzącym prąd, umieszczonym w polu magnetycznym. Pole magnetyczne wytwarza stojan, nazywany także elektromagnesem. Prąd trafia na uzwojenia wirnika, przez co pola magnetyczne uzwojenia i stojana wzajemnie oddziałują na siebie powodując obrót wirnika. Po nieznacznym obrocie, prąd trafia na kolejne uzwojenie itd. Te cykle wykonywane są bardzo szybko, przez co silnik obraca się. 

Rodzaje wiertełAby skutecznie wiercić w różnego typu materiałach, należy posiadać odpowiednie typy wierteł. Wiertła różnią się oczywiście rozmiarem, od którego zależy szerokość i głębokość wykonywanego otworu. Istotne jest jednak także rozróżnienie wierteł, służących do wiercenia w metalu, drewnie, ścianach i innych materiałach budowlanych (tu polecana jest wiertarka udarowa, którą opisujemy niżej) czy tworzywach sztucznych. Doświadczeni fachowcy są w stanie rozpoznać przeznaczenie wierteł już na pierwszy rzut oka. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni, sprawdźmy – np. w Internecie – wzór wiertła, gdyż zastosowanie niewłaściwego typu może zakończyć się jego spaleniem.  

Wiercenie czy rozwiercanie to niejedyne funkcje wiertarek elektrycznych. Zakup odpowiednich końcówek, dostosowanych do zamontowania w wrzecionie, umożliwia także m.in. szlifowanie za pomocą wiertarki. Jest ona narzędziem ręcznym, przez co wysoka jakość i precyzja szlifowania jest tu trudna do osiągnięcia, jednak w wielu sytuacjach, te kwestie nie mają kluczowego znaczenia.

Wiertarki elektryczne są dziś najpopularniejszym rodzajem wiertarek, charakteryzuje ją także stosunkowo niska cena, co jednak jest zależne od konkretnego modelu, marki, jakości wykonania itp. Podstawowa wiertarka elektryczna (określana w sklepach także jako wiertarka bezudarowa) kosztuje dziś mniej niż 100 zł. Nic zatem dziwnego, że to narzędzie jest na tyle powszechne, że niemal każdy posiada je w swoim domu. 

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają wiertarko-wkrętarki, czyli małe, często zasilane akumulatorowo urządzenia o niewielkim, regulowanym momencie obrotowym, którymi można nie tylko wiercić otwory, ale także precyzyjnie przykręcać wkręty. Takie rozwiązanie jest wystarczające dla wielu gospodarstw domowych, gdzie nie są wykonywane zaawansowane prace budowlane. Wiertarko-wkrętarka sprawdzi się np. przy montażu mebli, przykręcaniu płyt typu karton-gips czy wykonywaniu otworów w drewnie. Atutem urządzenia jest jego z reguły niewielka waga, przez co bywa chętnie wykorzystywane także przez fachowców. Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe są wykorzystywane w pracach poza pomieszczeniami, np. dekarskich. 

Wiertarka udarowa – uzupełnienie prostej wiertarki elektrycznej

Wiertarka udarowa na pierwszy rzut oka nie różni się od klasycznej wiertarki. Tym, co ją wyróżnia jest posiadanie mechanizmu udarowego. Umożliwia on wiercenie w dużo twardszych, trudniejszych materiałach niż drewno czy tworzywa sztuczne. Mechanizm udarowy w wiertarce jest odpowiedzialny za wytwarzanie uderzeń, przekazywanych na wiertło urządzenia. W uproszczeniu można powiedzieć, że w porównaniu do zwykłej wiertarki, wiertarka z udarem nie tylko wierci, ale także kuje. Efekt kucia czy też uderzania jest uzyskiwany w przypadku wiertarek poprzez zastosowanie układu zębatek, w którym powstają impulsy udarowe. Zębatki obracają się w przeciwne wobec siebie strony. Inną metodą jest zastosowanie tzw. mechanizmu ślimakowego, generującego ruch posuwisto-zwrotny. 

Wiertarka udarowaDo wiertarki udarowej wymagany jest zakup specjalnego typu wierteł. Łatwo je rozpoznać ze względu na inny system mocowania w głowicy wiertarki. Wiertła muszą pracować nie tylko obracając się, ale także wykonywać ruch pionowy, stąd zupełnie inne charakterystyka wykonania. Zakończenia wierteł do wiertarek udarowych są wykonane ze spiekanych węglików, nazywanych widiami. Stąd często słyszane określenie „wiertła widiowe”. Do produkcji wierteł wykorzystuje się węgliki metali takich jak tytan czy wolfram, dzięki czemu są one niesłychanie trwałe. 

Wiertarka z udarem jest stosowana najczęściej do wiercenia w ścianach domów, fundamentach czy stropach. Jej skuteczność zależy od mocy i częstotliwości udarów. W większości dostępnych na rynku modeli dostępna jest regulacja obrotów. Wiele zależy jednak także od umiejętności i precyzji operatora. W przypadku wiercenia w ścianie warto zaczynać o wysokich obrotów, a po wstępnym nawierceniu zmienić je na niższe. Pozwoli na to precyzyjne wiercenie i regularny kształt otworu.

Ceny wiertarek udarowych startują od kwot poniżej 100 zł. Im wyższej jakości, mocy oraz wygody pracy oczekujemy,  tym droższe modele powinniśmy wybierać. Bardzo popularne na rynku są młotowiertarki udarowe, które oprócz zwykłego wiercenia z udarem oferują także funkcję kucia i dłutowania (włączony jest wówczas sam udar, głowica nie obraca się jak przy wierceniu). Swego rodzaju ciekawostką rynkową są wiertarki uniwersalne, łączące w sobie aż trzy funkcje, do których zaliczają się – zwykła wiertarka bezudarowa, wiertarka udarowa oraz młot udarowy. Ceną płaconą za uniwersalność tego typu narzędzi jest ich większa waga, konieczność wymiany wrzecion w zależności od planowanej pracy oraz pamiętania o wyborze odpowiedniego trybu.

Wiertarki akumulatorowe – wygodna alternatywa

Mobilność – to podstawowa cecha, której nie posiadają zasilane kablowo wiertarki elektryczne. W wielu sytuacjach dostęp do gniazdka elektrycznego jest niemożliwy bądź utrudniony albo nie ma warunków do rozwijania bardzo długiego przedłużacza. Właśnie z myślą o takich sytuacjach, jak i z myślą o zwiększeniu komfortu wykonywania prostych prac zaprojektowano wiertarki akumulatorowe. Na pierwszy rzut oka różnią się one od standardowych wiertarek jedynie brakiem przewodu zasilającego oraz obecnością baterii. Tę można wymontowywać w celu naładowania. 

Wiertarka akumulatorowa to urządzenie, którego zaletami są z reguły komfort użytkowania i brak zależności od źródła prądu. Wadą jest mniejsza moc i możliwości niż w przypadku wiertarek elektrycznych. Aby wiertarka akumulatorowa mogła być uznawana za urządzenie uniwersalne musi umożliwiać wiercenie otworów nie tylko w miękkim drewnie, tworzywie sztucznym, pustakach czy płytach typu karton-gips. W tym celu musi dysponować sporym napięciem, które umożliwiałoby podejście do twardszych materiałów. Oczywiście takie urządzenia są dostępne na rynku. Istnieją nawet wiertarki udarowe, zasilane akumulatorowo, którymi bez problemu wywiercimy regularny otwór np. w czerwonej cegle czy betonie. Zdecydowaną większość rynku wiertarek akumulatorowych stanowią jednak wiertarko-wkrętarki. Są to proste i bardzo lekkie narzędzia dostępne już od niskiego pułapu cenowego. Są one wybierane przez domowych majsterkowiczów oraz profesjonalistów, którzy nie wykonują prac wymagających dużego momentu obrotowego, zatem nie potrzebują urządzenia o dużym napięciu. Wiertarko-wkrętarki z reguły dysponują napięciem od kilku do kilkunastu Volt. Niskie napięcie oznacza mniejsze możliwości – takie urządzenie jest bardziej wkrętarką niż wiertarką. Proporcje uniwersalności urządzenia zwiększają się wraz z napięciem. Wiele rynkowych propozycji dysponuje obecnie napięciem 18V, które daje już dość duże możliwości pracy. Wiertarka bezprzewodowa o napięciu 20V i więcej często posiada także udar, dzięki czemu bez problemu można wywiercać nią otwory w ścianach z różnych materiałów budowlanych.

Wiertarka akumulatorowaWażnym parametrem przy wyborze wiertarki akumulatorowej powinien być czas pracy na baterii. Jeżeli wybierzemy urządzenie z jednym akumulatorem, nasza praca może zostać nagle przerwana z powodu jego rozładowania. Oczywiście im ciężej pracuje nasza wiertarka bezprzewodowa, tym szybciej rozładujemy jej baterię. Ma na to wpływ także temperatura otoczenia (pracując zimą na wolnym powietrzu lub w surowym, nieogrzewanym budynku nasza bateria rozładuje się szybciej). Optymalnym rozwiązaniem dla profesjonalistów jest wybór urządzenia charakteryzującego się długą pracą na baterii lub wiertarki dostarczanej z dwiema (lub więcej) wymiennymi bateriami.

Wiertarka kątowa, wiertarka pneumatyczna, wiertarka wolnoobrotowa – sprzęty do zadań specjalnych

Wersją klasycznej wiertarki akumulatorowej (choć może ona być zasilana także kablowo) jest wiertarka kątowa, która przydaje się w trudnodostępnych miejscach, gdzie trudno jest pracować z wykorzystaniem zwykłej ręcznej wiertarki. Jej głowica umieszczona jest pod kątem 90 stopni względem korpusu, często posiada także możliwość regulacji. 

Z kolei wiertarka pneumatyczna to również małe gabarytowo narzędzie, które jednak w swojej pracy wykorzystuje sprężone powietrze. Podłącza się ją do kompresora. Dzięki zewnętrznemu źródłu zasilania budowa wiertarki pneumatycznej jest prosta, natomiast funkcje przypominają te znane z klasycznych wiertarek elektrycznych. 

W przypadku konieczności wiercenia w materiałach, które łatwo uszkodzić przydaje się wiertarka wolnoobrotowa. Posiada ona możliwość wiercenia z obrotami o wiele mniejszymi niż klasyczne wiertarki. Przydaje się rzadko, ale trudno ją zastąpić, dlatego też zwykle stanowi część ekwipunku profesjonalistów. 

Wiertarka stołowa – wiercenie precyzyjne

Kontynuując swoją podróż przez rodzaje wiertarek dotarliśmy do urządzeń dedykowanych stricte profesjonalistom. Wiertarka stołowa (inaczej wiertarka kolumnowa lub wiertarka słupowa) to typ wiertarki, której nie kupuje się z myślą o prostych pracach domowych. Jest urządzenie precyzyjne, wykorzystywane w konkretnych celach przez osoby zajmujące się m.in. stolarstwem, obróbką metali czy naprawami różnego rodzaju sprzętu. 

Technicznie wiertarki stołowe nie różnią się szczególnie od zwykłych, ręcznych wiertarek elektrycznych. Mają jednak jeden podstawowy cel swojego zastosowania, a jest nim precyzyjne wykonywanie nawiertów. Cel ów zostaje osiągnięty kosztem mobilności. Wiertarki stołowe montuje się zazwyczaj na stałe na sztywnym, równym podłożu. Nie jest to jednak reguła, gdyż część tego typu urządzeń wyposażana jest w specjalną stopę, dzięki której stawiając urządzenie na równym podłożu, nie ma konieczności przykręcania go do powierzchni. Stąd też wynikają stosowane w handlu zamienne nazwy – wiertarka kolumnowa czy wiertarka słupowa. Oczywiście technicznie jest to ten sam typ urządzenia co wiertarka stołowa, jednak ze względu na typ stopy, nazwa mogłaby wydawać się nieprecyzyjna.

Wiertarka stołowaWiertarki kolumnowe (czy też stołowe) dysponują one dużymi możliwościami regulacji. Możemy najczęściej wybierać spośród kilku lub kilkunastu prędkości wiercenia oraz ustawiać dokładnie jego głębokość. Wiertarkę stołową można dokładnie dopasować do cech konkretnego materiału, na którym pracujemy. Współczesne wiertarki stołowe dysponują szeregiem dodatkowych funkcji, które ułatwiają pracę i zwiększają jej komfort. Przykładem jest cyfrowy wyświetlacz, który pokazuje aktualną prędkość oraz głębokość wiercenia. Przydatnym rozwiązaniem jest także zastosowanie wiązki laserowej, które wskazuje miejsce wiercenia, co ułatwia odpowiednie ustawienie wiertarki. Coraz częściej wiertarki kolumnowe są wyposażane także w diody LED, dzięki którym obszar wiercenia jest podświetlany. Charakterystyczne, LEDowe światło o dużej jasności pozwala dostrzec wszelkie wady czy nierówności materiału, a także zanieczyszczenia, które przy szczególnie precyzyjnych zadaniach muszą być usunięte z obszaru wiercenia. 

Wiertarka stołowa to urządzenie profesjonalne, co przekłada się także na jej dość wysoką cenę. Najtańsze tego typu urządzenia można co prawda kupić już za ok. 400 zł, jednak są to wiertarki przeznaczone raczej dla garażowych hobbystów. Z reguły nie są one stabilne, nie zapewniają wysokiej precyzji wiercenia oraz mają mniejszy zakres regulacji oraz niewielką, maksymalną ilość obrotów na minutę. W kwotach powyżej tysiąca złotych znajdziemy już sprzęt profesjonalny, montowany na stałe do stołu, z szerokim zakresem obrotów na minutę, zaawansowanymi możliwościami regulacji, a często także dodatkowymi funkcjami, które opisaliśmy w poprzednim akapicie. 

Wiertarka magnetyczna – jak to działa?

Kolejne urządzenia na naszej liście to już zaawansowane typy wiertarek, które wykorzystywane są tylko przez profesjonalistów w konkretnych zawodach. Przykładem są wiertarki magnetyczne, których inna nazwa to wiertarki magnesowe. Technicznie są one spokrewnione z wiertarkami stołowymi, jednak mają jedną, bardzo istotną, odróżniającą się od nich cechę. Chodzi o mobilność, czyli możliwość przenoszenia urządzenia w różne miejsca bez konieczności czasochłonnego demontażu i ponownej instalacji w nowym miejscu. Mają jednak jedną istotną cechę (gdyż trudno określić to jako wadę), aby je zamontować potrzebne jest metalowe podłoże, do którego przyczepi się elektomagnes. Są zatem wykorzystywane głównie do wiercenia w metalu.
Choć wiertarki magnetyczne można łatwo przemieszczać, nie należą do najlżejszych. Ważą z reguły od kilkunastu do nawet ponad 20 kg, co oznacza, że nie można porównywać ich pod tym względem do wiertarek ręcznych, takich jak wiertarki elektryczne czy udarowe.

Wiertarka magnesowaJak wspomnieliśmy na początku akapitu, wiertarki magnetyczne są urządzeniami specjalistycznymi. Są wykorzystywane najczęściej na budowach konstrukcji stalowych czy warsztatach naprawczych i ślusarskich o dużej przestrzeni, gdzie istnieje zapotrzebowanie na wykonywanie precyzyjnego wiercenia, a korzystanie z zamontowanej na stałe wiertarki sprawiałoby problemy logistyczne. Wiertarka magnesowa, dzięki elektromagnetycznej stopie zapewnia stabilność wiercenia i możliwość precyzyjnego wykonywania nawet bardzo dużych otworów. Idealnie, gdy możemy zamocować ją bezpośrednio na powierzchni, w której chcemy wiercić. Koncepcja stworzenia wiertarki magnesowej narodziła się ze względu na konieczność wykonywania precyzyjnych nawiertów na budowach, których nie można było wykonać za pomocą ręcznych wiertarek. Zaletą wiertarki magnetycznej jest także możliwość wykonywania otworów o dużych średnicach, co jest możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnych wierteł trepanacyjnych. Wiertarka magnetyczna z reguły jest wyposażana także w funkcję gwintowania, co pozwala niejednokrotnie na ograniczenie zasobu narzędzi posiadanych na budowie.

Czym kierować się przy zakupie wiertarki magnetycznej? Przede wszystkim musimy określić, jak wysokiej precyzji wiercenia potrzebujemy. Jeżeli ma być ona wysoka, musimy zrezygnować z najtańszych na rynku propozycji produkcji dalekowschodniej, w przypadku której możliwe odchyły od deklarowanych przez producentów wartości są wysokie. Stabilny sprzęt jest wart swojej ceny i może kosztować kilka tysięcy złotych. Drugie pytanie, które musimy sobie zadać, gdy na liście naszych potrzeb znajduje się wiertarka magnesowa dotyczy średnicy otworów, jakie będziemy musieli wiercić. Producenci wiertarek magnetycznych informują, jakie maksymalne rozmiary otworów możemy uzyskać, korzystając z ich sprzętu.  Zwykle są to wartości podawane już przy założeniu wykorzystania wierteł trepanacyjnych. Jeżeli potrzebujemy wiercić otwory o fi powyżej np. 70 mm, duża część wiertarek magnetycznych dostępnych na rynku nie będzie spełniała naszych potrzeb. Musimy wówczas zdecydować się na nieco większy sprzęt – cięższy i trudniejszy w przenoszeniu, ale za to bardziej uniwersalny. Skoro już o uniwersalności mowa, wiertarki magnetyczne, choć mają swoje ograniczenia, znajdują zastosowanie w wielu pracach. Bywa, że są wykorzystywane na budowach w sezonie budowlanym, a zimą służą jako typowa, warsztatowa wiertarka stołowa. Aby zamienić wiertarkę magnetyczną w stołową wystarczy posiadać stół z metalowym blatem, do którego można będzie stabilnie przyczepić elektromagnes. Do tego typu wiertarek można dokupić także cały szereg dodatkowych akcesoriów, co sprawia, że sprawdzają się one w wielu, wysoce specjalistycznych branżach. 

Wiertarka wielowrzecionowa – do warsztatu stolarskiego

Wiertarka wielowrzecionowaOpisując najczęściej spotykane rodzaje wiertarek nie sposób pominąć wiertarki wielowrzecionowej, czyli jednego z urządzeń, bez których nie potrafią się obyć profesjonalne warsztaty stolarskie. Wiertarka wielowrzecionowa to urządzenie stacjonarne o dużych gabarytach i dość skomplikowanej budowie. Jest ona zintegrowana ze stołem roboczym. Umożliwia dokonywanie bardzo precyzyjnych i powtarzalnych nawiertów. W warsztatach stolarskich jest wykorzystywana przy profesjonalnej obróbce drewna, wierceniach montażowych, wykonywaniu otworów na zawiasy czy mocowanie półek. Dlaczego podobnych prac nie można wykonać na zwykłej wiertarce kolumnowej? W stolarstwie chodzi nie tylko o precyzję, ale także o powtarzalność wykonywanych czynności. Jakiekolwiek odchylenia przy wierceniu otworów mogłyby poskutkować problemami ze złożeniem wykonywanych elementów (np. mebli) w całość. Wiertarki wielowrzecionowe posiadają możliwości zaawansowanej regulacji. Ustawia się w nich dokładną średnicę i głębokość otworu. W nowszych maszynach istnieje możliwość pneumatycznego ustawiania głowicy, w urządzeniach starszych jest ono wykonywane ręcznie. 

Jak dokonać wyboru odpowiedniej wiertarki wielowrzecionowej? Przede wszystkim musimy wiedzieć dokładnie, jakiego typu prace będziemy wykonywać oraz jak często. Ceny takich wiertarek są wysokie, ale istotne jest także ich wyposażenie dodatkowe – akcesoria, które możemy dokupić, aby wykonywać konkretny rodzaj prac. Warto wziąć pod uwagę także sposób konserwacji urządzenia – metodę smarowania wrzecion. Jednym z ważnych czynników jest także zwrócenie uwagi na rozmiar urządzenia. W zależności od powierzchni warsztatu, wiertarki wielowrzecionowe mogą zajmować dużą część  dostępnej przestrzeni. 

Wiertarka pozioma do drewna

Rodzaje wiertarek niezbędnych w fachu stolarza składają się na dość długą listę urządzeń. Kolejnym przykładem jest wiertarka pozioma do drewna – maszyna umożliwiająca precyzyjne wiercenie bardzo długich otworów. Wiertarka pozioma jest typem wiertarki stołowej, powinna być zamocowana na stałe. Typy wiertarek poziomych różnią się od siebie głównie możliwą głębokością wiercenia oraz szerokością wykonywanych otworów, a także możliwościami regulacyjnymi.

Typy wiertarek stosowanych w przemyśle – wiertarka przelotowa, wiertarka promieniowa, wiertarka kadłubowa, frezarko-wiertarka

Wiertarka promieniowaWśród bardzo zaawansowanych i specjalistycznych wiertarek, znajdujących zastosowanie  głównie w przemyśle, warto wyróżnić wiertarkę promieniową. Na pierwszy rzut oka w niczym nie przypomina ona klasycznych wiertarek, jest to bardzo duże i ciężkie urządzenie, którego zadaniem jest precyzyjne wiercenie i obróbka, najczęściej metalu. Masywna konstrukcja ma za zadanie eliminować drgania. Wiertarka promieniowa często posiada także elektroniczny panel ustawień, pozwalający na podgląd wybranej prędkości obrotowej czy głębokości wiercenia. Choć wiertarki promieniowe stosuje się głównie w przemyśle, istnieją także ich uproszczone wersje dla mniejszych warsztatów. 

Jeszcze bardziej zaawansowaną technicznie wiertarką jest wiertarka przelotowa. Jest to w pełni zautomatyzowane, duże gabarytowo urządzenie, którego zadaniem jest w pełni powtarzalne i szybkie wykonywanie, często bardzo skomplikowanych nawiertów. Jest to jedna z maszyn, które spotkamy w zaawansowanych i nowoczesnych zakładach produkcyjnych. 

Do bardzo precyzyjnej obróbki metalu służy także wiertarka kadłubowa. Jest to typ wiertarki słupowej, która poza wierceniem, pozwala także na gwintowanie. Zaletą, którą posiada wiertarka kadłubowa względem innych maszyn jest możliwość dokładnego wyboru wszelkich ustawień (obrotów, głębokości wiercenia itd.). 

Nieco tańszym narzędziem (powyższe kosztują zwykle kilkadziesiąt tysięcy złotych) do obróbki metalu jest frezarko-wiertarka. To kolejna wiertarka o budowie słupowej, która służy do wiercenia, rozwiercania, poszerzania otworów, a także od gwintowania śrub. Zgodnie z nazwą sprzęt nadaje się także do wykonywania frezów. Kosztuje od kilku do ponad 10 tysięcy złotych.

5/5 - (1 głos)