Warszawskie Dni Kawaleryjskie

0

Warszawskie Dni Kawaleryjskie, czyli wielkie święto miłośników historii, militariów i grup rekonstrukcyjnych

dni kawaleryjskieWarszawskie Dni Kawaleryjskie to wielkie wydarzenie, które organizowane jest przez Szwadron Honorowy 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich już od kilku lat w maju. Na miejsce organizacji imprezy wybrano Łazienki Królewskie. Co wyjątkowego oferują Dni Kawaleryjskie? Przede wszystkim można powrócić do klimatu przedwojennej Warszawy z lat 30., co dla wielu osób będzie wycieczką sentymentalną. Kawaleria cieszy się zainteresowaniem miłośników historii, militariów oraz grup rekonstrukcyjnych, dlatego nie ma co się dziwić, że wydarzenie spotkało się z dużym uznaniem.

Skąd wziął się pomysł, aby organizować Dni Kawaleryjskie?

Kawaleria jest rodzajem wojsk polskich złożonych z jeźdźców poruszających się i walczących na koniach. Pierwsze oddziały zostały uformowane jeszcze we wczesnym średniowieczu i stanowiły drużynę księcia Mieszka I.

Mniej więcej od XV wieku w Polsce na szeroką skalę zaczęła działać nowa formacja kawaleryjska, w związku z mniejszą przydatnością do walk tradycyjnych rycerzy. Nową grupę zdolnych wojowników postanowił uformować Kazimierz Jagiellończyk. Od XVI wieku powszechnie zaczęto wykorzystywać husarię, która stała się najcięższą polską kawalerią.

W 1775 uchwałą Sejmu rozwiązano husarię jako formację bojową, a istniejące oddziały przekształcono na kawalerię narodową. Niestety, nie przetrwały one próby czasu i zniknęły wraz z ostatnim rozbiorem I Rzeczypospolitej. Na szczęście przetrwała tradycja, a wraz z nią charakterystyczne dla kawalerii umundurowanie.

Co ciekawe, w latach 1807-1815 działała Kawaleria Księstwa Warszawskiego uformowana przez generała Jana Henryka Dąbrowskiego. W jej skład wchodzili:

  • krakusi,
  • ułani,
  • lansjerzy,
  • kirasjerzy,
  • szaserzy,

Ułani polscyPrężnie kawaleria rozwijała się również w okresie międzywojennym, kiedy jednostki rozbudowywano na szeroką skalę i formowano w całe armie odrodzonej Polski. Miało to miejsce aż do lat 30., kiedy to zanotowano spadek popularności tego rodzaju wojsk.

We współczesnych czasach działa przede wszystkim reprezentacyjny Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego, którego zadaniem jest kultywowanie tradycji i podtrzymywanie pamięci o polskiej kawalerii. Z tego właśnie względu Szwadron Honorowy 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich organizuje Dni Kawaleryjskie w Łazienkach Królewskich. A co warto wiedzieć o tej niezwykłej organizacji?

Szwadron Honorowy 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego powstał w 2003 roku z inicjatywy kilku zapaleńców, którzy chcieli podtrzymać pamięć i tradycję kawalerii polskiej. Plan stworzenia tego wyjątkowego szwadronu przedstawili rtm. Jerzemu Staniszkisowi, weteranowi 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich. Pomysł na tyle się spodobał, że udało się uformować ochotniczy oddział kawalerii, który uczestniczy w najważniejszych uroczystościach państwowych, a ponadto organizuje Warszawskie Dni Kawaleryjskie.

Dlaczego Warszawskie Dni Kawaleryjskie są atrakcyjnym wydarzeniem?

Warszawskie dni kawaleryjskieDni Kawaleryjskie organizowane w Warszawie w Łazienkach Królewskich mają bardzo bogaty program, atrakcyjny zarówno dla miłośników historii, militariów, jak i grup rekonstrukcyjnych. Co dzieje się podczas tego wydarzenia?

  • Pokaz konny Szwadronu Honorowego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego.
  • Konferencje naukowe o różnej tematyce nawiązującej do historii kawalerii polskiej.
  • Pokaz uzbrojenia Wojska Polskiego, a także dostępnych rodzajów broni.
  • Zawody, np. w skokach przez przeszkody, czy w sztuce władania szablą.
  • Koncert Orkiestry Wojskowej Garnizonu Warszawskiego.

To jedynie przykładowe atrakcje, jakie Szwadron Honorowy 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich przygotowuje dla widzów, którzy wybierają się na Warszawskie Dni Kawaleryjskie. Organizatorzy dbają o to, aby impreza miała uroczysty, a jednocześnie edukacyjny charakter. Dzięki temu młode pokolenie może dowiedzieć się, czym jest kawaleria i jakie miała znaczenie dla obronności Polski. Dni Kawaleryjskie pomagają utrzymać w pamięci najważniejsze wzmianki historyczne, jak i zaszczepić miłość do kawalerii w młodym pokoleniu.

Zobacz jak wyglądały Warszawskie Dni Kawaleryjskie w 2014 roku:

5/5 - (1 głos)