W Warszawie mieszka 1 777 972 (stan na 2019 rok) mieszkańców, a jej powierzchnia zajmuje 517,24 km2, co sprawia, że stolica Polski jest największym i najbardziej zaludnionym miastem w naszym kraju. Do stolicy województwa mazowieckiego każdego roku przybywa wielu studentów, którzy chcą kształcić się na jednej z najlepszych uczelni w Polsce, jaką jest Uniwersytet Warszawski. Co więcej, oprócz niego działa tu około 66 innych uczelni, zarówno publicznych, jak i prywatnych.
W 2017 roku Warszawa była atrakcyjnym punktem do zwiedzania dla ponad 25 mln turystów!Wszystko dlatego, że Warszawa atrakcje turystyczne ma wyjątkowo ciekawe i zróżnicowane. Każdy jest w stanie tu zagospodarować sobie czas. Możliwe jest tu zwiedzanie zabytków, albo odwiedzanie miejsc związanych z kulturą. Ponadto, czerpać przyjemności można również z imprezowania.
Turyści doceniają zabytki, zróżnicowaną ofertę restauracji oraz muzeów, a także chętnie odwiedzają nowopowstałe, modne miejsca. Nie da się ukryć, że Warszawa odwiedzana jest także ze względu na liczne luksusowe butiki, których nie ma w innych częściach Polski. Atrakcje w Warszawie dzielą się na te kulturalne i związane z zakupami oraz imprezowaniem.
Co jeszcze warto wiedzieć o Warszawie?
- Warszawa uznawana jest za jedno z najwyższych miast w Europie, zaraz obok Moskwy, Paryża, Frankfurtu nad Menem i Londynu. Wszystko za sprawą Pałacu Kultury i Nauki, który ma 231 metrów wysokości. Na mapie Warszawy znajduje się jednak wiele innych wysokich budynków. Wieżowce wyrastają tu, jak grzyby po deszczu.
- Na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego znajduje się piękny ogród z kwiatami i ozdobnymi krzewami, po którym w ciepły dzień można spacerować.
- Siedziba jednej z najbardziej znanych firm zajmujących się produkcją czekolady, cukierków oraz ptasiego mleczka znajduje się właśnie w Warszawie. Mowa oczywiście o E. Wedel. To właśnie tu w 1851 roku powstały pierwsze karmelki śmietankowe, a od 1855 roku produkowana jest czekolada, z której słynie E. Wedel.
- Warszawa ma kontrowersyjny symbol. Jaki? Jest to oczywiście palma, sztuczna roślina o wysokości 15 metrów, która znajduje się na rondzie Charlesa De Gaulle’a przy Alejach Jerozolimskich i Nowym Świecie. Powstała 12 grudnia 2002 roku.
- W Warszawie można spełnić swoje marzenia. Jakim cudem? Wystarczy udać się na ul. Kanonii, gdzie znajduje się dzwon odlany w 1646 roku. Legenda głosi, że jeżeli pomyślisz życzenie i go dotniesz, w niedalekiej przyszłości spełni się.
Wymienione wyżej ciekawostki na pewno wielu z Was zachęcą do odwiedzenia Warszawy. Przybliżymy jednak również typowe atrakcje. Warszawa ma ich na pęczki. Zaczynamy!
1.Stare Miasto
Punkt obowiązkowy na mapie każdej osoby, która przybywa do Warszawy to oczywiście Stare Miasto. Dlaczego? Ponieważ znajduje się tu bardzo dużo atrakcji oraz zabytków. Pierwszym z nich jest Zamek Królewski, który został w pełni odbudowany po jego zdewastowaniu w trakcie Powstania Warszawskiego. Jego wnętrza kryją wiele ciekawych informacji historycznych. Można podziwiać tu m.in. dzieła Canaletta, Bacciarellego, a obowiązkowym punktem podczas zwiedzania jest Sala Balowa.
Na Placu Zamkowym należy zwrócić uwagę na kolumnę Zygmunta III Wazy. To właśnie dzięki niemu Warszawa, a nie Kraków jest stolicą Polski. Zachęcamy również, aby pospacerować uliczkami Starego Miasta. Zobaczysz wiele przepięknych, kolorowych kamienic.
2. Krakowskie Przedmieście i Pałac Prezydencki
Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o Krakowskim Przedmieściu. W końcu jest to ta część Warszawy, w której mieści się Pałac Prezydencki zbudowany w XVII wieku dla hetmana Koniecpolskiego. Na uwagę zasługuje tu również pomnik Józefa Poniatowskiego, który znajduje się w centralnej części dziedzińca. Pałac Prezydencki można zwiedzać z przewodnikiem.
3. Pałac Kultury i Nauki
Najwyższym (lub jednym z najwyższych) budynków w Warszawie jest Pałac Kultury i Nauki. Mierzy 231 metrów wysokości. Dla jednych jest dziełem sztuki, dla innych koszmarem PRL-u. Ten okazały budynek składa się z wielu sal, w których działają teatry, swoje siedziby mają firmy oraz instytucje. Dzięki jego specyficznej konstrukcji można wyjechać na 30 piętro i z tarasu widokowego podziwiać Warszawę, zarówno w dzień, jak i w nocy.
4. Łazienki Królewskie
Dlaczego Warszawa atrakcje ma tak niezwykłe? Ponieważ jest stolicą Polski, a w dodatku to tu swoje siedziby miało wielu władców. Obowiązkowym punktem każdego turysty powinny być Łazienki Królewskie. Jest to jeden z najpiękniejszych w Polsce kompleksów ogrodowo-pałacowych. Dawna rezydencja Stanisława Augusta Poniatowskiego zachwyca i oferuje wiele atrakcji. Mieszczą się tu m.in.:
- Stara Pomarańczarnia – jedna z największych galerii rzeźby w Polsce,
- Biały Domek – zobaczysz tu niezwykłe pałacowe wnętrza,
- Pałac na Wodzie – to tu odbywały się słynne obiady czwartkowe,
- Pomnik Fryderyka Chopina.
5. Wilanów
Zespół pałacowo-parkowy to kolejne atrakcje w Warszawie, które warto zwiedzić. Kompleks został stworzony przez Jana III Sobieskiego i zlokalizowany jest 6 km od centrum. Na uwagę zasługuje przede wszystkim barokowy pałac oraz rozległy dziedziniec. Zachwyca także park zaaranżowanych w dwóch stylach: francuskim i angielskim.
6. Muzeum Powstania Warszawskiego
Jakie jeszcze atrakcje Warszawa posiada? Oczywiście kulturalne. Jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych muzeów jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Ten nowoczesny obiekt powstał w 60 rocznice wybuchu powstania, a mieści się w XIX-wiecznym budynku Elektrowni Tramwajów Miejskich. Nie dość, że upamiętnia wszystkich, którzy walczyli w obronie stolicy, to jeszcze gwarantuje możliwość poznania historii w bardzo atrakcyjnej formie.
7. Centrum Nauki Kopernik
Chcesz odwiedzić atrakcje w Warszawie, które będą odpowiednie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych? Warto udać się do Centrum Nauki Kopernik. Powstało w 2005 roku i gwarantuje znakomitą zabawę przy eksperymentach różnego typu. Wykonywać można tu zarówno proste, jak i bardziej skomplikowane eksperymenty. Na szczególną uwagę zasługuje Planetarium – Niebo Kopernika, dzięki któremu można poznać tajniki kosmosu.
8. Grób Nieznanego Żołnierza
Plac Piłsudskiego warto odwiedzić z jednego powodu. Znajduje się tu Grób Nieznanego Żołnierza. Szczególnie opłaca się to miejsce odwiedzić podczas uroczystej zmiany warty, która odbywa się w każdą niedzielę o godzinie 12.
9. Warszawa i jej Kościoły
Jak już zdążyliście zauważyć, Warszawa atrakcje turystyczne ma zróżnicowane. Nie może na tej liście zabraknąć również Kościołów, które stanowią ważny, zabytkowy punkt stolicy. Mowa m.in. o:
- Katedra św. Jana – odbudowana po II wojnie światowej. Na uwagę zasługuje tu przede wszystkim krucyfiks z XVI wieku i płyta nagrobna ostatnich książąt mazowieckich.
- Kościół Franciszkanów – jest to jedna z nielicznych budowli, która przetrwała trudy wojny. Jego wnętrze zostało praktycznie w całości zachowane w nienaruszonym stanie.
- Kościół Kapucynów – warto odwiedzić tę świątynię, ponieważ znajduje się tu sarkofag z serem Jana III Sobieskiego.
- Kościół Świętego Krzyża – znajduje się tu urna z sercem Fryderyka Chopina oraz Władysława Reymonta.
10. Wisła i jej bulwary
Najbardziej interesują Cię imprezowe atrakcje? Warszawa pod tym względem przoduje. Bez dwóch zdań w okresie wiosenno-letni warto odwiedzić Bulwary Wiślane. Zanim wpadniesz w imprezowy szał, zwróć jednak uwagę na znajdujący się tu symbol Warszawy, czyli Syrenkę.
Nad brzegiem Wisły dzieje się prawdziwa magia. Dyskoteki na barkach, iluminacje świetle z fontann czy imprezy na plaży to standard w ciepłych miesiącach. Znajduje się tu bardzo dużo food trucków oraz restauracji stacjonarnych, dlatego jeżeli chcesz poznać imprezowe atrakcje, Warszawa może Ci je zagwarantować właśnie nad brzegiem Wisły.
11. Stadion Narodowy
Każdy fan sportu atrakcje w Warszawie rozpatruje także pod kątem swoich zainteresowań. Miłośnicy piłki nożnej po prostu muszą odwiedzić Stadion Narodowy, który został wybudowany w 2012 roku, w związku z organizacją w naszym kraju Euro. Na PGE Narodowym odbywają są przez cały rok różnego rodzaju wydarzenia (nie tylko sportowe), imprezy kulturalne oraz koncerty. Wyznaczonych zostało kilka tras do zwiedzania, podczas których można zobaczyć m.in. piłkarskie szatnie.
12. Nowy Świat
Nowy Świat, który możemy obserwować obecnie, stanowi rekonstrukcję klasycznych kamienic, które znajdowały się tu w końcu XVIII wieku. W tracie II wojny światowej ta część Warszawy była całkowicie zniszczona. Zaledwie kilka kamienic ocalało. Dziś jest to jedna z najbardziej eleganckich i ekskluzywnych ulic stolicy. Mieści się tu wiele sklepów, restauracji oraz hoteli. Spacerując tutaj można zaobserwować na elewacjach budynków tabliczki upamiętniające znane osoby, które mieszkały na Nowym Świecie.
13. Sejm, Senat i Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Interesujesz się polityką? Stolica zapewnia pod tym względem niezapomniane atrakcje. Warszawa w końcu jest siedzibą najważniejszych władz w Polsce. Mieści się tu Sejm, Senat oraz Kancelaria Premiera. Wszystkie te budynki można zwiedzać, ale tylko będąc na zorganizowanej wycieczce.
Budynek dzisiejszego Sejmu na potrzeby państwowe został zaadaptowany w 1918 roku. Wcześniej działała tu szkoła żeńska. W związku z tym, że w trakcie wojny budynek został częściowo zniszczony, na przełomie lat 40 i 50 XX wieku zbudowano nowy kompleks, który ma bardziej renesansowy charakter.
14. Plac Trzech Krzyży
To właśnie tu w XVII wieku krzyżowały się najważniejsze trakty miejskie. Znajduje się tu wspominany już wcześniej XIX wieczny Kościół, ale także można podziwiać figurę Jana Nepomucena będącą pamiątką na zakończenie modernizacji warszawskich ulic. Warto także zwrócić uwagę na pomnik Wincentego Witosa.
15. Praga
Nie trzeba jechać do Czech, aby zwiedzić Pragę. Ma ją również Warszawa. Atrakcje tu znajdujące się to przede wszystkim architektoniczne połączenia industrialnych zabytków z nowoczesnymi obiektami. Odwiedzając tę dzielnicę Warszawy można mieć pewność, że spotka się na swojej drodze kreatywnych artystów.
16. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Zaraz po Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest obowiązkowym miejscem, które warto odwiedzić. Przypomina ono o bogatej historii Polaków oraz Żydów, których losy na różnych etapach splatały się. Sam budynek, w którym mieści się muzeum jest prawdziwym dziełem współczesnej architektury.
17. Zamek Ujazdowski
Powstał w XVII wieku. Miał być drugą rezydencją królewską, ale żaden król tu nie przebywał. Dlaczego warto go odwiedzić? Ponieważ mieści się tu Centrum Sztuki Współczesnej. Przepięknie wyglądają dawne pałace oraz rezydencje. Na pewno są to te atrakcje w Warszawie, na które zawsze warto zwracać uwagę.