Zdrowie, medycyna i odżywianieArtykułyZdrowie i medycyna

Szkoła rodzenia

Beata Cygan
0

Szkoła rodzenia – Poradnik dla przyszłych rodziców

Szkoła rodzeniaPrzez tysiące lat kobiety rodziły, rodzą i będą rodzić dzieci – to naturalne. Ale to, jak kobiety rodziły, a jak rodzą i jak jeszcze mogą rodzić – to zupełnie różne kwestie. Mylą się ci, którzy twierdzą, że do porodu nie trzeba się przygotować. Owszem, instynkt i intuicja są bardzo ważne, ale nie wystarczą, by na porodówce zachować zimną krew oraz świadomie i aktywnie uczestniczyć w porodzie.  

Strach i obawa przed porodem są nierozerwalnie związane z ciążą, zupełnie logiczne
i zrozumiałe. Zwykle pojawiają się bardzo szybko i z każdym tygodniem przybierają na sile. 

Aby pomóc przyszłym rodzicom przezwyciężyć lęk i przygotować ich na trudne chwile, powstała szkoła rodzenia. Czy warto ją rozważyć? A może to kolejna współczesna fanaberia? Nie, to postęp cywilizacyjny, bardzo z resztą potrzebny. Wystarczy rzucić okiem na to, jak wyglądał poród dawniej. 

Poród dawniej i dziś

Poród dzisiaj można nazwać komfortowym, a i tak stres młodych rodziców jest ogromny. Ale tak jest dopiero od kilkudziesięciu lat. Przez wieki rodząca kobieta nie zasługiwała na szacunek, zrozumienie czy współczucie, bo poród był jej domeną i obowiązkiem. Brakowało podstawowej wiedzy medycznej, a higienę lekceważono. 

Cienka granica między porodem a śmiercią

Dla naszych przodkiń poród był wielką niewiadomą. Strach był olbrzymi, bo z tyłu głowy zawsze kołatała myśl, że można go nie przeżyć. Śmiertelność kobiet podczas porodu i nowo narodzonych dzieci była bardzo wysoka. Oczywiście, im wyższy był status społeczny kobiety, tym większe miała szanse, że wszystko pójdzie po myśli. Pierwsze dane na temat przyczyn zgonów pojawiają się dopiero w XVIII wieku – i stąd wiemy, że w Polsce, na Dolnym Śląsku, w bezpośrednim następstwie porodu, umierało nawet 20% kobiet

Stan wiedzy na temat ciąży i porodu zmienił się dopiero w XIX wieku. Jak wyglądało to wcześniej? W średniowieczu określało się płeć dziecka na podstawie wielkości piersi kobiety. Przy porodzie asystowały guślarki i zielarki, a rodzącą obwieszano amuletami. W przypadku porodu królowej, w pokoju obok dworzanie głośno śpiewali modlitewne pieśni. W komnacie czy izbie „porodowej” było ciepło i ciemno, gdyż światło rzekomo szkodziło dziecku. 

Akuszerki, czyli współczesne położne

Akuszerki w KrakowieW XVI wieku w Krakowie powstała pierwsza zawodowa grupa akuszerek, a w przypadku nieprawidłowości przy porodzie, zaczęto wzywać lekarza. Dopiero w XIX wieku zakazano ciężarnym noszenia gorsetu i praktyki upuszczania krwi. I choć już w XVI wieku wydano pierwsze podręczniki rodzenia, to płynąca z nich wiedza pochodziła raczej z doświadczeń „babek połogowych” i medycyny ludowej. Aby uśmierzyć ból podczas porodu, akuszerki podawały rodzącej różnego rodzaju ziołowe mikstury. 

Jak wyglądał poród jeszcze 50 lat temu

Jeszcze 50 lat temu, w czasach PRL, poród był pasmem cierpień i upokorzeń. Pacjentki traktowane były przedmiotowo, a porodówka jak „zakład produkcji dzieci”. Rodząca miała cierpieć i nie histeryzować – przecież wiadomo, że poród musi boleć. Kobiety nie informowano, jakim zabiegom będzie poddawana. Po wszystkim zabierano dziecko, nadawano mu numer i dopiero po jego podaniu matka mogła „odebrać” dziecko. Normą były wieloosobowe sale, totalny brak prywatności i jakiejkolwiek pomocy przy pierwszym karmieniu. Lekarze i położne powszechnie palili papierosy, nawet w bliskiej odległości od rodzącej czy noworodka. 

Rozwój położnictwa, czyli rodzić po ludzku

Od wielu lat na rzecz poprawy warunków rodzących, egzekwowania ich praw i przywilejów walczą zarówno same kobiety, jak i instytucje, stowarzyszenia i fundacje. Wzrosła rola położnych, które nie tylko asystują na porodówce, ale aktywnie wspierają kobietę przed, w trakcie i po porodzie. 

W relacji z położną najważniejsze jest zaufanie, a poznać ją można już w trakcie ciąży, na przykład w szkole rodzenia. 

Powstanie tej instytucji zmieniło polskie porodówki i rodzące kobiety. Dziś normą jest, że kobieta już w pierwszych miesiącach ciąży zapisuje się do szkoły rodzenia. Czy warto? Jak wyglądają zajęcia? Czego można się nauczyć? Którą szkołę wybrać? Zapraszamy do lektury!

Krótka historia szkół rodzenia

Pierwsze szkoły rodzenia powstały w Wielkiej Brytanii po II wojnie światowej. W Polsce funkcjonują od 1957 roku. Pierwszą szkołę rodzenia założył Włodzimierz Fijałowski, który od 1955 roku pracował w Klinice Ginekologii i Położnictwa w Łodzi, gdzie zorganizował pierwszy cykl kursów profilaktyki porodowej. Te kursy przekształciły się w pierwszą polską szkołę rodzenia. Profesor poświęcił swoją pracę habilitacyjną modelowi takiej szkoły. I choć przez wiele osób była to postać mocno krytykowana, głównie ze względu na swoje stanowisko wobec aborcji, to jednak jego wkład w rozwój naturalnego planowania rodziny, promocji porodu naturalnego oraz nauki o rozwoju prenatalnym dziecka jest nieoceniony. 

Po co powstały szkoły rodzenia?

Szkoła rodzenia - po co?Szkoły rodzenia realizują kilka celów, które można streścić do: edukacyjnych, terapeutycznych i wspierających. To bardzo duża dawka merytorycznej wiedzy przekazana przez specjalistów, wsparta gimnastyką i ćwiczeniami dla rodziców. 

Głównym zadaniem szkół rodzenia jest promocja dobrych zachowań – zarówno w czasie ciąży, jak i porodu, połogu i pierwszych miesięcy z dzieckiem pod jednym dachem. W szkole rodzenia przyszli rodzice poznają najnowsze wytyczne, oparte na aktualnej i zweryfikowanej wiedzy medycznej

Edukacja – teoria i praktyka – mają wzmocnić wiarę kobiety we własne możliwości, a także zachęcić do świadomego, aktywnego porodu, który zamieni się w najpiękniejsze, choć oczywiście dość bolesne i nerwowe, doświadczenie w całym jej życiu. Zajęcia w szkole rodzenia przygotowują również kobiece ciało do ogromnego wysiłku, zwiększając jego wydolność. 

Obecnie w Polsce, zwłaszcza w większych miastach, szkoły rodzenia pojawiają się jak grzyby po deszczu. I choć ich program jest raczej ustandaryzowany, to poszczególne kursy mogą mocno się od siebie różnić. Najnowszą formą kursu jest szkoła rodzenia online

Szkoła rodzenia organizacyjnie

Pytań o kursy rodzenia jest mnóstwo. Czy szkoła rodzenia jest obowiązkowa? Ile kosztuje szkoła rodzenia? Czy istnieje bezpłatna szkoła rodzenia? Jak długo trwają zajęcia? Jaką szkołę rodzenia wybrać – stacjonarną, a może popularną ostatnio szkołę rodzenia online? Kiedy szkoła rodzenia jest naprawdę potrzebna? Odpowiedzmy na najczęstsze pytania. 

Czy szkoła rodzenia jest obowiązkowa?

Nie. Nie mamy obowiązku uczęszczać do szkoły rodzenia. Tę decyzję podejmujemy dobrowolnie i mamy pełne prawo uznać, że szkoła rodzenia nie jest dla nas. Jeśli przeszkodą są dla nas pieniądze, to warto wiedzieć, że istnieją bezpłatne szkoły rodzenia

Szkoła rodzenia – kiedy się zapisać?

Kiedy zapisać się do szkoły rodzenia?Zajęcia w szkole rodzenia zaczynamy zazwyczaj około 20 tygodnia ciąży, jednak samą szkołę warto wybrać znacznie wcześniej. Spokojnie – masz na to cały pierwszy trymestr. Poczytaj opinie, przestudiuj program, zasięgnij rady.

Dlaczego drugi trymestr? Przede wszystkim dlatego, że kobieta już znacznie lepiej się czuje – pierwsze dolegliwości ciążowe znikają, a te końcowe jeszcze nie doskwierają.
Na miejsce senności i porannych mdłości pojawia się wzmożona energia i chęć do działania, lepszy humor. Uwydatnia się też brzuszek, który z każdym tygodniem coraz bardziej przypomina o znajdującym się w nim maleństwie. Ważny jest też komfort psychiczny. Zdążyłaś już przyzwyczaić się do myśli o rodzicielstwie, poukładać sobie nieco w głowie nową sytuację. O ciąży wie już rodzina, pracodawca, masz już lekarza prowadzącego. 

Ile trwa szkoła rodzenia?

To, ile trwa szkoła rodzenia, zależy od wybranego programu zajęć. Kurs może odbywać się w tygodniu – w ciągu dnia lub wieczorami, albo w weekendy. Zazwyczaj trwa około dwóch miesięcy i obejmuje kilkanaście godzin zajęć. Ważne, by zakończyć kurs na 4 tygodnie przed planowanym terminem porodu. 

Ile kosztuje szkoła rodzenia?

Ważne pytanie – ile kosztuje szkoła rodzenia? Istnieją bezpłatne szkoły rodzenia – są refundowane przez NFZ lub samorządy. Niektóre naliczają opłatę rezerwacyjną lub symboliczną kwotę za cały kurs. Prywatne szkoły rodzenia mogą kosztować do kilkuset złotych za cykl zajęć. 

Kto może uczestniczyć w szkole rodzenia?

Do szkoły rodzenia zapraszani są wszyscy rodzice, zarówno debiutanci, jak i doświadczeni w temacie. Kiedy szkoła rodzenia jest szczególnie potrzebna? Gdy zostajecie rodzicami po raz pierwszy. Aby zapisać się na zajęcia, trzeba mieć zaświadczenie od ginekologa prowadzącego ciążę. Niektóre Panie – zwłaszcza z zagrożoną ciążą – nie będą mogły uczestniczyć w zajęciach, a przynajmniej w gimnastyce i ćwiczeniach fizycznych. 

Dla kobiet, które w ciąży muszą głównie leżeć, są lepsze rozwiązania niż stacjonarny kurs, na przykład internetowa szkoła rodzenia, ale o tym później. Szczególnie narażone są kobiety ze zdiagnozowanym łożyskiem przodującym (duże ryzyko krwawienia), zagrożone porodem przedwczesnym i z nadciśnieniem ciążowym. 

Sama czy z partnerem?

Szkoła rodzenia z partneremZ roku na rok w szkołach rodzenia pojawia się coraz więcej par – i bardzo dobrze! Pierwszy w Polsce poród z udziałem ojca odbył się w 1983 roku w Łodzi. Tym dzielnym śmiałkiem był syn profesora Włodzimierza Fijałowskiego, twórcy polskich szkół rodzenia. 

Obecność ojca dziecka przy porodzie jest bardzo ważna. Buduje silną, wspaniałą więź między Wami. Partner będzie dla Ciebie oparciem. Nawet jeśli nie chcesz, by był z Tobą przy porodzie, szkoła rodzenia będzie dla niego dobrym startem w ojcostwo. Ojcowie często zaniedbują edukację – to mamy zazwyczaj czytają, oglądają i uczą się o rodzicielstwie.
W szkole rodzenia tata nauczy się między innymi jak przewijać i kąpać dziecko

Do szkoły rodzenia możesz też zapisać się z inną osobą towarzyszącą lub sama. 

Co jeśli będę mieć cesarskie cięcie?

Niektóre kobiety – czy to ze względów osobistych, czy zdrowotnych, decydują się na planowe cesarskie cięcie. W takiej sytuacji wiedza o fazach porodu, skurczach, oddychaniu czy technice parcia wydaje się zbędna. Czyli kobiecie rodzącej operacyjnie nie przyda się szkoła rodzenia? Kiedy nauka porodu to tylko element całego kursu! Równie ważna jest świadomość własnego ciała i jego przemian, fizjologii ciąży, rozwoju dziecka, właściwych praktyk i nawyków oraz pielęgnacji noworodka. Kobiecie planującej „cesarkę” przyda się również trochę wesołej gimnastyki czy znajomość technik relaksacyjnych. 

Kto prowadzi zajęcia w szkole rodzenia?

Instruktorami w szkołach rodzenia są specjaliści. Zajęcia teoretyczne prowadzone są głównie przez położne i lekarzy. Dużym wsparciem są psychologowie, socjologowie, dietetycy. Czasem jeden wykładowca jest specjalistą z kilku dziedzin. W niektórych szkołach rodzenia można poznać położną środowiskową. Czasem zatrudniona jest także doula – doświadczona w macierzyństwie kobieta, która zapewnia wsparcie pozamedyczne – emocjonalne
i informacyjne. W niektórych szkołach odbywają się też zajęcia z doradcą laktacyjnym. Bezpłatna szkoła rodzenia jest zazwyczaj uboższa w instruktorów, bo często obok zajęć, prowadzą oni praktykę w placówkach medycznych. Kadra zależna jest od danej szkoły rodzenia i warto przed zapisem sprawdzić referencje prowadzących. 

Czego nauczysz się w szkole rodzenia?

Różne szkoły rodzenia mają różne programy. Często kursy różnią się także w obrębie danej szkoły – można zapisać się na podstawowy czy rozszerzony, a nawet na indywidualne konsultacje. Bezpłatna szkoła rodzenia będzie oferowała zazwyczaj kurs podstawowy.
W niektórych szkołach organizowane są dodatkowe zajęcia np. z noszenia niemowlaka
w chuście czy masażu noworodka. 

Jak zadbać o siebie w ciąży

Dbanie o siebie w ciążyPierwszym tematem poruszanym w szkole rodzenia jest sama ciąża. I choć uczęszczające na zajęcia kobiety mają już za sobą pierwszy trymestr i zdążyły przyzwyczaić się do nowego stanu, to w szkole rodzenia usystematyzują swoją wiedzą. 

Będzie to też dobry moment, by skonsultować ze specjalistami wątpliwości. Nauka
o rozwoju wewnątrzmacicznym płodu od poczęcia do narodzin da rodzicom lepszy obraz fizjologii ciąży. Zrozumiemy zachodzące przez 9 miesięcy przemiany w ciele kobiety i różne dolegliwości, typowe dla poszczególnych okresów ciąży. 

Ważnym tematem jest dieta ciężarnej i wskazania do aktywności fizycznej. I choć ta kwestia powinna zostać skonsultowana z lekarzem, to w szkole rodzenia kobieta dowie się, w jaki sposób może trenować, a których ćwiczeń powinna unikać. Jest to niesamowicie ważne, bo aktywność w ciąży zapewnia prawidłową wagę kobiety, pozwala niwelować niektóre dolegliwości, np. obrzęk nóg i pomaga szybciej powrócić do pełnej sprawności po porodzie. 

W szkole rodzenia porozmawiamy także o ciąży i pracy zawodowej – kobiety będą miały świadomość, jakie prawa i przywileje przysługują im względem swojego pracodawcy i jak powinny zadbać o higienę i bezpieczeństwo pracy. 

Sporo uwagi poświęcimy koniecznym w ciąży badaniom i objawom powikłań ciąży

Jak przygotować pokój dla dziecka – co w jego wyposażeniu jest absolutnie konieczne, co przydatne, a co możemy sobie odpuścić? Na te dylematy odpowiedzią jest szkoła rodzenia. Od kiedy szykować wyprawkę dla dziecka i torbę do szpitala? Położne doradzą, jak i kiedy ją skompletować. W ten sposób unikniemy prawdopodobnie sporych wydatków. 

Gimnastyka dla ciężarnych

Ważnym elementem kursu w szkole rodzenia są zajęcia ruchowe – gimnastyka. W niektórych szkołach przeznacza się na nią część każdych zajęć, a w innych wybrane lekcje w całości. Zazwyczaj prowadzona jest przez odpowiednio wykwalifikowaną położną lub fizjoterapeutę. Ćwiczenia mają na celu: z jednej strony – zapobieganie zmianom w poszczególnych układach organizmu pod wpływem powiększającego się brzuszka, a z drugiej – przygotowują ciało do olbrzymiego wysiłku, jakim jest poród naturalny. 

Ćwiczenia – techniki oddychania i parcia, piłka

Prawidłowe ćwiczenia w ciążyBardzo często kobieta nie ma świadomości, które mięśnie zaangażować do rodzenia. Podczas gimnastyki w szkole rodzenia dowie się, w którym momencie porodu powinna być aktywna – kiedy pracować ciałem, a kiedy odpoczywać. Często już w pierwszej fazie porodu wykorzystujemy do radzenia sobie ze skurczami całą energię i jesteśmy wyczerpane, gdy pojawia się konieczność parcia. 

Wysiłek podczas porodu można porównać do przebiegnięcia maratonu, a tego zadania nie podejmuje się nikt z marszu. 

Zajęcia ruchowe mają też pomóc kobiecie nauczyć się ścieżki porodowej ciała kobiety podczas porodu. Przygotowane mamy będą instynktownie przyjmować właściwe pozycje, odpowiednio spożytkują przerwy skurczowe na regenerację i świadomie wykorzystają pracę tłoczni brzusznej do wyparcia dziecka. Będą umiejętnie rozluźniać mięśnie krocza i miednicy. 

Ćwiczenia ruchowe w szkole rodzenia będą różne. Ważnym elementem zajęć będą ćwiczenia relaksacyjne – nauczymy się odpoczywać w krótkich chwilach przerwy. Poznamy różne techniki parcia. I na koniec – nauka oddychania – angażowanie przepony, trzy tory oddychania, nauka ziajania i dyszenia oraz wiedza, jak wykorzystać oddech do łagodzenia bólu porodowego, dotlenienia dziecka i skutecznego parcia. 

Wszystko, co musisz wiedzieć o porodzie i połogu

Jak rozpoznać symptomy rozpoczynającego się porodu i kiedy udać się do szpitala? Tego również dowiesz się w szkole rodzenia. 

Będziesz wiedziała doskonale jak przebiega poród, z jakich faz się składa i czego będzie od Ciebie wymagał. Dowiesz się także, czy przyszły tata powinien być na sali porodowej i jaka jest jego rola. W niektórych szkołach można także sporządzić indywidualny plan porodu, dzięki któremu rodzice będą się czuli bardziej przygotowani na ten ważny dzień. 

Ale to nie wszystko. Bardzo ważnym aspektem, który musi zostać poruszony, są prawa rodzącej. Czy możecie sami wybrać szpital do porodu? Czy możesz zdecydować, kto będzie Ci towarzyszył na sali porodowej? Czy zamiast partnera może to być siostra albo przyjaciółka? Co z prawem do intymności – czy możesz wyprosić studentów medycyny, którzy często przyglądają się porodom?

Szkoła rodzenia uświadomi Cię, jak ważne jest dołączenie planu porodu do dokumentacji medycznej. Musisz wiedzieć, że masz prawo do świadomego udziału w decyzjach dotyczących porodu, zwłaszcza wyboru pozycji, działań medycznych czy metod leczenia. Na zajęciach dowiesz się o nacięciu krocza, które powinno być wykonane tylko wtedy, gdy jest naprawdę konieczne. I co bardzo ważne – poznasz swoje prawa do skorzystania z metod łagodzenia bólu w trakcie porodu oraz rodzaje znieczulenia

Zajęcia w szkole rodzenia przeprowadzą Cię przez cały pobyt na oddziale położniczym
i przygotują do połogu, czyli regeneracji ciała po porodzie. Będziesz wiedziała, jakie zmiany zaszły i zachodzą w Twoim organizmie. Dowiesz się, jak pielęgnować ranę krocza lub ranę pooperacyjną. Poznasz najczęstsze problemy okresu poporodowego i wczesne objawy powikłań. Dowiesz o problemach emocjonalnych kobiet w połogu – o tym, jak rozpoznać depresję poporodową i gdzie szukać pomocy. W szkole rodzenia nauczysz się, jak wrócić do sprawności po porodzie. 

Sztuka karmienia dziecka

Szkoła rodzenia - nauka karmieniaSzkoła rodzenia to dobre miejsce, by nauczyć się teorii (i praktyki!) karmienia piersią. Dowiesz się, jak ogromne znaczenie ma naturalne karmienie, poznasz skład mleka matki
i zasady odżywiania w okresie karmienia piersią. 

Będziesz wiedziała, czym jest siara i kiedy trzeba pierwszy raz nakarmić dziecko. Omówiona zostanie fizjologia laktacji – jej prawidłowości i ewentualne problemy. Poznasz najważniejsze zasady karmienia piersią. 

Nauczysz się prawidłowych pozycji do karmienia i technik odciągania pokarmu. Będziesz znać rolę naturalnego pokarmu dla zdrowia dziecka i więzi, jaką podczas karmienia budujesz z dzieckiem. 

Pielęgnacja i zdrowie dziecka

Jedną z ważniejszych lekcji w szkole rodzenia jest fizjologia noworodka. Dowiemy się, czym jest skala Apgar, co oznacza poszczególna punktacja i w jaki sposób jest przyznawana. Poznamy stany przejściowe (adaptacyjne) u noworodka i przebieg najważniejszych badań – np. badania słuchu. Położna czy lekarz wyjaśni, jakie są najczęstsze dolegliwości zdrowotne
u noworodków i kiedy zawiadomić o nich pediatrę. Nauczymy się pierwszej pomocy medycznej w przypadku zakrztuszenia czy bezdechu dziecka, w tym resuscytacji. Skompletujemy domową apteczkę.  

Przyjdzie pora na zajęcia praktyczne. Nauczymy się, jak przewijać i kąpać noworodka. Jak zapobiegać i leczyć pieluszkowe odparzenie skóry, jak pielęgnować kikut pępowinowy, jak czyścić nosek, uszy i oczy dzieci, jak chronić delikatną skórę i paznokcie. W jaki sposób ubierać małego człowieka i jak go nosić. W szkole rodzenia dowiemy się, jak zacząć budować naturalny rytm dnia i kiedy wyjść na pierwszy spacer. Poznamy rozwój psychologiczny dziecka i charakterystyczne zachowania. Sprawdzimy kalendarz szczepień

Ważnym tematem będą też sprawy urzędowe i dokumenty, jakie należy wypełnić po narodzinach dziecka. 

Już w szkole rodzenia przyszli rodzice dowiedzą się także, jakie zmiany zajdą w ich małżeństwie – partnerstwie, na co powinni zwrócić szczególną uwagę i jakie emocje zapewnić dziecku. 

Jaką szkołę rodzenia wybrać?

Wybór szkoły rodzeniaMożliwości jest mnóstwo. Zwłaszcza w większych miejscowościach będziemy mieć do wyboru kilka, jeśli nie kilkanaście opcji. Czy istnieje bezpłatna szkoła rodzenia? Czy kursy dla przyszłych rodziców są finansowane z NFZ? A może w prywatnej szkole rodzenia poznam lepszych specjalistów? Ostatnio popularne stają się także szkoły rodzenia online. Czy uczestnictwo w internetowej szkole rodzenia wystarczy? 

Szkoły rodzenia NFZ

Finansowane przez NFZ kursy w szkole rodzenia organizowane są zazwyczaj przy placówkach medycznych – szpitalach, oddziałach położniczych i ginekologicznych. Refundowana przez NFZ, bezpłatna szkoła rodzenia realizuje zazwyczaj standardowy, podstawowy program. Oczywiście są to zajęcia teoretyczne i praktyczne, jak również gimnastyka ruchowa dla kobiet. 

Atrakcyjnym punktem przyszpitalnej szkoły rodzenia będzie możliwość zwiedzania oddziału położniczego i sal porodowych. Dość często warunkiem refundacji jest wybranie w trakcie kursu położnej rodzinnej. W realizowanej przez NFZ szkole rodzenia mogą oczywiście brać udział partnerzy kobiet. W przypadku szkół refundowanych trzeba przygotować się na niewielką, bezzwrotną opłatę rezerwacyjną. Szkoła rodzenia NFZ zazwyczaj prowadzona jest przez położne. 

Szkoła rodzenia online

Internetowe szkoły rodzenia przeżyły swój boom w 2020 roku, w związku z wybuchem pandemii. Zajęcia stacjonarne przez długi czas nie były realizowane i na tryb zdalny przeszło sporo tradycyjnych szkół rodzenia. Jest to bardzo wygodna opcja. Na pewno sprawdzi się
w przypadku kobiet, które ze względów zdrowotnych powinny dużo leżeć w łóżku. I dla takich, które powinny ograniczyć do minimum ruch, więc dojazd do szkoły rodzenia nie wchodzi w grę. 

Szkoła rodzenia online to także dobry wybór dla kobiet, które oczekują drugiego czy trzeciego dziecka i chcą jedynie zaktualizować wiedzę i informacje. Internetowa szkoła rodzenia jest również dla tych przyszłych rodziców, którym ciężko jest zgrać grafik lub którzy często wyjeżdżają. 

Kurs w internetowej szkole rodzenia nie odbiega programem od standardowego kursu. Zajęcia odbywają się online, w formie live i webinarów ze specjalistami. Dla tych pań, które mogą ćwiczyć, również odbywają się zajęcia ruchowe, które kobieta wykonuje w zaciszu własnego domu. Szkoła rodzenia online to także możliwość konsultacji, a dzięki interaktywnym formom zajęć, w ogóle nie czujemy się samotne. 

Internetowe szkoły rodzenia są zarówno bezpłatne, jak i płatne, lecz ich cena powinna być niższa niż w przypadku prywatnych stacjonarnych placówek. Szkoła rodzenia online oferuje zazwyczaj dodatkowe materiały i spotkania – np. z adwokatem czy konsultantem krajowym. Co ważne, większość zajęć i wykładów jest nagrywana i udostępniana. Możliwość powtórnego zajrzenia do materiałów zaraz przed porodem to chyba największy plus szkoły rodzenia online. 

Internetowa szkoła rodzenia, która większość zajęć opiera na przekazie na żywo, niemal nie różni się od zajęć stacjonarnych. Uczestnicy i prowadzący widzą i słyszą się nawzajem. Jedyną różnicą jest to, że zamiast spotkania twarzą w twarz, spotykamy się za pośrednictwem internetu. 

Prywatne szkoły rodzenia

Prywatna szkoła rodzeniaPrywatne szkoły rodzenia najczęściej oferują najbardziej rozszerzony kurs lub różne programy, dostosowane do preferencji. Nierzadko możliwe są spotkania indywidualne czy konsultacje ze specjalistami. Równie często bardziej zróżnicowana jest kadra prowadząca zajęcia. Poza położną, można skorzystać z wiedzy fizjoterapeuty, psychologa, douli, doradcy laktacyjnego. Prywatne szkoły rodzenia często współpracują z różnymi markami, dzięki czemu przyszli rodzice dostają ciekawe upominki czy zniżki na zakup niezbędnego sprzętu
i elementów wyprawki. 

Prywatnym szkołom rodzenia często zarzuca się, że może je założyć każdy. To prawda, jednak w przypadku każdej szkoły, powinniśmy przed wyborem zapoznać się z programem, kompetencjami instruktorów i opiniami byłych uczestników. 

Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia?

Oczywiście, że warto! Różne jest podejście środowisk położniczych do porodu. Jedne szkoły podkreślają rolę instynktu, a drugie promują wiedzę i zadaniowe podejście do porodu. Prawda, jak zawsze, leży gdzieś po środku. Wiedza i zajęcia w szkole rodzenia pozwalają kobiecie uświadomić sobie jej naturalny instynkt. Z pewną, zweryfikowaną, specjalistyczną
i aktualną wiedzą jest bardziej świadoma fizjologii ciąży, porodu i połogu, a zatem bardziej przygotowana na to ważne doświadczenie. Zajęcia ruchowe, oddechowe, ćwiczenie technik parcia – to wszystko pozwala na aktywne, świadome uczestnictwo porodzie, lepszy jego komfort i znoszenie bólu. 

Jak skuteczna jest szkoła rodzenia, czy warto poświęcić swój czas? Z analiz wynika, że kobiety uczestniczące w szkołach rodzenia są lepiej przygotowane do porodu i opieki nad dzieckiem. Większa wiedza to lepsze samopoczucie. Przygotowanie wpływa także na zachowania prozdrowotne w czasie ciąży i połogu, zapobiega powikłaniom i stwarza warunki do świadomego, aktywnego porodu.

Szkołom rodzenia patronuje Instytut Matki i Dziecka, a rekomendują je liczne fundacje, np. Fundacja Rodzić po Ludzku. Są także polecane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Oceń artykuł