Szczotkowanie ciała

Joanna Gromada

Szczotkowanie ciała – domowe SPA dla zapracowanych

Wszyscy wiedzą, na czym polega szczotkowanie włosów, natomiast rzadko mówi się o szczotkowaniu ciała. A szkoda. Szczotkowanie skóry jest przyjemną i co najważniejsze – skuteczną metodą pielęgnacyjną, która jest w stanie zauważalnie poprawić kondycję naszego organizmu. Masaż szczotką przywędrował do nas z Azji, a jego korzeni należy upatrywać w ajurwedzie, czyli liczącej sobie już 5 tys. lat starohinduskiej sztuce leczenia i utrzymywania naturalnej równowagi organizmu. Szczotkowanie ciała bardzo powoli zadomawia się także w naszym kraju, dlatego warto zapoznać się z ogólnymi informacjami na temat tej ciekawej metody pielęgnacji skóry. Kto wie, być może okaże się, że technika ta spodoba nam się na tyle, że na stałe włączymy ją do naszego rytuału kosmetycznego? Czym jest szczotkowanie ciała i jak należy je wykonywać? Zapraszamy do lektury.

Szczotkowanie skóry – cierpliwość, która popłaca

Szczotkowanie ciałaSzczotkowanie skóry przynosi wiele korzyści zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Osoby, które regularnie masują skórę przy użyciu specjalnych szczotek deklarują, że już po 2-3 tygodniach od rozpoczęcia kuracji zaczynają dostrzegać pierwsze efekty, które z biegiem czasu stają się coraz bardziej widoczne. Trzeba nadmienić, że w dobie produktów reklamowanych jako „ekspresowe” i zwalczające problemy rzekomo już po pierwszym użyciu, 2-3 tygodnie oczekiwania na rezultaty może wydawać się dość długim okresem. Mimo wszystko należy pamiętać, że produkty, które przynoszą natychmiastowe efekty, działają często powierzchownie i nie rozwiązują problemu u jego źródła. Dlatego też warto uzbroić się w cierpliwość i wypracować sobie nawyk regularnego używania szczotki. Nawet nie zauważymy, kiedy szczotkowanie ciała wejdzie nam w krew, a my będziemy cieszyć się widocznymi i co najważniejsze – długotrwałymi efektami. A jakich konkretnie rezultatów możemy oczekiwać, wykonując masaż szczotką?

Szczotkowanie ciała – efekty Cię zaskoczą!

Eliminacja cellulitu – na szczotkowanie ciała decydują się zwłaszcza panie, które marzą o pozbyciu się skórki pomarańczowej. Rzeczywiście, szczotkowanie skóry pomaga usunąć nieestetyczne grudki i nierówności oraz sprawia, że skóra wygląda na gładszą i zdrowszą. Cały sekret polega na usprawnieniu przepływu limfy (chłonki), której zastój w dużej mierze przyczynia się do powstawania cellulitu. Energiczny masaż szczotką pozytywnie wpływa także na równomierne rozmieszczenie podskórnej tkanki tłuszczowej, redukując zgrubienia i guzki. Można więc powiedzieć, że szczotkowanie działa na cellulit kompleksowo, wpływając na jego ograniczenie na wielu płaszczyznach.

Redukcja opuchlizny – z powyższym punktem łączy się kolejna zaleta szczotkowania skóry, a mianowicie wyeliminowanie obrzmień stóp i dłoni. Szczotkowanie ciała pobudza bowiem układ krwionośny oraz limfatyczny do wytężonej pracy, co przekłada się na szybsze pozbywanie się szkodliwych produktów przemiany materii. Wykonując regularne masaże będziemy czuć się lekko, świeżo i swobodnie. I wreszcie dopniemy nasze ulubione dżinsy.

Jędrna skóra – szczotkowanie skóry to świetny sposób na przywrócenie jej naturalnej sprężystości i jedwabistej gładkości. Jak to się dzieje? Mechanizm jest prosty: włosie szczotki działa jak peeling, złuszczając martwy naskórek i pobudzając skórę do szybszej odnowy. Przekłada się to na poprawę jej kolorytu, wyraźne wygładzenie i napięcie. W efekcie skóra jest dotleniona, uelastyczniona i gotowa na przyjęcie dobroczynnych składników znajdujących się w kremach i balsamach. Niezaprzeczalną zaletą szczotkowania ciała jest także jego ekologiczność. Peelingi i scruby kupowane w drogeriach często zawierają mikroplastik, który może przedostawać się do wód i zanieczyszczać środowisko. Szczotka złuszczająca martwy naskórek jest natomiast wykonana z naturalnych materiałów, cechuje się trwałością i nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne.

Redukcja rozstępówRedukcja rozstępów – kolejną zaletą szczotkowania ciała jest uelastycznienie skóry, dzięki czemu nie jest ona tak podatna na rozciąganie. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza dla kobiet w ciąży, które często zmagają się z rozstępami pojawiającymi się na brzuchu lub biuście. Dzięki regularnym masażom w trakcie ciąży istnieje duże prawdopodobieństwo, że po porodzie nasza skóra pozostanie gładka i jednolita. Co więcej, dzięki zdolności aktywizowania naturalnej autoregeneracji skóry, masaż szczotką pomaga w redukcji rozstępów, które już pojawiły się na skórze. 

Koniec z wrastającymi włoskami – każda kobieta wie, ile komplikacji może przynieść depilacja. Jednym z największych problemów są wrastające włoski, które powodują powstanie bolesnych grudek i czerwonych krostek. Problem ten pojawia się, kiedy włos jest zbyt słaby, aby przebić się przez grubą warstwę skóry, w efekcie czego rośnie pod naskórkiem, powodując stan zapalny. Masaż szczotką pozwala „uwolnić” włosek i umożliwia mu prawidłowy wzrost.

Podobnym problemem jest tzw. rogowacenie okołomieszkowe, czyli gromadzenie się wokół mieszków włosowych czopów zbudowanych z keratyny. Czopy te zatykają ujścia mieszków, co powoduje tworzenie się krostek i stanów zapalnych przypominających gęsią skórkę. Szczotkowanie ciała pomaga uporać się także z tym problemem.

Poprawa humoru – należy docenić fakt, że szczotkowanie ciała przynosi szereg korzyści nie tylko dla naszego ciała, ale także dla ducha. Delikatny masaż, w zależności od pory jego wykonywania może działać uspokajająco lub energetyzująco. Z samego rana zapewni nam przypływ endorfin, natomiast wieczorem odpręży, rozluźni mięśnie i pomoże zapomnieć o kłopotach w pracy. Praktykując codzienny masaż, tworzymy sobie nasz mały rytuał, podczas którego mamy czas wyłącznie dla siebie. Warto zadbać, aby podczas tych 5 – 10 minut nikt z domowników nam nie przeszkadzał.

Co jest lepsze – szczotkowanie ciała na mokro czy na sucho?

Istnieją dwa główne sposoby masowania ciała szczotką: na sucho i na mokro. Ten pierwszy cieszy się większą popularnością, co wcale nie znaczy, że szczotkowanie ciała na mokro nie jest efektywne, czy bezpieczne. Wręcz przeciwnie, obie metody wykazują się dużą skutecznością i bezpieczeństwem, a efekty pracy ze szczotką w obu przypadkach są porównywalne. 

Szczotkowanie na mokroJedyna różnica polega na delikatności zabiegów i czasie, jaki trzeba jednorazowo przeznaczyć na pielęgnację. Otóż szczotkowanie ciała na sucho jest metodą nieco bardziej inwazyjną niż wykonywanie masażu na mokro. Jeśli nie jesteś pewna, czy przypadnie Ci do gustu traktowanie skóry suchym włosiem, zacznij od prób w wannie lub pod prysznicem. Ciepła woda działa rozluźniająco i sprawia, że szorstkość szczotki nie dokucza tak bardzo. Szczotkowanie ciała na mokro jest więc polecane zwłaszcza osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tą techniką masażu lub mają ekstremalnie wrażliwą skórę.  

Z drugiej jednak strony, szczotkowanie ciała na sucho jest wygodniejsze i praktyczniejsze, zwłaszcza jeśli nasz czas na zabiegi pielęgnacyjne jest ograniczony. Nie zawsze mamy możliwość wzięcia kąpieli i spokojnego oddania się rytuałowi pielęgnacyjnemu. Większość z nas dysponuje maksymalnie 10 minutami przed pracą lub przed pójściem spać, które może poświęcić na masaż. W tym kontekście szczotkowanie ciała na sucho to opcja o wiele bardziej praktyczna, gdyż nie wymaga dodatkowych akcesoriów ani kosmetyków, by być skuteczną. Wystarczy szczotka, kilka minut wolnego czasu i już możemy cieszyć się z pobudzającego i efektywnego masażu.

Jak wykonywać szczotkowanie, aby było skuteczne?

Mimo iż masowanie ciała szczotką jest czynnością prostą i intuicyjną, dobrze jest poznać konkretne techniki, dzięki którym jego wykonywanie będzie przyjemniejsze, a efekty pojawią się szybciej. Trzeba bowiem wiedzieć, że odpowiedni sposób masażu pobudza do pracy układ krwionośny i limfatyczny, natomiast chaotyczne i nieprzemyślane ruchy szczotką w najlepszym razie zadziałają jak peeling, jednak nie usprawnią przepływu krwi i chłonki, co jest w zasadzie najważniejszym celem szczotkowania ciała. Jak praktykować masaż szczotką, aby był skuteczny?

Po pierwsze należy pamiętać, że masaż szczotką ma być delikatny i przyjemny. W szczotkowaniu ciała nie chodzi o mocny nacisk i czerwoną skórę, ale o płynne ruchy i satysfakcję płynącą z zabiegu. Oczywiście stopień intensywności masażu będzie różnił się w zależności od części masowanego ciała, a więc łydki i pośladki, gdzie skóra jest grubsza, możemy potraktować nieco energiczniejszymi ruchami, natomiast dekolt, czy twarz, gdzie skóra jest delikatna i skłonna do podrażnień, omiatać łagodnie i spokojnie. 

Jak szczotkować ciało?Kolejną kwestią, o której warto wspomnieć, jest cierpliwość, w którą trzeba się uzbroić, rozpoczynając przygodę ze szczotkowaniem ciała. Na samym początku używanie szczotki może wydawać się mało przyjemne, a wręcz niekomfortowe. Jest to naturalna reakcja ciała, które nie jest przyzwyczajone do tego rodzaju bodźców. Dajmy naszej skórze czas, by ta oswoiła się z nowym doświadczeniem. Po kilku dniach ciało przywyknie do dotyku włosia, my nauczymy się poprawnie używać szczotki i z zabiegów będziemy czerpać jedynie przyjemność. Jeśli jednak szczotkowanie danej partii ciała wyraźnie nam nie odpowiada lub po kilku dniach przyzwyczajania skóry nadal czujemy dyskomfort, nie zmuszajmy się do kontynuowania masażu. Być może nasza skóra jest wyjątkowo wrażliwa lub szczotkowanie po prostu nie jest dla nas. Ograniczmy się do szczotkowania najbardziej wytrzymałych części ciała, np. nóg i przedramion, a jeśli i z tym będziemy mieć kłopot, przerwijmy masaże. Nic na siłę. 

A jak konkretnie przeprowadzamy szczotkowanie ciała? Główna zasada masażu szczotką mówi, że wszystkie ruchy powinny iść w kierunku serca, czyli zgodnie z kierunkiem przepływu limfy. Oznacza to, że nogi masujemy, zaczynając od stóp i stopniowo przechodzimy wyżej, szczotkując łydki, kolana, uda, i pośladki. Masaż rąk zaczynamy natomiast od dłoni i kierujemy się ku ramionom i barkom. Kolejno zajmujemy się szyją i powoli schodzimy do dekoltu i biustu. Na dużych partiach ciała zaleca się wykonywanie szybkich, posuwistych ruchów tak, jakbyśmy chciały coś zmieść z powierzchni skóry. Stawy natomiast masujemy, wykonujac małe koliste ruchy. Podobna zasada obowiązuje w przypadku brzucha – jego masaż przeprowadzamy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, co pomoże w regulacji krążenia soków trawiennych. Nie zapominajmy o plecach! 

Szczotkę do masażu trzymamy pod kątem ok. 45° w stosunku do powierzchni skóry, a jeśli jesteśmy posiadaczkami szczotki o krótkim włosiu, możemy trzymać ją prostopadle do powierzchni skóry. Szczotkowanie ciała na sucho lub na mokro można bez problemu wykonywać codziennie. Wystarczy już 5 minut, aby poczuć odprężenie i poprawę humoru. Nie przekraczajmy jednak 10 minut masażu, gdyż może to skutkować podrażnieniem skóry. Po wykonaniu zabiegu koniecznie pamiętajmy o użyciu balsamu nawilżającego.

Jaką szczotkę wybrać?

Szczotka z naturalnym włosiemDo wyboru mamy szczotki z włosia naturalnego lub syntetycznego. Te pierwsze są zwykle wykonane z włókna roślinnego tampico pochodzącego z agawy rosnącej w Meksyku. Tampico cechuje się miękką, a jednocześnie wytrzymałą strukturą, elastycznością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Zwróćmy uwagę, by włos był osadzony w szczotce gęsto i równomiernie. Szczotki z tampico mają owalny kształt, drewnianą obudowę i często są wyposażone w wygodny pasek przytrzymujący dłoń w trakcie masażu lub długi uchwyt pomagający w szczotkowaniu mniej dostępnych części ciała, np. pleców. Innym naturalnym surowcem używanym do produkcji szczotek masujących jest szczecina dzika lub konia. Zwłaszcza włosie końskie cenione jest za miękkość i delikatność, dlatego używane jest ono do wytwarzania szczotek przeznaczonych do biustu i szyi. Niestety, ze względu na użyty surowiec szczotki te nie są odpowiednie dla wegan. Zwolenniczki totalnego komfortu mogą znaleźć na rynku także szczotki automatyczne, które w zależności od wybranej funkcji wykonują masaże o różnej prędkości i intensywności. Natomiast szczotki syntetyczne nie są tak delikatne w działaniu, jak te naturalne, dlatego lepszym pomysłem jest zaopatrzenie się w przyrząd wykonany z surowców roślinnych. 

Nie można zapominać o odpowiedniej pielęgnacji przyrządów do masażu. Jeśli wykonujemy szczotkowanie ciała na sucho, wystarczy, że szczotkę umyjemy raz na tydzień. Do tego celu użyjmy ciepłej wody z mydłem. Czasami poleca się także dezynfekcję spirytusem lub innym płynem odkażającym. Jeśli chodzi o szczotkowanie ciała na mokro, zadbajmy o higienę szczotki po każdej kąpieli. W obu przypadkach zostawmy szczotkę w przewiewnym i suchym miejscu tak, aby mogła dokładnie wyschnąć.

Szczotkowanie twarzy – najlepsza inwestycja w zdrową i jędrną skórę

Szczotkowanie twarzyWiele osób zastanawia się, czy szczotkowanie twarzy jest dobrym pomysłem. Odpowiedź brzmi: jak najbardziej! Masaż policzków, czoła i brody uelastycznia skórę, usuwa martwy naskórek i wygładza drobne zmarszczki. Jednak do pielęgnacji buzi nie powinnyśmy używać tej samej szczotki, którą masujemy ciało. Istnieją specjalne, mniejsze szczoteczki masujące wykonane z o wiele bardziej delikatnego włosia. Ich niewielki rozmiar pozwala na dokładniejszy masaż i większą kontrolę nad wykonywanymi ruchami: zbyt dużą szczotką ciężko jest manipulować i dostosowywać nacisk do konkretnej części buzi. Włosie takiej szczoteczki powinno mieć ok. 2-3 cm długości. Krótsze może okazać się zbyt sztywne i w efekcie podrażnić skórę, dłuższe natomiast nie będzie efektywne, gdyż będzie się za bardzo wyginało przy zbliżeniu szczotki do twarzy. Szczotkowanie wykonujemy z taką częstotliwością, z jaką aplikujemy peeling, a więc 1-2 razy w tygodniu. Dzięki temu zabiegowi poprawimy ukrwienie twarzy, zapewnimy jej jędrność, a także sprawimy, że skóra będzie chętniej przyjmowała substancje odżywcze zawarte w kremach.

Szczotkowanie twarzy powinno odbywać się na skórze pozbawionej makijażu i dokładnie oczyszczonej. Masujemy buzię na sucho, bez użycia kremu, olejku, czy nawet wody. Masaż zaczynamy na policzkach i delikatnym, posuwistym ruchem przesuwamy szczotkę w kierunku skroni. Następnie wykonujemy podobne ruchy, zaczynając od kącików ust i posuwając się w kierunku uszu; dalej, od brody do żuchwy; od nasady nosa, wzdłuż łuków brwiowych, aż do skroni oraz masując skórę na linii włosów. Następnie wracamy do skrzydełek nosa i przesuwamy szczotkę w stronę kości policzkowych, omiatamy czoło od środka na zewnątrz i posuwistym ruchem przejeżdżamy po liniach uśmiechu (bruzdy wokół ust) w górę. Opcjonalnie możemy delikatnie pomasować skórę pod oczami, powieki oraz zamknięte usta. Całość zabiegu nie powinna przekroczyć 3 minut. Przez cały czas należy kontrolować stan swojej skóry. Delikatne zaczerwienienie jest normalne, ale jeśli skóra zaczyna piec lub się łuszczyć, jest to znak, że masaż jest wykonywany zbyt mocno.

Kto nie powinien wykonywać szczotkowania?

PrzeciwskazaniaMimo iż szczotkowanie ciała jest bezpieczną i naturalną metodą na przywrócenie skórze pięknego wyglądu, istnieją przypadki, w których masaż szczotką nie jest rekomendowany. Kiedy należy go unikać? Przeciwwskazaniem są przede wszystkim różnego rodzaju zakażenia bakteryjne i grzybicze oraz trądzik. Dotykając szczotką zakażonych miejsc, a następnie szczotkując te zdrowe, przenosimy na nie infekcję. Powinniśmy zaprzestać szczotkowania ciała także wtedy, gdy na skórze znajdują się ranki, świeże blizny, czy stany zapalne. Także wszelkie poparzenia słoneczne oraz podrażnienia po peelingach kwasowych stanowią przeciwwskazania do szczotkowania ciała. Podobnie jest w przypadku łuszczycy i skóry atopowej – nawet delikatne pocieranie szczoteczką może zaostrzyć zmiany. Jeśli mamy żylaki, unikajmy szczotkowania miejsc, w których znajdują się pajączki. Kto jeszcze powinien ostrożnie podchodzić do szczotkowania skóry? Na pewno osoby z cerą naczynkową, chociaż nie jest to regułą. Wybierając delikatną szczoteczkę do twarzy  i posługując się nią w wyważony sposób, ryzyko pękania naczynek jest znikome.

Szczotkowanie ciała w ciąży – co należy wiedzieć?

A co z paniami przy nadziei? Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a lekarz prowadzący nie widzi żadnych przeciwwskazań, jak najbardziej możemy szczotkować ciało (łącznie z brzuchem) przez pierwsze dwa trymestry ciąży. W ostatnim trymestrze ograniczmy się do masowania wyłącznie rąk, nóg, pleców, pośladków i dekoltu. Omijajmy brzuch, gdyż szczotkowanie w pewnych przypadkach może wywołać skurcze porodowe i przyspieszyć narodziny dziecka. Ale jeśli jesteśmy już po terminie, śmiało możemy sięgać po szczotkę i delikatnie masować brzuch, zachęcając tym samym maluszka do przyjścia na świat. Po porodzie siłami natury najlepiej jest odczekać około 3 tygodni i stopniowo wracać do szczotkowania ciała. W przypadku cesarskiego cięcia najlepiej wydłużyć ten okres do 5-6 tygodni, a bliznę poporodową szczotkować tylko wtedy, kiedy ta kompletnie się wygoi. Kobiety karmiące nie powinny odmawiać sobie delikatnego masażu piersi. Szczotkowanie biustu pomaga wyeliminować zastoje i pozytywnie wpływa na laktację. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, nie wahajmy się zapytać o radę ginekologa lub położną. Nie ulega jednak wątpliwości, że szczotkowanie skóry, która po porodzie straciła swoją jędrność, jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na przywrócenie jej sprężystości i elastyczności.

Historia pokazuje, że szczotkowanie ciała od wieków traktowane było jako naturalny sposób na nabranie odporności oraz wzmocnienie sił witalnych. Warto wspomnieć chociażby fiński zwyczaj wzajemnego smagania się witkami brzozowymi w saunie, czy ajurwedyjski rytuał masażu wykonywanego przy użyciu suchych traw. Jak widać, różne kultury łączy ten sam cel: zapewnienie sobie zdrowia i dobrego samopoczucia. Dzisiaj możemy zaczerpnąć z mądrości antycznych kultur i zastosować dawne rytuały w naszych czterech ścianach. Wypróbuj szczotkowanie na własnej skórze, a istnieje duże prawdopodobieństwo, że rezultaty przerosną Twoje najśmielsze oczekiwania.

5/5 - (1 głos)


Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj