Rzeszów to miasto znajdujące się województwie podkarpackim. Mieszka w nim 195 101 (stan na 2019 rok) osób. Zajmuje powierzchnię 126,57 km2. Z pozoru jest to mało atrakcyjna destynacja dla turystów, ale na pewno nie można powiedzieć, że Rzeszów nie ma nic ciekawego do zaoferowania odwiedzającym. Urokliwa, niewielka starówka oraz Podziemna Trasa Turystyczna „Rzeszowskie Piwnice” sprawiają, że Rzeszów staje się miastem interesującym dla turystów.
A jakie jeszcze ciekawostki skrywa Rzeszów?
- W Rzeszowie urodziła się wokalistka Justyna Steczkowska oraz trębacz jazzowy Tomasz Stańko.
- W Rzeszowie odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych, w tym Carpathia Festiwal, międzynarodowa impreza muzyczna.
- Rzeszów ma aż dwa uniwersytety: Uniwersytet Rzeszowski oraz Politechnikę Rzeszowską. Działa tu również kilka prywatnych uczelni.
- Rzeszów posiada własny port lotniczy – Rzeszów-Jasionka – na którym regularne loty odbywają się od 1941 roku.
Zobacz, dlaczego warto odwiedzić Rzeszów. Atrakcje turystyczne, które znajdują się w tym mieście, na pewno Cię do tego zachęcą!
Podziemna trasa turystyczna „Rzeszowskie Piwnice”
Kręte, wąskie lochy znajdujące się pod rzeszowskim rynkiem każdego roku przyciągają setki turystów. Niewątpliwie jest to największa atrakcja Rzeszowa, zważywszy na to, że aby ją zobaczyć, trzeba zejść aż 10 metrów pod ziemię. Podziemna trasa turystyczna stanowi system piwnic i korytarzy, które powstały na przestrzeni XIV-XVIII wieku. Najnowsze były drążone jeszcze w czasach II wojny światowej.
Wycieczka odbywa się na trzech kondygnacjach znajdujących się na głębokości od 0,5 do 10 m, a łączna długość trasy wynosi 400 metrów. Należy zarezerwować sobie około 50 minut, ponieważ tyle trwa zwiedzanie wraz z przewodnikiem.
Dlaczego warto wyruszyć na ten wyjątkowy spacer? Ponieważ można podziwiać unikatowe, zachowane z dawnych lat okna i odrzwi. Wędrując, warto spoglądać do góry, ponieważ bardzo dobrze zachowało się podziemnie sklepienie.
Jeżeli chcesz zobaczyć na własne oczy, jak wygląda najstarszy rodzaj cegły, tego typu atrakcje Rzeszowa są idealna dla Ciebie.
Rynek Główny
Rzeszów atrakcje turystyczne ma jak każde inne miasto, a zwiedzanie zawsze warto zacząć od Starówki. Znajdują się tu liczne knajpki z ogródkami, w których można zarówno dobrze zjeść, jak i napić się czegoś smacznego. Zabudowa rynku pochodzi z XIX wieku
Muzeum Dobranocek
Odwiedzając województwo podkarpackie można liczyć na niezapomniane atrakcje. Rzeszów posiada jedyne w Polsce Muzeum Dobranocek. Jest tu okazja zobaczyć niepowtarzalną kolekcję oryginalnych lalek z filmów kukiełkowych m.in.:
- „Jacek i Agatka”,
- „Miś Coralgol”,
- „Pingwin Pik-Pok”,
- „Reksio”,
- „Bolek i Lolek”.
Dawny Konwent Pijarów
Dlaczego warto odwiedzić Rzeszów? Atrakcje turystyczne pochodzą tu z różnych epok, a przemierzając ulicę 3 Maja można podziwiać niezwykły kompleks klasztorny. Jest to zespół architektoniczno-urbanistyczny charakterystyczny dla klasycyzującego baroku. Bez dwóch zdań Dawny Konwent Pijarów jest najcenniejszym zabytkiem, jaki posiada Rzeszów. Obecnie mieści się w nim kościół pw. Św. Krzyża, Liceum Ogólnokształcące (drugie najstarsze w Polsce), a także Muzeum Okrągłe (wystawy malarstwa polskiego).
Zamek Lubomirskich
Rzeszowski Zamek Lubomirskich dawniej pełnił funkcję obronną. Miał chronić miasto przed najazdami Tatarów. Do dziś można podziwiać bastionowe fortyfikacje oraz obszerną fosę. Co ciekawe, z zamkiem wiąże się pewna legenda. Jerzy Ignacy Lubomirski miał założyć się, że zastrzeli z jednego z okien koguta. Niestety, ale kula zabiła człowieka. Jako pokutę, magnat postanowił wybudować klasztor w Rozwadowie.
Obecnie na zamku znajduje się Sala Pamięci, którą stworzył IPN. Ma upamiętniać hitlerowskie czasy, kiedy odbywały się tutaj kaźnie.
Pomnik Czynu Rewolucyjnego
Stworzony przez Mariana Koniecznego w 1974 roku pomnik upamiętnia walki o wolność toczone na terenach Rzeszowa w latach 30. XX wieku. Dwa liście lauru złożone są z 37 par elementów. Do nich przymocowano na wysokości około 8 metrów dwie rzeźby wykonane w blasze miedzianej. Jedna z nich to Nike, bogini zwycięstwa, a druga to robotnik, chłop i żołnierz. Na pomniku znajdują się również dwie tarcze z herbem Rzeszowa.
Letni Pałac Lubomirskich
Można mieć wątpliwości, czy atrakcje Rzeszów ma różnorodne, jeżeli po raz kolejny na liście pojawia się obiekt należący do rodziny Lubomirskich. Nic jednak na to nie poradzimy, że te budowle tak dobrze się zachowały i są po prostu piękne.
Letni Pałac Lubomirskich dawniej był nazywany Pałacem Ogrodowym. Jego fundatorem był Hieronim Lubomirski, dlatego zaplanowano jego położenie na planie litery H. Powstał jako miejsce idealne do odpoczynku, relaksu i zaznawania arystokratycznych rozrywek. Znajdował się tu teatr dworski, a barokowy ogród zaaranżowany w stylu francuskim po prostu zachwycał.
W późniejszych latach Jerzy Ignacy Lubomirski specjalnie przebudował ogrodową przestrzeń, aby poślubić w tej niezwykłej scenerii swoją wybrankę. Obecnie niewiele z zielonej przestrzeni pozostało, ponieważ część terenów zabrało miasto w skutek urbanizacji. Zachowała się jedynie aleja lipowa oraz mały fragment tuż przy pałacu.
Ratusz z XV wieku
Wymieniając atrakcje Rzeszowa nie można pominąć ratusza, w którym swoją siedzibę miała rada miasta, działały tu rzemieślnicze kramy, a nawet przez pewien czas pełnił on funkcję aresztu. W XIX wieku ratusz został przebudowany na styl neogotycki, dzięki czemu prezentuje się w niezwykle okazały sposób.
Z wieży ratuszowej co 3 godziny odtwarzany jest wyjątkowy hejnał, którego autorem jest Tomasz Stańko, jazzowy trębacz.
Plac Farny
Różnorodne atrakcje Rzeszowa z wielu epok znajdziesz na Placu Farny. Warto pooglądać mieszczące się wokół niego kamienice. Znajduje się tu również Kościół Farny, który uznawany jest za najstarszą budowlę w tym mieście.
Szajna Galeria
W tym wyjątkowym miejscu znajdującym się na teatralnym strychu, można podziwiać dzieła najważniejszego artysty polskiej sztuki współczesnej – Józefa Szajny. Twórca nowatorskich przedstawień, malarz i scenograf urodził się w Rzeszowie i to właśnie tu znajduje się jedyna w Polsce, jak i na całym świecie stała wystawa jego prac.
Street Art
Darmowe atrakcje Rzeszów ma rozsiane po całym mieście. Jak to możliwe? Miasto słynie z promowania sztuki współczesnej, a ściślej mówiąc ze streetartu. Znajdujące się na wielu budynkach murale zachwycają kreatywnością oraz realizmem. Dobrym pomysłem jest zwiedzanie miasta właśnie śladami sztuki współczesnej. Jest to znakomita alternatywa dla osób, które typowe atrakcje Rzeszowa już znają, a chcą poznać miasto nieco z innej, bardziej artystycznej strony.
Jakiego typu murale zobaczysz w Rzeszowie?
- Dziewczyna w słuchawkach przy biurku.
- Dziewczynka nalewająca wodę ze studzienki.
- Tomasz Stańko.
- Jerzy Grotowski.
- Wanda Siemaszkowa.
- Gary Cooper.
- Irena Sendlerowa.
Fontanna Multimedialna
Udowadniamy, że Rzeszów atrakcje turystyczne ma jedyne w swoim rodzaju. Rzeszowska Fontanna Multimedialna stanowi idealny punkt spotkań dla zakochanych, jak i jest niewątpliwą atrakcją dla przybywających do miasta turystów. Jest trzecią co do wielkości tego typu fontanną w Polsce, a widowisko składające się z wody, dźwięków oraz światła przyciąga tysiące turystów spragnionych niesamowitych wrażeń wizualnych.
Kąpielisko Miejskie „Żwirownia”
Odwiedzając Rzeszów w ciepłych miesiącach, warto udać się na tutejszą plażę. Zejście do wody jest bardzo łagodne, a miasto zadbało o wydzielenie płytkich miejsc specjalnie dla najmłodszych. Dorośli mogą natomiast popływać na akwenie o głębokości 2 metrów. Plaża zajmuje obszar 20 arów, a samo kąpielisko aż 3,5 ha. Niezależnie od tego, czy lubisz spędzać czas leżąc na plaży, czy grając w siatkówkę, wszystkie te atrakcje Rzeszów gwarantuje w tym właśnie miejscu.