ZwierzętaArtykułyKoty

Rasy kotów

Marta Majewska

0

Naturalna elegancja, hipnotyzujące spojrzenie, ogromne pokłady energii, a może łagodność i uczuciowość – każda kocia rasa ma własną receptę na sukces. Nie ulega jednak wątpliwości, że niektóre mruczki zaskarbiły sobie wyjątkową sympatię otoczenia. Przedstawiamy najpopularniejsze rasy kotów domowych.

Ile ras kotów jest na świecie?

Organizacje zajmujące się kotami podają różną liczbę wyróżnianych ras kotów. Przykładowo, Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów (TICA), największy na świecie rejestr genetyczny kotów rasowych i domowych wyróżnia 73 rasy. Z kolei brytyjski GCCF (główny organ rejestrujący koty w Wielkiej Brytanii) uznaje 40 ras, a według Encyklopedii Britannica ras kotów jest tylko 15. Międzynarodowa Federacja Felinologiczna (FIF) zrzeszająca hodowców z Europy, Azji i Ameryki Południowej uważa z kolei, że ras kotów jest ok. 50. Niektóre klasyfikacje wyróżniają nawet ponad 100 ras kotów.

Jakie są najpopularniejsze rasy kotów?

Wśród najbardziej popularnych ras kotów z pewnością znajdują się takie rasy, jak: maine coon, kot perski, kot brytyjski krótkowłosy, kot syjamski, kot bengalski, ragdoll, kot birmański, kot abisyński, kot rosyjski niebieski, sfinks.

Przyjrzyjmy się bliżej tym rasom.

Najpopularniejsze rasy kotów domowych

1. Maine coon

Maine coon
Maine coony to koty budzące respekt i podziw z powodu swoich pokaźnych rozmiarów. Dorosłe futrzaki osiągają masę około 4-10 kg. Maine coony są świetnie przystosowane do trudnych warunków. Silnie umięśnione ciało, średnio długa, jedwabista sierść z obfitym podszerstkiem, długi puszysty ogon i duże owłosione łapy sprawiają, że niestraszne im nawet silne mrozy. Te pozornie potężne i wytrzymałe mruczki skrywają jednak swoją drugą naturę – prawdziwych wrażliwców i wiernych przyjaciół. Maine coony zdecydowanie wyróżniają się na tle innych ras kotów swoim towarzyskim i uczuciowym usposobieniem. Futrzaki te silnie przywiązują się do ludzi i bardzo źle znoszą samotność. Uwielbiają towarzyszyć opiekunom w czasie odpoczynku czy codziennych obowiązków. Maine coony to także zdeklarowane pieszczochy, które potrafią subtelnie, ale konsekwentnie, domagać się codziennej sesji głaskania. W kontaktach z ludźmi są zwykle czułe i delikatne. Wobec obcych niekiedy zachowują jednak pewną rezerwę. Decydując się na maine coona, nie można zapomnieć o jego silnym instynkcie łowieckim i pierwotnej użytkowości. Dawniej przedstawiciele rasy byli pogromcami gryzoni na wielu amerykańskich farmach i statkach. Dzisiejsze maine coony mogą poszczycić się niebywałą inteligencją, ciekawością świata i zamiłowaniem do eksploracji otoczenia. Warto dać im trochę swobody i pozwolić na wędrówki po ogrodzie.

2. Kot perski

Kot perski
Persy reprezentują nie tylko najpopularniejsze rasy kotów, ale również mruczące piękności. Te łagodne futrzaki przykuwają uwagę swoim długim, puszystym futrem z gęstym podszerstkiem. Ich dodatkowym atutem jest bujna „lwia grzywa” i obficie owłosiony ogon. Persy bardzo łatwo rozpoznać także z powodu ich charakterystycznego wyrazu pyska. Okrągła, szeroka głowa, zadarty, krótki nos, duże, szeroko rozstawione oczy i niewielkie uszy powodują, że wyglądają zarazem przyjacielsko, jak i majestatycznie. Persy to ponadto dosyć krępe koty, o lekko zaokrąglonym ciele, masywnej szyi i grubych, krótkich kończynach. Koty perskie zyskały wielu wielbicieli dzięki spokojnemu usposobieniu. Mruczki tej rasy bardzo rzadko przejawiają zachowania agresywne lub destrukcyjne. Są zrównoważone, pogodne, uczuciowe i przyjaźnie nastawione do ludzi. Z reguły nie przepadają za ekstremalnymi wyczynami ani intensywną eksploracją otoczenia. Niechętnie wspinają się i skaczą. Od ekscytującej zabawy wolą leniwy wypoczynek na kanapie. Bez problemu adaptują się do życia w zamkniętej przestrzeni, z powodzeniem mogą mieszkać nawet w niewielkim mieszkaniu. Persy z pewnością lubią być podziwiane. Doceniają towarzystwo człowieka i chętnie poznają nowe osoby. Nie należą jednak do zwierzaków stale zabiegających o uwagę opiekunów – potrafią spędzać czas w samotności.

3. Kot brytyjski krótkowłosy

Kot brytyjski krótkowłosy
Kot brytyjski to największy przedstawiciel ras krótkowłosych. Mruczek odznacza się krępą, zwartą sylwetką, silnym umięśnieniem i okrągłą, dużą głową. Charakterystyczne dla rasy są krótkie łapy i duże wyraziste oczy. Wyjątkowa jest także struktura sierści brytyjczyków. Krótka, gęsta, sprężysta, lekko nastroszona okrywa włosowa w dotyku przypomina plusz. Koty brytyjskie nie bez powodu zyskały opinię łagodnych olbrzymów. Umiarkowany temperament i spokojne usposobienie rasy sprawiają, że brytyjczyki to idealne koty rodzinne. Mruczki te stronią od konfliktów i nie mają problemów z dzieleniem domu z innymi zwierzakami. Z łatwością przystosowują się również do nowych warunków. Nie mają szczególnych roszczeń terytorialnych – dobrze czują się nawet na dość małej przestrzeni. Nie przepadają za wspinaczkami. Ze względu na ich inteligencję wskazane jest urozmaicanie ich otoczenia i dostarczanie im wielu interesujących bodźców. Brytyjczyki lubią obserwować świat i angażować się w różnorodne zabawy. W kontaktach z ludźmi zachowują jednak często pewien dystans. Nie należą do zagorzałych wielbicieli pieszczot. Nie są nadmiernie ekspresyjne w okazywaniu uczuć. Czasami trzymają się nieco na uboczu i unikają domowego zgiełku. Mimo pozornej powściągliwości potrafią nawiązać silną więź z ukochanym opiekunem.

4. Kot syjamski

Kot syjamski
Zawsze w centrum zainteresowania, gotowe do ekscytujących zabaw lub czułych rozmów z opiekunem – to mogą być tylko koty syjamskie. Mruczki te to urodzeni ekstrawertycy, czerpiący życiową radość głównie z kontaktów z ludźmi. Syjamy nie znoszą samotności, dlatego najchętniej nie rozstawałyby się ze swoim opiekunem ani na chwilę. Potrafią głośno komunikować swoje potrzeby za pomocą całej gamy dźwięków. Na co dzień wprost rozpiera je energia. Nie służy im więc monotonia. Potrzebują wielu różnorodnych zajęć, dostarczających odpowiedniej dawki ćwiczeń fizycznych i stymulacji intelektualnej. Syjamy to inteligentne, odważne i ciekawskie koty, które chętnie poznają nowe bodźce i uczą się sztuczek. Na ogół potrafią szybko odnaleźć się w nowych sytuacjach. Koty syjamskie są podziwiane za harmonijnie zbudowane, smukłe ciało. Długi tułów, cienka szyja, szczupłe kończyny sprawiają, że syjamy czarują swoją lekkością i delikatnością. Tajemniczości dodają mruczkom ich ukośnie ułożone, lśniąco niebieskie oczy. Urok syjamów to też zasługa ich nietypowego umaszczenia związanego z tzw. genem himalajskim. Z jasnym podstawowym kolorem szaty syjamów wyraźnie kontrastują ciemne znaczenia znajdujące się na pyszczku, uszach, łapkach i ogonie.

5. Kot bengalski

Kot bengalski
Bengalczyk to kot, w którym wciąż drzemie pierwotna „drapieżna” natura utalentowanego łowcy. Rasa powstała w wyniku krzyżówki kota domowego z dzikim kotem bengalskim. Dzisiejsze bengalczyki zachowały sporo cech swoich nieudomowionych krewnych. Podobnie jak one bywają niezależne, ostrożne, terytorialne i zawsze gotowe do wyruszenia na łowy. W odróżnieniu od dzikich krewnych są jednak bardzo towarzyskie i łagodne w stosunku do ludzi. Jeśli obdarzą kogoś swoim zaufaniem, potrafią być bardzo wierne i oddane. Koty bengalskie mogą poszczycić się także nieprzeciętną inteligencją – bez problemu uczą się różnorodnych sztuczek. Jako nieliczne z mruczków przepadają za wodą i świetnie pływają. Są ponadto zapalonymi alpinistami. Ze względu na zamiłowanie do aktywności źle znoszą ograniczenia przestrzenne. Nie najlepiej radzą sobie z nudą i samotnością. „Dzikość” bengalczyków wyraża się również w ich wyglądzie. Mruczki te są ogólnie mocno zbudowane i dobrze umięśnione. Mają szeroką głowę, niewielkie uszy, duże migdałowe oczy, wyraźne poduszeczki wibrysów i gruby ogon. Koty bengalskie wyróżniają się jednak przede wszystkim krótkim i gęstym futrem, z charakterystycznym cętkowanym lub marmurkowym wzorem. Niepowtarzalny wygląd bengalczyków związany jest także z efektem „glitter”, który nadaje ich szacie niepowtarzalny połysk.

6. Ragdoll

Ragdoll
Ragdoll to stosunkowo młoda rasa, która szybko zyskała ogromną popularność. Oryginalna nazwa tych niesamowitych mruczków (szmaciana lalka) ma odzwierciedlać ich nietypowe zachowanie. Ragdolle potrafią wyjątkowo rozluźnić się w ramionach ukochanego opiekuna. W stanie błogiego relaksu wiotczeją im mięśnie, przez co stają się niemal bezwładne. Sympatię do swojego właściciela manifestują niemal na każdym kroku. Ragdolle to przyjacielskie, delikatne i łagodne koty, które silnie przywiązują się do ludzi i z sympatią podchodzą do domowych zwierząt. Niemal przez całe życie zachowują też młodzieńczy entuzjazm, zamiłowanie do zabawy i pieszczot. Często wykazują zachowania charakterystyczne dla kociaków, przez co sprawiają wrażenie nieco niedojrzałych. Nie mają natomiast wygórowanych wymagań przestrzennych – doskonale czują się w nawet w małym mieszkaniu. Obok ragdolli trudno przejść obojętnie z powodu ich naturalnego piękna. Mruczki te odznaczają się przede wszystkim zjawiskowymi niebieskimi oczami. Ich delikatność podkreśla mięciutka, jedwabista i półdługa szata. Nie sposób nie dostrzec jednak ich siły. Ragdolle to duże, grubokościste i dobrze umięśnione zwierzaki.

7. Kot birmański

Kot birmański
Kot birmański może pochwalić się szczególną pozycją w świecie mruczków. Według legendy przedstawiciele rasy w przeszłości zamieszkiwali świątynie i uznawani byli za wcielenie zmarłych buddyjskich mnichów. Pierwsze mruczki miały przybyć do Francji właśnie z Birmy. Dzisiejsze koty birmańskie powstały jednak w wyniku celowych działań hodowlanych z udziałem m.in. kotów syjamskich i perskich. Koty birmańskie nierzadko wzbudzają zachwyt. Trudno nie zauważyć ich okrągłej głowy, rzymskiego nosa i masywnych łapek. Ich głównym atutem są jednak okrągłe oczy w kolorze szafirowym. Mruczki te mają również piękne, gęste, jedwabiste futro. Warto zwrócić uwagę także na detale występujące w ich umaszczeniu. Na głowie, kończynach i ogonie futrzaków występują ciemne znaczenia, które wspaniale kontrastują z ich śnieżnobiałymi skarpetkami i ostrogami. Pod względem charakteru koty birmańskie łączą w sobie cechy flegmatycznych persów i żywiołowych syjamów. Są więc towarzyskie i radosne, a zarazem spokojne, łagodne oraz tolerancyjne. Wobec obcych zwykle są przyjazne, choć czułe gesty rezerwują tylko dla najbliższych. W codziennych kontaktach nie są natarczywe, choć zdarza się, że sygnalizują swoje potrzeby subtelną wokalizacją. Warto wykorzystać ich inteligencję, kreatywność i ciekawość świata, angażując je w zabawy i ćwiczenia umysłowe.

8. Kot abisyński

Kot abisyński
Koty abisyńskie to dumni potomkowie jednej z najstarszych ras. Za przodków abisyńczyków uznaje się bowiem mruczki zamieszkujące starożytny Egipt. To właśnie te urocze futrzaki zostały upamiętnione przez wielu antycznych artystów. Koty abisyńskie są pełne naturalnego wdzięku. Smukłe, dobrze umięśnione, obdarzone długim, szpiczastym ogonem, lekko zaokrągloną głową i szeroko rozstawionymi uszami łączą w sobie niezwykłą wytworność i lekkość. Duże migdałowe oczy w kolorze bursztynowym, orzechowym lub zielonym sprawiają, że trudno oprzeć się ich wyrazistemu spojrzeniu. Charakterystyczną cechą abisyńczyków jest krótka, delikatna i dobrze przylegająca do ciała szata. Sierść abisyńczyków wyróżnia się także nietypowym umaszczeniem aguti, z tzw. tickingiem. Na każdym włosie kotów tej rasy występują poprzeczne prążki, które dają efekt dzikiego, „drapieżnego” ubarwienia. Abisyńczyki to zwierzaki o dużym temperamencie i niespożytej energii. Nie w głowie im leniwe wylegiwanie się na kanapie. Mruczki te uwielbiają aktywność. Są bardzo zwinne i inteligentne, dlatego z przyjemnością wykonają zadania wymagające precyzyjnych ruchów. Dużą frajdę sprawi im zwłaszcza wspinaczka lub nauka sztuczek. Abisyńczyki potrafią nawiązać silną więź ze swoim opiekunem i nie szczędzą mu swoich uczuć. Z reguły są też przyjazne wobec innych zwierząt. W stosunku do obcych często są jednak powściągliwe. Ze względu na silny charakter bywają dominujące i uparte w swoich przyzwyczajeniach.

9. Kot rosyjski niebieski

Kot rosyjski niebieski
Dystyngowany elegant, obdarzony wspaniałą szatą – tak w skrócie można określić kota rosyjskiego niebieskiego. Jak wskazuje sama nazwa, ojczyzną wyjątkowego mruczka jest Rosja. Pierwsze koty rosyjskie niebieskie miały przybyć do Europy z okolic Archangielska. Rasa powstała bez większej ingerencji człowieka i aż do dzisiaj zachowała większość swoich pierwotnych cech. Koty rosyjskie niebieskie to niezwykle zgrabne i smukłe zwierzaki. Uwagę zwracają ich długie łapki, małe owalne stopy, długi ogon, duże, szpiczaste uszy i jasnozielone oczy w kształcie migdałów. Dzięki lekko uniesionym wargom futrzaki sprawiają wrażenie wiecznie uśmiechniętych. Prawdziwe piękno mruczków tej rasy kryje się jednak w ich unikalnej podwójnej okrywie włosowej. Sierść kotów rosyjskich niebieskich jest nie tylko nieprzeciętnie gęsta i miękka niczym aksamit, ale też nietypowo ubarwiona. Każdy niebieskoszary włos wyróżnia się srebrzystą końcówką, która nadaje szacie cudowny połysk. Wygląd kotów rosyjskich niebieskich idealnie współgra z ich charakterem. Futrzaki te zawsze zachowują się z klasą. Są spokojne, ciche, zrównoważone, towarzyskie i uczuciowe. Mimo że zwykle lubią rutynę, w sposób pozytywny reagują na nowe bodźce. Są ciekawe świata, chętne do nauki i skore do zabawy. Szczególną bliskość rezerwują tylko dla wybranych. Wobec obcych bywają nieufne i zdystansowane. Ze względu na ich zwinność, warto przygotować dla nich zadania sprawnościowe.

10. Sfinks

Kot sfinks
Egzotyczny wygląd i brak sierści sprawiają, że sfinksa nie da się pomylić z żądanymi innym kotem. Rasa powstała na drodze spontanicznej mutacji, która po raz pierwszy pojawiła się u kanadyjskiego kota domowego. U sfinksów można zaobserwować jedynie szczątkowe owłosienie (np. na ogonie, nosie). Mruczki te obdarzone są cienką, pomarszczoną i bardzo wrażliwą skórą. Charakterystyczne dla przedstawicieli rasy są też duże, szerokie uszy, skośne, wyłupiaste oczy, zaokrąglony brzuch i dobrze wykształcone opuszki łap. Uroczy wygląd sfinksów idzie w parze ich rozczulających charakterem. Koty te wprost rozpiera energia. Sfinksy są niezwykle zwinne, ciekawskie, odważne i ruchliwe. Uwielbiają wspinaczki, akrobacje i psoty. Z radością penetrują wszystkie domowe zakamarki i z zainteresowaniem poznają nowe bodźce. Sfinksy to jednak przede wszystkim wspaniali, lojalni i bardzo uczuciowi towarzysze, potrzebujący bliskości człowieka. Podczas interakcji z ludźmi potrafią być bardzo rozgadane, a nawet hałaśliwe. Z powodu dużej potrzeby kontaktów społecznych nie można nigdy pozostawiać ich na uboczu rodzinnego życia.

Najpopularniejsze rasy kotów domowych to tylko nieliczna grupa rodowodowych piękności. Na wystawach niejednokrotnie królują także tureckie angory, tureckie vany, japońskie bobtaile, devon rexy, cornsish rexy, peterbaldy, niemieckie rexy, koraty, manksy, ocicaty, kurylskie bobtaile krótkowłose, koty syberyjskie, norweskie leśne, kartuskie, burmskie, egzotyczne, balijskie, somalijskie, singapurskie, tajskie, orientalne krótkowłose, orientalne długowłose. Świat mruczków jest jednak na tyle bogaty, że nie sposób właściwie wymienić wszystkich ras kotów domowych. Według klasyfikacji różnych organizacji felinologicznych obecnie istnieje nawet ponad 100 ras kotów (choć jak wspomnieliśmy na początku artykułu, poszczególne organizacje różnią się w tych wyliczeniach). Niektóre rasy są dobrze znane wszystkim kociarzom, a inne budzą zdziwienie nawet zapalonych miłośników futrzaków.

Wyjątkowe rasy kotów domowych – znajdź idealnego pupila dla siebie

Wiesz już, jakie są rasy kotów, ale wciąż zastanawiasz się, który futrzak będzie do Ciebie idealnie pasował? Z pewnością powinieneś zapoznać się z wyjątkowymi cechami poszczególnych ras. Dowiedz się, które koty uważane są największe i najmniejsze, a które świetnie nadają się dla alergików czy dzieci. Poznaj najbardziej nietypowe, najdroższe, najspokojniejsze i najpiękniejsze koty.

Rasy kotów krótkowłosych

Jednym z podstawowych sposobów klasyfikacji kocich ras jest ich podział ze względu na długość okrywy włosowej. Rasy kotów krótkowłosych wyróżniają się włosem nieprzekraczającym 5 cm. Pielęgnacja sierści tych mruczków nie nastręcza więc zwykle dużych trudności. Do kotów obdarzonych krótką sierścią należą m.in. koty abisyńskie, koty bengalskie, cornish rexy, devon rexy, koty syjamskie. Choć futro wszystkich tych mruczków ma podobną długość, nierzadko znacznie różni się strukturą i wyglądem. Może być jedwabiste i błyszczące (np. u kotów bengalskich), miękkie i faliste (u devon rexów i cornish rexów) czy gładkie i ściśle przylegające do ciała (u kotów syjamskich czy abisyńskich).

Rasy kotów długowłosych

Bujna okrywa włosowa wbrew pozorom nie jest wyłącznie domeną persów, u których włos może osiągnąć nawet 10-15 cm. Rasy kotów długowłosych reprezentują także angory, koty birmańskie, maine coony, koty norweskie leśne czy ragdolle. Ich sierść jest dłuższa niż 5 cm, ale nie dorównuje obfitemu futru persów. Z tego powodu te rasy kotów często określane są mianem półdługowłosych. Koty z długą sierścią wymagają bardzo starannego i regularnego (nawet codziennego) wyczesywania – w innym wypadku mogą tworzyć się u nich kołtuny i filce.

Największe rasy kotów

kot Savannah
Kot Savannah

A gdyby tak mieć w domu oswojonego tygrysa? Wbrew pozorom to marzenie nie jest wcale tak nierealne, jak się wydaje. Duże rasy kotów, ze względu na swoje rozmiary, nie ustępują pod względem urody dzikim kotom. Największe rasy kotów domowych wyglądają naprawdę imponująco. Wystarczy spojrzeć choćby na ashera i savannah, czyli mruczki noszące w sobie geny serwali. Przedstawiciele pierwszej rasy mierzą nawet 120 cm i ważą od 10 do 15 kg. Z kolei savannah osiągają do 90 cm długości. Ich waga może natomiast wynieść nawet 12 kg. Do grona największych kotów należy też zaliczyć koty bengalskie (długość ciała: 100 cm, waga: 8-10 kg), maine conny (długość ciała: nawet ponad 120 cm, waga: 10 kg) i chausie (długość ciała: 100 cm, waga: 18 kg).

Małe rasy kotów

Miniaturowe koty są nie tylko nietypowe, ale często też szczególnie rozkoszne. Małe rasy kotów domowych potrafią skraść serce swoim delikatnym, iście „kocięcym” wyglądem. Za najmniejszego kota uważany jest kot singapurski. Futrzaki tej rasy osiągają zaledwie 20 cm w kłębie, a ich waga zwykle nie przekracza 2-3,5 kg. Do malutkich kocich piękności zalicza się również munchkin. Mruczek ten mierzy zaledwie 20 cm w kłębie, a waży tylko 2-4 kg. Do jednych z najmniejszych kocich ras należą ponadto cornish rexy (waga: 2,5-4 kg, wielkość w kłębie: 30 cm), devon rexy (wielkość w kłębie: 25-30 cm, waga: 2,5-4 kg) i amerykańskie curle (wielkość w kłębie: 30 cm, waga: 2-4 kg).

Najładniejsze rasy kotów

Wśród mruczków nie brakuje zwierzaków, które już od pierwszej chwili przykuwają wzrok swoim nieprzeciętnym wyglądem. Najpiękniejsze rasy kotów domowych obdarzone są magnetycznym spojrzeniem, bujnym, jedwabistym lub nietypowo ubarwionym futrem bądź harmonijną sylwetką. Za najładniejsze rasy kotów uznawane są m.in. persy, koty birmańskie, koty rosyjskie niebieskie, koty bengalskie i maine conny. Każda z tych ras ma niewątpliwie swoje atuty. Persy prezentują się zjawiskowo dzięki puszystej i bujnej okrywie włosowej. Koty birmańskie potrafią zaczarować wszystkich swoimi szafirowymi oczami. Z kolei kotów rosyjskich niebieskich trudno nie zauważyć z powodu ich błyszczącej, srebrzystej szaty. Równie piękne jest wzorzyste futro kotów bengalskich. Kocia uroda może tkwić ponadto w sile i pokaźnych rozmiarach, czego najlepszym dowodem są maine coony.

Najdroższe rasy kotów

Aby móc na co dzień cieszyć się unikalnym pięknem egzotycznego mruczka, trzeba niekiedy wydać fortunę. Ceny niektórych kocich ras potrafią przyprawić o ból głowy. Do naprawdę ekskluzywnych mruczków należą ashera i savanhaa. Cena pierwszego kota waha się od około 80 000 do nawet 500 000 zł, natomiast drugiego od ponad 16 000 do 200 000 zł. Za najdroższe rasy kotów domowych uznawane są także khao manee (30 000 – 40 000 zł), chausie (około 30 000 zł) oraz koty bengalskie (3000 – 80 000 zł).

Rasy kotów dla alergików

kot Neva Masquerade
Kot Neva Masquerade

Alergia to zmora wielu miłośników zwierząt. Wbrew pozorom nie musi być ona jednak powodem do całkowitego porzucenia marzenia o ukochanym zwierzaku. Choć nie istnieją mruczki, które byłyby w pełni „nieuczulające”, kontakt z niektórymi futrzakami obarczony jest niewielkim ryzykiem niepożądanych reakcji. Rasy kotów dla alergików wytwarzają znacznie mniej białka Fel d1, będącego główną przyczyną problemów. Za koty bezpieczne dla osób uczulonych uznaje się m.in. koty balijskie, syberyjskie i neva masquerade. Dla alergików polecane są też koty o krótkim futerku, gubiące niewiele włosów, lub bezwłose, czyli np. sfinksy, cornish rexy, devon rexy czy koty jawajskie.

Dziwne rasy kotów

kot Lykoi
Kot Lykoi

Pewne mruczki potrafią naprawdę zaskoczyć swoją oryginalnością. Dziwne rasy kotów powstały na drodze mutacji genetycznych, które zostały utrwalone w kolejnych pokoleniach. Nietypową urodą mogą pochwalić się szkockie foldy, które natura obdarzyła malutkimi, uroczo wywiniętymi uszami. Do mruczących osobliwości warto zaliczyć pozbawione ogonów manksy oraz bezwłose sfinksy. Niepowtarzalną cechą munchkinów są z kolei krótkie łapki, upodobniające mruczki do jamników. Niezwykłą rasą jest też bez wątpienia lykoi, czyli istny wilkołak w kociej skórze. Charakterystycznymi cechami tego futrzaka są miejscowe wyłysienia oraz unikalne srebrzyste umaszczenie.

Rzadkie rasy kotów

Niektóre mruczki to prawdziwe perły w świecie zwierząt. Nie spotkamy ich na wystawach ani w okolicznych hodowlach. Rzadkie rasy kotów uchodzą za wyjątkowe i ekskluzywne, co niejednokrotnie wiąże się z ich wysokimi cenami. Ich pięknem mogą na co dzień cieszyć się więc tylko nieliczni. Jednym z unikatowych futrzaków jest khao menee. Ten pochodzący z Tajlandii kot słynie z białej sierści i niesamowitych, najczęściej różnokolorowych, oczu. Niewielu kociarzy może też mieć u swojego boku koty ashera lub savanhaa. Ze względu na dziką naturę i trudności hodowlane mruczki te osiągają zawrotne ceny. Niezbyt dobrze znane są także stosunkowo młode, nowe rasy kotów, które nie zawsze uznawane są przez organizacje felinologiczne. Do takich zaliczają się pochodzące ze Stanów Zjednoczonych koty elfi (powstałe w 2007 r. z krzyżówki amerykańskiego curla i sfinksa) oraz selkirk rexy (wyhodowane w 1987 r.).

Rasy kotów dla dzieci

Choć kot i dziecko w jednym domu to pozornie niezbyt pożądane połączenie, nie brakuje też mruczków, które mogą być wspaniałymi przyjaciółmi dla najmłodszych. Rasy kotów dla dzieci cechuje duża tolerancyjność, przyjazne, towarzyskie usposobienie, chęć do zabawy i upodobanie do pieszczot. Towarzyszami dla maluchów z powodzeniem mogą stać się mruczący flegmatycy, czyli np. persy lub koty egzotyczne. Z pewnością bardzo łagodne i wyrozumiałe wobec maluchów będą koty brytyjskie i birmańskie. U boku dzieci dobrze odnajdą się ponadto „wieczne kociaki”, uwielbiające pieszczoty i kontakt z ludźmi, czyli ragdolle. W roli kompanów zabaw idealnie sprawdzą się natomiast towarzyskie i niezwykle energiczne cornish rexy.

Spokojne rasy kotów

Kocie oazy spokoju. Mruczki, których nikt i nic nie wyprowadzi z równowagi. Łagodne, cierpliwe, pozbawione agresji, patrzące na świat z dystansem. Ceniące sobie drzemkę na kaloryferze dużo bardziej niż szalone harce czy dalekie wyprawy. Spokojne rasy kotów domowych to idealny wybór dla wszystkich miłośników leniwego, rodzinnego wypoczynku. Swoim opanowaniem na pewno urzekają dystyngowane i inteligentne koty rosyjskie niebieskie. Wielbicielami aktywnego wypoczynku nie są natomiast flegmatyczne persy. Z kolei koty brytyjskie krótkowłose mają raczej naturę uważnych obserwatorów niż wulkanów energii. Czasami spokój mruczków idzie też w parze z ich uczuciowością, jak choćby w przypadku kotów birmańskich czy ragdolli.

Rasy kotów

4.7/5 - (34 głosy)


Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj