Jak pomóc dzieciom z domu dziecka?

0

Pomoc dla dzieci w domu dzieckaZbiórka pluszaków – taka formy wsparcia podopiecznych domów dziecka wielu osobom przychodzi do głowy w pierwszej kolejności. Czy to naprawdę wystarczy, żeby poprawić ich los? Jeśli zastanawiasz się, jak pomóc dzieciom z domu dziecka, sprawdź najpierw, jakie są ich potrzeby. Najlepiej zapytaj o to dyrekcję ośrodka. Inaczej możesz się przyczynić jedynie do tego, że wzrośnie liczba worków z maskotkami, które i tak przechowuje się w schowkach.

Jak pomóc dzieciom z domu dziecka? Zapytaj o ich potrzeby

Na pewno przypominasz sobie choćby jedną parę, która prosiła gości weselnych o to, żeby zamiast kwiatów, do prezentu ślubnego dołączyli maskotki. Cel był szczytny, bo przecież kwiaty zwiędną i szybko się o nich zapomni, a pluszaki rozweselą dzieciaki, którym radości w życiu na pewno brakuje. Tymczasem placówki opiekuńcze nierzadko w ogóle nie wiedzą o tym pomyśle i są zaskoczone lawiną miśków, którymi obdarowuje się ich podopiecznych. Oczywiście już samą pamięć o tych, którzy mają gorzej, trzeba i warto docenić. Czasami jednak trudno nazwać ją pomocą.

Jeśli zastanawiasz się, jak pomóc dzieciom z domu dziecka, zacznij od zapytania o ich potrzeby, a więc zadzwoń do dyrekcji okolicznej placówki wychowawczej. Uzgodnij ten pomysł. Może okaże się, że od maskotki zdecydowanie cenniejsze byłyby np. ubrania. Pamiętaj, że wychowankowie domów dziecka są w różnym wieku. Część z nich to nastolatki, których nie akceptują rówieśnicy w szkole ze względu na to, że wyraźnie odstają od grupy pod kątem statusu majątkowego. Nowe, modne ubrania mogłyby nie tylko wywołać u nich radość, ale też znacznie poprawić codzienne funkcjonowanie w szkole.

Dzieci listy piszą, czyli najczęstsze potrzeby wychowanków domów dziecka

Najczęstsze potrzeby dzieci w domach dzieckaPomoc dla dzieci z domów dziecka powinna być postrzegana tak samo, jak chęć zrobienia prezentu własnej pociesze albo komuś bliskiemu. Często jednak, chcąc zrobić coś dobrego dla innych, tak naprawdę robi się coś dobrego dla siebie. A chodzi przecież o to, żeby to obdarowywany poczuł się szczęśliwy.

Z listów, które dzieci w domach dziecka piszą rok rocznie do świętego Mikołaja, wynika, że nie potrzebują pluszaków, ale: drobnych gadżetów elektronicznych (na przykład słuchawek do telefonu), kredek pastelowych do realizowania swoich pasji, kimono do karate, akcesoriów do gry w piłkę ręczną. Dzieci marzą o grach planszowych, książkach, a także bonach upominkowych do sklepów, w których same mogą wybrać, co im się podoba najbardziej. Oczywiście pod opieką wychowawców.

Z kolei dyrektorzy placówek wychowawczych mówią o potrzebie dofinansowania wyjazdów na wakacje, korepetycji, wyjść do kina czy teatru, wykupienia karnetu na basen czy opłacenie kursów prawa jazdy dla młodzieży. To właśnie na takie potrzeby najczęściej brakuje pieniędzy, dlatego pomoc dla dzieci z domów dziecka mogłaby je obejmować. Dzięki takim rozrywkom podopieczni nie tylko mają szansę na prawidłowe rozwijanie się i funkcjonowanie w grupach rówieśniczych, ale także spędzanie czasu na przyjemnościach, w które ich codzienność nie obfituje.

Jak zorganizować pomoc dla dzieci w domach dziecka?

Organizacja pomocy w domach dzieckaZatem jak pomóc dzieciom z domów dziecka? Po pierwsze: zapytać o to, czego potrzebują. Nie trzeba nawet fatygować się rozmową telefoniczną. Jest wiele stron internetowych, na których znajdują się listy marzeń i artykułów pierwszej potrzeby, których brakuje w zaopatrzeniu placówki. Od takiej lektury najlepiej zacząć udzielanie pomocy.

Po drugie pamiętaj o tym, że wsparcie finansowe jest zawsze dobrym pomysłem. Możesz wpłacać darowizny samodzielnie na konto placówki albo skorzystać z pośrednictwa organizacji dobroczynnych. Taka forma pomocy daje dyrekcji domów dziecka dużą swobodę i pozwala na zrealizowanie tych potrzeb, które są dla ośrodka w danej chwili najważniejsze.

Po trzecie zwróć uwagę na to, że pomoc domom dziecka jest potrzebna przez cały rok, a nie tylko w okresach świątecznych. Jeśli chcesz przyczynić się do poprawy losu wychowanków takich placówek, pamiętaj o nich na co dzień, a nie tylko od święta.

Zwracaj też uwagę na cykliczne akcje pomocy grupowej. Na pewno gdzieś w okolicy funkcjonuje organizacja non-profit prowadząca zbiórki artykułów dla domów dziecka czy zrzutki na sfinansowanie letnich kolonii. Fundacje i stowarzyszenia działające na rzecz domów dziecka są w stałym kontakcie z kierownictwem placówek. To stanowi gwarancję, że wsparcie, które organizują jest naprawdę potrzebne.

3.7/5 - (6 głosów)