Schroniska dla zwierząt dają wszystkim porzuconym psom i kotom szansę na nowe, lepsze życie. To w nich zwierzaki znajdują bezpieczny azyl i opiekę. Żadne schronisko dla bezdomnych zwierząt nie jest jednak w stanie przetrwać bez bezinteresownej pomocy ludzi, którym leży na sercu los czworonogów. W jaki sposób można pomagać schroniskom dla zwierząt?
Wolontariat
Ochotnicy pracujący w schronisku często biorą udział także w pracach porządkowych, pozwalających zapewnić podopiecznym placówki odpowiednie warunki bytowe. Dbają o porządek boksów i wybiegów dla zwierząt, czyszczą miski i kuwety, naprawiają budy czy legowiska. Uczestniczą w szkoleniu, socjalizacji, treningu i adopcji zwierzaków zamieszkujących schronisko dla zwierząt. Szukają dla swoich podopiecznych nowych domów, przeprowadzają wywiady przedadopcyjne i wizyty poadopcyjne. Często ściśle współpracują ze specjalistami – behawiorystami, trenerami, weterynarzami. Informują ich o zachowaniu zwierzaków i sygnalizują zaobserwowane problemy behawioralne czy zdrowotne. Obserwacje prowadzone przez wolontariuszy w czasie opieki nad zwierzętami pomagają dobrać i w porę wdrożyć właściwe działania treningowe, wychowawcze i lecznicze. Wolontariusze bezpośrednio pracują ze zwierzętami lękliwymi, wycofanymi czy agresywnymi. Angażują się w organizację akcji promocyjnych i adopcyjnych schroniska dla zwierząt oraz propagowanie jego działalności.
Praca wolontariuszy nie kończy się po opuszczeniu murów placówki. Wolontariusze niejednokrotnie działają w przestrzeni internetowej. Prowadzą profile placówek w mediach społecznościowych, przygotowują i zamieszczają ogłoszenia adopcyjne, aktualizują bazę zwierząt poszukujących nowych właścicieli, kontaktują się z osobami zainteresowanymi adopcją, organizują zbiórki pieniędzy lub darów rzeczowych dla schroniska dla zwierząt. W wielu placówkach wolontariusze są integralną częścią zespołu. Bez ich bezinteresownej pomocy trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie placówek.
Wolontariat niesie liczne korzyści nie tylko dla schroniska dla zwierząt, ale również dla samych wolontariuszy. Daje poczucie bycia potrzebnym, rozwija empatię i odpowiedzialność, pozwala nawiązać wyjątkowe przyjaźnie. Bywa też początkiem wieloletniej pasji. Dla wielu osób regularnie odwiedzających schronisko dla psów praca w placówce staje się sposobem na życie. Z wolontariuszy stają się etatowymi pracownikami lub liderami – szkolącymi nowych ochotników. Niejednokrotnie nabyte doświadczenie i solidna dawka wiedzy pomagają im w rozwoju zawodowym w kierunku behawiorysty czy trenera psów. Schronisko dla zwierząt daje niepowtarzalną szansę uczenia się od najlepszych i codziennego mierzenia się z prawdziwymi problemami czworonogów.
Jak zostać wolontariuszem w schronisku?
Zwykle na wolontariat przyjmowane są jedynie osoby pełnoletnie. Niektóre placówki, za zgodą rodziców, dopuszczają do pracy młodszych ochotników. Większość schronisk prowadzi ciągły nabór do wolontariatu. Aby rozpocząć pracę w schronisku, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i udać się na spotkanie organizacyjne. Dla przyszłych wolontariuszy organizowane są specjalne szkolenia, podczas których nabywają podstawową wiedzę na temat opieki nad zwierzętami i zasad funkcjonowania placówki. Szkolenia przygotowują przyszłych wolontariuszy do czekających na nich zadań. Wolontariusze współpracują ze schroniskami na podstawie zawartej umowy. Zobowiązują się w niej do przestrzegania zasad BHP i regularnej pomocy w placówce.
Spacery z psami
Każdy, kto zastanawia się nad wolontariatem w schronisku lub nie jest w stanie zobowiązać się do regularnych wizyt w placówce, może podjąć się jednorazowej pomocy w spacerach z psami. Od ochotników wymagane jest zwykle wcześniejsze umówienie się na wizytę za pośrednictwem telefonu lub internetu i okazanie dowodu osobistego. Powinni oni odznaczać się dobrą kondycją fizyczną pozwalającą na intensywne przechadzki z czworonogami zamieszkującymi schronisko dla psów. Spacery z psami odbywają się pod nadzorem pracowników lub wolontariuszy, którzy wydają zwierzaki i zezwolenia na przechadzki. Ze względów bezpieczeństwa w spacerach na ogół nie mogą uczestniczyć dzieci.
Jednorazowa pomoc dla schroniska dla zwierząt może być doskonałym wstępem do wolontariatu. Nie wymaga znacznego nakładu czasu ani dużego zaangażowania. Można z łatwością dostosować ją do aktualnego harmonogramu nauki czy pracy. Często pozwala poznać schronisko dla zwierząt „od kuchni” i ułatwia podjęcie decyzji o wolontariacie czy pracy w placówce. To świetna forma pomocy dla wszystkich, którzy chcą poświęcić swój wolny czas na rzecz zwierząt.
Dom tymczasowy
Pomoc rzeczowa
Dla wielu schronisk nieocenioną pomocą są dary rzeczowe. Lista produktów, których potrzebują placówki opiekujące się bezdomnymi czworonogami, jest bardzo długa. Znajdują się na niej zarówno karmy, akcesoria i środki weterynaryjne dla zwierząt, jak i materiały oraz narzędzia budowlane – umożliwiające zapewnienie czworonogom odpowiednich warunków do życia i wypoczynku. Do schroniska dla zwierząt można przynosić m.in.: koce, prześcieradła, ręczniki, legowiska, kołdry, preparaty przeciwpchelne oraz przeciwkleszczowe, ubranka dla psów, smycze, szelki, podkłady higieniczne, środki czystości, rękawiczki ochronne, odzież roboczą, słomę do wyścielania bud, karmy dobrej jakości (zwłaszcza weterynaryjne i specjalistyczne), gryzaki, maty węchowe, drapaki, domki dla kotów, siatki. Potrzeby placówek nieustannie się zmieniają, dlatego zawsze warto upewnić się, czego potrzebuje konkretne schronisko dla zwierząt. Dobrym sposobem na wsparcie placówki jest zorganizowanie zbiórki potrzebnych akcesoriów w pracy czy szkole.
Wsparcie finansowe
Akcje promocyjne
Nadrzędnym celem działania każdego schroniska jest znalezienie nowych domów dla porzuconych psów i kotów. Bardzo istotne jest więc propagowanie działań placówek na różne sposoby. Może to zrobić każdy. Wystarczy udostępnić ogłoszenia adopcyjne schroniska dla psów na portalach społecznościowych lub poinformować znajomych o zwierzakach poszukających nowych domów. Warto też zachęcać innych do udziału w akcjach organizowanych przez schronisko dla bezdomnych zwierząt.
Fotowolontariat
Adopcja zwierząt
Adopcja bezdomnego psa lub kota to ogromna pomoc dla schroniska dla zwierząt. Przygarniając bezdomnego czworonoga, możemy w bezpośredni sposób przyczynić się do zmniejszenia liczby schroniskowych podopiecznych. Osoba, która chciałaby adoptować psa lub kota zamieszkującego schronisko dla zwierząt, musi przejść pomyślnie całą procedurę adopcyjną. Zazwyczaj składa się ona z kilku etapów:
- zgłoszenie chęci adopcji – przyszły właściciel zwierzaka powinien zgłosić chęć jego adopcji wolontariuszowi lub pracownikowi schroniska albo skontaktować się bezpośrednio z biurem adopcji zwierząt, działającym w placówce.
- spacery przedadopcyjne – wspólne spacery są okazją do dokładniejszego poznania się psa i jego przyszłego opiekuna. W spacerach towarzyszą wolontariusze lub pracownicy schroniska dla bezdomnych zwierząt, którzy obserwują interakcje psa z potencjalnym nowym właścicielem.
- wypełnienie ankiety przedadopcyjnej – celem ankiety jest zweryfikowanie, czy osoba zainteresowana adopcją jest w stanie zapewnić zwierzakowi odpowiednie warunki bytowe. W ankiecie znajdują się pytania dotyczące m.in.: motywacji do adopcji, składu rodziny, warunków mieszkaniowych i finansowych, doświadczenia w opiece nad zwierzętami, sposobów spędzania wolnego czasu.
- wywiad przedadopcyjny – wywiad przeprowadzany przez wolontariusza lub pracownika schroniska służy pogłębieniu wiedzy o przyszłych opiekunach zwierzaka. Pomaga uzupełnić informacje niezbędne do wydania decyzji o adopcji i wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Wywiad może być połączony z wizytą przedadopcyjną, która dodatkowo pozwala zobaczyć przyszłe środowisko życia zwierzaka.
- wydanie decyzji o adopcji – kluczowym elementem procedury adopcyjnej jest wydanie decyzji o przyznaniu prawa do adopcji lub jej odmowie przez schronisko dla zwierząt. Decyzja podejmowana jest na podstawie obserwacji ze spacerów, ankiety, rozmowy i wizyty przedadopcyjnej.
- odprawa weterynaryjna – po pozytywnej decyzji o adopcji wraz z opiekunem ustalany jest termin odebrania czworonoga. Przekazanie psa lub kota zwykle poprzedzone jest odprawą weterynaryjną. Zwierzak zakwalifikowany do adopcji przechodzi kontrolę stanu zdrowia. W razie wykrycia problemów nowy właściciel informowany jest o sposobie leczenia czworonoga w warunkach domowych.
- zawarcie umowy adopcyjnej – zwieńczeniem całej procedury adopcyjnej jest zawarcie umowy adopcyjnej. Przekazuje ona prawa do czworonoga nowemu właścicielowi. Określa warunki adopcji i zobowiązuje opiekuna do zapewnienia zwierzakowi odpowiednich warunków bytowych.
- wizyta poadopcyjna – gdy adoptowany zwierzak zdąży się już zaaklimatyzować w nowym otoczeniu, w odwiedziny do niego udaje się pracownik schroniska. Wizyta poadaopcyjna pozwala sprawdzić, czy zwierzak ma zapewnione właściwe warunki i nowy opiekun wywiązuje się z obowiązków nałożonych na niego w wyniku umowy adopcyjnej, opracowanej przez schronisko dla psów.
Edukacja
![]() | GoldenLine. | Marta Majewska Autorem tekstu jest Marta Majewska, absolwentka hodowli i ochrony zwierząt towarzyszących i dzikich (SGGW) oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej (UW). Dyplomowana zoopsycholog, stale poszerzająca swoją wiedzę na licznych kursach i szkoleniach. Z pasji dziennikarka – autorka wielu artykułów o tematyce zoologicznej dla portali internetowych i czasopism branżowych. Odsyłamy do profilu Marty Majewskiej na