Polish Hip-Hop Music Awards to niezwykle ważne nagrody dla twórców działających na polskiej scenie hip-hopu i rapu. O tym, kto zostanie laureatem plebiscytu, decyduje w pierwszej kolejności specjalne gremium. Wyjaśniamy, kto wchodzi w jego skład i jakie są zasady głosowania w nim obowiązują. Podajemy też znane nazwiska, które zasiadały w gremium Polish Hip-Hop Music Awards.
Polish Hip-Hop Music Awards – skład gremium
Poważny plebiscyt wymaga zaangażowania do współpracy odpowiednich osób. Organizatorzy Polish Hip-Hop Music Awards za każdym razem zapraszają więc do uczestnictwa w konkursowym gremium ludzi mocno związanych i zasłużonych dla promocji hip-hopu w Polsce – działających czy to w mainstreamie, czy w mediach niezależnych, a także twórców muzyki hip-hopowej. W składzie jury znaleźć można dziennikarzy z radia i prasy oraz osobowości znane z Internetu. Jednak aby zachować przejrzystość, zadecydowano, że artyści, którzy nadal tworzą hip-hop, ale i osoby bardzo ważne, ale mające powiązania z wytwórniami, agencjami czy managerami artystów, nie mogą być członkami gremium.
W 2021 r. w skład gremium Polish Hip-Hop Music Awards (nagrody za 2020 r.) weszło aż 25 ekspertów:
- Marcin Flint (CGM, Interia Muzyka, GAMA) – przewodniczący gremium
- Dawid Bartkowski (Goodkid, Interia Muzyka) – wiceprzewodniczący gremium
- Filip Jurkowski (Yurkosky)
- Krystian Krupiński (Popkiller)
- Filip „Rudanacja” Antonowicz (Eska)
- Marcin Blind (Follow Rap)
- Krzysztof Nowak (Rytmy, Interia Muzyka, Red Bull Muzyka)
- Maciej „Siwydym” Sęk (Rapnews)
- Mateusz Osiak (Rap Matters, Brak Kultury)
- Kuba Głogowski (Kuba Talks)
- Jacek Adamkiewicz (Poznański Rap, Jacek Adamkiewicz TV)
- Bartek Woynicz (Nowa Muzyka)
- Mateusz Kiejnig (Polska Płyta Polska Muzyka)
- Paweł Klimczak (Newonce, Poptown)
- Bartosz Biegun (Sajko)
- Marta Malinowska (Radio 357)
- Maciej Wernio (NOIZZ)
- Mateusz Andruszkiewicz (Radio Nowy Świat)
- Sebastian Cierniak (Kstyk, Czwórka)
- Bartosz Boruciak (Radio WNET, Bartosz Boruciak TV)
- Bartosz Tomczak (Radio Wrocław)
- Paweł Kątnik (Radio Gdańsk)
- Aśka Tyszkiewicz (Radio Szczecin)
- Michał Płociński (Radio Kampus, Rzeczpospolita)
- Piotr Szwed (Czas Kultury, Dwutygodnik)
Oczywiście w każdej edycji plebiscytu skład jury jest w dużej mierze inny. Przykładowo w 2023 r. członkami gremium Polish Hip-Hop Music Awards (nagrody za 2022 r.) byli następujący znawcy hip-hopu:
- Dawid Bartkowski
- Radosław Celmer „Cejot Jot”
- Sebastian Cierniak „Kstyk”
- Mateusz Andruszkiewicz
- Bartek Woynicz
- Filip Jurkowski „Yurkosky”
- Marcin Misztalski „Misztal”
- Mateusz Osiak
- Jacek Adamkiewicz
- Michał Czyż „Lil Konon”
- Tobiasz Szarowicz „Hype”
- Maciej Sęk
- Anna Obrocka
- Paweł Kątnik
- Bartek Biegun
- Bartosz Boruciak
- Krzysztof Nowak
- Marcin Krajenta „Blind”
- Tomasz Kleyff „CNE”
- Filip Kalinowski
- Arkadiusz Wilman
Kierownictwo gremium Polish Hip-Hop Music Awards
Już podczas pierwszej edycji Polish Hip-Hop Music Awards przewodniczącym gremium był Marcin Flint. Głównymi obszarami jego działalności zawodowej są dziennikarstwo, PR i copywriting. Pierwsze kroki stawiał 20 lat temu w tak legendarnych wydawnictwach jak Klan (magazyn, który zajmował się muzyką hip-hopową) i Ślizg (miesięcznik, który poświęcony był m.in. kulturze hip-hopu i skateboardingowi) oraz w stacji radiowej Radiostacja. Pracował także w Życiu Warszawy i współpracował np. z Polityką, Przekrojem, Wprost, Machiną, Interią, Gazetą Magnetofonową czy Noizzem. Jest też współautorem książki „Antologia Polskiego Rapu” oraz biografii Pablopavo zatytułowanej „Dym” (która ma formę komiksu). Na zamówienie Red Bull Music opracował przegląd płytowy pt. „Raptem”, a także cykl wideo-wywiadów pt. „Flintesencja” na zlecenie CGM. Warto też wspomnieć, że Marcin Flint jest współtwórcą pierwszego polskiego podcastu o hip-hopie „CGM Rap Podcast”.
Natomiast wiceprzewodniczącym gremium także już podczas pierwszej odsłony Polish Hip-Hop Music Awards był Dawid Bartkowski. Zajmuje się on PR-em i blogowaniem oraz jest aktywistą hip-hopowym. Co więcej, pełnił też funkcję dyrektora artystycznego Polish Hip-Hop Festival, który później połączył się z Polish Hip-Hop Music Awards (w 2023 r. nazwa wydarzenia została zmieniona na Polish Hip-Hop Festival & Music Awards). Dawid Bartkowski pisze o rapie dla Interii, prowadzi też swój blog goodkid.pl poświęcony temu gatunkowi muzyki. Na koncie ma współpracę np. z Programem Trzecim Polskiego Radia, CGM, T-Mobile Music, Noisey czy Magazynem Hip Hop. Razem z Marcinem Flintem stoi za powstaniem wspomnianego już „CGM Rap Podcastu”.
Jak gremium Polish Hip-Hop Music Awards wybiera laureatów?
Gremium Polish Hip-Hop Music Awards spotyka się na 2 zebraniach. Każdy jego członek ma za zadanie wybrać dla danej kategorii nie więcej niż 10 pozycji, które jego zdaniem powinny otrzymać nominację do nagrody. Są one układane przez daną osobą od najlepszej do najsłabszej, na podstawie czego przyznawane są punkty (od 10 do 1 pkt), do których doliczane są później premie w związku z liczbą członków, którzy głosowali na daną pozycję
W ten sposób dla każdej kategorii wyselekcjonowanych zostaje 5 pozycji i gremium wybiera spośród nich tę, która powinna wygrać. Na tym etapie każdy wybiera pozycję numer 1 (co oznacza 5 pkt), numer 2 (za 3 pkt) i numer 3 (za 1 pkt). Jak łatwo się domyślić, najwyższa suma punktów od wszystkich członków gremium decyduje o zwycięstwie danej pozycji. Trzeba też pamiętać, że ważne jest również głosowanie internautów.