Piotr Wysocki napisał nową książkę – gratka dla pasjonatów historii Łowicza i nie tylko

0

Piotr Wysocki od lat wnikliwie bada historię Łowicza i okolicznych terenów. Tym razem swoją uwagę skoncentrował na codziennym życiu zaborców na terenie guberni warszawskiej w latach 1894 – 1915. Najnowsza książka autora stanowi z jednej strony kompendium wiedzy o historii Łowicza oraz okolicznych miast i wsi w tym okresie, a z drugiej – wciągającą historię o zwykłych ludziach, Rosjanach i Polakach, którym przyszło żyć razem w zupełnie nowych okolicznościach. 

Piotr Wysocki - książka

Nowa książka Piotra Wysockiego 

Książka Piotra Wysockiego pt. „Rosjanie w miastach guberni warszawskiej w latach 1894 – 1915” ukazała się w pierwszych dniach stycznia 2021 r. i od razu zaczęła się cieszyć ogromnym zainteresowaniem czytelników z Łowicza. Jednak ta pozycja nie ogranicza się tylko do historii miasta Łowicz – opisane w niej zostało życie Rosjan z całego obszaru guberni warszawskiej. Do najważniejszych miejscowości (pod kątem omawianej tematyki) poza Łowiczem, o których jest mowa w wydawnictwie, należą: Błonie, Mszczonów, Gostynin, Gąbin, Grójec, Warka, Kutno, Nieszawa, Nowo Mińsk, Kałuszyn, Płońsk, Zakroczym, Pułtusk, Nasielsk, Radzymin, Skierniewice, Sochaczew, Nowy Dwór, Włocławek, Brześć Kujawski, Kolonia Aleksandryjska (obecnie Stanisławowo), Aleksandrów Pograniczny (obecnie Aleksandrów Kujawski) i Ciechocinek. 

O czym jednak dokładnie jest ta książka? Publikacje historyczne często odstraszają czytelników, zasypując ich datami i podając przede wszystkim suche fakty, jednak w tym przypadku jest zupełnie inaczej. Dzięki najnowszej książce Wysockiego możemy wyobrazić sobie, jak wyglądało codzienne życie Rosjan, którzy przybyli na tereny polskie w roli zaborców, a wśród których byli żołnierze, urzędnicy i nauczyciele oraz ich rodziny. Książka opowiada o nich inaczej niż standardowe lekcje historii – tu możemy przyjrzeć się ich codziennej pracy, dowiedzieć się, ile zarabiali i na jakim poziomie żyli, jakie były relacje wewnątrz rodzin, jak spędzali wolny czas, jak świętowali i jakie były ich obrzędy religijne. Wysocki opisuje konkretnych ludzi „z krwi i kości”, wśród których jak zawsze znajdowali się zarówno porządni, uczciwi ludzie, którzy zawierali z Polakami przyjaźnie czy nawet małżeństwa, jak i osoby wchodzące z nimi w konflikt – donosiciele i rusyfikatorzy. Wszystko to autor opisuje w bardzo ciekawy sposób, stosując bogaty język i zręczny styl. Książkę po prostu świetnie się czyta, nie zapominajmy jednak, że nadal jest to w pełni fachowo opracowany materiał historyczny. 

Zanim bowiem Piotr Wysocki napisał książkę „Rosjanie w miastach guberni warszawskiej w latach 1894 – 1915”, zebrał oraz dogłębnie i szczegółowo przeanalizował niesamowicie obszerny materiał archiwalny. Jak zauważa w recenzji książki prof. Jacek Legieć z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, warto zwrócić uwagę na świetne wykorzystanie bogatego materiału ikonograficznego, który często jest niedoceniany przez badaczy historii. Z kolei dr hab. Krzysztof Latawiec, prof. Uniwersytetu Marii Curii-Skłodowskiej w Lublinie podkreśla, że bardzo ważne jest, że Piotr Wysocki nie uległ pokusie nadinterpretowania materiałów źródłowych, z których korzystał. 

Książka „Rosjanie w miastach guberni warszawskiej w latach 1894 – 1915” Piotra Wysockiego wydana została przez Stowarzyszenie Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku. Książka liczy 565 stron i składa się z 7 rozdziałów, epilogu i aneksu. Sprzedaż publikacji prowadzi Łowicki Ośrodek Kultury w Łowiczu (także wysyłkowo), książka trafiła też do bibliotek w Łowiczu. 

O autorze 

Piotr Wysocki pochodzi z Łowicza (ur. 1985 r.).  Doktor nauk humanistycznych (specjalizacja – historia), polonista, nauczyciel i pisarz. Napisał książkę pt. „Cmentarz prawosławny w Łowiczu”, artykuły o Rosjanach na terenach Polski podczas zaborów oraz pracę doktorską pt. „Rosjanie w miastach guberni warszawskiej w latach 1864-1915”. Członek Stowarzyszenia Historycznego im.10 Pułku Piechoty w Łowiczu i Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Metropolita Sawa odznaczył go w 2013 r. Orderem Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny III stopnia.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj