Piłki nożne

0
piłka nożna

Ranking najlepszych piłek do gry w piłkę nożną:

1. Select „Numero 10”

Najlepsza piłka w naszym rankingu to model duńskiej firmy Select – „Numero 10”. Jest to niezwykle uniwersalna futbolówka, która nadaje się do szerokiego zastosowania zarówno na poziomie całkowicie amatorskim, jak i półprofesjonalnym. Mocne szwy, naturalna trajektoria lotu, wysoka trwałość, dobra wytrzymałość – to wszystko sprawiło, że model „Numero 10” to najlepsza piłka do gry w piłkę nożną w rankingu. Wyprodukowana z syntetycznej skóry, bardzo dobrze „klei się” do stopy, a jej zachowanie jest przewidywalne, co ułatwia podejmowanie decyzji na boisku. Po odpowiednim uderzeniu lub podaniu futbolówka leci tam, gdzie sobie życzysz, a przecież o to chodzi każdemu piłkarzowi niezależnie od poziomu zaawansowania. Select „Numero 10” to solidna, oficjalnie zatwierdzona przez FIFA, wszechstronna, po prostu najlepsza piłka nożna do szerokiego zastosowania.

2. Adidas „Telstar 18”

Druga najlepsza piłka do nogi w naszym rankingu to model Adidas „Telstar” – piłka wykonana z myślą o finale Mistrzostw Świata w Rosji 2018. Pozbawiona szwów futbolówka wykonana w innowacyjnej technologii TSBE ściśle „trzyma się” nogi, zapewniając pełną kontrolę nad wykonywanymi ruchami, zwodami, podaniami, uderzeniami i przyjęciami. Idealnie okrągła i gładka, znakomicie przystosowuje się do określonych warunków na murawie, wliczając w to również obfite opady deszczu. Piłka nie ucieka od nogi i po uderzeniu zmierza tam, gdzie sobie życzysz, nie wykonując żadnych niespodziewanych ruchów. Dzięki wentylowi wykonanemu z butylu futbolówka trzyma powietrze przez długi czas, dlatego nie trzeba jej często pompować. Certyfikat FIFA, którym jest opatrzony model Adidas „Telstar 18”, najlepiej potwierdza jego wysoki poziom.

3. Adidas „Krasava Competition”

„Krasava Competition” – oto naszym zdaniem druga najlepsza piłka do nogi od firmy Adidas. Futbolówka przygotowana z myślą o eliminacjach Mistrzostw Świata 2018 i rozgrywkach Pucharu Konfederacji wyróżnia się bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości. Jest solidnie wykonana, ale niedroga. Wytrzymała, a przy tym zapewnia optymalną przyczepność. Adidas „Krasava Competition” „słucha się” zawodnika tak, jak on tego oczekuje, pozwalając na swobodny, szybki i dokładny drybling, silne i celne strzały oraz precyzyjne podania. Duża w tym zasługa bezszwowej konstrukcji, która gwarantuje w pełni przewidywalną trajektorię lotu piłki. Fakt, że futbolówka została opatrzona atestem FIFA, świadczy o jej jakości. Jeżeli poszukujesz korzystnej cenowo i jednocześnie porządnej piłki do nogi do amatorskiego lub półprofesjonalnego zastosowania, Adidas „Krasava Competition” spełni Twoje oczekiwania.

4. Puma „evoPOWER 1”

Klasyczna, znakomita piłka „evoPOWER 1” wychodzi naprzeciw potrzebom osób, które stawiają na najwyższą jakość, a cena odgrywa raczej drugorzędną rolę. Oryginalna struktura składająca się z 22 paneli pozwala do minimum ograniczyć zastosowanie szwów, co korzystnie odbija się na zachowaniu piłki, szczególnie w powietrzu. Futbolówka „evoPOWER 1”, nawet kopnięta bardzo mocno i wysoko, leci dokładnie tam, gdzie chce zawodnik. Łatwo da się ją opanować w dryblingu, ponieważ bardzo dobrze utrzymuje się przy nodze. Wykonanie z wysokiej jakości sztucznego tworzywa sprawia zaś, że bez obaw o szybkie ścieranie można z niej bez problemów korzystać przez kilka sezonów. Najlepsza piłka do gry w piłkę nożną w dorobku firmy Puma spisuje się znakomicie nie tylko na suchej murawie – zarówno naturalnej, jak i sztucznej – ale także podczas deszczu, co jest zasługą zastosowania technologii ograniczającej wchłanianie wilgoci.

5. Nike „Ordem 4”

Piłka Nike „Ordem” była wykorzystywana w angielskiej Premier League, czyli najlepszej lidze piłkarskiej świata. Trudno o lepszy argument przemawiający za jej wyborem. Jeśli jednak nie jest on dla Ciebie w pełni przekonujący, zwróć uwagę na zgrzewaną powierzchnię z wytrzymałego, syntetycznego materiału, która stanowi gwarancję trwałości i wytrzymałości. Możesz sięgnąć po ten model bez obaw, że ulegnie zniszczeniu po jednym, krótkim sezonie – z uwagi na wysoką jakość wykonania jest to po prostu niemożliwe. Najlepsza piłka do nogi w ofercie Nike zasługuje na szczególną uwagę ze względu na swoje zachowanie w locie, ponieważ nawet po dalekim i wysokim kopnięciu wiadomo, czego się po niej spodziewać i gdzie wyląduje. Precyzja i celność podań, zwodów i strzałów to z kolei zasługa specjalnych żłobień na powierzchni piłki, wykonanych z wykorzystaniem technologii Nike Aerowtrac.

piłka nożna
 

Historia i ewolucja piłki do gry w piłkę nożną

Nawet gdy po boisku biegają największe gwiazdy futbolu wyceniane przez fachowców na setki milionów euro, podczas meczu uwaga wszystkich skupia się na niej. Piłka, bo o niej mowa, towarzyszy rozgrywkom piłkarskim od połowy XIX wieku. Co ciekawe, jej twórcą jest Charles Goodyear – wynalazca, na cześć którego powstała nazwa marki Goodyear, choć on sam ani nikt z jego bliskich nie byli w żaden sposób zaangażowani w jej działanie. Charles Goodyear wykonał pierwszą piłkę do gry w piłkę nożną z gumy, wykorzystując proces wulkanizacji kauczuku. Jedną z futbolówek wyprodukowanych przez Charlesa Goodyeara można oglądać w National Soccer Hall of Fame w mieście Oneonta w stanie Nowy Jork.

historia piłki nożnej Pierwsza piłka wykorzystywana w profesjonalnych rozgrywkach była gumowa i nie miała wentyla, dlatego nie dało się jej napompować. Szybko jednak pojawił się model nadmuchiwany, który wynalazł H.J. Lindon. W latach 60. XIX wieku powstały również oficjalne zasady futbolu, w których znalazł się zapis, że piłka powinna mieć rozmiar od 68,6 do 71,1 cm. Masowa produkcja piłek rozpoczęła się wraz z powstaniem angielskiej ligi futbolowej w 1888 r. Początkowo były one ciemne, masywne i nie miały idealnie okrągłego kształtu, a nabrały go właśnie pod koniec XIX wieku. W tym czasie w procesie produkcji zamiast gumy zaczęto również stosować skórę.

W pierwszych oficjalnych meczach piłkarskich drużyny mogły zdecydować, jaką piłką będzie rozgrywany mecz. Ze względu na różnice w wykonaniu wiele zespołów miało własne, najlepsze piłki, którymi chciało rozgrywać mecze. Jako ciekawostkę warto przypomnieć mecz z 1930 r. pomiędzy Argentyną a Urugwajem, kiedy kapitanowie obu reprezentacji nie mogli dojść do porozumienia, jaką piłką grać. W efekcie pierwszą połowę rozegrano futbolówką zaproponowaną przez Argentynę, a drugą przez Urugwaj. Do przerwy Argentyna prowadziła 2:1, podczas gdy po drugiej połowie na tablicy widniał wynik 4:2 dla Urugwaju.

Nie da się ukryć, że gra ciężką, skórzaną lub – tym bardziej – gumową piłką nie była łatwa, szczególnie jeśli chodzi o zagrania głową, od których raczej stroniono. Aby zmniejszyć absorbcję wody wchłanianej przez skórzaną piłkę, po II wojnie światowej zaczęto ją pokrywać farbą. Prawdziwa rewolucja nadeszła na początku lat 50. XX wieku, kiedy duńska firma Select stworzyła pierwszą, łataną, a nie szytą piłkę przy użyciu syntetycznych materiałów. Tę technologię stosuję się do dzisiaj, oczywiście z najróżniejszymi ulepszeniami, po które sięgają firmy produkujące najlepsze piłki do gry.

Jak wybrać najlepszą piłkę do „nogi”?

Rozmiary piłek Piłki do „nogi” różnią się pod względem przeznaczenia, wielkości i technologii wykonania oraz oczywiście designu. Dostępne rozmiary obejmują 5 przedziałów (1-5), w przypadku których 1 oznacza najmniejszy, a 5 to największy rozmiar wykorzystywany w oficjalnych meczach. Swoje mecze specjalną piłką rozgrywają również zawodnicy futsalu (piłka nożna halowa). Można też nabyć model do beach soccera (piłka nożna na plaży). Piłkę boiskową o standardowym rozmiarze (5) pompuje się do poziomu od 0,8 do 1,1 bara.

Futbolówka jest wykonana z trzech warstw – powierzchni zewnętrznej oraz znajdującej się pod nią poszewki, która z kolei pokrywa wewnętrzny pęcherz. Powierzchnię zewnętrzną produkuje się obecnie najczęściej ze skóry syntetycznej, wykorzystując technologie klejenia, szycia lub zgrzewania. Dzięki temu piłki do „nogi” nie wchłaniają wody i można nimi normalnie grać podczas deszczu. Zastanawiając się, jaką piłkę do „nogi” wybrać, miej na uwadze, że modele klejone są najmniej trwałe i jednocześnie najtańsze. Najdroższe i zarazem najlepsze piłki do gry w piłkę nożną są zaś zgrzewane, a gdzieś pomiędzy nimi a modelami klejonymi sytuują się szyte futbolówki.

Przed wyborem piłki sprawdź, ilu warstwowe ma poszycie. Oczywiście im więcej, tym lepiej, ponieważ wraz ze wzrostem liczby warstw (maksymalnie 5) poprawia się również wytrzymałość i trwałość futbolówki. Zanim kupisz konkretny model, zorientuj się również, czy w jego wnętrzu znajduje się balon lateksowy, czy butylowy. Najlepsze piłki do „nogi” mają bowiem pęcherze z butylu, na skutek czego efektywniej utrzymują powietrze niż modele z wypełnieniem lateksowym.

Zadając sobie pytanie, jak wybrać piłkę do gry w piłkę nożną, zwróć uwagę na certyfikaty, jakimi jest opatrzony dany model. Chodzi o dwa atesty wydawane przez FIFA – niższy FIFA Quality oraz wyższy FIFA Quality Pro, którym opatrzone są najlepsze piłki. Nabywając model z jednym z tych dwóch certyfikatów, masz pewność, że kupujesz piłkę, która dobrze się odbija, nie wchłania zbyt wiele wody, ma odpowiedni kształt, należycie długo utrzymuje powietrze i cechuje się prawidłową, zgodną z międzynarodowymi wymogami wagą.

4.3/5 - (3 głosy)