Pielgrzymka rowerowa

Emil Kwidziński

Pielgrzymka autokarem, pieszo, a może pielgrzymka rowerowa?

Jaką pielgrzymkę wybracPielgrzymka to popularna od wieków praktyka religijna, podróż do miejsc świętych dla danej religii. W świecie chrześcijańskim już od czasów średniowiecza pątnicy przemierzali pieszo setki kilometrów, aby przybywać do najważniejszych miejsc kultu, słynących z cudów, objawień lub będących miejscem życia wielkich świętych. Główne szlaki pielgrzymkowe wiodły wówczas do Jerozolimy, Rzymu i Santiago de Compostela. Z czasem dołączyły do nich dziesiątki sanktuariów w Europie i na całym świecie. 

W Polsce istnieje dziś ponad 820 sanktuariów, a pielgrzymki – szczególnie w okresie letnim – organizowane są przez każdą diecezję i cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Ich najpopularniejszym celem jest niezmiennie częstochowska Jasna Góra, do której co roku przybywa pieszo blisko 150 tysięcy pątników. Oprócz tych pieszych i autokarowych, coraz większe znaczenie mają pielgrzymki rowerowe. Podróż jednośladem w święte miejsce kultu jest niezapomnianym przeżyciem, stwarzającym warunki zarówno do pielęgnowania swojego życia religijnego, jak i poprawy kondycji fizycznej. 

Pielgrzymki rowerowe w Polsce – co warto o nich wiedzieć

Zyskujące wciąż na popularności pielgrzymki rowerowe mają w Polsce już kilkudziesięcioletnią tradycję. Pierwsza w kraju pielgrzymka rowerowa do Częstochowy została zorganizowana w 1980 roku, jej trasa biegła na Jasną Górę z Rzeszowa. Dziś do najsłynniejszego polskiego sanktuarium można zorganizowaną grupą wybrać się jednośladem z niemal każdego większego miasta w kraju. W 2019 roku na Jasną Górę dotarły aż 133 grupy pątników na jednośladach, łącznie ponad 9 tysięcy osób. Pielgrzymka rowerowa do Częstochowy to jednak niejedyna opcja dla osób chcących wybrać się rowerem do któregoś ze świętych miejsc na mapie Polski.

Rajd dla Życia – rowerowa pielgrzymka w obronie życia poczętego

Rowerowa pielgrzymka Rajd dla ŻyciaInna ciekawa pielgrzymka rowerowa organizowana w Polsce to Rajd dla Życia. Jego realizacją zajmuje się od 2010 roku Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, formacja religijna o ponad stuletnich tradycjach funkcjonowania na ziemiach polskich. Rajd dla Życia posiada nadrzędną misję, jaką jest obrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Inicjatywa wpisuje się w katolicki ruch pro-life, który promuje ludzkie życie jako najświętszą wartość, sprzeciwia się aborcji oraz eutanazji. Podczas Rajdu dla Życia młodzi ludzie dają świadectwo swemu przywiązaniu do idei pro-life poprzez symboliczną Duchową Adopcję Dziecka Poczętego, codzienne przyjmowanie Eucharystii i modlitwę w intencji nienarodzonych dzieci oraz wszystkich tych, którzy dopuścili się aborcji. Ponadto ich celem jest zwiększania społecznej świadomości konsekwencji wynikających z przerywania ciąży. Podczas Rajdu dla Życia uczestnicy zatrzymują się, aby rozdawać ludziom ulotki i materiały informacyjne propagujące postulaty ruchu pro-life. 

Rajd dla Życia to pielgrzymka rowerowa, która stała się na przestrzeni lat inicjatywą o sporym rozgłosie medialnym. Jej dotychczasowe edycje wspierały osobowości ze świata telewizji, muzyki i sportu. Wśród nich znaleźli się między innymi dziennikarz Przemysław Babiarz, kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc, wokalista Muniek Staszczyk, podróżnik Wojciech Cejrowski czy aktor Radosław Pazura. Swoim zaangażowaniem wspierali ideę pro-life oraz zachęcali do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. 

Pielgrzymka  rowerowa Rajd dla Życia to nie tylko akt wiary, ale także wspaniała przygoda, która wpisuje się w coraz popularniejszy trend pielgrzymowania na jednośladzie. W przeciwieństwie do wielu innych pielgrzymek, jej celem nie jest jedno konkretne sanktuarium umiejscowione na końcu trasy, lecz różne miejsca kultu znajdujące się na rowerowym szlaku przejazdu. Dla przykładu, w 2018 roku uczestnicy odwiedzili Zabawę, Kraków, Katowice, Jasną Górę, Chęciny, Radom, Górę Kalwarię, Siedlce, Brok i Rostkowo.  

Rajd dla Życia przyciąga co roku ludzi o różnym przekroju pokoleniowym, społecznym i zawodowym. Od czasu jej IX edycji dolną granicą wiekową jest jednak 16. rok życia. Przemierzając kraj w Rajdzie dla Życia, obcuje się z osobami o zbliżonych poglądach, co daje komfort swobodnego wyrażania swych poglądów na temat obrony życia poczętego oraz sprzeciwu wobec aborcji i eutanazji. Ma się również okazję do promowania swojego punktu widzenia podczas spotkań z innymi ludźmi, często nieprzekonanymi do idei przyświecającym rajdowi. Ten istotny element ewangelizacyjny sprawia, że pielgrzymka rowerowa Rajd dla Życia to okazja do dawania świadectwa i dzielenia się nim z drugim człowiekiem. Równie ważna jest możliwość poznania osób wierzących w podobne wartości i wymiana doświadczeń związanych z życiem duchowym. Wspólne spędzanie czasu z innymi sprzyja integracji, rozmowom, zawiązywaniu znajomości i przyjaźni, które często nie kończą się wraz z finiszem rajdu. Udział  w Rajdzie dla Życia – tak jak w każdej innej pielgrzymce rowerowej – to również świetna zabawa, która szczególnie przypadnie do gustu amatorom kolarstwa. 

Pielgrzymka rowerowa Rajd dla Życia – jak się przygotować?

Jak przygotować się do pielgrzymki rowerowejZe względu na swoją specyfikę Rajd dla Życia – podobnie jak inne pielgrzymki rowerowe – wymaga od uczestników dobrego przygotowania. Przede wszystkim należy odpowiednio wcześniej zadbać o swoją kondycję fizyczną. Rowerowa pielgrzymka to bowiem nie tylko wyzwanie dla duszy, ale także ciała. Podczas jej trwania niezbędne stają się zarówno hart ducha i żarliwa pobożność, jak i siła mięśni czy wytrzymałość. Dlatego już na kilka miesięcy przed startem rowerowej pielgrzymki warto zacząć regularnie jeździć na rowerze, aby poznać swoje możliwości i zwiększać sprawność fizyczną. Najlepiej aby trening był przeprowadzany na zróżnicowanym terenie i nawierzchni, co umożliwi potem łatwiejsze pokonywanie obszarów o różnym ukształtowaniu – od nizin po obszary górzyste. Podczas pielgrzymki rowerowej jedzie się często z plecakiem lub małym bagażem zawierającym przydatne w trasie rzeczy osobiste (większy bagaż transportowany jest w wynajętym przez organizatora środku transportu i ma się do niego dostęp podczas postojów noclegowych). Dlatego w przygotowujących do rowerowej pielgrzymki treningach również warto jeździć z plecakiem, aby przygotowywać się do obciążenia, które będzie odczuwalne podczas wyjazdu. 

Regularna jazda na rowerze pozwoli również zwrócić uwagę na ewentualne niedoskonałości i usterki jednośladu. Dobrze przygotowany sprzęt to niezbędny element każdej dłuższej wyprawy rowerowej, dlatego przed wyruszeniem rowerowej pielgrzymki koniecznie należy dokonać przeglądu: sprawdzić stan hamulców, przerzutek, linek hamulcowych, zębatek, opon czy oświetlenia. Organizatorzy rowerowych pielgrzymek zalecają wyposażenie się na czas wyjazdu w podstawowe akcesoria, które przydadzą się w razie konieczności naoliwienia roweru, napompowania opon czy ochrony podczas jazdy (kask, nakolanniki). Nie należy zapominać również o odpowiednim ubraniu, które zwiększy komfort jazdy i będzie dopasowane do panujących warunków pogodowych. Nie musi być to profesjonalna odzież kolarska, ale ważne, aby była przewiewna i wykonana z odpowiedniego materiału. Przede wszystkim należy unikać szerokich spodni czy spódnic, które mogą wkręcić się w koło, w najgorszym wypadku narażając na wypadek. Warto zadbać o wygodne, sportowe obuwie, czapkę chroniącą głowę przed promieniami słonecznymi oraz lekką i cienką kurtkę przeciwdeszczową lub pelerynkę. 

Odpowiednie przygotowanie na pielgrzymkę rowerowaKażdy odpowiednio przygotowany pielgrzym – rowerowy lub pieszy – powinien mieć w bagażu także odpowiednią ilość bielizny, odzież na zmianę, przybory do posiłków (sztućce, talerz, miskę, kubek), ręcznik i przybory do mycia, niekiedy również namiot, karimatę i śpiwór (w zależności od wymogów organizatora). 

Pielgrzymki rowerowe w Polsce, takie jak Rajd dla Życia czy pielgrzymka rowerowa do Częstochowy, stanowią połączenie głębokiego przeżycia religijnego i aktu wiary, ale również imprezy turystycznej i sportowej. Udział w nich na długo zapada w pamięć i może być niezwykle fascynującą przygodą.

5/5 - (1 głos)