Olimpiada Matematyczna

0

Olimpiada Matematyczna, czyli prestiżowe wydarzenie dla utalentowanych mistrzów liczb i równań ze szkół podstawowych i średnich

Matematyka uznawana jest za królową nauk. Liczby i cyfry towarzyszą nam każdego dnia. Gdy wstajemy rano, pierwszym odruchem jest spojrzenie na tarczę zegarka, która wskazuje konkretną godzinę. Następnie odliczamy czas pozostały do wyjścia z domu, a dzięki temu wiemy, czy jesteśmy spóźnieni, czy też nie. Pracując przez określoną ilość godzin i otrzymując za to konkretne stawki, dokładnie wiemy, ile zarobimy i jaka jest wysokość naszej pensji. Matematykę możemy lubić bądź nie, nie można odmówić jej jednak praktyczności i przydatności na co dzień, przede wszystkim w podstawowym wymiarze.

Olimpiada matematycznaMatematyka nie jest łatwym przedmiotem, ale jeżeli od początku zdamy sobie sprawę, że bez niej nasza codzienność byłaby trudna, będziemy mieli do niej całkiem inne podejście. Im szybciej pogodzimy się z jej ważnością i przydatnością, tym łatwiej będzie nam nadrobić zaległości w tej dziedzinie.

Dla niektórych matematyka jest czarną magią, i pewnie zawsze będzie. Są jednak jednostki, które wręcz uwielbiają rozpracowywać kolejne równania, jak i poznawać tajniki wiedzy z tej dziedziny. Dla prawdziwych, młodych pasjonatów liczb powstała Olimpiada Matematyczna.

Olimpiada Matematyczna – co musisz o niej wiedzieć?

Olimpiada szkolna z zakresu matematyki jest najstarszą w Polsce. Po raz pierwszy została zorganizowana w roku szkolnym 1949/1950, z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Odbywa się nieprzerwanie, każdego roku. Mogą w niej wziąć udział uczniowie szkół średnich, ale także uczęszczający do szkół podstawowych.

Olimpiada Matematyczna jest finansowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zawody podzielone są na 3 etapy:

  1. Zawody I stopnia – zadaniem ucznia jest rozwiązanie zadań w domu i przesłanie ich do odpowiedniej Komisji Okręgowej. Obowiązują 3 tury po 4 zadania. Czas trwania każdej z nich to około miesiąc.
  2. Zawody II stopnia – organizowane są dwudniowe zawody, podczas których uczniowie mają po 5 godzin na rozwiązanie trzech zadań.
  3. Zawody III stopnia – odbywają się w pierwszej połowie kwietnia i mają charakter finału. Gromadzą najlepszych z najlepszych ze wszystkich Komisji Okręgowych. Ich schemat jest podobny do etapu II. Również trwają 2 dni, ale dodatkowo po zawodach przewidziany jest czas na zwiedzanie oraz liczne atrakcje. Olimpiada Matematyczna kończy się wręczeniem dyplomów oraz nagród dla najlepszych mistrzów matematyki.

Jak wygląda system punktacji?

Każde zadanie punktowane jest w systemie:

  • 0 punktów – zadanie nie zostało rozwiązane lub zawiera niezliczoną ilość błędów,
  • 2 punkty – zadanie z poważnymi błędami, ale pokazujące, że zawodnik zmierza w dobrym kierunku,
  • 5 punktów – niewielkie błędy, mające małe znaczenie dla wyniku końcowego,
  • 6 punktów – bezbłędnie rozwiązane zadanie.

Co daje Olimpiada matematyczna

Komu najbardziej polecana jest Olimpiada Matematyczna? Liceum to najlepszy czas na start w zawodach!

Jeżeli wiążesz swoją przyszłość z naukami ścisłymi lub chcesz zdobyć wymarzone miejsce na dowolnej uczelni wyższej (także niezwiązanej z kierunkami matematycznymi) bez martwienia się o wynik matury, odpowiedzią na Twoje potrzeby jest Olimpiada Matematyczna. Liceum to czas wzmożonych przygotować do egzaminu dojrzałości. Warto ułatwić sobie starania o miejsce na najlepszej uczelni poprzez zdobycie 100% z matematyki (poziom rozszerzony) na świadectwie dojrzałości. Laureaci mają wiele przywilejów, a gra jest warta świeczki. Nie oznacza to jednak, że Olimpiada Matematyczna nie jest otwarta na uczniów szkół podstawowych. Również mogą spróbować swoich sił, zmierzyć się ze starszymi kolegami i powalczyć o te same nagrody. Dodatkowo, każdy laureat ma zagwarantowaną ocenę celującą z matematyki na koniec roku.

Wartością dodaną startu w olimpiadzie oraz zdobycia w niej wysokiego miejsca jest możliwość reprezentowania Polski w licznych konkursach matematycznych, z których najbardziej prestiżowa jest Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna. Taką możliwość otrzymuje sześcioro najlepszych laureatów.

Dla uczestników olimpiady przewidziane są również dwutygodniowe obozy naukowe, które przygotowują do startu w zawodach rangi międzynarodowej.

Matematyka dla wielu może okazać się pasją i sposobem rozwijania ścieżki naukowej oraz zawodowej.Warto, aby jednym z etapów była Olimpiada Matematyczna.

Olimpiada Matematyczna Juniorów – konkurs dla najzdolniejszych uczniów szkół podstawowych

Olimpiada matematyczna dla najmłodszychOlimpiada Matematyczna a Olimpiada Matematyczna Juniorów to nie to samo. Do 2016 roku działała pod nazwą: Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów. Ze względu na zmianę systemu szkolnictwa w Polsce i likwidację gimnazjum, postanowiono zmienić nazewnictwo.

Pierwsza Olimpiada Matematyczna Juniorów została zorganizowana w roku szkolnym 2005/2006. Uczniowie szkół podstawowych mierzą się z rozwiązywaniem zadań z zakresu:

  • algebry,
  • kombinatoryki,
  • planimetrii,
  • stereometrii,
  • teorii gier,
  • teorii liczb.

Podobnie, jak Olimpiada Matematyczna dla szkół średnich, tak i Olimpiada Matematyczna Juniorów (dawna Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów) składa się z trzech etapów:

  • Zawody I stopnia – dwie części, z których punkty są sumowane: I część trwa od września do października i ma formą korespondencyjnego rozwiązywania 7 zadań otwartych, za które maksymalnie można otrzymać 42 punkty (po 6 za każde). Uczeń zobowiązany jest do wysłania rozwiązań do Komisji Okręgowej. II część ma formę testu i odbywa się w wyznaczonych placówkach edukacyjnych. Uczeń odpowiada na 15 pytań, przy których znajdują się trzy odpowiedzi. Konieczne jest zaznaczenie, które z nich są prawdziwe, a które fałszywe. Za trzy poprawne odpowiedzi w jednym pytaniu, przyznawany jest punkt, a za dwie 0,5 punktu. Za część testową można zdobyć 15 punktów. Aby awansować do II etapu, trzeba zdobyć 25 punktów. Łącznie udaje się to około 1100 uczniom.
  • Zawody II stopnia – jednodniowe zawody w siedzibach Komisji Okręgowych trwają 180 minut, w trakcie których uczniowie mają czas na rozwiązanie 5 zadań otwartych. Do III etapu awans otrzymuje około 200 osób.
  • Zawody III stopnia – trwają dwa dni i odbywają się w Warszawie. Pierwszy dzień wygląda tak samo jak zawody II stopnia. Drugiego dnia odbywa się uroczysta gala, z podsumowaniem wyników i rozdaniem nagród.

Zasady punktacji w etapie II i III są takie same, jak przy ocenianiu zadań Olimpiady Matematycznej dla uczniów szkół średnich.

Dlaczego młodszym uczniom rekomendowana jest Olimpiada Matematyczna? Szkoła podstawowa kończy się egzaminem 8-klasisty. Warto ułatwić sobie drogę do wymarzonego liceum!

Finaliści Olimpiady Matematycznej otrzymują maksymalną ilość punktów z części matematyczno-przyrodniczej egzaminu ósmoklasisty. Ponadto, automatycznie dostają się również do wybranej przez siebie szkoły ponadpodstawowej, a na zakończenie roku szkolnego otrzymują ocenę celującą z matematyki.

Podstawówka to czas, kiedy u wielu uczniów kształtują się umiejętności naukowe, pojawiają się pasje związane z konkretnymi przedmiotami, a także wzrasta w nich chęć zdobywania wiedzy. Warto to pielęgnować, a najwyższym przejawem starań może okazać się Olimpiada Matematyczna. Szkoła podstawowa umożliwia uczniom korzystanie z zajęć dodatkowych, daje wsparcie pedagogów, jak i narzędzia, dzięki którym matematyka może być pogłębiana w stopniu rozszerzonym. Wystarczą tylko chęci ze strony uczniów oraz pełne zaangażowanie nauczycieli. Osiągnięcie sukcesu jest w granicach możliwości.

Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna – najwyższy poziom zdolności matematycznych

Międzynarodowa olimpiada matematycznaJeżeli za uczniem jest już Olimpiada Matematyczna Juniorów oraz Olimpiada Matematyczna dla licealistów, ostatnim z wyzwań na jego drodze, jeżeli chodzi o tę rangę konkursów, jest Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna.

Coroczny konkurs dla uczniów szkół średnich jest najstarszą olimpiadą przedmiotową. Pierwsze zawody zorganizowano w 1959 roku w Rumunii.

Zawody, podobnie jak Olimpiada Matematyczna na poziomie II i III, trwają 2 dni. Uczeń ma do rozwiązania po 3 zadania, (4,5 godziny dziennie), czyli łącznie sześć. Dotyczą:

  • algebry,
  • teorii liczb,
  • geometrii,
  • kombinatoryki.

Oceniane są w skali 0-7. Należy podkreślić, że matematyka wyższa nie jest wymagana, aby podołać rozwiązaniu zadań.

Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna po raz pierwszy została zorganizowana w Polsce w 1963 roku, w Warszawie i Wrocławiu. Każdego roku impreza zmienia gospodarza.

Jak przygotować się do startu w olimpiadzie?

Olimpiada Matematyczna wymaga od uczniów solidnego przygotowania. Poziom każdego roku jest bardzo wysoki, a aby walczyć o najwyższe laury trzeba wykazać się wieloma umiejętnościami, rozległą wiedzą oraz sprawnością w szybkim dochodzeniu do rozwiązania.

Trening czyni mistrza, dlatego chętne osoby powinny brać udział w nadprogramowych zajęciach z matematyki, rozwiązywać jak najwięcej zadań, a także ćwiczyć pytania olimpijskie z poprzednich lat.

Nie ma jednego przepisu, jak przygotować się do startu w zawodach. Każdy uczeń jest inny i potrzebuje odmiennego systemu przyswajania wiedzy. Każdy musi znaleźć swój sposób na przygotowanie do olimpiady. Matematyka dla wielu uczniów jest ulubionym przedmiotem, a tym samym chętniej zdobywają z niej wiedzę i rozwijają umiejętności. Dla takich właśnie osób powstają tego typu konkursy.

Przygotowanie do Olimpiady matematycznejJest kilka podstawowych wytycznych, dzięki którym dla ucznia sukcesem może okazać się Olimpiada Matematyczna. Przygotowanie powinno obejmować:

  • opanowanie do perfekcji podstawowych matematycznych pojęć, twierdzeń oraz wzorów,
  • rozwiązywanie jak największej ilości olimpijskich zadań, o coraz wyższym poziomie trudności,
  • uczeń powinien najwięcej czasu poświęcić na działy matematyki, które są jego najsłabszym punktem,
  • nauka opisywania drogi do rozwiązania – uczeń powinien przedstawiać tok myślenia w sposób logiczny i bez najmniejszych niejasności.

Dużym wyzwaniem dla każdego ucznia jest sama impreza, jaką jest Olimpiada Matematyczna, zadania wskazywane do rozwiązania, jak i pełne, profesjonalne przygotowanie. Im więcej jednak czasu poświeci na doskonalenie umiejętności i obeznanie z tematem, tym może osiągnąć lepszy i bardziej satysfakcjonujący wynik.

Co myślisz, gdy słyszysz hasło: Olimpiada Matematyczna? Zadania są naprawdę trudne, na najwyższym poziomie, rozbudowane i wymagające rozległej wiedzy matematycznej – to pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy. Nie napotka się prostych rozwiązań czy możliwości użycia mało skomplikowanych twierdzeń. Trzeba wykazywać się odpowiednimi umiejętności, pewnego rodzaju geniuszem oraz logicznym myśleniem, aby zdobyć laur zwycięzcy. Olimpiada Matematyczna to konkurs dla najlepszych z najlepszych.

3/5 - (2 głosy)