Moda i urodaArtykułyUroda

Olejek do opalania

Joanna Gromada

Olejek do opalania – jak wybrać najlepszy olejek przeciwsłoneczny?

Wyjeżdżasz na wakacje, wybierasz się na urlop lub po prostu organizujesz spontaniczny wypad na weekend? Świetnie! Jednak korzystając z uroków kąpieli słonecznych, nie wolno Ci zapominać o ochronie przed szkodliwym promieniowaniem UV. Długotrwała ekspozycja na promienie UVA i UVB przyczynić się może do poważnych chorób skóry, poczynając od trądziku wiosennego, na niebezpiecznym czerniaku kończąc. Dlatego tak ważne jest, aby stosować dobre kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi.

Wśród produktów dostępnych na rynku, dużą popularnością cieszą się ostatnio olejki do opalania. Lekkie, poręczne i wygodne, przyciągają uwagę ze względu na różnorodność i przystępną cenę. Jednak jaki produkt będzie dla nas najodpowiedniejszy? Naturalny olejek do opalania? Olej w wersji suchej? A może produkt przyspieszający nabywanie wymarzonej opalenizny? Prawdą jest, że nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jaki olejek do opalania jest najlepszy. Wszystko zależy bowiem od tego, jakie mamy oczekiwania, preferencje i oczywiście – typ skóry. Poniżej przedstawiamy zestaw informacji na temat olejów, który pomoże Ci zdecydować, jaki olejek do opalania będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy.

Olejki do opalania – czym się charakteryzują?

Olejki do opalania powstały z myślą o osobach, które szukają alternatywy dla tradycyjnych mleczek i balsamów. Wyróżnia je konsystencja oraz sposób aplikacji. Podczas gdy kremy są zazwyczaj ciężkie i trudno je równomiernie rozprowadzić po całym ciele, olejki cechują się płynną konsystencją, którą można aplikować na ciało w formie sprayu. Ich płynna forma sprawia ponadto, że są znacznie bardziej wydajne niż tradycyjne kremy, czy mleczka. 

Oleistość tych produktów uznawana jest czasami za wadę: zarzuca się olejom, że zbyt długo pozostają na skórze, tworząc tłustą, lepką warstwę. Jednak wszystko zależy od kosmetyku. Nowoczesne olejki do opalania dostępne sa także w wersji suchej, cechującej się lepszą wchłanialnością, która uchroni nasze ubrania przed zabrudzeniem. 

Olejki do opalania chronią przed słońcemMitem jest także, że olejki do opalania nie chronią skóry przed promieniowaniem UV tak, jak robią to kremy. Co prawda większość z nich cechuje się niższymi filtrami, jednak rynek kosmetyczny oferuje nam także mnóstwo wysokoochronnych olejków z filtrami 30, 50 i 50+ SPF. Wybór należy wyłącznie do nas. 

Warto podkreślić także, że tylko wśród olei znajdziemy produkty w 100% naturalne. Olejek marchewkowy do opalania, oleje z nasion malin, czy kiełków pszenicy chronią skórę, a przy tym zawierają szereg dobroczynnych witamin i kwasów. 

Kolejną różnicą jest efekt, jaki kosmetyk pozostawia na skórze po aplikacji. Kremy wchłaniają się szybciej i częściej pozostawiają skórę satynową lub matową. Olejki do opalania sprawiają, że ciało się błyszczy, a mięśnie są wyraźnie zaznaczone. Lśniąca skóra jest kwestią gustu. Może się podobać, jednak nie wszystkim zależy na podkreślaniu każdego detalu swojego ciała. 

Jaki powinien być dobry olejek do opalania?

Wybierając najlepszy olejek do opalania powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na obecność filtra przeciwsłonecznego. Jakiego rodzaju są to filtry? 

Filtr chemiczny, czy fizyczny?

Filtry podzielić możemy na chemiczne i fizyczne (mineralne). Te chemiczne pochłaniają promienie UV, natomiast filtry mineralne – odbijają je. Każda z opcji ma oczywiście swoje wady i zalety. Olejki do opalania zawierające filtry chemiczne dobrze przenikają skórę i nie ścierają się tak szybko, jak filtry mineralne. Wchłaniają się z łatwością i nie pozostawiają tłustej warstwy, dzięki czemu nasze ubrania są suche i czyste. Z drugiej strony filtry chemiczne częściej powodują uczulenia i podrażnienia. Poza tym nie działają natychmiastowo – aby olejek do opalania dobrze się wchłonął, musimy odczekać 20-30 minut przed wyjściem na słońce. 

Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie i dużej tolerancji, wybierzmy kosmetyk z filtrami mineralnymi. Chroni on przed promieniami UVA i UVB i w idealnych warunkach (kiedy nie pływamy, nie wycieramy się ręcznikiem itd.) jego trwałość jest wyższa, niż olejku z filtrem chemicznym. Jednak tego rodzaju olejki do opalania mają też swoje wady, a największą z nich jest tłustość, która może być problemem dla niektórych typów cery. Dodatkowo większość produktów z filtrem mineralnym nieładnie bieli skórę (jest to efekt działania konkretnych składników: tlenku cynku i dwutlenku tytanu), na co skarżyć się mogą zwłaszcza panie o ciemniejszej karnacji. Niemniej jednak, najlepsze olejki do opalania cechują się nowoczesną formułą, która nie pozostawia na skórze białego filmu.

Konieczna ochrona przed UVA i UVB

Promienie UVB i UVAOlejki do opalania z filtrem będą chronić naszą skórę przed promieniowaniem UVA i UVB. W tym miejscu zależy zaznaczyć, że istnieje spora różnica między tymi dwoma rodzajami promieniowania. Promienie UVB odpowiadają za to, że się opalamy. To właśnie dzięki nim nasza skóra może syntetyzować dobroczynną witaminę D3. Promienie UVB zatrzymują się na zewnętrznych warstwach naszej skóry, nie wnikając w nią głęboko. Jednak nie znaczy to, że są dla niej całkowicie bezpieczne – mogą powodować mikrouszkodzenia, poparzenia, a nawet raka. Natomiast promienie UVA potrafią przeniknąć do głębszych warstw naszej skóry. Chociaż nie powodują natychmiastowych oparzeń słonecznych, ich działanie na naszą skórę można porównać do bomby z opóźnionym zapłonem. Długotrwała ekspozycja na promieniowanie UVA skutkuje zmianami komórkowymi, fotostarzeniem (utrata jędrności skóry, zmarszczki), zmianami w pigmentacji, przyczynić się może także do nowotworów skóry. 

Jak interpretować symbole na olejkach do opalania?

Jak widać, oba rodzaje promieniowania są dla naszej skóry niebezpieczne, dlatego tak ważne jest, aby inwestować w najlepsze olejki do opalania, które będą chroniły nas zarówno przed UVA, jak i UVB. W jaki sposób możemy być pewni, że nasz olejek do opalania gwarantuje odpowiednią ochronę? 

Przed zakupem należy zwrócić uwagę na oznaczenia widniejące na etykiecie produktu. Szukajmy symbolu UVA w kółeczku lub oznaczenia w postaci gwiazdek. Dobry olejek do opalania będzie miał wartość UVA na poziomie co najmniej 1/3 wartości ochrony przed UVB. Oznacza to, że jeśli faktor ochrony przed UVB wynosi 30, faktor dla UVA powinien wynosić co najmniej 10. 

Współczynnik ochrony przeciwsłonecznejO ile oznaczenia dla promieniowania UVA nie są jeszcze standardem, raczej nie będziemy mieć problemów ze znalezieniem symboli odnoszących się do UVB. Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej jest tu wyrażony za pomocą symbolu SPF (ang. sun protection factor). Mamy do wyboru ochronę niską (faktory 6-10), średnią (faktory 15, 20, 25), wysoką (faktory 30, 50) oraz bardzo wysoką (faktor 50+). 

Co dokładnie oznaczają te liczby? Dzięki nim możemy obliczyć, jak długo możemy przebywać na słońcu bez narażania się na oparzenia. Przyjmuje się, że osoba o przeciętnie jasnej karnacji może opalać się bez szkody dla swojego zdrowia przez 15 minut. Jeśli osoba ta zastosuje olejek do opalania z filtrem 20, oznacza to, że będzie mogła zażywać kąpieli słonecznej 20 razy dłużej, niż gdyby robiła to bez aplikacji kosmetyku. 15 minut × 20 = 300 minut, tak więc osoba ta będzie mogła bezpiecznie spędzić na słońcu 5 godzin. Oczywiście trzeba pamiętać, że olejki do opalania z filtrem ścierają się z czasem, dlatego aplikację należy powtarzać co 3-4 godziny.

Dobierz olejek do opalania do swojego fototypu

Długość bezpiecznego przebywania na słońcu różni się w zależności od karnacji, dlatego zastanawiając się, jaki olejek do opalania będzie dla nas odpowiedni, weźmy ten czynnik pod uwagę. Jeśli mamy bardzo jasną skórę, piegi i łatwo ulegamy poparzeniom, z pewnością reprezentujemy fototyp celtycki. Nie powinniśmy spędzać na słońcu więcej niż 10 minut bez kosmetyku ochronnego. Najlepszy olejek do opalania dla osób, które łatwo „palą raczka” to 50+. Jeśli nasza skóra jest jasna, włosy blond lub jasnobrązowe, a oczy zielone lub niebieskie, z dużym prawdopodobieństwem reprezentujemy fototyp północnoeuropejski. By uniknąć zaczerwienienia i oparzeń, osoby takie powinny używać preparatów z filtrem 30 lub 50 SPF. Natomiast fototypy środkowoeuropejski i południowoeuropejski rzadko kiedy miewają problemy z opalaniem się na złoto. Ich włosy są brązowe lub ciemnobrązowe, a skóra szybko łapie oliwkową barwę. Najlepszy olejek do opalania dla tych fototypów posiada faktor 20 lub 10 SPF. 

Osobną kwestią jest ochrona przeciwsłoneczna dzieci. Skóra najmłodszych jest bardzo wrażliwa i szybko ulega poparzeniom, dlatego należy zapewnić jej ochronę na najwyższym poziomie. Najskuteczniejszy olejek do opalania dla dzieci będzie zawierał wysoki współczynnik SPF (50+) oraz wyraźne oznaczenie o ochronie przed promieniowaniem UVA. Zaleca się także wybieranie kosmetyków z filtrami mineralnymi, które nie wchodzą w reakcję z delikatną skórą dziecka, a w konsekwencji – o wiele rzadziej uczulają. 

Jakie olejki do opalania wyróżniamy?

Współczesny rynek kosmetyków chroniących nas przed słońcem jest bardzo bogaty. Z szerokiej gamy produktów każdy może wybrać coś dla siebie. Zdania co do tego, jaki jest najlepszy olejek do opalania, są podzielone. Mamy do wyboru preparaty tradycyjne, a więc olejki do opalania w formie lekkich olejów, możemy zdecydować się na preparat w żelu lub bazujący na emolientach (tzw. olejki suche). Jeśli jesteśmy miłośniczkami rozwiązań eko, możemy postawić na naturalny olejek do opalania, jeśli z kolei zależy nam na czasie, nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy wybrali taki kosmetyk, który przyspieszy proces opalania. Jaki jest najskuteczniejszy olejek do opalania? Zdecyduj sama! Poniżej prezentujemy krótki przegląd najpopularniejszych typów olejków przeciwsłonecznych.

Olejek wodoodporny dla aktywnych

Większość z nas, planując urlop nad wodą, decyduje się na zakup produktu wodoodpornego. Z pewnością jest to dobry wybór. Niemniej jednak dobrze jest podchodzić z pewną dozą rezerwy do tego typu kosmetyków. Po pierwsze dlatego, że nawet najlepszy olejek do opalania nie zapewni nam 100% ochrony przed promieniowaniem słonecznym w wodzie i po wyjściu z niej. Skuteczność większości kosmetyków wodoodpornych niestety spada w kontakcie ze słoną wodą morską. 

Olejek do opalania dla aktywnychTakże pot sprawia, że wytrzymałość naszej skóry na promienie UV widocznie się obniża. Latem pocimy się więcej, gdyż jesteśmy wystawieni na działanie wysokich temperatur, mamy więcej okazji do wysiłku fizycznego i staramy się regularnie nawadniać. Zarówno długotrwałe przebywanie w wodzie, jak i długotrwały kontakt potu ze skórą sprawiają, że efektywność kosmetyku wodoodpornego spada, dlatego tak ważne jest, aby aplikować olejek do opalania regularnie. Przede wszystkim, zaraz po wyjściu z wody i każdorazowo, kiedy wycieramy się ręcznikiem. Wodoodporne olejki do opalania z pewnością mają większą skuteczność, niż te zwykłe, jednak nie oznacza to, że pozostają na naszej skórze przez cały dzień.

Suchy olejek do opalania –  komfort i wygoda 

Na rynku dostępne są także suche wersje preparatów przeciwsłonecznych. Czym jest suchy olejek do opalania? Jest to produkt, którego skład oparty jest na emolientach, czyli substancjach natłuszczających, które zapobiegają zbytniemu wysuszaniu skóry. W przeciwieństwie jednak do zwykłych preparatów, suchy olejek do opalania nie zostawia na skórze śliskiego filmu, a my nie mamy nieprzyjemnego wrażenia tłustości i lepkości. Oleje suche są świetną alternatywą dla ciężkich kremów i niepraktycznych oliwek. 

Kolejną zaletą tego rodzaju olejków jest fakt, że nie zostawiają one tłustych plam na ubraniach, czy ręcznikach plażowych. Suchy olejek do opalania możemy więc zastosować bezpośrednio przed wyjściem na plażę bez obawy, że poplamimy naszą ulubioną sukienkę. Spodoba się on także osobom, które nie przepadają za efektem błyszczenia po nałożeniu tradycyjnych preparatów. Dobry olejek do opalania w wersji suchej wchłonie się błyskawicznie i pozostawi naszą skórę przyjemnie matową.

Olejek przyspieszający opalanie dla niecierpliwych

Jeśli zależy Ci na czasie, wybierz olejek przyspieszający opalanie. Jak działają tego typu produkty? Sekretem szybszego opalania są pochodne tyrozyny, które wnikając w naszą skórę, powodują zwiększone wydzielanie melaniny – pigmentu odpowiedzialnego m.in. za kolor naszej karnacji. Najlepsze olejki do opalania oprócz pochodnych tyrozyny wzbogacone są masłem kakaowym lub beta-karotenem dla jeszcze bardziej widocznych rezultatów. Niektóre z nich zawierają także złociste drobinki, dzięki którym nasza skóra pięknie lśni w słońcu. Należy zaznaczyć, że tego typu olejki do opalania nie mają nic wspólnego z samoopalaczami, które jedynie powierzchownie barwią skórę na brązowy lub złoty kolor. Przyspieszacz stymuluje naskórek do produkcji melaniny, opalenizna jest więc w 100% naturalna. Ze względu na ekspresowy efekt i naturalne działanie, jest on często uznawany za najskuteczniejszy olejek do opalania.

Olejek przyspieszający opalanie nie tylko pomoże nam złapać intensywną opaleniznę w ekspresowym tempie. Dzięki niemu nasza skóra pozostanie złocista na dłużej. Tego typu olejki do opalania zawierają zestaw składników (m.in. karotenoidów) odpowiedzialnych za naturalną opaleniznę, która utrzymuje się długo i znika równomiernie. Olejek przyspieszający opalanie jest polecany szczególnie osobom, które nie mogą pozwolić sobie na długą ekspozycję słoneczną lub takim, które opalają się z trudnością. Dzięki niemu skóra szybciej przybierze oliwkowy odcień i będzie prezentowała się zdrowo i wakacyjnie przez długie miesiące.

Naturalne olejki do opalania – to, co dobre z natury

Wielu specjalistów zauważa, że tradycyjny olejek do opalania często zawiera substancje chemiczne, które mogą podrażniać wrażliwą skórę, a nawet być przyczyną raka. Należą do nich m.in. Oxybenzone, oktokrylen, czy okrtynoksat. Faktem jest także, że zwykłe olejki do opalania blokują syntezę witaminy D3, która jest niezbędna, abyśmy mogli budować odporność i przeciwdziałać osteoporozie. Z tego względu coraz większą popularnością cieszą się naturalne olejki do opalania wolne od syntetycznych związków. Jednym z najchętniej wybieranych jest olejek marchewkowy do opalania, który zawiera lekko brązujący beta-karoten, a przy tym działa antyseptycznie i ujędrnia skórę. Ten olej cechuje się także wysokim współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej – aż do 40 SPF. Jest to swego rodzaju ewenement, jako że naturalne olejki do opalania zwykle cechują się dość niskim współczynnikiem SPF. 

Olejek kokosowyJeśli interesuje nas naturalny olejek do opalania, który będziemy mogli zaaplikować nie tylko na ciało, ale  także na włosy, wybierzmy ten kokosowy. Olejek kokosowy do opalania sprawdzi się także jako odżywka, gdyż posiada właściwości nawilżające i ochronne. Niestety, olej ten cechuje się także niskim współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej – zaledwie 2-8 SPF, dlatego poleca się go używać tylko wtedy, gdy mamy ciemną karnację i nie jest to nasza pierwsza ekspozycja na słońce. Olejek kokosowy do opalania oprócz tego, że zmiękcza i wzmacnia naszą skórę, wykazuje także delikatne działanie brązujące dzięki składnikom, które wspierają wydzielanie melaniny.

Natura obfituje w składniki, które mają dobroczynne działanie na naszą skórę, a przy tym pomagają chronić ją od słońca. Naturalny olejek do opalania spowolni działanie wolnych rodników i pomoże odbudować uszkodzony naskórek. Oprócz powyższych przykładów warto z pewnością wspomnieć o oleju z nasion malin oraz o oleju arganowym. Pierwszy z nich może pochwalić się wysoką ochroną przeciwsłoneczną (nawet 50 SPF!), działaniem ochronnym i wygładzającym, natomiast olejek arganowy do opalania jest ceniony ze względu na właściwości regenerujące i nawilżające. Niestety, w wersji czystej posiada on bardzo niski współczynnik SPF, a więc nie zapewni nam właściwej ochrony przed promieniami UVA i UVB. Olejek arganowy do opalania powinien być więc wzbogacony o dodatkowe filtry, które sprawią, że nasze kąpiele słoneczne będą przyjemne i bezpieczne. Stuprocentowy argan jest za to polecany po opalaniu. Nie tylko ukoi oparzoną skórę, ale także nada jej piękną, złocistą barwę.

Inny zasługujący na naszą uwagę naturalny olejek do opalania to np.:

  • Olej pszeniczny
  • Olej z orzechów macadamia
  • Olej z awokado
  • Olej migdałowy
  • Olej jojoba

Jak prawidłowo stosować olejki do opalania?

Nakładanie kremu czy olejku przeciwsłonecznego wydaje się banalnie proste. Jednak tak naprawdę niewielu z nas wie, jak poprawnie aplikować olejek do opalania na skórę. Wątpliwości może rozwiać departament Dyrekcji Generalnej Zdrowia i Ochrony Konsumentów Komisji Europejskiej. Zaleca on, by olejki do opalania z filtrem nakładane były w ilości 2 mg / 2 cm2 skóry. Co to oznacza w praktyce? Znaczy to, że dorosła osoba powinna jednorazowo zużyć ok. 36 g produktu ochronnego, co równa się sześciu łyżeczkom kuchennym. 

Nie zapominajmy o trudno dostępnych częściach naszego ciała – plecach, barkach i lędźwiach. Te partie są najczęściej pomijane lub smarowane bardzo niedokładnie, a przecież są wystawione na działanie promieni UV tak samo, jak nogi, czy brzuch. Jeśli mamy problem z dosięgnięciem do łopatki, czy do okolic kręgosłupa, poprośmy bliskich o pomoc. Jeśli nie mamy takiej możliwości, wybierzmy produkt w sprayu. Najlepsze olejki do opalania tego typu zamiast wyrzutu punktowego rozpylają mgiełkę, która pokrywa dość spory obszar naszego ciała, dlatego mogą je stosować nawet osoby z ograniczoną mobilnością. Istnieją także specjalne przedłużki wyposażone w gąbeczkę, które pozwalają nałożyć krem lub olejek do opalania bez konieczności nadwyrężania sobie rąk.

O tych częściach ciała pamiętaj szczególnie!

Ochrona ust przed promieniami słonecznymiJednak aplikując nasze ulubione olejki do opalania, zapominamy nie tylko o plecach. Zaskakująco często pomijamy także takie części ciała jak dłonie, stopy, usta, czy powieki. To błąd, ponieważ skóra na nich jest wyjątkowo wrażliwa i podatna na poparzenia. Zainwestujmy w dobry olejek do opalania dedykowany delikatnej skórze twarzy, a na usta nakładajmy specjalną pomadkę z wysokim filtrem. Warto wiedzieć, że usta prawie nie zawierają melaniny, dlatego są bardzo podatne na szkodliwe działanie promieni UV i w rezultacie – na poważne w skutkach oparzenia. 

Pamiętajmy – makijaż nie chroni przed słońcem! Idąc na plażę najlepiej zrezygnować ze wszelkiej maści pudrów, szminek i fluidów. Jeśli koniecznie chcemy zaprezentować się na plaży w pełnym makijażu, nałóżmy specjalny podkład z filtrem, który działa ochronnie, a jednocześnie wyrównuje niedoskonałości naszej cery.

Błędem jest aplikowanie kosmetyków do opalania dopiero na plaży. Aby ich działanie było skuteczne, należy zastosować je na około pół godziny przed wystawieniem się na słońce. Nałóżmy krem lub olejek do opalania równomiernie, ze szczególnym naciskiem na te części ciała, które cechują się cienką skórą i pozwólmy preparatowi wchłonąć się. Zbyt szybkie włożenie ubrania drastycznie obniży ochronę przeciwsłoneczną, jako że większość preparatu zostanie po prostu starta przez materiał.  Po drugie, nie czekając, aż olejek do opalania się wchłonie, ryzykujemy, że ten zostawi tłuste plamy na naszych ulubionych plażowych sukienkach. Proces aplikacji kosmetyku powtarzajmy co 2-4 godziny w zależności od intensywności słońca, aktywności fizycznej i kontaktu naszego ciała z ręcznikiem.

Olejki do opalania tylko na plaży?

Nasza skóra potrzebuje kosmetyków ochronnych nie tylko w trakcie kąpieli słonecznych. Olejki do opalania warto aplikować także wtedy, kiedy nie planujemy rozbierać się do bikini. Promienie UVA przenikają przez materiał naszych ubrań i działają na naszą skórę nawet mimo tego zabezpieczenia. 

Także pochmurna pogoda ani przebywanie w cieniu nie chronią nas całkowicie przed szkodliwym promieniowaniem, gdyż pewna część promieni odbija się od wody, piasku, czy liści. Dlatego decydując się na ochronny kosmetyk nie żałujmy funduszy. Wybierajmy możliwie najlepszy olejek do opalania zwłaszcza wtedy, gdy planujemy wycieczkę w góry. Duża wysokość nad poziomem morza sprawia, że słońce operuje o wiele silniej, co w konsekwencji może doprowadzić do o wiele poważniejszych w skutkach poparzeń słonecznych.

Olejki do opalania to produkty przyjazne skórze, bezpieczne i wysoce efektywne. Jednak oprócz ochrony zewnętrznej powinniśmy zadbać o nasze ciało także od środka. Nawet najlepszy olejek do opalania nie zapobiegnie chorobom skóry, jeśli nie będziemy odżywiali się w sposób zrównoważony. Nasza dieta powinna być bogata w warzywa, takie jak marchew, pomidory, papryka, które zawierają antyoksydanty mające zbawienny wpływ na naszą skórę. Jedzmy ryby bogate w kwasy omega-3 oraz orzechy i migdały, które zawierają witaminę E powstrzymującą działanie wolnych rodników. Nie zapominajmy o odpowiednim nawodnieniu organizmu – w trakcie upałów należy pić 3-3,5 litra płynów na dobę. Podchodźmy do kwestii zdrowia naszej skóry kompleksowo: nie tylko przed wyjściem na plażę, ale każdego dnia.

 

Oceń artykuł