Odkrywamy Talenty na Pomorzu

0

Konkurs Odkrywamy Talenty na Pomorzu drzwiami do kariery dla młodych ludzi

Pomorze kojarzy nam się zazwyczaj z wakacjami, letnimi festiwalami czy urokliwymi nadmorskimi miejscowościami. Jest to jednak również prężnie rozwijający się region, który poszukuje i docenia młode talenty. Jednym z przykładów działań skierowanych na rozwój i wsparcie młodzieży jest konkurs Odkrywamy Talenty na Pomorzu.

Odkrywamy Talenty na PomorzuWydarzenie to zainicjowało Regionalne Stowarzyszenie Naukowo-Edukacyjne w Tczewie. Pierwsza edycja odbyła się w 2011 roku i od początku wzbudziła duże zainteresowanie dzieci i młodzieży. Szybko znalazło się wielu chętnych, którzy zgłosili się na preselekcje by spróbować swoich sił czy zaprezentować swoją pasję.

Konkurs Odkrywamy Talenty na Pomorzu skierowano do czterech grup młodzieży – zaczynając od uczniów szkół podstawowych, przez uczniów gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, na studentach dziennych i zaocznych kończąc. Każda chętna osoba będąca członkiem jednej z wymienionych grup otrzymała możliwość zaprezentować światu oraz jury swój talent.

Organizatorzy konkursu zadbali również o mnogość kategorii konkursowych tak, aby różni uczestnicy mogli się w nich odnaleźć i pokazać swoje umiejętności. Dostępne dyscypliny to:

  • gimnastyka artystyczna, akrobatyka, fitness, żonglerka, kulturystyka, taniec, czyli szeroko pojęte aktywności sportowe z elementami nawiązującymi do szeroko pojętej kultury,
  • zdolności plastyczne, m.in. malarstwo, rzeźba, fotografia,
  • umiejętności wokalno-muzyczne – dopuszczalny m.in. śpiew a’capella lub z podkładem (odtwarzanym z płyty lub przy własnym akompaniamencie),
  • etiudy aktorskie,
  • prezentacja własnej prozy oraz poezji,
  • prezentacja wynalazków, innowacyjnych projektów.

Zdolności plastyczneMimo to, również ochotnicy prezentujący niezwiązaną z powyższymi kategorię nie zostali pozostawieni sami sobie i otrzymali szansę na zaprezentowanie swojego talentu. Warunkiem udziału w konkursie była akceptacja wybranej kategorii przez organizatora.

Organizatorzy konkursu Odkrywamy Talenty na Pomorzu zadbali o wysoki poziom całego przedsięwzięcia, poczynając od wyboru składu jury aż do miejsca organizacji Gali Finałowej  w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina. Już sam fakt występu na tej scenie wiąże się z dużym wyróżnieniem. Mimo to, najważniejszym celem, jaki został postawiony przed konkursem jest otwarcie młodym, zdolnym ludziom drzwi do kariery i danie możliwości zaprezentowania się przed osobami zajmującymi się daną dziedziną profesjonalnie. Udział w konkursie Odkrywamy Talenty na Pomorzu sprawił, że częścią uczestników zainteresowały się np. kluby sportowe lub szkoły muzyczne. Inni dostali propozycje występów na lokalnych imprezach. Można więc stwierdzić, że inicjatywa doskonale spełnia swoją funkcję. 

Zdecydowane plusy udziału w tego typu przedsięwzięciu dla osób młodych to, poza zaprezentowaniem talentu i rozwojem kariery, także zdobycie doświadczenia, nauka opanowywania tremy, możliwość poznania osób zarówno z branży, jak i zawarcia znajomości z rówieśnikami, którzy mają podobne zainteresowania. 

Wśród nagród, jakie w różnych edycjach były przewidziane dla zwycięzców znalazły się chociażby aparaty fotograficzne, wycieczki zagraniczne czy kursy prawa jazdy.

Jak można zobaczyć na filmie z podsumowania VII edycji konkursu, w akcji “Odkrywamy Talenty na Pomorzu” wzięło udział wielu bardzo zdolnych młodych artystów, dla których najważniejsza była nie sama wygrana, ale zabawa, możliwość zdobycia doświadczenia na dużej scenie i sprawdzenia się przed większą publicznością. Atmosfera wokół wydarzenia jest bardzo przyjazna pomimo dużej rywalizacji.

Konkurs “Odkrywamy Talenty na Pomorzu” to inicjatywa, która zdecydowanie powinna zostać wprowadzona także w innych regionach Polski. Promowanie talentów nie tylko poprzez rywalizację, ale głównie przez dobrą zabawę to doskonały sposób na zachęcenie młodzieży do rozwijania swoich pasji i udoskonalania umiejętności ale także na odciągnięcie młodych ludzi sprzed ekranów komputerów czy smartfonów.

Oceń artykuł