Wiedza i naukaArtykułySzkolnictwo

Obóz naukowy Olimpiady Matematycznej

0

W jakim celu organizowane są obozy naukowe Olimpiady Matematycznej i kto może wziąć w nich udział? Jak wygląda taki obóz matematyczny i gdzie znaleźć zadania, które są w jego trakcie rozwiązywane? Dlaczego w ogóle Olimpiada Matematyczna i międzynarodowe konkursy z matematyki mają tak duże znaczenie i jakie korzyści wynikają z udziału w nich?

obóz naukowy Olimpiady Matematycznej

Olimpiada Matematyczna (OM) 

Obóz naukowy Olimpiady Matematycznej organizowany jest każdego roku przez Komitet Główny OM na przełomie maja i czerwca. Uczestniczą w nim osoby, które uzyskały najlepsze wyniki podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Matematycznej. Sama Olimpiada Matematyczna to najważniejszy w Polsce konkurs matematyczny skierowany do uczniów szkół średnich (możliwy jest też udział uczniów ze szkół podstawowych). Olimpiada Matematyczna jest 3-etapowa i dopiero przejście do trzeciego etapu oraz ukończenie go ze świetnymi wynikami daje możliwość wzięcia udziału w obozie matematycznym. Podczas gdy 2 pierwsze etapy realizowane są na poziomie okręgowym, ostatni etap OM organizowany jest na poziomie centralnym w formie wyjazdowej, a zawodnicy mierzą się z zadaniami konkursowymi przez 2 dni. Finaliści Olimpiady Matematycznej mogą liczyć na szereg przywilejów, w tym najwyższą ocenę z matematyki na świadectwie szkolnym, wynik 100% z matematyki na świadectwie maturalnym oraz przepustkę na wybrane wydziały wyższych uczelni w Polsce – zwłaszcza te, dla których matematyka ma szczególne znaczenie. Laureaci OM mają też możliwość startowania w prestiżowych konkursach matematycznych o ponadkrajowym zasięgu, w których zajęcie czołowych miejsc otwiera drzwi najlepszych uczelni świata. 

Obozy naukowe Olimpiady Matematycznej – dla kogo i po co? 

Również obóz naukowy Olimpiady Matematycznej przeznaczony jest dla tych finalistów OM, którzy uzyskali w jej trakcie najlepsze wyniki. Możliwość wyjazdu na obóz matematyczny mają w pierwszej kolejności osoby, którym udało się wywalczyć udział w zawodach matematycznych rangi międzynarodowej, takich jak Międzynarodowa Olimpiada Matematyczna, MEM czy Zawody Matematyczne Państw Bałtyckich. Obóz naukowy OM trwa około 2 tygodni i bierze w nim udział z reguły 20 najlepszych finalistów Olimpiady Matematycznej. Obozy naukowe Olimpiady Matematycznej organizowane są w konkretnym celu, mianowicie chodzi o jak najlepsze przygotowanie osób szczególnie uzdolnionych do występów podczas międzynarodowych zawodów matematycznych. Obozy naukowe Olimpiady Matematycznej mają oczywiście formę wyjazdową – w ostatnich latach na lokalizację obozu wybierany był Zwardoń (do 2010 r.), który w następnie został zastąpiony przez Mszanę Dolną.  

Obóz naukowy Olimpiady Matematycznej – na czym polega? 

obóz naukowy Olimpiady Matematycznej - pomoc nauczycieliObóz naukowy związany z Olimpiadą Matematyczną koncentruje się na rozwiązywaniu przez jego uczestników zadań matematycznych, w czym pomocni są nauczyciele stanowiący kadrę obozu. Przygotowanie do międzynarodowych konkursów obejmuje głównie pracę indywidualną i większość zadań rozwiązywana jest przez uczestników obozu samodzielnie, ale z wybranymi zadaniami obozowicze mierzą się wspólnymi siłami. Jednak obóz matematyczny OM to przede wszystkim matematyka w formie rywalizacji, czyli zawody indywidualne (w większości), zawody drużynowe, a także mecze matematyczne. Formuła zawodów indywidualnych przewiduje określony czas (standardowo jest to 4,5 godziny), kiedy to uczestnicy mają rozwiązać kilka zadań (najczęściej są to 4 zadania). Natomiast konkurs matematyczny w formie drużynowej polega na rozwiązywaniu większej liczby zadań (około 8) przez kilkuosobowe zespoły, które mają na to cały dzień.  

Przygotowanie w ramach obozu naukowego OM realizowane jest też w ciekawej formule meczu matematycznego. Biorą w nim udział 2 drużyny, z której każda wybiera swojego kapitana. Ten konkurs matematyczny zaczyna się od przygotowania się obu zespołów do zreferowania rozwiązań kilkunastu otrzymanych zadań. Następnie dochodzi do rozgrywki, w trakcie której drużyny na przemian wyznaczają przeciwników do przedstawienia rozwiązania wybranego zadania – mogą przy tym wytykać błędy i luki dyskwalifikujące podane przez przeciwnika rozwiązanie. Jury przyznaje punkty za każde zreferowane rozwiązanie i dyskusje nad nim, a ostatecznie mecz wygrywa ekipa o większej liczbie punktów. Dodajmy, że matematyka w formie meczu zajmuje uczestnikom czas od wieczora wybranego dnia aż do popołudnia dnia następnego. Żeby jednak zapewnić młodym matematykom zasłużony odpoczynek, każdy obóz naukowy Olimpiady Matematycznej przewiduje również pewne atrakcje, w tym przynajmniej 1 wycieczkę w jakieś ciekawe turystycznie miejsce w okolicach obozu. 

Obóz naukowy OM – przygotowanie i materiały 

obóz naukowy Olimpiady Matematycznej - zadaniaOsoby, które zostaną zaproszone, aby przyjechać na omawiany obóz matematyczny, nie muszą w jakiś specjalny sposób się do niego przygotowywać. Jednak czytelnicy zainteresowani rodzajem i poziomem zadań z matematyki, jakie są rozwiązywane podczas obozu, powinni zajrzeć na oficjalną stronę internetową Olimpiady Matematycznej. W osobnej zakładce zatytułowanej „obozy naukowe” znajduje się lista ostatnich kilkudziesięciu obozów (które odbyły się w miejscowości Mszana Dolna, Zwardoń oraz Zachełmie), a przy każdym z nich dostępna jest broszura do pobrania. Tam umieszczono wszystkie zadania – z zawodów indywidualnych, drużynowych oraz meczów matematycznych – wraz z ich rozwiązaniami. 

Zwardoń ‘97, czyli dalsze losy uczestników obozów naukowych OM 

Na koniec ciekawa historia związana z jednym z obozów naukowych OM. Przywołany obóz matematyczny odbył się w 1997 r., kiedy to miejscem jego organizacji był jeszcze Zwardoń. Na obozie wykonane zostało słynne zdjęcie, które swego czasu zawojowało polski internet i nadal łatwo je znaleźć – wystarczy wpisać hasło „impreza matematyków” (można dodać Zwardoń). Fotografia stała się tak słynna, ponieważ posłużyła jako świetna baza do wszelkiego typu memów naigrywających się ze stereotypowego sztywniactwa matematyków czy informatyków. 

Jak się okazuje, zdjęcie przedstawia wspomniany obóz naukowy OM, a 4 chłopcy w niemodnych swetrach, którzy siedzą przy stole rodem z baru mlecznego, to oczywiście jego uczestnicy. Każdy z nich już wtedy miał na swoim koncie niemałe osiągnięcie – w końcu Olimpiada Matematyczna, w której zajęli wysokie miejsca, to przypomnijmy najbardziej prestiżowy konkurs matematyczny w naszym kraju. Jednak w momencie wykonywania zdjęcia ich kariery dopiero startowały – później przyszły dalsze sukcesy na międzynarodowych zawodach matematycznych, studia na najlepszych uczelniach zagranicznych i lukratywne posady informatyków w renomowanych firmach. Olimpiada Matematyczna i obóz naukowy w Zwadroniu były też początkiem oszałamiającej kariery Tomasza Czajki (na zdjęciu namierzyć go można po braku okularów). Na jego koncie Falcon Heavyzapisane są wielokrotne, wybitne osiągnięcia dokonane podczas rozmaitych konkursów matematycznych i informatycznych o randze światowej. Następnie wymieniać można liczne sukcesy zawodowe, których zwieńczeniem jest (jak na razie) stworzenie oprogramowania systemów sterowania do superciężkiej rakiety Falcon Heavy.  

Czy można więc wątpić, że Olimpiada Matematyczna i obóz naukowy Olimpiady Matematycznej to świetny punkt startowy do wymarzonej kariery międzynarodowej i nietuzinkowego życia?

5/5 - (1 głos)