Wybór kierunku studiów wciąż pozostaje jedną z najważniejszych decyzji podejmowanych przez absolwenta szkoły średniej, zwykle u progu dorosłości. I choć nie każdy posiadacz dyplomu będzie pracował zgodnie z wykształceniem, zdecydowana większość kandydatów stawia na studia, które mają być przepustką do wykonywania wybranego zawodu. Sprawdź, które kierunki studiów cieszyły się w ostatnich latach największą popularnością.
Rok akademicki 2019/2020 nie spowodował większych zmian na liście najchętniej wybieranych kierunków studiów. Po raz kolejny najpopularniejsza okazała się informatyka (prawie 33 tysiące podań), która swe niesłabnące powodzenia zawdzięcza perspektywie obiecującej kariery zawodowej i wysokim wynagrodzeniom specjalistów. Dużą popularnością cieszyły się na uczelniach – tak jak w roku ubiegłym – zarządzanie oraz psychologia. Ogółem studia rozpoczęło ponad 420 tysięcy osób, z czego więcej niż 310 tysięcy zdobywa wykształcenie na studiach pierwszego stopnia bądź jednolitych studiach magisterskich. Ponad 110 tysięcy absolwentów studiów licencjackich oraz inżynierskich zdecydowało się kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia.
Rok 2020 nie przyniósł dużych zmian w rankingu: informatyka, zarządzanie, psychologia, ekonomia i prawo, w podanej kolejności, wzbudziły największe zainteresowanie absolwentów szkół średnich.
Dane statystyczne wskazują, że od 2007 roku liczba studentów spada. W roku akademickim 2005/2006 na polskich uczelniach studiowało niemal 2 miliony osób. Kilkanaście lat później (rok akademicki 2018/2019) 1, 23 miliona. Jak jednak wskazano w raporcie dotyczącym liczby studentów w Polsce sytuacja spowodowana została nie tylko przez czynniki demograficzne. Wśród innych przyczyn wymienia się wprowadzenie systemu belwederskiego w ustawie o szkolnictwie wyższym z 2005 roku, co oznaczało sporą zmianę na uczelniach: możliwość zakończenia studiów na poziomie licencjackim.
Rok akademicki 2020/2021 zdecydowanie różni się od dotychczasowych. Za sprawą pandemii koronawirusa studia na większości uczelni będą prowadzone w trybie zdalnym. Eksperci edukacyjni przyglądają się sytuacji, wyodrębniając kierunki studiów, które w tej sytuacji zyskają na znaczeniu. Będą to kierunki techniczne i ścisłe (m.in. cyberbezpieczeństwo, matematyka, bioinformatyka). Zyskają także zawody, które umożliwiają pracę zdalną, również po studiach humanistycznych.
![]() | Agata Delanowska Autorem tekstu jest Agata Delanowska. Doktor nauk humanistycznych, magister filologii polskiej i kulturoznawstwa. Autorka powieści dla młodzieży (wyd. Nasza Księgarnia), artykułów naukowych oraz popularnonaukowych, opowiadań, tekstów prasowych. Współpracowała z Uniwersytetem Śląskim. Obecnie zajmuje się m.in. redakcją i korektą tekstów oraz kształci literacko młodzież. |