Wiedza i naukaSzkolnictwoArtykuły

Najpopularniejsze kierunki studiów

Agata Delanowska

Wybór kierunku studiów wciąż pozostaje jedną z najważniejszych decyzji podejmowanych przez absolwenta szkoły średniej, zwykle u progu dorosłości. I choć nie każdy posiadacz dyplomu będzie pracował zgodnie z wykształceniem, zdecydowana większość kandydatów stawia na studia, które mają być przepustką do wykonywania wybranego zawodu. Sprawdź, które kierunki studiów cieszyły się w ostatnich latach największą popularnością.

Studia informatyczneW roku akademickim 2018/2019 najchętniej wybieranym kierunkiem studiów była informatyka (42759 zgłoszeń). Na drugim miejscu znalazło się zarządzanie (27086 zgłoszeń), na trzecim psychologia (22280 podań), a dalej ekonomia oraz prawo (odpowiednio 18773 i 17125). Na dalszych pozycjach uplasowały się finanse i rachunkowość, automatyka i robotyka, budownictwo. Dziewiąte miejsce zajęła pedagogika, a lista dziesięciu najpopularniejszych kierunków została zamknięta przez logistykę. Dane dotyczą uczelni nadzorowanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

Rok akademicki 2019/2020 nie spowodował większych zmian na liście najchętniej wybieranych kierunków studiów. Po raz kolejny najpopularniejsza okazała się informatyka (prawie 33 tysiące podań), która swe niesłabnące powodzenia zawdzięcza perspektywie obiecującej kariery zawodowej i wysokim wynagrodzeniom specjalistów. Dużą popularnością cieszyły się na uczelniach – tak jak w roku ubiegłym – zarządzanie oraz psychologia. Ogółem studia rozpoczęło ponad 420 tysięcy osób, z czego więcej niż 310 tysięcy zdobywa wykształcenie na studiach pierwszego stopnia bądź jednolitych studiach magisterskich. Ponad 110 tysięcy absolwentów studiów licencjackich oraz inżynierskich zdecydowało się kontynuować naukę na studiach drugiego stopnia.

Studia na kierunku informatykaKilkanaście lat wcześniej (w roku akademickim 2003/2004) informatyka znajdowała się już wśród pięciu najchętniej wybieranych kierunków studiów, wyprzedzały ją jednak, kolejno, zarządzanie i marketing, pedagogika, ekonomia oraz administracja. Te i inne dane podlegają analizie w obszarze refleksji nad przemianami zachodzącymi w szkolnictwie wyższym w Polsce. W  roku akademickim 2009/2010 pozycja rankingowa informatyki była ta sama, choć przyciągała już ona więcej chętnych niż ekonomia i administracja. Zdecydowanie mniej osób niż kilka lat później miało zamiar studiować psychologię (ósme miejsce w rankingu), zaś znacznie większą popularnością cieszyły się pedagogika i budownictwo (odpowiednio drugie i czwarte miejsce).

Rok 2020 nie przyniósł dużych zmian w rankingu: informatyka, zarządzanie, psychologia, ekonomia i prawo, w podanej kolejności, wzbudziły największe zainteresowanie absolwentów szkół średnich. 

Studia medyczneZapoznając się z rankingami najpopularniejszych w danym roku akademickim kierunków studiów należy brać pod uwagę, że publikowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zestawienia nie uwzględniają danych z uniwersytetów medycznych. Tymczasem kierunki lekarskie cieszą się bardzo dużym powodzeniem – w roku akademickim 2019/2020 chęć zdobycia wykształcenia medycznego zadeklarowało około 35 tysięcy osób. Jeszcze większą liczbę chętnych na wyżej wymienione studia odnotowano rok wcześniej.

Dane statystyczne wskazują, że od 2007 roku liczba studentów spada. W roku akademickim 2005/2006 na polskich uczelniach studiowało niemal 2 miliony osób. Kilkanaście lat później (rok akademicki 2018/2019) 1, 23 miliona. Jak jednak wskazano w raporcie dotyczącym liczby studentów w Polsce sytuacja spowodowana została nie tylko przez czynniki demograficzne. Wśród innych przyczyn wymienia się wprowadzenie systemu belwederskiego w ustawie o szkolnictwie wyższym z 2005 roku, co oznaczało sporą zmianę na uczelniach: możliwość zakończenia studiów na poziomie licencjackim. 

Rok akademicki 2020/2021 zdecydowanie różni się od dotychczasowych. Za sprawą pandemii koronawirusa studia na większości uczelni będą prowadzone w trybie zdalnym. Eksperci edukacyjni przyglądają się sytuacji, wyodrębniając kierunki studiów, które w tej sytuacji zyskają na znaczeniu. Będą to kierunki techniczne i ścisłe (m.in. cyberbezpieczeństwo, matematyka, bioinformatyka). Zyskają także zawody, które umożliwiają pracę zdalną, również po studiach humanistycznych.

Oceń artykuł