Gry planszowe przeżywają renesans! Poznaj najlepsze gry planszowe, idealne dla dzieci i dorosłych
Granie w gry planszowe jest modne. Zjawisko to obserwowane jest już od wielu lat i nic nie wskazuje na to, aby coś w tym temacie miało się zmienić. Choć w dobie komputerów może to wydawać się dziwne, coraz więcej osób woli spotkać się ze znajomymi i pograć w najlepsze gry planszowe, niż siedzieć samotnie przed komputerem prowadząc internetowe rozgrywki. I bardzo dobrze! Gry planszowe wpływają pozytywnie na rozwój wielu umiejętności zarówno u dzieci, jak i dorosłych. W dodatku są znakomitą rozrywką. Zacieśnianie relacji przyjacielskich i rodzinnych dzięki nim jest dużo prostsze.
Niektórzy uważają, że wiele osób sięga po fajne gry planszowe również ze względu na znudzenie nowoczesnymi technologiami i wirtualnymi znajomościami. Ludzie coraz częściej odchodzą od komputerów i odkładają smartfony, aby pograć w stare gry planszowe, a przy okazji spotkać się z dawno niewidzianymi znajomymi. Gry planszowe niejedną znajomość umocniły, odnowiły, jak i rozbudowały. Można wręcz powiedzieć, że stały się one pretekstem do spotkań w większym gronie. W końcu niektóre tytuły wymagają pokaźnej ilości graczy, jak na przykład Mafia. Można dzięki temu wysłać wiadomość do wielu znajomych z zapytaniem, czy nie chcieliby się spotkać, aby pograć w taką grę. Część osób na pewno odpowie twierdząco, ponieważ gry planszowe są znakomitą rozrywką.
Kilka historycznych faktów o grach planszowych
- 5000 lat temu w Mezopotamii powstała gra planszowa z Ur, czyli gra na dwudziestu kwadratach. Jest to najstarsza gra planszowa. Jej zasady są bardzo proste: każdy z graczy posiada po pięć pionków, które musi przenieść na drugi koniec planszy. Przepustkę do wejścia na planszę stanowił rzut kością.
- Podstawą najstarszych gier planszowych, jak i wielu współczesnych są kości. Były wykonywane z wielu różnych materiałów, m.in. mosiądzu, szkła, kości słoniowej, a nawet marmuru.
- W starożytności, gry planszowe cieszyły się popularnością przede wszystkich wśród dorosłych.
- Nowoczesne gry planszowe powstają na bazie starożytnych gier logicznych.
- Nowoczesne gry planszowe można podzielić na dwie kategorie: eurogry (nawiązanie do starożytnych gier logicznych, bez elementu losowości) i ameritrash (twórcy skupiają się przede wszystkim na utrzymaniu klimatu gry i nie unikają losowości, najczęściej są to gry drużynowe, z mocnym nastawieniem na rywalizację).
Wiecie już, jak zapoczątkowała się historia gier planszowych. Przyszedł czas, aby prześledzić najpopularniejsze gry planszowe. Ranking w tym najlepiej pomoże!
Top 10 gry planszowe! Ranking, w którym znalazły się gry wszech czasów!
Osadnicy z Catanu – wieloosobowa gra planszowa z 1995 roku
Najbardziej popularna, a jednocześnie najlepsza gra planszowa znana już od wielu lat to zdecydowanie Osadnicy z Catanu. Uznawana jest za pierwszą grę z serii eurogier, która zyskała popularność nie tylko w Europie, ale również w innych krajach na całym świecie. Sprzedano ponad 24 mln gier z tej serii, a w dodatku została ona przetłumaczona na 30 języków!
Choć na świecie gra pojawiła się w 1995 roku, polscy gracze mieli okazję ją poznać dopiero w 2005 roku.
Gra planszowa Osadnicy z Catanu to propozycja rodzinno-ekonomiczna, w której gracze przewodzą dopiero co założonymi koloniami stawiając drogi i budując miasta. Aby kolonie mogły się rozwijać, muszą pozyskiwać dobra naturalne. Istotne jest, aby osadnicy rozważnie pochodzili do inwestycji tak, aby nigdy nie zabrakło im zasobów. Gdy uda im się zgromadzić nadmiar surowców, mogą sprzedawać je pozostałym graczom.
Wygrywa ten, komu pierwszemu uda się zgromadzić 10 punktów z budowy dróg, osiedli oraz kart specjalnych.
Ta gra planszowa stała się podstawą do rozwoju wielu innych nowoczesnych gier. Stosowane podczas rozgrywki techniki są dużo bardziej rozbudowane niż w przypadku równie popularnego Monopoly.
Monopoly – klasyczna gra handlowa
Monopoly to gra planszowa, która powstała w Stanach Zjednoczonych w okresie Wielkiego Kryzysu, w 1935 roku. Jej pomysłodawczynią jest Elizabeth Magie. Zyskała popularność, ponieważ dawała możliwość graczom obracania dużymi pieniędzmi, inwestowania w nieruchomości, a przy tym wykonywania wielu ciekawych manewrów maklersko-bankowych.
Podstawową zasadą, jaka obowiązuje w tej grze jest poruszanie się po polach pionkami, po ówczesnym rzuceniu kostką. Po drodze należy kupować oraz sprzedawać nieruchomości. Istotne jest, aby przewidywać ruchy innych graczy, a także wybierać inwestycje, które mogą przynosić w przyszłości największe zyski. Czy opłaca się kupować wszystko, na co się natrafi? Techniki są różne. Zwycięża ten, kto ma najwięcej pieniędzy w rozrachunku końcowym.
Szacuje się, że od momentu wyprodukowania, gra planszowa Monopoly sprzedała się w ponad ćwierć miliardach egzemplarzy na całym świecie. Tylko w Polsce powstało kilka wersji Monopoly. M.in.:
- Monopoly Standard,
- Monopoly Polska,
- Monopoly Kraków.
Jedną z najpopularniejszych odmian Monopoly, która została stworzona przez polskich producentów jest Eurobusiness. Produkuje się ją od 1983 roku. Jej zasady są bardzo zbliżone do pierwowzoru. Różni się jedynie plansza oraz kilka mniej znaczących zasad.
Scrabble – gra planszowa, w której liczy się każde słowo
Klasyczna gra planszowa, jaką są Scrabble polega na układaniu słów na planszy w taki sposób, aby powstało coś na wzór krzyżówki. Słowa tworzone są z płytek, na których znajdują się literki z przydzielonymi wartościami punktowymi. Najkorzystniejsze jest układanie słów na polach premiowanych, pozwalających m.in. na pomnożenie wartości zdobytych punktów.
Scrabble i ich odmiany to zdecydowanie najpopularniejsze gry planszowe, jakie kiedykolwiek powstały. Pierwszą wersję gry stworzył w 1931 roku Alfred Butts. Prawa autorskie do dystrybucji i jej produkcji posiadają Mattel oraz Hasbro.
Co jest potrzebne, aby stać się mistrzem w Scrabble? Gra planszowa wymaga od graczy przede wszystkim bogatego zasobu słownictwa, znajomości ortografii, spostrzegawczości oraz pomysłowości. Są to umiejętności, które można nabyć jednak w toku rozgrywek. O sukcesie decyduje planowanie słów w taki sposób, aby w trakcie jednej rundy wyłożyć na planszę jak najwięcej liter mających bardzo dużo punktów. Istotna jest także taktyka polegająca na blokowaniu pól, na których pozostali gracze mogliby ułożyć ze swoich liter premiowane słowa. Trzeba nie tylko planować swoje ruchy, ale także przewidywać posunięcia innych graczy. To powoduje, że Scrabble, jak i inne gry słowne uznawane są za bardzo ciekawe gry planszowe.
Wygrywa ten, kto po skończeniu literek będzie miał najwięcej punktów.
Dixit – gra karciana w skojarzenia
Wydana w 2008 roku przez Libellud gra Dixit od razu została okrzyknięta wielkim hitem. Cieszy się popularnością ze względu na ciekawą formułę, w której w każdej z rund jeden z graczy staje się bajarzem. Wybiera jedną z kart i przypisuje do niej zdanie, które najtrafniej opisuje znajdujący się tam obrazem. Następnie pozostali gracze wybierają po jednej karcie, która ich zdaniem pasuje do zdania bajarza. Ostatecznie karty są mieszane, a wszyscy gracze po ich odsłonięciu decydują, która z nich należała do osoby, która wymyśliła zdanie.
Zaledwie 2 lata po premierze gry pojawił się do niej dodatek: Dixit 2. Uzupełniał pierwszą wersję o kolejne 84 karty. Był to jeden z wielu dodatków, jakie na przestrzeni lat pojawiły się na rynku. Jest to typowe zjawisko, jeżeli chodzi o popularne gry planszowe.
W 2018 roku wydano jubileuszową serię z okazji 10-lecia powstania gry. Nosiła ona tytuł Dixit: 10th Anniversary. Wiele wskazuje na to, że w kolejnych latach pojawi się jeszcze wiele dodatków do tej już kultowej propozycji.
Ego – kultowa gra towarzyska
Jeżeli chodzi o fajne gry planszowe, równych sobie nie ma Ego. Istotą rozgrywki jest udzielanie trafnych odpowiedzi na oryginalne pytania dotyczące znajomych, przyjaciół oraz rodziny biorących udział w grze.
Gra rozpoczyna się od losowania pytań z puli. Dzięki temu, że jest ich aż 400, gra praktycznie nigdy się nie znudzi, ponieważ nie będą się one aż tak często powtarzały. Jakie pytania mogą pojawić się w toku gry? Bardzo różne. Mogą one dotyczyć spraw społecznych i rodzinnych, spraw intymnych, ale również kwestii związanych z IQ i kolorami. Przekrój dostępnych możliwości jest bardzo różny. Jedno jest pewne – gra planszowa Ego nie uznaje tematów tabu, dlatego przeznaczona jest dla graczy od 14 roku życia.
Ale kto w tej grze wygrywa? Ten, kto najlepiej zna swoich współtowarzyszy. Gracz, który czyta pytanie, od razu na nie odpowiada wybierając konkretny żeton. Następnie pozostali gracze typują prawidłową odpowiedź. Jeżeli będzie zgodna ze wskazaniem narratorem, zdobywają punkt.
5 Sekund – dla tych, którzy lubią adrenalinę
Szybkie pytanie, szybka odpowiedź. To podstawowa zasada, jaka obowiązuje w tej grze. Niektóre gry planszowe mają to do siebie, że ciągną się godzinami, wymagają żmudnych przygotowań i stałego skupienia. Choć mają niepowtarzalny klimat, nie są dla wszystkich i na pewno nie nadają się na luźne spotkanie ze znajomymi. Tutaj wymagane jest jedynie precyzyjne i szybkie odpowiadanie na pytania, a także duża dawka poczucia humoru. To posiada praktycznie każdy.
Czas płynie nieubłaganie. Zaledwie 5 sekund ma się na wymienienie trzech rzeczy, o które zostaniemy zapytani. Gra pod presją czasu jest ciekawa, emocjonująca i przede wszystkim może wywołać ogromne salwy śmiechu, gdy gracz odpowiadając na pytanie przejęzyczy się. Wygrywa ten, komu uda się zgromadzić najwięcej punktów i będzie najtrafniej odpowiadał na pytania.
Ta gra planszowa ma wielu zwolenników, ponieważ pozwala na zapewnienie znakomitej rozrywki dla wielu graczy w jednym czasie. Oprócz standardowej wersji 5 Sekund, dostępne są także odmiany, m.in. 5 Sekund Junior oraz 5 Sekund Bez Cenzury.
Mafia – towarzyska gra fabularna, w której wygrywają najlepsi kłamcy
Są gry planszowe, które nigdy się nie nudzą. Mafia do nich zdecydowanie należy. To wszystko dzięki uniwersalnym i niezwykle elastycznym zasadom, które w 1986 roku opracował Dimitrij Dawidow. W rozgrywce może uczestniczyć niemal nieograniczona ilość graczy. Scenariusz gry może zostać dopasowany do aktualnego klimatu imprezy.
Aby zwyciężyć, trzeba wykazać się umiejętnością obserwacji oraz analizowania zachowania pozostałych graczy. Przydatny jest dar przekonywania, jak i umiejętność wyciągania wniosków. Niezbędne jest kontrolowani ruchów ciała, jak i panowanie nad sygnałami niewerbalnymi, które nie powinny zdradzać, że kłamiemy. Zdecydowanie, jest to gra planszowa dla osób, które bez mrugnięcia okiem potrafią kłamać, jak i opowiadać niestworzone historie, w które inny wierzą.
Każdy z graczy biorący udział w grze losuje kartę z postacią, w którą od tego momentu będzie musiał się wcielić. Można jednak stworzyć własne karty, nawiązujące do postaci znajdujących się w scenariuszu gry.
Każda rozgrywka podzielona jest na dwa etapy:
- noc: wszyscy gracze proszeni są o zamknięcie oczu. Mistrz gry budzi mafię i każdej nocy wyznaczają oni jednego gracza, który ma zostać wyeliminowany.
- dzień: gracze dowiadują się, kto w nocy został wyeliminowany. Następnie wszyscy rozpoczynają dyskusję, kto jest uczciwy, a kto jest z mafii. Jest to prawdziwa giełda przypuszczeń i domysłów, a także wprowadzania w błąd. Uczciwi gracze próbują wykryć mafiosów, a mafiosi starają się zmylić całe miasto. Każdy ma prawo wyznaczyć jedną osobę, którą podejrzewa o działanie w grupie przestępczej. Faza dnia kończy się głosowaniem i eliminacją kolejnego gracza podejrzanego o bycie mafiosem.
Grę wygrywa albo miasto, albo mafia.
Taboo– najlepsza gra planszowa na imprezę
Gry słowne od lat nie znikają z listy zestawień, jeżeli chodzi o najlepsze gry planszowe. Nie ma co się dziwić. Te propozycje są niezwykle angażujące, a jednocześnie dostarczają wiele śmiechu i rozrywki. Jedną z nich jest gra planszowa Taboo. Trzeba opisać dane słowo tak, aby ominąć te wyrazy, które zostały wymienione na liście słów zakazanych. Jest to nie lada wyzwanie, ponieważ słowa znajdujące się na spisie Taboo są najczęściej bardzo pomocne w opisywaniu danego zagadnienia. Np. do opisania rebelii nie można będzie użyć wyrazów takich, jak strajk, protest czy ludzie.
Tabbo przypomina nieco kalambury, ale w wersji słownej.
Dobble – gra planszowa, w której liczy się spostrzegawczość
Na środku stołu leży karta. Przypatrz się jej uważnie. Co widzisz? Czy wśród kart, które trzymacie w ręce znajduje się taka o podobnym symbolu lub kształcie? Jeżeli tak, nazwij go i szybko pozbądź się karty. Kto pierwszy, ten lepszy. Jest to podstawowa zasada, jaka obowiązuje w tej grze.
Najlepsze gry planszowe to takie, które dostarczają bardzo dużo emocji, a Dobblew tym przoduje. Rozemocjonowani gracze będą musieli wykazać się spostrzegawczością, zdolnością szybkiego myślenia, jak i refleksem, aby zwyciężyć.
Jedno jest pewne – nie ma drugiej takiej gry jak Dobble. Ta gra planszowa jest niezwykle prosta, a zrozumienie jej zasad zajmuje zaledwie kilka minut. Ponadto, sama rozgrywka jest również ekspresowa, dlatego nikogo nie znudzi. Jest to idealna propozycja na spotkanie ze znajomymi, podczas którego chce się przetestować wiele gier planszowych. Dobble zdecydowanie może być jedną z nich.
Jenga – gra planszowa nie dla osób z trzęsącymi się rękami
Stare gry planszowe nigdy nie wychodzą z mody. Jedną z nich jest Jenga, bardzo prosta gra planszowa, która wciąga, a jednocześnie zapewnia znakomitą rozrywkę.
Podstawą gry są klocki, z których należy ułożyć wieżę. Gracze na przemian wyciągają klocki z dowolnej części wieży i przekładają je na najwyższe piętro. Przy tym muszą uważać, aby podczas ich ruchu cała konstrukcja nie runęła, bo to oznacza fiasko. Emocje rosną w miarę, jak wieża staje się coraz wyższa i bardziej chwiejna. Jeden nieodpowiedni ruch i wszystkie klocki mogą wylądować na stole w kompletnej rozsypce!
Gra przeznaczona jest zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
Dlaczego warto grać w popularne gry planszowe?
Planszówek nie należy traktować jako prostej rozrywki, która nic nie wnosi do naszego życia. Gry planszowe zapewniają umysłowi niezastąpioną gimnastykę, a tym samym wpływają pozytywnie na zdrowie. Wybierając mądre i fajne gry planszowe możesz zobaczyć wiele korzyści, jakie dzięki nim uzyskasz.
Gry planszowe są niezawodnym sposobem na zbudowanie relacji z innymi
Umawiając się ze znajomymi na spotkanie,wiele osób obawia się czy będzie odpowiednio dużo tematów do rozmów. Gdy na stole, oprócz jedzenia, pojawi się najlepsza gra planszowa, problem zniknie. Grupa przyjaciół będzie miała zapewnioną rozrywkę na najwyższym poziomie. Będzie można skupić się na rozgrywce, a następnie komentować jej przebieg. Dobra zabawa gwarantowana. Na pewno na tym jednym spotkaniu się nie skończy!
Najlepsze gry planszowe wpływają pozytywnie na rozwój wyobraźni oraz poprawiają pracę mózgu
Nieużywane mięśnie zanikają. Konieczne jest regularne ćwiczenie mózgu, aby znajdował się w bardzo dobrej kondycji i mógł pracować na pełnych obrotach. Idealny trening zapewnią gry planszowe, które ćwiczą spostrzegawczość, planowanie, logiczne myślenie oraz wyobraźnię. Najlepsze gry planszowe to prawdziwe arcydzieła pod względem grafiki, konstrukcji, jak i stopnia skomplikowania. Grając w nie regularnie, możesz zapewnić sobie idealny trening dla wielu zmysłów.
Jaka jest najlepsza gra planszowa? Taka, która uczy i bawi
Chcąc zdobywać wiedzę i się rozwijać, a jednocześnie przy tym świetnie się bawić, warto wybierać wartościowe gry planszowe. Nie tylko wzbogacą one wiedzę o nowe fakty, ale także nauczą jak rywalizować, i jak godzić się z przegraną. Zobaczyć będzie można, jak reaguje się w sytuacjach stresowych czy też ekstremalnie trudnych, wymagających podejmowania szybkich decyzji. Dlatego właśnie wartościowa gra planszowa powinna być pierwszym poważnym prezentem dla dziecka, a nie komputer czy smartfon.
Najlepsza gra planszowa będzie dużo bardziej absorbująca niż komputer czy smartfon, a przy tym znacznie zdrowsza
Spędzanie wielu godzin przed komputerem czy smartfonem jest bardzo męczące dla oczu. Obecnie nie ma dnia, w którym ludzie nie korzystaliby z nowych technologii. Jedyną odskocznią pozostaje sen, ale także gry planszowe. Nie dość, że pozwalają one oczom odpocząć od świecących ekranów, to jeszcze można spędzić wartościowy czas ze znajomymi, jednocześnie angażując wszystkie swoje zmysły, m.in. słuch, wzrok i dotyk. Jeżeli chociaż raz w tygodniu poświęcisz czas na najlepsze gry planszowe, zobaczysz wyraźną różnicę.
Alternatywa dla tradycyjnych gier planszowych, czyli gry planszowe online
Powyżej przekonywaliśmy, że lepiej wybierać gry planszowe niż siedzieć godzinami przed komputerami i smartfonami. Okazuje się jednak, że najlepsze gry planszowe mają swoje wersje online. Dziś nowe technologie chłoną dosłownie wszystko, także tradycyjną rozrywkę. Czy to dobrze? Nie będziemy na pewno tego potępiali, ponieważ każdy ma prawo decydować, z jakiej formy rozrywki chce korzystać. Uważamy jednak, że gry planszowe online nie mają w sobie tyle magii, tajemniczości, a przy tym nie dostarczają aż tak dużo emocji, jak tradycyjne gry planszowe.
Trzeba pamiętać, że wybierając gry planszowe online grasz z wirtualnymi przeciwnikami. I ciągle spędzasz czas na urządzeniu komputerowym. Gra planszowa w wersji standardowej nie jest dziś dużym wydatkiem. Bardzo dobrze znane propozycje, a wręcz najlepsze gry planszowe można kupić już za kilkanaście złotych. Lepiej w takie rozwiązania zainwestować niż spędzać godziny na grach planszowych udostępnianych przez internet.
Pamiętaj, że tradycyjna gra planszowa może okazać się atrakcją na każdym przyjęciu. Komputer posłuży tylko do jednego – do przeglądania stron internetowych i oglądania dziwnych treści na popularnych serwisach społecznościowych. Zamiast sięgać po gry planszowe online, lepiej wybieraj dostępne od dawna w wersji analogowej najlepsze gry planszowe.