Muzeum techniki

0

Poznaj największe i najlepsze muzea techniki w Polsce!

Zadaniem każdego muzeum jest przeprowadzanie badań, analizowanie materialnych świadectw cywilizacyjnych, a także gromadzenie i przechowywanie cennych przedmiotów dla przyszłych pokoleń. Osoby pracujące w muzeum zajmują się także konserwacją eksponatów, ale ich zadaniem jest również dbanie o jakość przygotowywanych ekspozycji.

Muzeum technikiMuzea mogą mieć charakter naukowy, jak i rozrywkowy. Najbardziej docenianie są jednak placówki przechowujące dobra kultury, charakteryzujące się walorami edukacyjnymi. Jednym z obiektów muzealnych godnych odwiedzenia i polecenia jest muzeum techniki. To miejsce wyjątkowe pod wieloma względami. Zgromadzone tam maszyny pokazują w przekrojowy sposób rozwój techniki, postęp technologiczny, a także to, do czego człowiek jest zdolny, aby ułatwić sobie życie. Muzea techniki w Polsce działają bardzo prężnie, a ich różnych odmian jest bardzo dużo. W tym artykule prześledzimy tradycyjne muzea techniki, w których można znaleźć eksponaty z różnych branż.

Top 3 muzea techniki, które znajdują się w Polsce

  1. Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie

Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie zostało założone w 1950 roku. Od 1955 roku znajduje się w Pałacu Kultury i Nauki. W 2017 roku Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie zmieniło nazwę na Muzeum Techniki i Przemysłu NOT. W ciągu 60 lat działalności zgromadziło wiele cennych zbiorów, w szczególności dotyczących historii polskiej techniki. Wśród najcenniejszych okazów można wymienić:

  • kolekcję motocykli,
  • odbiorniki radiowe,
  • instrumenty geodezyjne,
  • przyrządy techniki biurowej,
  • komputery,
  • urządzenia grające.

Instytucja może pochwalić się największymi zbiorami w całym kraju. To zdecydowanie wyjątkowe na skalę krajową, jak i światową muzeum techniki. Warszawa powinna być dumna, że taki obiekt znajduje się na jej terenie.

Narodowe Muzeum Techniki organizuje wystawy stałe i czasowe prezentujące historię i rozwój wybranych dziedzin nauki. Poprzez swoją działalność popularyzuje naukę oraz technikę jako aspekty godne uwagi.

Kolekcja motocykliMuzeum techniki to jednak nie tylko miejsce gromadzenia eksponatów, ale także instytucja organizująca wiele atrakcyjnych wydarzeń. Na przestrzeni całej działalności, w muzeum techniki w Warszawie odbyły się m.in.:

  • lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży,
  • Noc Muzeów,
  • warsztaty tematyczne,
  • prezentacje pojazdów zabytkowych.
  1. Muzeum Techniki i Przemysłu w Wałbrzychu

Na terenie byłej kopalni węgla kamiennego „Julia”, która działała od 1770 roku, funkcjonuje Muzeum Techniki i Przemysłu – „Stara Kopalnia. Centrum Nauki i Sztuki”. Zostało otwarte w 1999 roku z inicjatywy Wojewody Wałbrzyskiego. Pod obecnym kształtem działa jednak od 9 listopada 2014 roku, kiedy to zakończył się generalny remont obiektu muzealnego. Od 2015 roku Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu znajduje się na liście Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.

W momencie powstania, Muzeum Techniki i Przemysłu otrzymało 297 maszyn i urządzeń pochodzących nie tylko z kopalni „Julia”, ale także innych nieczynnych kopalni wałbrzyskich.

Od 2009 roku muzeum prowadzi nie tylko działalność wystawienniczą, ale również kulturalną, naukowo-badawczą i edukacyjną. Pozwala to na realizację wielu ciekawych inicjatyw, a także na tworzenie innowacyjnych wystaw stałych i czasowych.

Sam kompleks, który pozostał po kopalni „Julia”  jest jednym z najlepiej zachowanych zespołów zabytkowych budowli przemysłowych z końca XIX wieku.

3. Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach

W 2001 roku na terenach dawnej huty powstało Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum. Zajmuje powierzchnię 8 hektarów, na których znajduje się aż 8 stałych ekspozycji.

Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum
Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum.
Zdjęcie: Rafał T / commons.wikimedia.org

W muzeum techniki w Starachowicach można podziwiać zakład wielkopiecowy z 1815 roku, w którego skład wchodzą budynki dawnej maszynowni, hala lejnicza oraz trzy wielkie piece. Atrakcją jest również wielki piec z 1899 roku, który jest połączony z kompleksem torowisk kolejowych i wieżą gichtową. Zapoznać się można tu również z górnictwem rud żelaza, techniką samochodową, a także odkryciami paleontologicznymi. Co ciekawe, w Starachowicach znajdowała się również największa maszyna parowa na świecie. Muzeum techniki pozyskało ją od Powszechnej Wystawy Przemysłowej w Paryżu odbywającej się w 1889 roku.

Na terenie muzeum techniki odbywają się różne imprezy kulturalne, a także organizowane są wystawy czasowe. Usługi edukacyjne dla dzieci i młodzieży są także ważną częścią działalności tej instytucji.

Muzeum Niemieckie to najstarsze i największe muzeum techniki na świecie!

Muzeum niemieckie1 300 000 zwiedzających. Ta liczba robi wrażenie. Właśnie tylu turystów każdego roku odwiedza Muzeum Niemieckie. Zostało założone w 1903 roku przez Oskara von Millera. To właśnie tu zostały zgromadzone zbiory dotyczące wszystkich dziedzin techniki. Kolekcja zachwyca bogactwem i różnorodnością.

W Muzeum Niemieckim można podziwiać eksponaty dotyczące historii techniki, ale także największe maszyny świadczące o dokonaniach technicznych wielu dekad. Ponadto, inne muzea techniki mogą Muzeum Niemieckiemu pozazdrościć obszernej biblioteki związanej z literaturą techniczną. Drugiej takiej na świecie nie ma.

Muzeum Niemieckie zajmuje się nie tylko gromadzeniem eksponatów, ale jest także aktywnym instytutem badawczym mogącym pochwalić się liczną kadrą pracowników oraz rozległymi międzynarodowymi współpracami.

Z jakich eksponatów Muzeum Niemieckie może być wyjątkowo dumne? Można wymienić na pewno pierwszą elektryczną lokomotywę skonstruowaną przez Wernera Siemensa w 1879 roku czy trójkołowy samochód zbudowany przez Karla Benza w 1886 roku.

Podstawowe powody, dlaczego warto chodzić do muzeum

  1. Idealna rozrywka w niepogodę – nie wybierzesz się na spacer, gdy szaleje wiatr i pada deszcz. Nie pójdziesz na zakupy w niedzielę, ponieważ obowiązuje zakaz handlu. Siedzenie w domu może być męczące, nudne i mało atrakcyjne. Ileż można oglądać filmy i pić herbatę. Muzeum zdaje się być idealną alternatywą dla osób, które szukają rozrywki, gdy aura nie sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Chodząc po różnych wystawach zaznasz ruchu, a będzie Ci ciepło. W dodatku wzbogacisz swoją wiedzę.
  2. Możliwość rozszerzenia horyzontów – każda wystawa, którą zobaczysz dostarczy wiedzy o kolejnym elemencie świata i cząstce dziedziny. Tym samym wyrobisz sobie zdanie na temat tego, co jest dla Ciebie interesujące, o czym chciałbyś dowiedzieć się jeszcze więcej.Muzea w znakomity sposób poszerzają, ale i systematyzują wiedzę.
  3. Czas dla siebie – każdego dnia jesteśmy pochłonięci codziennymi obowiązkami związanymi z utrzymaniem domu, jak i pracą. Warto wybrać się do muzeum, aby zrobić coś dla siebie i własnego intelektu. Wizyta w muzeum będzie inwestycją, która zaprocentuje poszerzeniem wiedzy, jak i zdobyciem nowych tematów do rozmów w towarzystwie.

Dlaczego warto chodzić do muzeumRegularne wizyty w muzeum to konieczność, ale i przywilej, z jakiego każdy z nas może korzystać. Każdy rozumny człowiek powinien chętnie poszerzać swoją wiedzę i horyzonty. Zapoznanie się z przeszłością jest znakomitym sposobem na zrozumienie przyszłości oraz tego, dlaczego świat zmierza właśnie w takim kierunku. Jeżeli o zmianach mowa, muzeum techniki jest najlepszym przykładem tego, jak ogromny postęp może mieć miejsce w przeciągu kilku lat. Obserwując maszyny dostępne 20 lat temu, trudno będzie uwierzyć, że dziś mamy do czynienia z tak ogromną komputeryzacją i cyfryzacją. Zmiany, jakich na przestrzeni lat dokonał człowiek są niewyobrażalne, a muzea techniki w Polsce bardzo dokładnie to pokazują.

5/5 - (1 głos)