Aktualności

Listopadowe koncerty w ramach Festiwalu im. Witolda Maliszewskiego – Piaseczno 

0

Piaseczno nadal celebruje święto muzyki poważnej, jakim jest odbywający się w dniach 4.10. – 22.11.2020 Festiwal im. Witolda Maliszewskiego. W listopadzie będziemy mogli wysłuchać koncertu Chóru Akademickiego SGGW w Warszawie oraz Karola Radziwonowicza, który wystąpi razem z Warsaw String Ensemble.

Festiwal im. Witolda Maliszewskiego w Piasecznie

Chór Akademicki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie 

Już 8 listopada (niedziela) w kościele p.w. Matki Bożej Różańcowej przy ul. Słowicza 1 wystąpi Chór Akademicki SGGW. Chór pod batutą Michała Dąbrowskiego zaprezentuje w Piasecznie kompozycje Witolda Maliszewskiego, Feliksa Nowowiejskiego, Mikołaja Zieleńskiego i Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Początek koncertu o godz. 19.00, wstęp bezpłatny.  

Chór Akademicki SGGW wykonuje przede wszystkim muzykę sakralną z bardzo różnych epok, a jego specjalizacją są motety i kantaty Jana Sebastiana Bacha. Historia Chóru sięga aż 1964 r., a w jego repertuarze wykonywanym a capella znajdziemy rodzime i światowe utwory o bardzo odmiennej stylistyce. Chórzystami są studenci i pracownicy SGGW, a także osoby formalnie niezwiązane ze Szkołą. Dyrygent Chóru, Michał Dąbrowski, uzyskał wyższe wykształcenie na Wydziale Wychowania Muzycznego i na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. Józefa Serafina w PWSM w Warszawie. Chórem kieruje od 1979 r. 

Zespół ma na koncie szereg koncertów w kraju i za granicą, uczestniczył też w wielu znaczących festiwalach muzyki poważnej. Wyróżnienia, jakie dotychczas zdobył Chór to kolejno: Legnica 1981 – nagroda dla najlepszego dyrygenta, Hajnówka 1988 – IV nagroda, Karditsa 1995 – II nagroda, Karditsa 1995 – II nagroda i dwie III nagrody, Warszawa 2002 – I nagroda oraz nagroda dla najlepszego dyrygenta. Chór Akademicki SGGW brał także udział w rozmaitych nagraniach płytowych, radiowych i telewizyjnych. Jest pomysłodawcą i organizatorem festiwalu Cantate Domino w Warszawie. 

Karol Radziwonowicz oraz Warsaw String Ensemble 

Festiwal im. Witolda Maliszewskiego w Piasecznie zakończy się 22 listopada (niedziela) Koncertem Chopinowskim w kościele p.w. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych przy ul. Millenium 13 w Głoskowie. Start również o godz. 19.00. Tego dnia wystąpi Karol Radziwonowicz oraz Warsaw String Ensemble. Karol Radziwonowicz jest pianistą i pedagogiem. Otrzymał stypendium Fundacji Fulbrighta, szkolił się pod okiem wybitnego amerykańskiego pianisty i pedagoga Georgy Seboka w Indiana University School of Music w Bloomington. Jest jurorem w Międzynarodowym Pianistycznym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Dokonał nagrań kompletu dzieł fortepianowych Ignacego Jana Paderewskiego, czego jak na razie nie dokonał nikt inny. Projekt ten został też nagrodzony przez francuskich krytyków magazynu „Diapason”. Prezes Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Polskiej im. I. J. Paderewskiego w Warszawie. 

Towarzyszący Radziwonowiczowi podczas koncertu w Piasecznie Warsaw String Ensemble to zupełnie nowy zespół. Grupa zaliczyła już jednak kilka bardzo udanych występów przed publicznością, np. w Warszawie, w Studiu koncertowym S1 i w Elektrowni Powiśle. Zdążyła też nagrać płytę pt. „Z Bursztynu” z piosenkarką Izabelą Szafrańską oraz muzykami jazzowymi. Warsaw String Ensemble tworzą Voytek Proniewicz, Gwidon Ciężarek, Grzegorz Chmielewski, Jan Roszkowski i Jerzy Cembrzyński. 

Festiwal im. Witolda Maliszewskiego – inne koncerty 

Dotychczas podczas Festiwalu im. Witolda Maliszewskiego w Piasecznie wystąpił Kwartet Meccore (4 października). Z kolei koncert zaplanowany na 18 października, podczas którego wystąpić mieli Konstanty Andrzej Kulka, Anna Wróbel i Camerata Vistula, został przeniesiony na inny termin. Organizatorzy poinformują o nowym terminie koncertu. 

Prowadzenie koncertów zostało powierzone Malinie Sarnowskiej (skrzypaczka, animatorka kultury, pedagog).  

Organizatorem Festiwalu im. Witolda Maliszewskiego jest Centrum Kultury w Piasecznie.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.  

Uczestników koncertów festiwalowych obowiązuje reżim sanitarny.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj