Krem nawilżający do twarzy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć
Krem nawilżający do twarzy stoi na toaletce prawie każdej kobiety. Używamy go, ponieważ pozostawia skórę miękką i odprężoną, a dodatkowo niweluje suche skórki, które potrafią zepsuć nawet najlepszy makijaż. Jednak nawilżający krem do twarzy to nie tylko wygoda i dobre samopoczucie chwilę po nałożeniu kosmetyku – jego rola wykracza daleko poza przynoszenie nam doraźnych korzyści. Z tego względu dobór kremu powinien być bardzo starannie przemyślany.
A więc jaki krem do twarzy wybrać? Czy każdy będzie działał w ten sam sposób? Dziś rozwiejemy te wątpliwości i podpowiemy, czym powinien charakteryzować się najlepszy krem do twarzy, na co zwrócić uwagę wybierając kosmetyk odpowiedni do naszego typu cery, czym się kierować przy wyborze mazidła, a ponadto udowodnimy, że naturalny krem do twarzy niejedno ma imię i podpowiemy jak zrobić krem do twarzy domowym sposobem. Zapraszamy do lektury.
Po co nam nawilżający krem do twarzy?
Wszyscy wiedzą, jak ważne jest, aby odpowiednio nawilżać skórę. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, dlaczego powinniśmy to robić. Po pierwsze należy sobie uświadomić, że człowiek składa się w ok. 70% z wody. Stanowi ona lwią część naszych organów wewnętrznych, bierze udział w procesach metabolicznych, tworzy płyny ustrojowe, a także dba o prawidłowy wygląd naszej skóry. W jaki sposób? Woda jest niezbędna do produkcji keratyny oraz utrzymywania włókien kolagenowych i elastynowych w dobrej kondycji. Czym są owe elementy naszego ciała?
Keratyna, oprócz tego, że buduje włosy i paznokcie, stanowi bardzo ważną część tzw. płaszcza lipidowego, a więc powłoki, która chroni nasz naskórek. Komórki naszej skóry potrzebują sporej ilości wody, aby proces produkcji keratyny mógł odbywać się bez zakłóceń.
Natomiast włókna kolagenowe i elastynowe znajdują się w głębokich warstwach skóry. Ich duża ilość przekłada się na zdrowy i jędrny wygląda naszego ciała. Także w tym przypadku woda jest niezbędna – odpowiada za to, by wytwarzanie włókien przebiegało efektywnie.
Kiedy nie zapewniamy skórze odpowiedniego nawodnienia, nasz organizm otrzymuje informację o wodnym deficycie i próbuje zaradzić sytuacji. Uruchamia rezerwy wody znajdujące się w głębokich warstwach skóry i zużywa je do nawilżenia naskórka. Woda przedostaje się do zewnętrznych warstw skóry, a potem po prostu wyparowuje. Ten mechanizm sprawdza się jedynie na krótką metę. W dłuższej perspektywie pozbawia włókna kolagenowe i elastynowe wodnych zapasów, a te bez swojej rezerwy po prostu ulegają uszkodzeniu. W efekcie obserwujemy zwiększoną wrażliwość i szorstkość skóry, z czasem utratę jędrności i zdrowego kolorytu, powstawanie zmarszczek i wreszcie – zwiotczenie.
Dlatego właśnie stosujemy krem nawilżający do twarzy. Ma on za zadanie regulować dystrybucję wody: dba, by poziom nawodnienia w poszczególnych warstwach skóry był możliwie zbliżony, pilnuje, by wilgoć nie opuszczała jej warstw wewnętrznych i zapobiega wzmożonemu parowaniu wody z naskórka.
Tak więc krem do twarzy nawilżający nie wprowadza wody do skóry, a jedynie zapobiega by zapasy, które są w niej zgromadzone, nie wyparowywały zbyt szybko. Generalnie każdy krem w mniejszym lub większym stopniu nawilża naszą skórę, jednak te z dopiskiem „nawilżający” są szczególnie skoncentrowane na utrzymaniu odpowiedniego bilansu wodnego. Odpowiada za to zmniejszona ilość składników fazy tłuszczowej na rzecz składników fazy wodnej – to dlatego krem nawilżający do twarzy, w przeciwieństwie do swojego tłustego odpowiednika szybko się wchłania i nie pozostawia na powierzchni skóry tłustego filmu.
Trzeba jednak pamiętać, że nawilżający krem do twarzy potrzebny jest naszej skórze nie tylko wtedy, kiedy odczuwa ona wyraźne skutki przesuszenia, takie jak ściągnięcie, pieczenie, łuszczenie się i zaczerwienienie. Cera w takiej kondycji jest już zwykle bardzo odwodniona i zajmie nam trochę czasu, zanim zdołamy doprowadzić ją do stanu hydrorównowagi. Naszym zadaniem jest nie dopuścić, aby skóra znalazła się w tak opłakanym stanie i właśnie dlatego tak ważne jest, aby aplikować krem nawilżający do twarzy regularnie i systematycznie.
Jakich składników szukać wybierając nawilżający krem do twarzy?
Wiemy już, że hydrorównowaga naszej skóry jest bardzo ważna i że warto stawiać na produkty, które pomagają ją utrzymać. Jakie konkretnie komponenty powinien zawierać dobry krem nawilżający do twarzy?
Gliceryna – posiada właściwości silnie nawilżające i regenerujące, przywraca skórze odpowiedni balans wodny, co przekłada się na większą elastyczność skóry.
Aloes – znana od wieków roślina o właściwościach nawilżających i wyciszających podrażnioną skórę. Sprawia, że rany goją się szybciej, a równowaga kwasowo-zasadowa zostaje zachowana. Pomaga odtruwać skórę i łagodzi zmiany trądzikowe.
Betaina – to aminokwas wykorzystywany zwłaszcza do ukojenia skóry suchej i podrażnionej, dlatego jest tak chętnie stosowany w kosmetykach mających łagodzić skutki agresywnych zabiegów kosmetycznych oraz przesadnego opalania. Wiąże wodę i zatrzymuje ją w skórze, zapobiegając jej nadmiernemu parowaniu.
Mocznik – to humektant – substancja, która poprzez pochłanianie dużych ilości wody jest w stanie zapewnić skórze odpowiednie nawilżenie. Krem do twarzy nawilżający z mocznikiem w dużym stężeniu polecany jest do skóry bardzo suchej i łuszczącej się.
Kwas hialuronowy – obecny jest w wielu kosmetykach przeciwzmarszczkowych, gdyż potrafi wiązać włókna kolagenowe i aktywnie zapobiegać utracie wody. Posiada także działanie antyoksydacyjne, regenerujące i wygładzające.
Kolagen – dzięki temu białku nasza skóra jest elastyczna i pozbawiona zmarszczek, jednak wraz z wiekiem jego ilość w naszym organizmie spada. Dostarczając kolagen naszej skórze przeciwdziałamy utracie wody i w rezultacie – postępującym oznakom starzenia.
Alantoina – świetnie regeneruje przesuszony i podrażniony naskórek, działa przeciwzapalnie i wspiera odbudowę komórek. Polecana jest do skóry trądzikowej, gdyż nie tylko nie zatyka porów, ale także wygasza zapalenia skóry i pomaga redukować blizny.
Dobry krem do twarzy nawilżający to nie tylko alantoina i aloes. Poniższe składniki także wykazują dobroczynny wpływ na naszą skórę:
– algi
– nasiona bazylii
– len
– ryż
– d-pantenol
– skwalan (nie mylić ze skwalenem!)
Nawilżający krem do twarzy a typ cery
Dla kogo właściwie przeznaczony jest krem nawilżający do twarzy? Przyjęło się, że po tego rodzaju kosmetyki powinny sięgać osoby zmagające się z przesuszoną, wrażliwą skórą. To jedynie część prawdy. Nawilżający krem do twarzy jest niezbędny w pielęgnacji każdego typu cery, od bardzo suchych, przez mieszane, aż po te tłuste. Rzecz jasna, do każdego z tych przypadków potrzebować będziemy nieco innego kosmetyku:
– cera sucha jest zwykle bardzo wrażliwa, skłonna do podrażnień i zaczerwienienia. Ma problemy z elastycznością, pieczeniem i łuszczeniem się, brakuje jej energii. Nie jest odporna na działanie czynników atmosferycznych takich jak mróz czy ostry wiatr. Najlepszy krem do twarzy suchej będzie posiadał bogatą, nieco tłustą formułę, która uzupełni lipidy i odpowiednio nawilży głębokie warstwy skóry,
– posiadacze skóry tłustej mają kłopot z nadmiernym błyszczeniem, nieuregulowaną produkcją sebum, wypryskami i zaskórnikami. Cera przetłuszczająca się polubi krem nawilżający do twarzy o lekkiej formule, która nie będzie zapychać porów i szybko się wchłonie. Dobry krem do twarzy będzie lepszym rozwiązaniem niż preparaty ściągające, których celem jest zahamowanie produkcji sebum i wysuszenie wyprysków. Niestety, takie produkty tylko pogłębiają problem, gdyż przesadnie wysuszona skóra, aby poradzić sobie z niedoborem niezbędnych substancji, jeszcze silniej aktywuje gruczoły łojowe, co skutkuje wzmożonym błyszczeniem się twarzy i zapchanymi porami,
– cera mieszana potrafi być bardzo problematyczna, gdyż strefa „T” wykazuje cechy cery tłustej, natomiast policzki, skronie i skóra wokół oczu są wrażliwe i często się przesuszają. Najlepszy krem do twarzy w tym przypadku powinien posiadać bogatą formułę, która będzie skutecznie nawilżać, ale także matować. Jeśli różnice w obu strefach są bardzo duże, konieczny może okazać się zakup dwóch osobnych kosmetyków,
– cera wrażliwa wymaga pielęgnacji szytej na miarę, gdyż zbyt agresywny skład sprawi, że jej typowe przypadłości, takie jak stany zapalne czy uczulenia, tylko się pogłębią. Krem nawilżający do twarzy powinien być w tym przypadku hipoalergiczny i bazujący na naturalnych składnikach. Posiadacze cery wrażliwej powinni zaopatrywać się w kosmetyki w aptece, a przed ich pierwszą aplikacją na twarz wykonać test nakładając cienką warstwę wybranego kremu na wewnętrzną część łokcia. Dobry krem do twarzy nie spowoduje zaczerwienienia, wysypki, czy innego odczynu alergicznego,
– cera naczynkowa cechuje się dużą wrażliwością na zmienne temperatury, a także na silne emocje, które wywołują jej silne zaczerwienienie. Często pojawiają się popękane naczynka na policzkach i w okolicy nosa. Nawilżający krem do twarzy z problemami naczynkowymi powinien chronić ją przed działaniem czynników atmosferycznych, uszczelniać naczynia krwionośne i koić zaczerwienienie,
– wydawałoby się, że cera normalna jest najłatwiejsza w pielęgnacji, jednak nie zawsze jest to prawda. Czasami dobranie kosmetyku, który utrzyma równowagę skóry jest dość skomplikowane. Dobry krem do twarzy będzie więc nawilżał, ale jednocześnie pilnował, by nie doszło do zbytniego przetłuszczenia cery.
Krem do twarzy nawilżający w miejskiej dżungli
Jak widać, nawilżający krem do twarzy przyda się każdemu, niezależnie od rodzaju cery. O jego stosowaniu nie powinni zapominać szczególnie mieszkańcy wielkich miast, których skóra wystawiona jest na działanie różnego rodzaju zanieczyszczeń powietrza, dymów i metali ciężkich, powodujących stres oksydacyjny, nadwyrężających barierę lipidową skóry i zaburzających gospodarkę wodną organizmu. Swoją cegiełkę do wysuszania skóry dokłada promieniowanie UV (na które rzadko zwracamy uwagę, jeśli akurat nie jesteśmy na plaży) odpowiedzialne za powstawanie wolnych rodników. Cały ten zestaw niekorzystnych warunków negatywnie wpływa na kondycję naszej cery, która odwadnia się szybciej i w rezultacie – o wiele szybciej się starzeje. Krem nawilżający do twarzy jest więc absolutnie niezbędny, by utrzymać prawidłowe nawilżenie skóry i ochronić ją przed zanieczyszczeniami, z którymi spotykamy się na co dzień.
Krem nawilżający do twarzy a wiek
Krem nawilżający do twarzy powinien być dobierany także według naszego wieku. Inaczej będzie wyglądać skład kosmetyków dla kobiet 25+, a inaczej dla pań dojrzałych. Te pierwsze bazują na delikatnych składnikach, które pomagają utrzymać hydrorównowagę cery, te drugie natomiast są bogate w aktywne substancje głęboko nawilżające i napinające skórę.
Pierwsze zmarszczki mogą pojawiać się już około 20. roku życia, dlatego osoby z tendencją do ich powstawania wcześniej powinny zacząć myśleć, jaki nawilżający krem do twarzy będzie dla nich najodpowiedniejszy. O ile kremy dla młodych kobiet będą skupiały się w zasadzie wyłącznie na zapewnieniu odpowiedniego nawilżenia, o tyle preparaty dla kobiet trzydziestoletnich będą wymagały wielokierunkowego działania. Znajdzie się w nich więcej składników ujędrniających (kwas hialuronowy, retinol), antyoksydacyjnych (koenzym Q10), czy regeneracyjnych (peptydy lub algi). Kobiety 50+ powinny stawiać na krem nawilżający do twarzy dojrzałej. Będzie on zawierał większe stężenie składników aktywnych, by przeciwdziałać wiotczeniu skóry i łagodzić rysunek zmarszczek głębokich. Najlepszy krem do twarzy poprawi jej owal, wzmocni skórę, ale jednocześnie nie będzie zbyt obciążający. Znajdziemy w nim witaminę E i C, ceramidy, retinol, a także mniej popularne składniki, jak np. wyciąg ze śluzu ślimaka.
Krem na dzień i krem na noc – ważne rozróżnienie
Aby zintensyfikować działanie składników aktywnych, najlepiej postawić na osobny krem na dzień i osobny na noc. Skóra pracuje w ciągu dnia inaczej niż w nocy, dlatego działanie kosmetyku powinno uwzględniać te zmiany. Nawilżający krem do twarzy przeznaczony na dzień powinien być wzbogacony filtrami UVA/UVB, a także chronić skórę przed działaniem zanieczyszczeń, ewentualnym mrozem i wiatrem. Krem nawilżający do twarzy przeznaczony na noc powinien posiadać skoncentrowane składniki odżywcze i odbudowujące. Nocą nasz organizm nastawiony jest na regenerację: usuwa szkodliwe toksyny, naprawia uszkodzenia i leczy podrażnienia. Wtedy też składniki kosmetyków mogą łatwiej przeniknąć do głębszych warstw skóry i aktywniej wspierać procesy odbudowy naskórka. Warto więc postawić na bogaty kosmetyk, który wzmocni naszą skórę i sprawi, że rano będzie wypoczęta, napięta i zregenerowana.
Jak stosować krem nawilżający, by był efektywny?
Krem do twarzy nawilżający należy aplikować na cerę oczyszczoną delikatnym preparatem. Niewielką ilość kremu nakładamy na skórę twarzy i delikatnie wklepujemy. Możemy także wmasować kosmetyk w skórę okrężnymi ruchami, ale unikajmy jej naciągania, gdyż może to przyspieszać powstawanie zmarszczek. Zaczynajmy od brody i kierujmy się ku górze i zewnętrznym częściom twarzy – pobudzi to krążenie limfatyczne. Co dwa tygodnie zróbmy peeling, który sprawi, że nasz krem nawilżający do twarzy będzie lepiej przenikał przez warstwy naskórka. Podobny efekt uzyskamy stosując kosmetyk zaraz po wyjściu z ciepłej kąpieli, gdyż pory naszej skóry będą rozszerzone.
Naturalny krem nawilżający – co to znaczy?
Aby czerpać z natury to, co najlepsze i ograniczyć ingerencję syntetyków w naszą skórę, coraz więcej osób decyduje się na kremy naturalne. Innym ważnym powodem, dla którego zmieniamy nasz dotychczasowy kosmetyk jest fakt, że nie działa on tak, jakbyśmy sobie tego życzyli lub podrażnia naszą skórę. Wierzymy, że krem do twarzy naturalny, ekologiczny lub wegański sprawdzi się lepiej, niż kosmetyk pełen syntetycznych składników.
Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków określanych przez ich producentów jako „naturalne”. Nie dajmy się jednak zwieść – nie każdy tak zwany naturalny krem do twarzy zasługuje na to miano. Wiele firm wykorzystuje nieścisłości w dokumentach prawnych i określa swoje kosmetyki jako naturalne lub eko, choć nie mają one z naturą wiele wspólnego. Zarówno produkt określony jako „naturalny krem do twarzy”, jak i inne kosmetyki do ciała powinny spełniać szereg norm i być opatrzone certyfikatem jednej z organizacji gwarantujących wysoką jakość produktu. Wśród nich znaleźć możemy np. europejskie NaTrue czy Polskie Centrum Badań i Certyfikacji wydające opinię „Kosmetyk Naturalny i Ekologiczny”. Warto szukać także oznaczenia COSMOS, które zrzesza pięć najważniejszych europejskich organizacji certyfikujących – francuskie Ecocert/Cosmebio, włoskie ICEA, niemieckie BDIH, angielskie Soil Association i belgijskie Bioforum.
Eko, bio, a może wege?
Ogólnie rzecz biorąc, kosmetyki naturalne to takie, które wykorzystują surowce pochodzące z natury, nie zawierają zanieczyszczeń mogących szkodzić zdrowiu i wyprodukowane są przy użyciu metod fizycznych. Tak więc krem do twarzy naturalny powinien być dla naszej skóry bezpieczniejszy, niż taki bez certyfikatu.
Trzeba jednak zaznaczyć, że wyżej wspomniane organizacje mają nieco inne standardy przyznawania certyfikatów. Tak więc np. COSMOS wyróżnia kosmetyki naturalne, które mogą zawierać maksymalnie 5% substancji syntetycznych (zaaprobowanych przez COSMOS) oraz kosmetyki organiczne, które także mogą zawierać maksymalnie 5% syntetyków, a dodatkowo muszą spełniać następujące normy: minimum 95% agro-składników musi pochodzić z upraw ekologicznych, a jeśli chodzi o całkowitą masę produktu – 20% składników musi być eko.
Z kolei NaTrue posiada inny system oznaczeń wyrażony w gwiazdkach, gdzie jedna wskazuje na produkt naturalny, dwie na produkt naturalny z częścią organiczną, trzy gwiazdki wskazują natomiast na produkt organiczny, który cechuje się największym rygorem co do składu (minimum 20% całkowitej masy produktu musi być substancjami naturalnymi wolnymi od modyfikacji chemicznych, z czego minimum 95% musi pochodzić z rolnictwa eko, a dodatkowo maksymalnie 15% całkowitej masy produktu może być substancjami „niemal naturalnymi”, czyli np. emulgatorami roślinnymi, hydrolizatami protein lub gliceryną).
Osobną kategorię tworzą kosmetyki wegańskie. Naturalny krem do twarzy z certyfikatem wege będzie wolny od składników odzwierzęcych, jednak będzie dopuszczał pewną ilość substancji chemicznych w składzie. Kosmetyki wege szczególnie dbają o to, by ich produkty były cruelty-free, dlatego ich formuły nie są testowane na zwierzętach na żadnym z etapów produkcji. Także ich opakowania (często w 100% biodegradowalne) przyczyniają się do ochrony środowiska.
Na co zwrócić uwagę wybierając krem do twarzy naturalny?
Przed zakupem kosmetyku należy pochylić się nad kilkoma informacjami zawartymi na opakowaniu, które utwierdzą nas w przekonaniu, że sięgamy po krem do twarzy naturalny naprawdę wysokiej jakości. Po pierwsze, etykieta powinna jasno określać skład smarowidła. Kompozycja musi zawierać składniki występujące w naturze i pozyskane z upraw ekologicznych. Krem do twarzy naturalny to krem do twarzy bezpieczny – nie będzie zawierał parabenów, substancji zapachowych ani sztucznych barwników. Jeśli chodzi o konserwanty, dopuszczalne są tylko te naturalne, np. w postaci wit. E. Warto zwrócić uwagę także na sposób ekstrakcji składników użytych do budowy kosmetyku. Preferowane są metody fizyczne, czyli tzw. zielona chemia, (np. tłoczenie), z kolei odradza się metody chemiczne. Zastanawiając się jaki krem do twarzy wybrać, należy zwracać uwagę nie tylko na jakość produktów w nich zawartych, ale także na ich ilość. Pamiętajmy, że najwięcej w kremie jest tego składnika, który w składzie występuje jako pierwszy.
Kremowe DIY
Jeśli jednak nie mamy pełnego zaufania do kosmetyków ze sklepu lub po prostu gubimy się w gąszczu certyfikatów, nazw i terminów, możemy przygotować naturalny krem do twarzy samodzielnie. Jak zrobić krem do twarzy, który nie będzie ustępował miejsca produktom ze sklepowych półek? Jest to prostsze, niż mogłoby się wydawać, wystarczy zaopatrzyć się w kilka podstawowych artykułów, które zmieszane w odpowiednich proporcjach stworzą krem do twarzy naturalny, wolny od sztucznych konserwantów i w pełni bezpieczny dla skóry.
Aby go przygotować, potrzebujemy połączyć ze sobą dwie fazy: tłuszczową i wodną. Ta pierwsza będzie składała się z masła, oleju i emulgatora. Możemy postawić na masło shea lub kakaowe i wybrać dowolny olej, np. kokosowy, jojoba, migdałowy lub z awokado. Emulgator potrzebny nam jest, aby połączyć fazę olejową z fazą wodną, gdyż jak powszechnie wiadomo – oleje nie łączą się z wodą. Możemy wypróbować np. emulgator powstały na bazie oliwy z oliwek lub oleju słonecznikowego. Z kolei fazę wodną będziemy mogli stworzyć z naparu z ziół (np. nagietka), hydrolatu (np. z neroli) lub zwykłej demineralizowanej wody. Obie fazy ogrzewamy w kąpieli wodnej. Pamiętajmy, by roztwory miały podobną temperaturę, gdyż w przeciwnym razie nasz domowy krem do twarzy się zetnie. Następnie łączymy fazy, wlewając tłuszcze do wody (nie odwrotnie!) i mieszamy, używając podręcznego spieniacza do mleka lub małej trzepaczki. Możemy także zakręcić słoiczek z naszą miksturą i intensywnie potrząsać nim przez około 1-2 minuty.
Po uzyskaniu jednolitej masy możemy dodać do naszego kremu ekstra dodatki, np. glinki matujące, kwas hialuronowy (jeśli zależy nam na działaniu wygładzającym) lub ochronny d-pantenol, a także naturalne olejki zapachowe. Taki domowy, pozbawiony konserwantów krem nawilżający do twarzy może być przechowywany w lodówce przez maksymalnie 2 tygodnie. Jeśli chcemy nieco wydłużyć czas przechowywania kosmetyku, postawmy na ekologiczne środki konserwujące, które sprawią dodatkowo, że nasz nawilżający krem do twarzy będzie mógł stać poza lodówką, np. na półce w łazience, czy na toaletce. W każdym przypadku zaleca się jednak, by krem przechowywany był w szklanym, ciemnym pojemniku z dala od źródeł światła i ciepła.
Jeśli chodzi o proporcje składników, mamy tu pewną dowolność. Jeśli zależy nam na lekkim kremie nawilżającym, dodajemy maksymalnie 20% tłuszczów. Jeśli nasz domowy krem do twarzy ma odżywiać i wzmacniać, procent tłuszczów może wahać się od 20% do 30%. Dodając powyżej 50% tłuszczów otrzymamy krem tłusty przeznaczony do cery bardzo suchej. W Internecie znajdziemy mnóstwo przepisów na naturalny, bezpieczny domowy krem do twarzy, tak więc każdy z nas z pewnością znajdzie coś dla siebie.
Dobry krem nawilżający jest nie do przecenienia. Zdecydować się na niego powinien każdy, niezależnie od rodzaju cery, wieku oraz… płci. Tak! – również mężczyźni powinni zaprzyjaźnić się z kremami nawilżającymi, gdyż ich skóra bez odpowiedniego nawilżenia będzie wyglądać na zmęczoną, zaniedbaną i po prostu zestarzeje się szybciej. Jednak nawet najlepszy krem do twarzy nie pomoże nam w walce ze zmarszczkami i przesuszoną skórą, jeśli nie zadbamy o całościowe nawodnienie naszego organizmu. Pamiętajmy więc o wypijaniu 3 – 3,5 litra płynów dziennie, a z pewnością przełoży się to na lepszą kondycję naszej skóry.
Joanna Gromada Autorem tekstu jest Joanna Gromada. Z wykształcenia filolożka, miłośniczka języków obcych, wielbicielka malarstwa i kotów. Z pasją pisze o modzie i urodzie, bo uważa, że choć najważniejsze jest niewidoczne dla oczu, warto zadbać także o to, co widać. |