23 stycznia 2021 r. w Ostrołęce odbędzie się koncert zatytułowany „Karol Szymanowski. Pieśni Kurpiowskie op.58”. Bezpłatna transmisja internetowa z koncertu rozpocznie się o godz. 19.00. OCK w Ostrołęce zaprasza wszystkich melomanów przed ekrany!
Koncert w Ostrołęce – szczegóły
Koncert pt. „Karol Szymanowski. Pieśni Kurpiowskie op.58″ w opracowaniu na sopran i orkiestrę symfoniczną wykonany zostanie przez znakomitą sopranistkę Milenę Lange oraz Warsaw Impressione Orchestra pod batutą Piotra Wijatkowskiego. Jako ciekawostkę dodajmy, że za konferansjerkę odpowiadać będzie Andrzej Krusiewicz, znany lektor radiowy i telewizyjny. Koncert zrealizowany zostanie w Kościele pw. Zbawiciela Świata w Ostrołęce, jednak ze względu na kontynuację obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, odbędzie się on bez udziału publiczności. Transmisja z koncertu dostępna jednak będzie na stronie internetowej Warsaw Impressione Orchestra w zakładce Fundusz Wsparcia Kultury, a także na kanale YouTube Orkiestry. Start koncertu w Ostrołęce o godz. 19:00, zakończenie około godz. 20.30 w dniu 23 stycznia 2021 r.
Pieśni Kurpiowskie op.58
Dzieło „Dwanaście pieśni kurpiowskich op. 58” stworzone przez Szymanowskiego na głos i fortepian w latach 1930 – 1932 to ostatni cykl wokalny wielkiego polskiego kompozytora. Inspiracją do jego powstania był zbiór ks. Władysława Skierkowskiego pt. „Puszcza kurpiowska w pieśni”. W oparciu o 12 melodii ludowych Szymanowski opracował miniatury liryczne na wirtuozowskim poziomie artystycznym. Nowe utwory zachowują oryginalny koloryt ludowy, specyficzną poetykę tekstów oraz gwarę kurpiowską. Kompozytor zatroszczył się także o to, by zachować piękno i prostotę linii melodycznych, które jednocześnie są bogato zdobione różnymi ornamentami i zwrotami rytmicznymi. Każda z pieśni rozpoczyna się od cytatu melodii pochodzącego ze zbioru Skierkowskiego. W dalszej części utworu Szymanowski modyfikuje pieśń, dokonuje rozmaitych rozwinięć i opracowań, takich jak zmiany rytmiczne, figuracje, transpozycje itp. Cykl stworzony przez Szymanowskiego jest przy tym bardzo ekspresyjny i udramatyzowany – jego styl bazuje na śpiewach ludowych, które są zarazem powściągliwe i skromne, a jednocześnie urzekają i do głębi wzruszają.
„Dwanaście pieśni kurpiowskich op. 58” okazały się nie tylko wyjątkowo cenne pod względem artystycznym. Utwory te stały się też niesamowicie popularne i doczekały się niezliczonej liczby transkrypcji. Jedną z nich jest opracowanie na sopran i orkiestrę symfoniczną, które zagrane zostanie w Ostrołęce.
Kto wystąpi w Ostrołęce?
Sobotni koncert w Ostrołęce odbędzie się przy udziale wybitnych polskich artystów. Pieśni wyśpiewa Milena Lange, czyli sopranistka, która zasłużyła sobie na miano jednej z najlepszych młodych śpiewaczek w Polsce. Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (klasa śpiewu Anny Radziejewskiej) i laureatką rozmaitych konkursów wokalnych. Występowała już podczas wielu koncertów w prestiżowych filharmoniach i teatrach za granicą i w Polsce, współpracując ze światowej sławy dyrygentami i orkiestrami. Jej szeroki repertuar obejmuje partie operowe, arie operetkowe, arie musicalowe, pieśni, utwory oratoryjno-kantatowe. Zagrała główną rolę (Artemisię) podczas światowej prapremiery opery „Il Trespolo Tutore” Allessandra Stradelli (koncert pod batutą Maestro Andrea De Carlo). Sopranistce towarzyszyć będzie popularna Warsaw Impressione Orchestra, która świetnie wypada zarówno w składzie symfonicznym, jak i kameralnym.
Dyrygować w Ostrołęce będzie Piotr Wijatkowski – absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (klasa dyrygentury prof. Henryka Czyża) i Hochschule für Musik und darstellende Kunst „Mozarteum” w Salzburgu (klasa Michaela Gielena). Wijatkowski może pochwalić się wieloma prawykonaniami na arenie polskiej i światowej, wydaniem 7 albumów, dyrygenturą podczas niezliczonych koncertów u boku najwybitniejszych solistów, licznymi nagraniami dla polskiej i zagranicznej telewizji i radia oraz komponowaniem muzyki teatralnej.