Kamienica Orsettich w Jarosławiu to perełka architektury renesansowej – w skali kraju jest niewiele równie pięknych kamienic mieszczańskich wykonanych w tym stylu. Niezwykłej urody budynek mieści się na jarosławskim rynku i pełni obecnie funkcję muzeum. Dla osób, które nie mają możliwości odwiedzić muzeum w Jarosławiu osobiście, przygotowano tzw. wirtualny spacer.
Kamienica Orsettich
Kamienica Orsettich w Jarosławiu zbudowana została w drugiej połowie XVI w. Około 1630 r. została kupiona przez bogatego krakowskiego kupca i bankiera, Wilhelma Orsettiego (Włocha z Lukki). Nowy właściciel odnowił kamienicę (wcześniej 3-krotnie trawił ją pożar) i znacząco rozbudował. Dzięki temu Kamienica Orsettich wzbogaciła się o przykuwające wzrok podcienia oraz dodatkowe piętro, a także efektowną attykę.
Kamienica Orsettich wielokrotnie zmieniała właścicieli, którzy ją przebudowywali i rozbudowywali. Natomiast po zakończeniu II wojny światowej została zaadaptowana na muzeum. Ostatni gruntowny remont zakończył się w 2023 r., kiedy to konserwacji i renowacji poddane zostały nie tylko wnętrza, ale i zewnętrzna część budynku. Na tym jednak prace renowacyjne zapewne się nie skończą – w planach jest chociażby rewitalizacja ogrodu przynależącego do muzeum.
Obecnie w Kamienicy Orsettich możemy podziwiać zabytkowe detale architektoniczne, pięknie wyposażone wnętrza, a także wiele bezcennych eksponatów muzealnych. Obok prezentacji wystaw stałych i czasowych, Kamienica Orsettich jest też miejscem, w którym organizowane są konferencje, wykłady czy lekcje muzealne.
Bez przesady można stwierdzić, że Kamienica Orsettich w Jarosławiu jest najpiękniejszą kamienicą nie tylko w tym mieście, ale też, że jej uroda zasługuje na wyróżnienie w skali krajowej. Ponadto warto ją odwiedzić także ze względu na muzeum znajdujące się w jej wnętrzach oraz podziemne przejście turystyczne w Jarosławiu, które znajduje się w piwnicach 3 pobliskich kamienic: Orsettich, Attavantich i Gruszewiczów.
Muzeum w Kamienicy Orsettich
Muzeum w Kamienicy Orsettich zostało założone pod koniec 1925 r., jednak w pierwszych latach działalności instytucja zlokalizowana była w ratuszu w Jarosławiu, a tuż przed wybuchem II wojny światowej – w kamienicy Attavantich. Natomiast w 1945 r. na siedzibę muzeum wyznaczona została właśnie Kamienica Orsettich. Warto dodać, że w 2008 r. muzeum w Jarosławiu uzyskało swój oddział zamiejscowy, który mieści się w pałacu Morskich i Dzieduszyckich w Zarzeczu (Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu).
W muzeum w Jarosławiu podziwiać można bogate zbiory związane z historią i kulturą regionu. Kamienica Orsettich oferuje szeroką gamę wystaw stałych, a także różnorodne ekspozycje o charakterze czasowym. Poszczególne sale ekspozycji stałej prezentują, jak wyglądały mieszkania bogatych mieszczan w okresie od XVII do początku XX w.
Muzeum obejmuje 2 piętra. Zwiedzanie rozpoczyna się od Wielkiej Izby mieszczącej się na parterze – pełniącej dawniej funkcję reprezentacyjną. Wyróżnia ją podłoga wykonana z olstrychu, czyli ze szkliwionych cegieł (XVII w.) i strop zbudowany z modrzewiowych belek. Szczególną uwagę warto zwrócić także na oryginalne włoskie meble oraz szafy gdańskie. Z kolei na I piętrze zwiedzający zobaczyć mogą pokoje z okresu między XIX a początkiem XX w., w tym salonik w stylu biedermeier czy salonik secesyjny.
W muzeum znajdują się też eksponaty archeologiczne, paleontologiczne, etnograficzne, numizmatyczne, militarne, rozmaite archiwalia, fotografie, wytwory rzemiosła, antyczne meble, dzieła sztuki oraz zbiory biblioteczne.
Z kolei podziemne przejście turystyczne znajduje się pod Kamienicą Orsettich i 2 innymi jarosławskimi kamienicami. Wykorzystuje ono sieć komór i podziemnych korytarzy pochodzących z XVI w. Ich zwiedzanie urozmaicają różnorodne urządzenia multimedialne, a na turystów czekają takie atrakcje jak np. samodzielne wypalanie naczyń z gliny czy wyprawa w dół Sanu i Wisły.
Wirtualny spacer po Kamienicy Orsettich
Zdecydowanie warto pofatygować się do Jarosławia i będąc na miejscu, zobaczyć, jak wygląda Kamienica Orsettich, zwiedzić mieszczące się w niej muzeum i przejść podziemną trasę turystyczną. Jeśli jednak osobiste zwiedzanie nie jest możliwe, warto wiedzieć, że muzeum w Jarosławiu i podziemną trasę można zobaczyć też w inny sposób – przez tzw. wirtualny spacer.
Zwiedzanie przez Internet pozwala odkrywać piękno zabytkowych wnętrz i zgromadzonych muzealiów z dowolnego miejsca na świecie. Wirtualny spacer to doskonała opcja dla tych, którzy mieszkają daleko od Jarosławia lub mają ograniczone możliwości podróżowania. Dzięki nowoczesnej technologii muzeum w Jarosławiu i podziemną trasę można zwiedzić, nie ruszając się z domu.
Wirtualny spacer pokazuje, jak Kamienica Orsettich w Jarosławiu wygląda z zewnątrz, a następnie pozwala zapoznać się z jej wspaniałymi wnętrzami i najcenniejszymi eksponatami muzealnymi. Po Kamienicy Orsettich i podziemnej trasie turystycznej – tak jak podczas tradycyjnego zwiedzania – oprowadza widzów przewodnik muzeum, który swoją opowieść wzbogaca o ciekawe anegdoty dotyczące historii tego miejsca i osób, które w nim żyły.
Żeby odbyć wirtualny spacer, wystarczy włączyć film zamieszczony na platformie YouTube:
Kamienica Orsettich w Jarosławiu – zwiedzanie dla każdego
Kamienica Orsettich w Jarosławiu to miejsce, które warto odwiedzić osobiście, a przynajmniej wirtualnie. Jej bogata historia, piękne wnętrza oraz unikatowe zbiory sprawiają, że jest to jedna z najważniejszych atrakcji na mapie zabytków regionu. Dla tych, którzy nie mogą dotrzeć do Jarosławia, wirtualny spacer stanowi doskonałą alternatywę, pozwalając na odkrywanie uroku Kamienicy Orsettich i podziemnego przejścia turystycznego w dowolnym momencie i w każdym miejscu. Takie zwiedzanie jest zupełnie bezpłatne i dostępne dla każdego.