Kalendarz trzech religii – niezwykły kalendarz na 2021 r. 

0

Kalendarz trzech religii wydawany jest w Poznaniu już po raz czwarty. Hasło, jakie zostało wybrane na motyw przewodni tegorocznego kalendarza brzmi „Pięknie się różnić”, a jego współtwórcami są ksiądz, imam i przedstawiciel gminy żydowskiej. Kalendarz jest bezpłatny i można odebrać go w jednym z kilku punktów w Poznaniu lub zamówić przez internet. 

Kalendarz trzech religii

Idea kalendarza 

Kalendarz pt. „W naszym fyrtlu. Chrześcijanie, żydzi i muzułmanie razem” zainspirowany został przez podobne przedsięwzięcie, które zrealizowane zostało w Katowicach. Po raz pierwszy kalendarz w Poznaniu został wydany w 2018 r. i, jak przypomina o. dr Marcin Wrzos (misjonarz oblat, inicjator i współtwórca publikacji), pierwsza edycja pokazywała historię chrześcijaństwa, islamu i judaizmu. W wydaniu drugim kalendarza twórcy skupili się na przedstawieniu zaangażowania duchowego oraz rodzajów modlitwy, a w trzecim – na dziełach miłosierdzia wobec innych ludzi. Jak kontynuuje o. dr Marcin Wrzos, najnowsza publikacja ma na celu podkreślenie, że wyznawcy różnych religii mogą się pięknie różnić. Jak dodaje współtwórca kalendarza, staje się on powoli poznańską tradycją i to bardzo cieszy. 

Kalendarz z Poznania 

Tak więc ogólna idea, która leży u podstaw projektu, to z jednej strony wzajemne poznawanie odmiennych religii i kultur, a z drugiej strony pokazywanie jedności i wspólnoty osób do nich należących. Jak opowiada Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, idea jednego kalendarza wspólnego dla chrześcijan, żydów i muzułmanów świetnie wpisuje się w charakter miasta. Poznań jest, jak mówi, miastem tolerancji i otwartości na innych i wszyscy mieszkańcy, bez względu na swoje poglądy, przynależność polityczną, rasę czy narodowość powinni czuć się w tym mieście dobrze. Jędrzej Solarski zauważa też, że taka otwarta postawa, wzajemne zrozumienie oraz empatia są szczególnie przydatne w aktualnej sytuacji pandemii. 

Co znajdziemy w tej edycji kalendarza? 

Kalendarz trzech religii zawsze podzielony jest na trzy sekcje – nie inaczej stało się i tym razem. Jest tu więc i kalendarium juliańskie, do którego nawykliśmy, ale także muzułmańskie i żydowskie, które oparte są na innych rachubach czasowych (liczonych od powstania świata – żydzi oraz od pielgrzymki proroka Muhammeda z Mekki do Medyny – muzułmanie). Są tu zaznaczone wszystkie ważne święta trzech wielkich religii, dni modlitwy i nazwy kolejnych miesięcy. Część chrześcijańska nie ogranicza się do świąt katolickich – uwzględniono tu również święta protestanckie, prawosławne i starokatolickie. Twórcy nie zapomnieli o świętach narodowych obchodzonych w Polsce i innych ważnych dla nas dniach świeckich.  

Całość wzbogacona została pięknymi ilustracjami, które przedstawiają Poznań. Ich zadaniem jest też pomoc w zrozumieniu tradycji, zwyczajów, obrządków i modlitw rozmaitych wyznań. Wydawnictwu towarzyszą dwa wstępy, a jeden z nich zawiera gwarę poznańską. 

Gdzie można otrzymać kalendarz? 

Kalendarz jest bezpłatny i żeby go zdobyć, wystarczy przejść się do jednego z wymienionych miejsc w Poznaniu: synagoga przy ul. Stawnej 10, meczet przy ul. Biedrzyckiego 13, parafia i klasztor oblatów przy ul. Ostatniej 14, Centrum Informacji Kulturalnej przy ul. Ratajczaka 44, Punkty Informacji Turystycznej – Stary Rynek 59/60 i Dworzec Głównym PKP. Istnieje także możliwość zamówienia kalendarza przez internet na stronie misyjne.pl. W tym ostatnim przypadku publikacja nadal jest darmowa, zamawiający musi jednak opłacić koszt wysyłki. 

Kalendarz wydany w Poznaniu trafił także do Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, którego siedziba zlokalizowana jest w niedużej odległości od byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. 

Publikacja została sfinansowana z budżetu Miasta Poznania – nakład wyniósł około 5500 sztuk. 

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj