Gdzie i jak szukać pracy? Poradnik skutecznego szukania pracy
Każdy, kto wkracza na rynek pracy obawia się, że będzie miał problem ze znalezieniem godnej, satysfakcjonującej i dobrze płatnej posady. W każdym pojawia się lęk, że będzie to trwało w nieskończoność. Natura ludzka jest niestety przekorna i bardzo często po nawet krótkich poszukiwania, ale mało owocnych, zniechęcamy się. Jeżeli jednak chcesz znaleźć dobrą pracę, musisz wykazać się cierpliwością, a także właściwym postępowaniem. Praca wbrew powszechnej opinii nie leży na ulicy. Trzeba się postarać, aby ją zdobyć, szczególnie tę dobrze płatną.
Jak znaleźć dobrą pracę?
Jeżeli zastanawiasz się, jak znaleźć pracę, musisz wiedzieć, że podstawą jest ustalenie właściwego planu działania, jak i postępowanie według reguł rynkowych. Kilka wskazówek sprawi, że praca będzie na wyciągnięcie Twojej ręki.
Kształć się, podnieś kwalifikacje
Okres poszukiwania pracy wykorzystaj na uczestnictwo w szkoleniach, warsztatach, a także kursach kończących się otrzymaniem certyfikatu. Jeżeli rynek to wymusza, idź na studia. W wielu zawodach niezbędne są stałe zdobywanie i aktualizowanie wiedzy. Pracodawca widząc Twój zapał oraz to, że nie siedzisz bezczynnie, zdecydowanie będzie zainteresowany zatrudnieniem Ciebie w swojej firmie. Pamiętaj, że im wyższe masz kwalifikacje, tym mniejsze problemy wystąpią podczas szukania pracy.
W dzisiejszych czasach bardzo ważna jest profesjonalizacja. Będąc ekspertem w swojej dziedzinie staniesz się łakomym kąskiem dla pracodawców. To oni będą się o Ciebie bili, a nie na odwrót.
Pytaj o pracę, poznawaj nowych ludzi
Siedząc w domu i nie kontaktując się z nikim szukanie pracy może zająć wieki, a i tyle czasu nie wystarczy, aby poszukiwania zakończyły się sukcesem. Szukanie pracy jest o wiele skuteczniejsze, jeżeli informujesz o swoich planach zawodowych znajomych. Poczta pantoflowa bardzo dobrze działa na rynku pracy. Być może w firmie Twojego znajomego jest akurat wakat odpowiadający kwalifikacjom, jakie posiadasz? Trzeba pytać, rozmawiać z ludźmi, zamieszczać ogłoszenia w różnych miejscach, także w internecie. Dzięki temu pracę znajdziesz znacznie szybciej.
Mierz siły na zamiary
Zdrowy rozsądek podczas poszukiwania pracy jest najważniejszy. Nie ubiegaj się o posady, jeżeli nie masz kompetencji pozwalających na właściwe wykonywanie danych zadań. Odpowiadaj tylko na ogłoszenia, które są zgodne z posiadanymi umiejętnościami, a także na takie, które będą dawały satysfakcję.
Wykaż się cierpliwością
Podstawowa rada, jak znaleźć pracę? Po prostu wykaż się cierpliwością. Nie od razu Kraków zbudowano. Musisz dać czas właścicielom firm na zapoznanie się z przesłanymi dokumentami. Pamiętaj, że nie jesteś jedyną osobą ubiegającą się o stanowisko. Wykazują się cierpliwością, możesz osiągnąć sukces i zdobyć wymarzoną pracę.
Starannie przygotuj CV
W CV skup się na najważniejszych rzeczach dotyczących Twojego życia zawodowego. Nie zapomnij również o podzieleniu się z pracodawcą swoimi zainteresowaniami. Bardzo często właśnie na tę rubrykę właściciele firm zwracają uwagą. Chcą mieć obok siebie ludzi ciekawych, pasjonatów oraz hobbystów. W CV uwidocznij wszystkie rzeczy, które są zgodne z prawdą, a jednocześnie takie, które mogą zrobić wrażenie na pracodawcy.
Dobra prezentacja to podstawa
Gdy zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, pamiętaj, aby zadbać o swój strój. Powinien on być dostosowany do stanowiska, o jakie się ubiegasz. Inaczej ubierzesz się na rozmowę o pracę w barze, a inaczej na spotkanie w sprawie pracy w zagranicznej korporacji. Strój jest Twoją wizytówką, dlatego zadbaj o niego podczas rozmów kwalifikacyjnych.
Jak znaleźć pierwszą pracę? O czym musisz pamiętać stawiając pierwsze kroki na rynku pracy?
- Zacznij od stażu lub praktyk. Angażując się w projekty pro bono nie dość, że zdobędziesz cenne doświadczenie, to jeszcze poznasz wielu ludzi, u których możesz znaleźć zatrudnienie.
- Skorzystaj z kontaktów w szukaniu pracy. To dobry sposób, aby rozpocząć przygodę na rynku pracy. Pytając znajomych, czy nie wiedzą o wolnych wakatach, zaprezentujesz aktywną postawę, a szukanie pracy przebiegnie dzięki temu znacznie szybciej. Poczta pantoflowa podczas szukania pracy jest zawsze bardzo skuteczna.
- Zamieszczaj ogłoszenia w social mediach. Internet jest dziś źródłem wiedzy, ale także największym rynkiem pracy. Zamieszczając na portalach społecznościowych oraz na różnych tematycznych forach internetowych ogłoszenia o tym, że szukasz pracy, pokażesz się potencjalnym pracodawcą.
- Wybierz się na targi pracy. Organizowane są one w każdym większym mieście. Możesz spotkać tam wielu pracodawców poszukujących młodych, zdolnych ludzi zaraz po studiach.
Szukanie pracy w Polsce. Gdzie najlepiej to robić?
Szukasz pracy? Czasem wystarczy jedynie dobrze się rozejrzeć, aby znaleźć wymarzone zatrudnienie. Dziś dostępnych jest wiele miejsc, w których możesz znaleźć pracę, przez co jej szukanie jest dużo prostsze, niż jeszcze kilka lat temu. Wszystko za sprawą internetu, który stał się najlepszym źródłem wiedzy o wolnych etatach. Regularnie odwiedzając profesjonalne serwisy społecznościowe, masz szansę znaleźć pracę swoich marzeń. Dostępne są również specjalne wyszukiwarki ofert pracy, w których możesz ustawić parametry dopasowane do swoich potrzeb, a otrzymasz wyniki zgodne z Twoimi preferencjami. Dzięki temu odpowiesz tylko na ogłoszenia, które są zgodne z Twoimi kompetencjami, jak i posiadanymi umiejętnościami.
Tradycyjnymi miejscami, w których możesz znaleźć różne ogłoszenia o wolnych wakatach są codzienne gazety. Warto także udać się do Urzędu Pośrednictwa Pracy. Nie należy zamykać sobie żadnych drzwi. Trzeba być ofertami na różne propozycje i korzystać ze wszystkich dostępnym miejsc, które oferują pracę. Tylko wtedy szukanie pracy będzie skuteczne.
Szukanie pracy w Polsce nie jest wcale takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Dzięki temu, że wykażesz się odpowiednią inicjatywą, zdobędziesz wymarzoną postawę i staniesz się pracownikiem, który z wykonywanych obowiązków będzie czerpał satysfakcję.