Marzysz o karierze muzycznej? Dowiedz się, jak wydać płytę muzyczną!
Kilkanaście lat temu wydanie płyty dla wielu muzyków znajdowało się jedynie w sferze marzeń nie do spełnienia. Mogli jedynie zastanawiać się, jak wydać płytę i marzyć o zaistnieniu z własnym krążkiem na półkach sklepów muzycznych. Obecnie sytuacja jest nieco inna. Osoby, które chcą dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, po pierwsze mogą zaprezentować swoją twórczość na różnych portalach internetowych, a jednocześnie mają dużo większą siłę przebicia się do największych wytwórni fonograficznych. Jest ich również znacznie więcej niż dawniej, co znacząco ułatwia artystom „sprzedanie” własnego materiału muzycznego. Nie oznacza to jednak, że wydanie płyty dziś nie wymaga od artystów starań i zabiegania o względy wytwórni. Konieczne jest właściwe postępowanie i sukcesywne dążenie do celu, aby spełnić swoje marzenie o wydaniu płyty.
Jak przebiegała współpraca z wytwórnią muzyczną dawniej, a jak wygląda dziś?
Jak sytuacja wygląda dziś? O niebo lepiej. Przede wszystkim na rynku działa bardzo dużo mniejszych i większych wydawnictw muzycznych, które konkurują ze sobą o względy najlepszych muzyków. Obecnie to właśnie artyści, przynajmniej z najwyższej półki, mogą dyktować koncernom muzycznym swoje warunki. Mają pewność, że znajdzie się wydawnictwo, które zdecyduje się na poświęcenie funduszy na ich płytę. Zdecydowanie dziś wydanie płyty jest możliwe praktycznie dla każdego. Wystarczy jedynie poświęcić czas na znalezienie odpowiedniego studia, a można będzie rozpocząć karierę muzyczną.
Dowiedz się, jak wydać płytę muzyczną krok po kroku
Przygotuj materiał muzyczny
Znajdź wydawnictwo muzyczne, które doceni Twój potencjał
Na rynku działają dwa typy wydawnictw muzycznych: małe, niszowe oraz duże. Wielkie wytwórnie muzyczne oceniają na podstawie przesłanych nagrań zarówno potencjał artystyczny, jak i sprzedażowy artysty. Jeżeli są zainteresowani współpracą, sami zgłaszają się do muzyka i proponują konkretne warunki, dzięki którym wydanie płyty będzie możliwe.
Niewielkie wytwórnie muzyczne, które nie dysponują pokaźnym budżetem, również mogą okazać się strzałem w dziesiątkę, ale przede wszystkim dla artystów niszowych, którym zależy na niezależności muzycznej. Za stosunkowo niewielką opłatą zajmują się profesjonalnym przygotowaniem płyty. Obecnie tego typu wytwórni nie brakuje, dlatego jeżeli nie tworzysz muzyki uznawanej za popularną, możesz próbować swoich sił w takich właśnie przedsiębiorstwach. Na pewno znajdziesz pomoc i profesjonalne sugestie, jak wydać własną płytę.
Podpisanie umowy z wytwórnią muzyczną
Gdy wytwórnia muzyczna doceni Twój potencjał, na pewno będzie chciała podpisać umowę o współpracę. Zazwyczaj warunkiem, który każdy artysta musi spełnić jest posiadanie przynajmniej próbek materiałów muzycznych nadających się do wykorzystania na pierwszej płycie. Niektóre wytwórnie wymagają również od artysty pomysłu lub już gotowego projektu okładki płyty. Nie jest to jednak regułą.
Rozpoczyna się proces tworzenia płyty
- pełną opiekę,
- zgłoszenie do Związku Producentów Audio Video – ZPAV,
- zgłoszenie do organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi ZAiKS,
- dystrybucję digitalną,
- szansę na wprowadzenie albumy na rynek muzyczny.
Przygotowanie okładki płyty
Projekt graficzny płyty jest niezwykle ważny. Nadaje on duszę muzyce i sprawia, że nabywcy od razu, na pierwszy rzut oka mogą rozpocząć interpretowanie tego, w jakim stylu powstała płyta oraz co się na niej znajduje. Poniekąd grafika znajdująca się na płycie jest indywidualnym autografem twórcy. Istotne jest, aby dopracować ten aspekt z dużą starannością.
Sprzedaż płyty na rynku muzycznym
Trzeba mieć świadomość, że nie tak ważne jest, jak wydać płytę, tylko jak ją później sprzedać. Niestety nie zależy to w dużej mierze od walorów artystycznych, ale od właściwie prowadzonych działań marketingowych. Promocję płyty należy rozwijać we wszystkich możliwych kanałach dystrybucyjnych, zarówno w mediach tradycyjnych, jak i w internecie. Podstawą jest, aby artysta posiadał profile w social mediach takich jak YouTube czy Facebook. Musi wykazywać się aktywnością. Konieczne jest takie wykreowanie postaci artysty, aby był on autentyczny, a jednocześnie ściśle związany z gatunkiem muzycznym, w którym działa. Dzięki temu tłumy pokochają zarówno jego, jak i jego twórczość.
Sprzedaż płyty może odbywać się na różne sposoby:
- przez internet,
- po koncertach,
- w sklepach muzycznych.
Dobrym pomysłem, szczególnie dla niszowych artystów jest nawiązanie współpracy z lokalnymi rozgłośniami radiowymi. Zyska się dzięki temu kilku dodatkowych słuchaczy.
Ile kosztuje wydanie płyty?
- kompozycje muzyczne,
- sprawy związane z prawem autorskim,
- tłoczenie płyty wraz z poligrafią.
To jednak niejedyne koszty, jakie należy wziąć pod uwagę, gdy wydanie płyty ma stać się realne. Tak naprawdę są to najmniejsze sumy, jakie trzeba wydać. Dużo droższa jest promocja, która obecnie odbywa się na różnych kanałach dystrybucyjnych. Aby się przebić, trzeba zainwestować naprawdę bardzo dużo, ponieważ artystów chcących odnieść sukces jest na pęczki.
Jeżeli więc zastanawiasz się, jak wydać własną płytę, przede wszystkim zwróć uwagę na koszty z tym związane, a także na wymagania stawiane przez wytwórnie płytowe. Musisz wszystko przekalkulować, aby obliczyć swoje szanse i realnie ocenić sytuację.