Jak karmić psa?

Marta Majewska

Kompleksowy poradnik żywienia psa

Właściwe żywienie psa to jeden z najważniejszych elementów prawidłowej opieki nad czworonożnym podopiecznym. Nic więc dziwnego, że jest przedmiotem gorących dyskusji i zaciekłych sporów. Wielu właścicieli domowych zwierzaków zadaje sobie pytanie, jak karmić psa, by mógł zawsze cieszyć się doskonałym zdrowiem i świetnym samopoczuciem. Czy zdecydować się na samodzielne przygotowanie posiłków, czy raczej sięgnąć po gotowe żywieniowe rozwiązania? Ile razy dziennie karmić psa? Jak skomponować menu pupila? Czym nie karmić psa? Jaka karma dla psa będzie najlepsza? Przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje na temat karmienia naszych pupili.

Karmienie psa

Prawidłowe żywienie psa

Sposób żywienia to kluczowy element psiego życia, oddziałujący zarówno na kondycję fizyczną, jak i samopoczucie psychiczne. W dużej mierze to właśnie od niego zależy stan zdrowia i długość życia domowych zwierzaków. Odpowiednia podaż składników budulcowych, energetycznych i regulujących jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu czworonogów. Niedobory poszczególnych komponentów szybko odbijają się na zdrowiu psiaków. Jeśli nie zapewnimy im odpowiedniej ilości tłuszczów, białek czy witamin, nie będą miały siły ani ochoty na radosne harce. Osłabieniu ulegną mechanizmy obronne ich organizmu, przez co staną się szczególnie podatne na choroby. Spadnie także wydolność fizyczna i sprawność intelektualna. Równie poważne zagrożenie dla zdrowia stanowi jednak dostarczanie zwierzakom nadmiernych dawek składników pokarmowych. Karmienie psa pokarmami wysokotłuszczowymi czy wysokowęglowodanowymi może prowadzić do problemów trawiennych i otyłości.

Żywienie psaTymczasem prawidłowe żywienie psa może uchronić go przed licznymi problemami zdrowotnymi. Wzbogacając dietę pupila o składniki prozdrowotne i dodatki funkcjonalne, możemy wzmocnić jego odporność, ułatwić pielęgnację uzębienia, poprawić stan skóry i sierści czy zapobiec chorobom wynikającym z predyspozycji rasowych. Specjalne formuły żywieniowe sprawdzają się w terapii wielu psich przypadłości i ograniczają związane z nimi dolegliwości. Nie można też pominąć wpływu różnych modeli żywieniowych na zachowanie czworonogów. Codzienne posiłki mogą być doskonałym sposobem na dostarczenie psiakom stymulacji sensorycznej i przełamanie codziennej monotonii. W trakcie konsumpcji dań złożonych z wielu różnorodnych komponentów zwierzaki mogą realizować naturalne zachowania pokarmowe, które skutecznie redukują u nich stres i dostarczają przyjemności. Nowe smaki i zapachy pożywienia dodatkowo pobudzają zmysły i sprawiają, że zwierzaki czerpią mnóstwo radości z jedzenia.

Jak karmić psa na różnych etapach jego życia?

Żywieniowe potrzeby czworonogów ulegają znaczącym zmianom w poszczególnych fazach życia. Karmienie psa na etapie szczenięctwa ma niebagatelny wpływ na jego przyszłe kulinarne upodobania. Warto więc ze szczególną rozwagą podejść do komponowania diety czworonożnych juniorów. Jak karmić szczeniaka? Jak karmić młodego psa? Szczenięta i młode czworonogi, które intensywnie rosną i rozwijają się, mają wysokie zapotrzebowanie na energię i składniki budulcowe. Potrzebują zatem pokarmu o większej zawartości kalorii i białka niż dorosłe psy. Pokarmy stałe można zacząć wprowadzać do diety maluchów począwszy od 4. tygodnia ich życia.

Żywienie szczeniątSzczenięta stopniowo doskonalą umiejętność jedzenia, dlatego ich pierwszy pokarm powinien mieć konsystencję musu. Później warto zacząć podawać im wilgotne pokarmy lub namoczoną w wodzie suchą karmę przeznaczoną dla juniorów. Twardość i wielkość przekąsek dla szczeniąt musi być oczywiście dostosowana do ich drobnego uzębienia. Ze względu na nie do końca rozwinięty układ pokarmowy młode psy powinny otrzymywać produkty lekkostrawne i łatwo przyswajalne. Należy natomiast unikać produktów o wysokiej zawartości ciężkostrawnych zbóż (np. kukurydzy), które mogą nadmiernie obciążać przewód pokarmowy młodych zwierzaków i wywoływać u nich problemy trawienne.

Niezalecane są także wysoko przetworzone produkty, zawierające sztuczne konserwanty, barwniki i wzmacniacze smaku. W diecie szczeniąt i młodych psów nie może natomiast zabraknąć składników wspierających rozwój mózgu (zwłaszcza kwasów tłuszczowych DHA i EPA) i wzmacniających naturalne mechanizmy obronne (prebiotyki, przeciwutleniacze). W okresie szczenięctwa należy też zatroszczyć się o różnorodność dań w psim menu. Przyzwyczajenie młodego zwierzaka do różnych pokarmów ułatwia modyfikowanie jego menu w przyszłości i zapobiega selektywności w wyborze pożywienia. Kiedy natomiast trzeba zacząć karmić psa pokarmami dla dorosłych czworonogów? Psom ras małych możemy serwować je po ukończeniu 10. miesiąca życia, średnim czworonogom – 12. miesiąca, a dużym i olbrzymim – dopiero gdy przekroczą 18-24 miesiąc.

Dorosłość to u psiaków czas stabilizacji. Zwierzaki nie potrzebują już tyle energii, co szczenięta, i mogą w końcu w pełni cieszyć się smakiem różnorodnych produktów. Potrzeby żywieniowe psów są jednak silnie zindywidualizowane. Aby więc określić, jak karmić psa, który osiągnął dojrzałość, warto przeanalizować jego: gabaryty, cechy rasowe, stan zdrowia, poziom aktywności i preferencje smakowe. Wszystkie te czynniki trzeba więc wziąć pod uwagę, komponując posiłki dla dorosłych podopiecznych.

Karma dla starszych psówGdy psy wkraczają w jesień życia, zwykle stają się mniej aktywne i sprawne. Spowolnieniu ulega tempo ich metabolizmu. Okres starości często wiąże się również z innymi problemami, takimi jak np. upośledzeniem w funkcjonowaniu niektórych zmysłów, spadek apetytu czy większa skłonność do chorób. Wszystko to powoduje, że starsze psy wymagają specjalnej diety. Czym karmić starego psa? Z pewnością karmą niskokaloryczną i lekkostrawną. Aby uchronić czworonożnych seniorów przed otyłością, wskazane jest obniżenie kaloryczności ich posiłków nawet o 20%. Należy zwrócić szczególną uwagę na jakość białka podawanego pupilowi. By zwierzak mógł zachować prawidłową masę mięśniową, musi otrzymywać przede wszystkim białka pochodzenia zwierzęcego, o wysokiej przyswajalności i odpowiednim profilu aminokwasowym. Niezbędne bywa też obniżenie poziomu fosforu w diecie, w celu zapobiegania problemom z nerkami. Przyjmuje się, że w pokarmie dla starszych psów proporcje między wapniem a fosforem muszą wynosić około 1,4:1. Karma dla psa seniora powinna ponadto odznaczać się nieprzeciętnym smakiem i wyrazistym zapachem, które pobudzą osłabiony węch zwierzaka i zachęcą go do jedzenia. Ze względu na problemy z zębami starszym czworonogom najlepiej serwować pokarmy wilgotne, łatwe w pobieraniu. Dietę czworonożnych seniorów warto wzbogacić wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi (poprawiającymi pamięć i sprawność umysłową), przeciwutleniaczami (opóźniającymi procesy starzenia) i chondroprotetykami (wspierającymi stawy). Warto wiedzieć również, jak karmić starego psa, aby mimo swoich ograniczeń mógł cieszyć się z posiłków. Wilgotne pokarmy dla czworonożnego seniora najlepiej przed podaniem nieco podgrzać. Należy zadbać o wygodę psa w trakcie jedzenia. Jeśli zwierzak ma problemy z siadaniem i wstawaniem, warto zaoferować mu miskę na podwyższeniu.

Żywienie psa w zależności od wielkości i rasy

Żywienie psa w dużej mierze zależne jest od jego cech rasowych. Często wiążą się one z predyspozycjami do pewnych schorzeń, przed którymi mogą uchronić zwierzaki odpowiednie działania dietoprofilaktyczne. Zaleca się, aby dietę czworonogów wzbogacać o składniki funkcjonalne, które będą wspierać newralgiczne punkty ich organizmu. Jeśli więc nasz pupil ma skłonność do chorób przewodu pokarmowego, możemy włączyć do jego diety prebiotyki. Zwierzakom obdarzonym delikatną skórą warto z kolei podawać oleje rybne. Dobrym rozwiązaniem dylematu, jak karmić psa rodowodowego, jest też stosowanie gotowych receptur dedykowanych rasom.

Karmienie małych i dużych psówWiększy wpływ na to, jak karmić psa, by dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników, ma jednak jego przynależność do określonej kategorii wagowej. Standardowo wyróżnia się psy ras miniaturowych i małych (do 10 kg), średnich (10-25 kg), dużych (25-40 kg) i olbrzymich (powyżej 45 kg). Różnice w żywieniu poszczególnych czworonogów wynikają przede wszystkim z tempa metabolizmu i zapotrzebowania energetycznego.

Jak karmić małego psa, a jak potężnego czworonoga? Psy ras miniaturowych potrzebują bardziej skoncentrowanego pokarmu niż duże i olbrzymie psy. Małe psy dodatkowo bywają dość wybredne, dlatego warto podawać im pokarmy o podwyższonej smakowitości. Zmorą niewielkich czworonogów są problemy stomatologiczne, dlatego w ich diecie nie może zabraknąć pokarmów ułatwiających oczyszczanie zębów i ograniczających odkładanie się kamienia nazębnego. Sucha karma dla psa miniaturowego musi odznaczać się także odpowiednią teksturą i wielkością – dostosowanymi do drobnego uzębienia. Czym karmić małego psa? W jadłospisie drobnych czworonogów niejednokrotnie doskonale sprawdzą się formuły dermatologiczne czy sportowe (active). W wielu przypadkach właściwym wyborem może być także karma hypoalergiczna dla psa lub karma dla psa bez zbóż.

Psy ras średnich nie wykazują szczególnych potrzeb pokarmowych. Można więc bardziej skupić się na ich indywidualnych upodobaniach. Wiele średnich czworonogów charakteryzuje się dużą ruchliwością, dlatego zasadne może być serwowanie im pokarmów dla psów aktywnych, dostarczających dodatkowej dawki energii i wspierających sprawność fizyczną. Dobra sucha karma dla psa średniego to często produkt wysokoenergetyczny, bogaty w wartościowe białko.

Psy ras dużych i olbrzymich są z kolei najbardziej narażone na problemy ze stawami. By nie dopuścić do nadmiernego obciążenia układu ruchu, trzeba stale kontrolować kaloryczność ich posiłków. Czym karmić psa rasy dużej lub olbrzymiej? Jeśli nasz pupil nadmiernie przybiera na wadze, pomocna może okazać się karma odchudzająca dla psa. Dietę potężnych czworonogów warto ponadto uzupełnić dodatkami chroniącymi stawy (m.in. glukozaminą, chondroityną) i ułatwiającymi utrzymanie silnych, nieotłuszczonych mięśni (np. L-karnityną). Psy ras dużych i olbrzymich mają bardzo wrażliwy przewód pokarmowy, dlatego potrzebują lekkostrawnego i dobrze przyswajalnego pożywienia, o strukturze zachęcającej do dokładnego żucia i wolnego jedzenia.

Jak często karmić psa?

Zbyt duże przerwy między posiłkamiIle razy karmić psa? – to jeden z najczęstszych dylematów świeżo upieczonych właścicieli czworonogów. Prawidłowe karmienie psa ma istotne znaczenie dla samopoczucia naszego pupila. Zbyt długie przerwy między posiłkami potęgują u zwierzaków uczucie głodu, które może powodować rozdrażnienie i niepokój. Także nagłe zmiany w porach posiłków bywają dla psiaków stresujące. Jak często karmić dorosłego psa? Dojrzałe czworonogi należy karmić przynajmniej dwa razy dziennie, o stałych porach. Częstotliwość karmienia można zwiększyć do 3-4 w przypadku psów ras miniaturowych, u których przemiany metaboliczne zachodzą szybciej. Niewielkich, ale częstych posiłków wymagają wszystkie szczenięta. Jak często karmić psa juniora? Musi być on karmiony przynajmniej 3 razy w ciągu dnia. Nie wszyscy wiedzą również, jak często karmić psa seniora. Układ pokarmowy czworonogów w podeszłym wieku nie radzi sobie z trawieniem dużych porcji pożywienia. Najlepiej serwować im więc niewielkie posiłki, wielokrotnie w ciągu dnia.

Odmierzanie karmyWszystkie psy powinny otrzymywać dokładnie wyznaczone porcje pokarmowe. Niezalecane jest natomiast żywienie ad libitum (do woli). Jeżeli psy mają nieograniczony dostęp do pożywienia, zwykle jedzą zbyt dużo w stosunku do swoich rzeczywistych potrzeb. A co zrobić, jeśli pupil zjada cały posiłek w mgnieniu oka i już za chwilę wydaje się błagać o dokładkę? Jak karmić psa łakomczucha? Zamiast oferować mu obfite posiłki, lepiej podzielić pożywienie na małe porcje. Część pokarmu możemy umieścić w zabawkach interaktywnych, a część wydawać pupilowi w ciągu dnia jako nagrody. Rozwiązaniem problemu łapczywego jedzenia bywają też specjalne miski spowalniające pobieranie pokarmu. Lepiej nigdy nie karmić psa w nocy, ponieważ zbyt późne posiłki rozregulowują pracę przewodu pokarmowego i zaburzają sen. Pozwolenie pupilowi na nocne podjadanie to dodatkowo pierwszy krok do utrwalenia kłopotliwych nawyków. Jest bowiem bardzo prawdopodobne, że nasz podopieczny w przyszłości nie da nam spokojnie przespać nocy, jeśli tylko poczuje się głodny. O ile ograniczenia żywieniowe są zwykle konieczne, nigdy nie należy pozbawiać psiaków dostępu do wody. Pełna miska czystej wody to podstawa zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. W gorące dni wodę dla pupila należy zabierać także na codzienne przechadzki.

Duży wpływ na to, jak często karmić psa, ma typowy przebieg dnia. Rozkład posiłków powinien być starannie dostosowany do planu spacerów. Intensywne ćwiczenia przed i bezpośrednio po posiłkach nierzadko wywołują u zwierzaków problemy trawienne. Zwiększają one również ryzyko skrętu żołądka. Przerwa między posiłkiem a spacerem powinna wynosić przynajmniej 2 godziny (w przypadku psów dużych i olbrzymich nawet 4-6 godzin). Po przechadzce warto natomiast odczekać chociaż 30 minut przed podaniem podopiecznemu pożywienia.

Czym karmić psa?

Istnieje wiele modeli żywienia czworonogów. Wszystkie mają swoje wady i zalety. Każdy właściciel musi więc samodzielnie zdecydować, jak karmić psa. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest żywienie psa gotową karmą. Dieta czworonoga może opierać się na suchej lub mokrej karmie pełnoporcjowej. Produkty te są odpowiednio zbilansowane, a co za tym idzie – mogą stanowić dla zwierzaka wyłączne źródło wszystkich niezbędnych do życia składników. Karmienie psa gotowymi pokarmami jest bardzo wygodne. W takim przypadku nie musimy martwić się bowiem o samodzielne pozyskiwane odpowiednich produktów żywnościowych ani o właściwe komponowanie posiłków. Nie ma też problemu z określeniem i odmierzeniem porcji pokarmowych. Wśród gotowych karm nie brakuje produktów o unikalnej recepturze, odpowiednich nawet dla psiaków wybrednych czy mających problemy zdrowotne. Stały skład psich posiłków zapobiega ponadto problemom trawiennym.

Nie da się jednak ukryć, że karmienie psa tylko jednym typem pokarmu może prowadzić do żywieniowej monotonii. Właśnie dlatego wielu psich właścicieli decyduje się na tzw. żywienie mieszane. Polega ono na podawaniu czworonogowi zarówno karmy suchej, jak i mokrej. Różne typy pokarmu zwiększają atrakcyjność posiłków, pobudzają zmysły czworonogów i wyostrzają apetyt. Żywienie mieszane czyni zwierzaka bardziej otwartym na ewentualne zmiany w jadłospisie i ogranicza ryzyko selektywności w doborze pożywienia. Z powodu znacznych różnic w kaloryczności obu pokarmów prawidłowe zbilansowanie diety pupila może przysparzać jednak pewnych trudności. Konieczna jest też konsekwencja w mieszaniu pożywienia – w innym wypadku u pupila mogą pojawiać się zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Domowe posiłkiMimo bogatej oferty gotowych karm dla psów niektórzy opiekunowie podejmują trud samodzielnego przygotowania posiłków dla pupila. Żywienie psa gotowym jedzeniem daje możliwość stworzenia dla podopiecznego bardzo urozmaiconego i wyjątkowo smakowitego menu. Czworonóg ma szansę skosztować rozmaitych dań, dlatego nigdy nie jest znudzony swoimi posiłkami. Domowe jedzenie zwykle bardzo smakuje psiakom. My zyskujemy natomiast całkowitą kontrolę nad tym, co trafia do miski pupila. Niestety domowe jedzenie często okazuje się dla psa niekompletne. Zdarza się, że brakuje w nim pewnych składników, inne zaś występują w nim w nadmiarze. Niezbędne bywa więc podawanie psu suplementów. Nie zawsze możemy podzielić się z pupilem własnym obiadem. Zawarte w naszych posiłkach składniki mogą być dla zwierzaka toksyczne lub szkodliwe. Niejednokrotnie trzeba gotować specjalnie dla czworonoga, co okazuje się dość czasochłonnym zadaniem. Zanim zaczniemy komponować jadłospis, musimy zatem dokładnie wiedzieć, co może jeść pies. Codzienne posiłki dla pupila warto komponować z rozmaitych mięs i takich składników jak np.: marchewka, dynia, ryż, jabłko, makaron, jogurt, gotowane jajo. To jednak tylko niektóre przykłady tego, co pies może jeść. Warto zadbać o to, by pupil mógł spróbować różnorodnych zdrowych domowych przekąsek.

Jak karmić psa zgodnie z jego prawdziwą naturą? W ostatnich latach nie bez powodu ogromną popularność zyskała dieta BARF. Jej głównym założeniem jest karmienie psa dostosowane do jego naturalnych przystosowań i upodobań. Orędownicy żywienia naturalnego dążą do tego, by menu domowych podopiecznych było jak najbardziej zbliżone do jadłospisu ich dzikich krewnych. W modelu BARF podstawę posiłków stanowi surowe mięso, którego udział w diecie czworonogów powinien wynieść około 50%. Niezbędnymi produktami są ponadto różnorodne podroby, kości, warzywa i owoce, które muszą być oferowane zwierzakom w ściśle określonych proporcjach. W BARF-ie stosuje się też odpowiednie suplementy (np. algi morskie, drożdże, oleje rybne), które mają uzupełniać menu czworonoga o niektóre składniki. Dieta oparta na surowych produktach jest zgodna z psią naturą, a co za tym idzie – zwykle doskonale spełnia oczekiwania zwierzaków i pozwala im realizować typowe zachowania pokarmowe. Składniki niepoddane obróbce termicznej wyróżniają się wysoką wartością odżywczą. Aby właściwie zbilansować posiłki psa, trzeba jednak wykazać się pewną wiedzą. Istnieje też niewielkie ryzyko transmisji patogenów wraz z surowym pożywieniem. Zagrożenie dla zdrowia czworonogów mogą stanowić również kości. W wyniku ich spożywania u psa może dojść do perforacji jelit lub złamań zębów.

Rodzaje karm dla psa

Oferta pokarmów dla psów jest niezwykle bogata i różnorodna. Według głównego podziału wyróżnia się pokarmy pełnoporcjowe i uzupełniające. Jaka karma dla psa może być podstawą diety? Wyłącznie pełnoporcjowa. Karmy uzupełniające odgrywają natomiast rolę przekąsek lub dodatków. Nie są one w stanie zapewnić zwierzakom wszystkich potrzebnych substancji, ale mogą urozmaicić i wzbogacić ich jadłospis. Wybierając przysmaki dla psa, zawsze powinniśmy zwrócić uwagę na ich jakość. Należy unikać kalorycznych przekąsek, które oprócz walorów smakowych nie mają znaczącej wartości odżywczej. Dobrym wyborem są natomiast przysmaki funkcjonalne (wspierające profilaktykę zdrowotną) i naturalne suszone smakołyki, takie jak np. żwacze wołowe.

Karma sucha i mokraKluczowe znaczenie przy wyborze pożywienia ma jego wilgotność i konsystencja. Sucha karma dla psa zawiera jedynie 8-10% wody, natomiast mokra nawet 80%. Pokarm w formie chrupiących granulek ma wysoką wartość odżywczą i gęstość energetyczną, a więc stanowi dla czworonoga skoncentrowane źródło niezbędnych składników. Dobra sucha karma dla psa ma też dodatkowe atuty – wysoką wydajność, łatwość przechowywania i serwowania, długi okres przydatności, Co więcej, pomaga oczyszczać zęby w sposób mechaniczny. Warto jednak pamiętać, że najlepsza sucha karma dla psa to ta, która nie tylko zaspokaja podstawowe potrzeby żywieniowe, ale również kompleksowo wspiera organizm. Pożywienie w formie granulek nie zawsze jest jednak wskazane. Mokra karma dla psa może być dużo lepszym wyborem, jeśli nasz pupil jest wybredny lub wrażliwy. Wilgotne specjały są z reguły lekkostrawne i dobrze przyswajalne, dlatego rzadko powodują problemy trawienne. Ich wysoka smakowitość sprawia, ze odpowiadają nawet czworonożnym niejadkom. Miękka mokra karma pozwala cieszyć się jedzeniem psom, które mają poważne problemy z uzębieniem. Dostarcza zwierzakom znacznych ilości wody i chroni przed kłopotami z układem moczowym. Nawet najlepsza mokra karma dla psa jest jednak stosunkowo uboga w kalorie, a co za tym idzie – mało wydajna. Produkty tego typu nie nadają się też do długiego przechowywania – z reguły zachowują świeżość tylko przez 2 dni po otwarciu.

Poszczególne pokarmy można podzielić na klasy cenowo-jakościowe. Jaka karma dla psa jest najbardziej wartościowa? Najlepsza karma dla psa klasyfikowana jest jako super premium. Produkty należące do tej grupy można precyzyjnie dobrać do indywidualnych preferencji i potrzeb zwierzaków związanych z ich wiekiem oraz predyspozycjami rasowymi. Pokarmy super premium zawierają dodatki funkcjonalne i unikalne regionalne składniki, mające wspierać organizmy psiaków. Dobra karma dla psa zwykle odznacza się też wysoką zawartością białka zwierzęcego i niską zawartością węglowodanów. Zalet tych nie mają natomiast produkty standardowe i ekonomiczne. Tania karma dla psa na ogół pozbawiona jest właściwości prozdrowotnych. W jej składzie dominują ciężkostrawne zboża. Niski jest w niej udział mięsa. Nie zawsze można poznać dokładny skład takiego produktu. Producenci ujawniają bowiem tylko kategorie składników (np. mięso, zboża), a nie dokładne komponenty (np. mięso drobiowe, wątroba z kurczaka, ryż). Cena nie zawsze jednak trafnie odzwierciedla jakość pożywienia. Wiele produktów w całkiem przystępnych cenach można z powodzeniem zaoferować czworonogom. Tania karma dla psa nie zawsze jest zatem złym wyborem.

Karma dla psówWśród karm dla psów można ponadto wyróżnić produkty uniwersalne (dedykowane wszystkim psom niezależnie od ich rasy i etapu życia) oraz produkty specjalne (przeznaczone dla ściśle określonych grup czworonogów, np. karma dla psa seniora, karma dla szczeniaka, karma dla yorkshire teriera). Szczególnym typem pożywienia jest karma weterynaryjna dla psa. Produkt taki wzbogacony jest specjalnymi substancjami, działającymi profilaktycznie i leczniczo. Karma weterynaryjna dla psa charakteryzuje się także zredukowaną lub podwyższoną zawartością niektórych składników odżywczych (np. białka, tłuszczu). Dzięki temu karma weterynaryjna może wspomóc leczenie wielu chorób dietozależnych (np. cukrzycy, chorób układu moczowego, pokarmowego, krążenia) lub ograniczyć związane z nimi dolegliwości.

Nowoczesne pokarmy są też odpowiedzią na najczęstsze żywieniowe problemy czworonogów. Karma odchudzająca dla psa wyróżnia się zredukowaną zawartością tłuszczu i kalorii oraz podwyższoną zawartością błonnika. Zawiera również dodatki wspomagające utratę masy ciała (np. L-karnitynę). Karma dietetyczna dla psa zapewnia zwierzakowi długie uczucie sytości i ogranicza pobór kalorii, dlatego jest rekomendowana w przypadku nadwagi czy otyłości. Warto podawać ją czworonożnym łakomczuchom. Pomóc uporać się z alergią pokarmową może z kolei karma hypoalergiczna dla psa. Z jej receptury wyeliminowano składniki najczęściej wywołujące u zwierzaków alergie. Karma hypoalergiczna dla psa bazuje zwykle na niepospolitych rodzajach mięsa (np. kaczka, dziczyzna), z którymi większość czworonogów nie styka się na co dzień. Aby ograniczyć u czworonogów reakcje alergiczne, niektóre składniki (np. białka) pożywienia poddaje się hydrolizie. Jeśli rozpoznamy przyczynę uczulenia u pupila, możemy włączyć do jego menu karmę bytową pozbawioną problematycznego surowca. Bardzo często u zwierzaków stwierdza się alergię na drób, dlatego dużą popularnością cieszy się karma dla psa bez kurczaka. Zarówno w celach diagnostycznych, jak i terapeutycznych można stosować u czworonożnych alergików pokarmy monobiałkowe, bazujące wyłącznie na jednym źródle protein. W ramach koncepcji diety o ograniczonej zawartości składników stworzona została ponadto karma bezzbożowa dla psa. Wskazania do jej stosowania stanowi przede wszystkim alergia i nietolerancja pokarmowa. Karma dla psa bez zbóż jest też godna polecenia w przypadku problemów trawiennych. Powinny spożywać ją czworonogi obdarzone wrażliwym przewodem pokarmowym, które nie tolerują ciężkostrawnych składników.

Na ofertę pokarmów duży wpływ mają też aktualne trendy żywieniowe. Zainteresowanie BARF-em zaowocowało stworzeniem karmy biologicznie odpowiedniej, której receptura ma odzwierciedlać skład naturalnego menu czworonogów. Pokarm holistyczny ma z kolei wspomagać pracę całego psiego organizmu. W jego skład wchodzą więc liczne składniki o działaniu prozdrowotnym. Różnorodność regionalnych składników i naturalność to natomiast główne atuty pokarmu slow food. Tego typu pożywienie ma przywrócić czworonogom przyjemność płynącą z jedzenia. Sporo kontrowersji wzbudza natomiast wegańska karma dla psa. Choć czworonogi potrafią przystosować się do spożywania pokarmów roślinnych, zdania co do tego, czy powinny żywić się tylko nimi, są podzielone. W toku udomowienia w układzie enzymatycznym naszych podopiecznych zaszły zmiany umożliwiające im efektywne trawienie skrobi. Produkty zwierzęce są jednak dla psów lepszym źródłem pełnowartościowego białka. Mięso, jako jeden z głównych elementów naturalnej psiej diety, idealnie trafia też w gust naszych podopiecznych. Na ogół nie zaleca się zatem, aby wegańska karma dla psa była podstawą diety. Po tego typu formuły warto natomiast sięgnąć, jeśli pupil jest uczulony na składniki pochodzenia zwierzęcego. Mogą być one również ciekawym żywieniowym urozmaiceniem dla czworonożnych smakoszy.

Czego nie może jeść pies?

SłodyczeNie każdym domowym posiłkiem możemy bez obaw podzielić się z pupilem. Wiele produktów powszechnie wykorzystywanych w naszym jadłospisie jest dla czworonogów śmiertelnie niebezpieczne. Czym nie karmić psa? Z pewnością czekoladą. Znajdująca się w niej teobromina jest dla naszych podopiecznych szczególnie toksyczna. Należy zrezygnować także z raczenia psiaka słodkościami (np. cukierkami, gumami do żucia) z dodatkiem ksylolitu. Ostrożność trzeba zachować w przypadku serwowania psu warzyw czy owoców. Czworonogi nie mogą jeść cebuli, czosnku, pora czy szczypiorku. Zawierają one związki siarki, które negatywnie oddziałują na krwinki czerwone. Szkodliwe bywają również szpinak i szczaw. Obecny w nich kwas szczawiowy wiąże się z wapniem, przez co może powodować problemy z kośćmi i układem moczowym. Zatrucie u psa może ponadto wywołać awokado, winogrona lub rodzynki. Na liście produktów zakazanych dla czworonogów znajdują się orzechy makadamia, które mogą spowodować zaburzenia neurologiczne. Pupilowi nie można pozwalać na próbowanie surowego ciasta drożdżowego, kawy, herbaty i alkoholu. Psie posiłki nie powinny zawierać też ostrych przypraw, które podrażnią przewód pokarmowy. Z menu psa trzeba wyeliminować również kości z kurczaka czy królika – są one kruche i ostre, dlatego mogą przebić jelita. Z tych samych względów czworonogowi nie wolno podawać kości poddanych obróbce termicznej.

Witaminy dla psa

Witaminy to niezbędny element prawidłowo zbilansowanej psiej diety. Jako składniki regulujące koordynują przebieg niemal wszystkich procesów zachodzących w organizmie. Jak karmić psa, aby zapewnić mu odpowiednią dawkę witamin? Psy mogą czerpać witaminy zarówno z pokarmów zwierzęcych, jak i roślinnych. Bogatym źródłem wielu witamin są warzywa i owoce. Nasz pupil znajdzie je też w gotowych karmach pełnoporcjowych. Co więcej, organizm psiaków jest w stanie w pewnym stopniu samodzielnie syntezować niektóre witaminy (np. wit. K, C). Kiedy należy więc sięgnąć po witaminy dla psa? Tego typu suplementy są zalecane przede wszystkim w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na składniki regulujące. Dodatkowej porcji witamin często potrzebują psy chore, przechodzące rekonwalescencję i zestresowane. Witaminy dla psa mogą wzmocnić mechanizmy obronne u szczeniąt w okresie tzw. luki immunologicznej (między 4. a 12. tygodniem życia). Specyfiki tego typu warto ponadto włączyć do diety czworonogów w podeszłym wieku. Witaminy dla psa seniora mają za zadanie opóźnić procesy starzenia, wspomóc odporność, poprawić pamięć i koncentrację. Szczególnie przydatne są przeciwutleniacze (wit. A, E i C) oraz witaminy regulujące funkcjonowanie układu nerwowego (np. B6). Suplementy witaminowe mogą ograniczyć również problemy z okrywą włosową u czworonoga. Niebagatelny wpływ na stan futra mają m.in. biotyna (wit. B7) i kwas pantotenowy (wit. B5). Witaminy dla psa na sierść przyspieszają regenerację włosa, dlatego warto podawać je w okresie linienia. Gotowe preparaty multiwitaminowe są też wskazane dla psiaków karmionych domowymi posiłkami. W samodzielnie komponowanych daniach nierzadko brakuje pewnych składników. Aby nie doprowadzić do niebezpiecznych dla pupila niedoborów, należy regularnie uzupełniać jego dietę odpowiednimi suplementami. Zawsze warto jednak upewnić się, czy nasz ulubieniec rzeczywiście ich potrzebuje, udając się na konsultację z weterynarzem lub dietetykiem zwierzęcym.

Mycie zębów psa

Mycie zębów psomUkładając jadłospis dla pupila, powinniśmy uwzględnić higienę jego uzębienia. Dieta oparta wyłącznie na miękkich produktach nie sprzyja utrzymaniu odpowiedniego stanu zębów. Twarde przysmaki, o chropowatej teksturze ułatwiają oczyszczanie uzębienia w sposób mechaniczny, a co za tym idzie – ograniczają narastanie kamienia nazębnego. Czym karmić psa, aby jego zęby zawsze były czyste i zdrowe? Jaka karma dla psa uchroni go przed problemami dentystycznymi? Szczególną rolę w menu naszego ulubieńca odgrywają przysmaki dentystyczne, które skutecznie wspomagają mycie zębów u psa. Na rynku dostępne są też specjalne karmy z formułą dentystyczną, chroniącą zwierzaki przed problemami z uzębieniem. W skład smakołyków i pokarmów dentystycznych wchodzą m.in.: zielona herbata (działa antybakteryjnie) i polifosforan sodu (wiąże wapń zawarty w ślinie). W produktach tego typu zwykle podwyższa się poziom cynku, a redukuje – wapnia. W przypadku psów mających tendencję do problemów z zębami (np. ras miniaturowych) oraz czworonogów w średnim i starszym wieku profilaktyka dentystyczna nie powinna ograniczać się jednak wyłącznie do serwowania odpowiednich pokarmów. Jej niezbędnym elementem jest również mycie zębów psu za pomocą szczoteczki. Zabieg ten najlepiej przeprowadzać codziennie, po ostatnim posiłku. Koniecznie należy zaopatrzyć się w przydatne akcesoria – szczoteczkę z dwiema główkami i pastę przeznaczoną dla czworonogów. Zęby psa szczotkujemy ruchami okrężnymi, zaczynając od trzonowców i przedtrzonowców. Nie wystawiajmy cierpliwości pupila na próbę – mycie zębów u psa nie powinno trwać dłużej niż 2-3 minuty. Jeśli nasz podopieczny jest zagorzałym przeciwnikiem szczotkowania zębów, możemy zastosować u niego preparaty do higieny jamy ustnej w postaci płynów czy żeli. Ich aplikacja nie przysparza trudności – zwykle wystarczy dodać je do pokarmu czy wody lub spryskać nimi uzębienie zwierzaka.

Oceń artykuł