W Piekarach Śląskich można już oglądać nietuzinkową wystawę fotograficzną, która ukazuje industrialne dziedzictwo miasta. W jej tworzeniu udział wzięło kilkudziesięciu fotografów, którzy wykonywali zdjęcia podczas specjalnej wycieczki po kopalni „Julian”. Wystawa prezentowana jest w pylonach wystawienniczych na Placu Noblistów Śląskich i można ją zwiedzać indywidualnie.
Skąd pomysł na wystawę?
Wystawa zatytułowana „Kopalniane Fotograficzne Kadry” została zainicjowana przez radnego Piekar Śląskich Łukasza Ściebiorowskiego. Projekt udało mu się zrealizować przy wsparciu dyrekcji KWK „Julian” oraz Urzędu Miasta Piekary Śląskie – aby zdobyć interesujące fotografie kopalni, zorganizował on spotkanie kilkudziesięciu fotografów. Znaleźli się wśród nich profesjonaliści oraz amatorzy, fotografowie lokalni i z odległych części kraju. Wszyscy mieli jednak jeden cel, czyli uchwycić industrialny charakter kopalni „Julian”. Trzeba od razu nadmienić, że KWK „Julian” zakończyła już swoją działalność w zakresie wydobywania węgla kamiennego, jednak sesja fotograficzna zrealizowana została na kilka dni przed oficjalnym zamknięciem kopalni.
Jak wyjaśnia sam pomysłodawca wystawy, jest ona pomyślana jako pewnego rodzaju hołd złożony górnikom i jednocześnie okazja do przybliżenia widzom dziejów kopalni w Piekarach Śląskich. Jak zaznacza radny, kopalnia ta przez długi okres czasu (lata 1954 – 2020 r.) dawała zatrudnienie ogromnej liczbie ludzi, zapewniając środki na życie im i ich rodzinom.
Wystawa – co, gdzie, kiedy?
Wystawa zdjęć pt. „Kopalniane Fotograficzne Kadry” została udostępniona publiczności w dniu 4 grudnia, czyli w święto wszystkich górników. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie ona dostępna dla odwiedzających przez kilka kolejnych tygodni. Jest to wystawa umieszczona w otwartej przestrzeni, co w aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju jest najlepszym rozwiązaniem. Zwiedzający mogą ją zobaczyć na Placu Noblistów Śląskich w Piekarach Śląskich, w miejscu, gdzie spotykają się ulice Bytomska i Karola Miarki.
Na wystawie zobaczymy fotografie kilkudziesięciu artystów, którzy portretowali kopalniane krajobrazy: szyby wydobywcze, składy węgla, sieć kolejową, cechownie, place i rozmaite pomieszczenia znajdujące się na terenie kopalni w Piekarach Śląskich. Wielość autorów pozwoliła pokazać na wystawie rzeczywistość kopalnianą z wielu perspektyw, a zgromadzone fotografie są impulsem do indywidualnych refleksji i wspomnień osób zwiedzających.
Kopalnia w Piekarach Śląskich – kilka słów o historii
Kopalnia Węgla Kamiennego „Julian” czy – jak nazywali ją często górnicy – „Julki” zaczyna się jeszcze w 1954 r., kiedy po raz pierwszy oficjalnie zaczęto wydobywać tam węgiel kamienny. W 1999 r. nazwa została zmieniona na Kopalnię Węgla Kamiennego w Piekarach Śląskich. Wtedy też z części terenu górniczego i własności kopalń wyodrębniono Zakład Górniczy „Piekary” Sp. z o.o. i KWK „Andaluzja” – Zakład Górniczy „Brzeziny” Sp. z o.o. Począwszy od 2000 r. te 2 zakłady rozpoczęły działania, które zmierzały do połączenia kopalń. Z końcem 2002 r. na podstawie zgody wydanej przez Ministra Gospodarki nastąpiło przyłączenie Zakładu Górniczego „Brzeziny” do Zakładu Górniczego „Piekary”. 10 lat później cały zakład został przemianowany na Kopalnię Węgla Kamiennego „Piekary” (1 stycznia 2012 r.).
Kluczowym produktem kopalni „Piekary” był węgiel groszek, który ceniony był jako świetne paliwo służące do spalania w piecach retortowych. Niestety mimo tego dane z 1. połowy 2014 r. pokazują, że ponad półtora tysięczny zakład przynosił ogromne straty – blisko 139 zł na każdej tonie wydobytego spod ziemi węgla. W 2015 r. cały zakład przeszedł w ręce nowego właściciela: firmy Węglokoks Kraj sp. z o.o. Pod koniec tego roku kopalnia „Piekary” została scalona z kopalnią Bobrek-Centrum, dzięki czemu powstała dwuruchowa kopalnia. Ostatecznie kopalnia w Piekarach Śląskich została jednak wyłączona z użytkowania – ostatnia tona węgla wydobyta została 31 stycznia 2020 r.