Brwi, choć niepozorne, niewątpliwie są jednym z ważniejszych elementów naszej twarzy. Często nie zwracamy na nie uwagi, jednak tworzą na naszej twarzy swoistą ramę. Odpowiednio podkreślone włoski dopełniają cały makijaż, ale nie przykuwają szczególnej uwagi do samych brwi. Henna pudrowa brwi jest jednym ze sposobów na ich podkreślenie. Wszelkie informacje o tym co to jest henna pudrowa brwi i jak ją wykonać znajdziesz w poniższym artykule.
Jak podkreślić brwi – henna, makijaż a może makijaż permanentny?
Aktualnie dostępnych mamy wiele różnych sposobów na podkreślenie brwi. Możemy to zrobić przy pomocy zwykłego makijażu i jest to niewątpliwie najpopularniejsza metoda. W tym celu wystarczy skorzystać z kredki lub cienia. Mogą to być produkty, których używamy w makijażu samego oka, jednak na rynku dostępne są także specjalne kosmetyki dedykowane brwiom. Czym się różnią? Przede wszystkim odcieniem. O ile ciepły brąz na powiece często wygląda bardzo korzystnie, o tyle nałożony na brwi może sprawiać wrażenie rudego i gryźć się z odcieniem włosów. Kosmetyki do brwi z reguły tworzone są więc w chłodniejszej tonacji. Powinny być także trwalsze, ponieważ brwi często narażone są na pocieranie czy działanie potu. Rynek produktów do brwi jest ogromny, poza cieniami i kredkami możemy wypróbować pisaki do brwi, żele koloryzujące lub bezbarwne, pomady, produkty w płynie i wiele innych. Niektóre, jak cienie czy pomady, nakładamy pędzelkiem, inne aplikujemy prosto z opakowania.
Makijaż brwi może jednak zajmować nam na co dzień sporo czasu, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy wizażystami lub zawsze musimy wyglądać perfekcyjnie i dużo czasu ucieka nam przez wykonywane poprawki. W takich sytuacjach możemy sięgnąć po rozwiązania trwalsze, których efekt utrzymuje się od kilkunastu dni do wielu lat.
Najtrwalszym sposobem na podkreślenie brwi jest makijaż permanentny. Wykonuje się go poprzez wtłoczenie w skórę tuszu, zupełnie jak przy wykonywaniu tatuażu. Taki makijaż przetrwa wiele lat, choć wskazane są jego poprawki raz na jakiś czas, ponieważ tusz może blaknąć a czasem nawet zmieniać kolor. Makijaż permanentny to nie tylko brwi, ale też kreska na powiece czy usta. Wykonując taki zabieg dobrze jest jednak mieć na uwadze, że trendy się zmieniają. Jeszcze na początku wieku modne były cienkie, mocno wyregulowane brwi. Potem w trendach znalazły się brwi naturalne, o lekkim łuku a nawet dość grube z mocno zmierzwionymi włoskami. Wykonanie makijażu permanentnego powinno więc wiązać się ze świadomością zmieniających się trendów .
Opcją pośrednią jest za to henna. To naturalny sposób na barwienie skóry, włosów czy materiałów znany od wieków i stosowany już w starożytności. Dzięki niej możemy cieszyć się efektem podkreślonych brwi przez kilkanaście dni, co znacznie ułatwia wykonywanie makijażu, a jednocześnie, w razie niepowodzenia, pozwala na dość szybkie pozbycie się efektu, z którego nie jesteśmy zadowoleni.
Henna do brwi występuje w różnych rodzajach. Na półkach sklepowych znajdziemy jednak całą masę produktów, które są łatwe w aplikacji, np. w formie kremu lub żelu. Choć sama henna, czyli lawsonia bezbronna jest składnikiem całkowicie naturalnym, w gotowych produktach często znajdują się substancje dodatkowe, które pomagają w osiągnięciu odpowiedniego koloru (często również naturalne) a także np. ułatwiające aplikację, konserwujące produkt itd. Te ostatnie niekoniecznie będą naturalne. Jeżeli zależy nam na całkowitej naturalności bez dodatkowych substancji, dobrym pomysłem będzie henna pudrowa brwi.
Henna pudrowa brwi
To nic innego jak produkt, w którym składnikami są same zioła. Henna pudrowa brwi dostępna jest w formie proszku z wysuszonych ziół, do których dodajemy odpowiednią ilość wody. Tak przygotowana gęsta mieszanka czy pasta jest gotowa do nałożenia na włoski. Sam sposób nakładania jest bardzo zbliżony do każdego innego rodzaju henny.
Poza lawsonią, którą nakładamy podczas takiego zabiegu, henna pudrowa brwi może zawierać składniki takie jak indygo (nadające ciemnego koloru i chłodnego odcienia) czy amla (czyli inaczej agrest indyjski, który działa głównie wzmacniająco i lekko przyciemniająco). Shikakai pogrubia i wzmacnia włoski brwi, a przeciwutleniacze jak wit. C lub E działają przeciwstarzeniowo. Warto podkreślić, że nie każda dostępna na rynku henna w rzeczywistości zawiera lawsonię. Specjaliści nazywają tradycyjną hennę farbkami do brwi.
Henna brwi, według różnych producentów, utrzymuje się do 14 dni na skórze, a do 6 tygodni na włoskach. Należy jednak wziąć pod uwagę, że zwykle czas ten jest krótszy i jeśli chcemy nieprzerwanie cieszyć się podkreślonymi brwiami, konieczne będzie powtarzanie zabiegu co kilka tygodni.
Dodatkową zaletą, jaką niesie za sobą henna pudrowa brwi jest odżywienie włosków i pobudzenie ich wzrostu. Zawartość naturalnych składników jakimi są zioła bardzo dobrze wpływa na brwi, dlatego po pewnym czasie stosowania możemy zauważyć różnicę, zwłaszcza jeśli wcześniej zauważyliśmy ich osłabienie lub wypadanie.
Henna pudrowa a zwykła henna – czym się różnią?
Głównym elementem, który odróżnia zwykłą hennę od henny pudrowej jest zastosowanie substancji utleniającej, czyli wody utlenionej. Nie ma ona pozytywnego wpływu na włoski, przyczynia się do ich osłabienia i nie używa jej się podczas zabiegu henny pudrowej.
Należy pamiętać, że jeśli mowa o alergiach, henna pudrowa a zwykła nie różnią się zbytnio od siebie. Ze względu na fakt, że sama henna jest alergenem, zarówno produkty całkowicie naturalne, jak i te z dodatkami syntetycznymi mogą uczulać i nie da się tego przeskoczyć. Dobrym pomysłem jest więc wykonanie próby alergicznej np. na szyi kilkadziesiąt godzin przez zabiegiem, aby upewnić się, że nie podrażnimy sobie skóry twarzy. Alergicy wrażliwi na hennę muszą znaleźć inną metodą podkreślania brwi.
Pudrowa henna brwi, podobnie jak zwykła, nie powinna być wykonywana u osób, u których występują stany zapalne oczu lub powiek, uszkodzenia mechaniczne skóry takie jak rany, opuchlizna i zapalenie spojówek a także choroby skóry. W razie wątpliwości najlepiej spytać swojego lekarza czy jego zdaniem taki zabieg będzie w naszym przypadku bezpieczny. Osoby o tłustym typie cery mogą także zauważyć szybsze znikanie pigmentu i jest to niestety normalne. Oprócz powyższych problemów zdrowotnych, hennę na brwi powinny odpuścić sobie osoby w ciąży (hormony w tym okresie mogą sprawić, że kolor jaki uzyskamy będzie zupełnie inny od zamierzonego).
Brak możliwości stosowania na rzęsach to jeszcze jedno ograniczenie, jakie niesie ze sobą henna pudrowa. Co to oznacza w praktyce? Dla osób, które chciałyby mieć jeden, możliwie najbardziej uniwersalny produkt, może być to problemem. Zwykłą hennę dostępną od ręki w drogeriach można stosować zarówno na brwi, jak i na rzęsy.
Po wykonaniu henny należy zachować ostrożność w stosowaniu peelingów i innych zabiegów kosmetycznych. Niewskazane jest solarium i ogólnie opalanie się oraz przede wszystkim zabiegi silnie złuszczające naskórek jak peeling kawitacyjny, mikrodermabrazja czy peelingi chemiczne. Jeżeli ich wykonanie jest konieczne, należy bardzo uważać w okolicach brwi lub poinformować osobę zajmującą się tym w gabinecie kosmetycznych czy kosmetologicznym, gdzie takie zabiegi wykonujemy.
Henna pudrowa brwi – składniki
Henna na brwi jest całkowicie naturalna i składa się z ziół. Jak zostało wcześniej wspomniane, głównym składnikiem jest lawsonia bezbronna. Dla wielu osób najważniejsze kwestie to ilość czasu, jaki zajmuje henna pudrowa, ile się trzyma na skórze lub na włoskach czy łatwość aplikacji. Warto jednak pochylić się również nad składem.
Lawsonia to główna substancja barwiąca henny. Ma rudawy, wpadający w odcienie czerwieni kolor, dlatego stosunkowo rzadko stosuje się ją bez dodatków.
Inny popularny składnik henny, również tej stosowanej na brwi to amla. Sam ekstrakt nie ma koloru, nadaje jedynie złotawej, ciepłej poświaty. Nazywany jest jednak bezbarwną henną. Posiada silne właściwości odżywcze oraz przyspieszające porost włosków, dlatego jest chętnie stosowany w mieszankach sprzedawanych jako henna pudrowa brwi.
Indygo to kolejna substancja, którą znajdziemy w ciemniejszych odcieniach henny do brwi. To ciemny barwnik o chłodnej tonacji (ze względu na występujące w nim niebieskie tony). Osoby chcące uzyskać najciemniejszy możliwy odcień brwi mogą zastosować go bez łączenia z lawsonią.
Shikakai ma działanie podobne do amli – odpowiada za utrzymanie włosa w dobrej kondycji, choć nie bierze udziału w samym procesie barwienia. Pogrubia włoski i nadaje im połysk, dzięki czemu lepiej się prezentują i są bardziej odporne na wypadanie.
Henna pudrowa w domu
Dobrym wyborem dla osób, które chcą zająć się swoimi włoskami w domu będzie właśnie henna pudrowa. Zestaw do przeprowadzenia zabiegu można kupić w sklepach bądź internecie, a jego cena nie jest bardzo wysoka. W zależności od zawartości, wynosi kilkadziesiąt do kilkuset złotych. Jeśli zdecydujemy się na samą hennę, bez przyrządów do przygotowywania mieszanek, specjalnej białej pasty, wielu odcieni henny itd., cena zmniejszy się do kilkunastu złotych. Zakup zestawu jest jednak jednorazowy, częstszym wydatkiem będzie sama henna pudrowa. Gdzie kupić taki zestaw? Bez problemu znajdziemy je w internecie. Część tego typu produktów skierowana jest do profesjonalistów. Warto więc porównać zawartość i zastanowić się, czy potrzebujemy wszystkich elementów danego zestawu.
Sposób, w jaki powinna być nakładana pudrowa henna do brwi powinien być jasno wytłumaczony na opakowaniu, jednak opiera się on o uniwersalny schemat. Przed rozpoczęciem farbowania włosków trzeba odpowiednio przygotować brwi jak i samą skórę. Należy dokładnie umyć te okolice środkami bez zawartości oleju. Przygotowana skóra oraz włoski powinny być czyste i suche. Możemy również wykonać delikatny peeling tych okolic, aby henna mogła lepiej zadziałać. Jeśli zestaw wyposażony jest w specjalny primer do henny, jest to czas aby go nałożyć. Kolejny krok to wyrysowanie i zaplanowanie odpowiednio kształtu brwi. Jeśli nie potrafimy tego zrobić tak, jak specjaliści w salonie kosmetycznym, wciąż warto spróbować, ponieważ jest to jeden z ważniejszych elementów całego procesu. Skórę wokół brwi należy zabezpieczyć np. wazeliną lub specjalną pastą, aby nie zafarbować jej przez przypadek i nie stworzyć nieestetycznego efektu. Jeśli w zestawie nie znajdziemy odpowiednich do tego przyborów lub nie kupiliśmy zestawu, a jedynie samą hennę, możemy skorzystać z patyczka kosmetycznego.
Teraz przechodzimy do głównego etapu zabiegu, jakim jest henna pudrowa. Jak zrobić mieszankę aby uzyskać zadowalający efekt? Najlepiej przygotować ją już wcześniej i mieć ją gotową. To, o czym warto pamiętać podczas przygotowywania to zależność między gęstością a uzyskanym kolorem. Im bardziej rozcieńczona pasta, tym kolor na naszych brwiach będzie delikatniejszy i jaśniejszy. Gęsta mieszanka, co naturalne, zawiera więcej pigmentów, więc uzyskany kolor będzie ciemniejszy oraz trwalszy. Przy pomocy pędzelka, szczoteczki czy patyczka należy nałożyć hennę zaczynając od końca brwi. Im dłużej mieszanka pozostanie na włoskach, tym efekt będzie silniejszy. Z kolei brwi powinny być najdelikatniejsze od strony nosa i stopniowo ciemnieć ku końcówce. Włoski pokrywamy bardzo dokładnie, a następnie przykrywamy folią spożywczą i pozostawiamy całość na ok. 20 minut. Po tym czasie zdejmujemy folię i zmywamy całość ciepłą wodą.
Może zdarzyć się, zwłaszcza na początku, że efekt końcowy nie będzie taki, na jakim nam zależało. Jeśli jest zbyt słaby, cały proces można powtórzyć, choć trzeba w takiej sytuacji zachować ogromną ostrożność i nakładać mieszankę tylko tam, gdzie oczekujemy dodatkowego przyciemnienia. Jeżeli natomiast efekt jest zbyt mocny, nie należy się załamywać. Już kilka pierwszych myć niewątpliwie złagodzi efekt, a jeśli to wciąż zbyt mało, możemy pokusić się o peeling.
Należy jednak wziąć pod uwagę, że ostateczny efekt jaki daje henna na brwi można w pełni ocenić po ok. 48 godzinach. Przez ten czas kolor wciąż się utlenia i zmienia. Dlatego warto wstrzymać się, zanim zaczniemy szukać rozwiązania na zmianę wyglądu.
Henna pudrowa u profesjonalisty
Pudrowa henna brwi to zabieg często wykonywany w gabinetach kosmetycznych. Decydując się na wykonanie takiego farbowania w domu, zyskujemy wiedzę i doświadczenie profesjonalisty co do nadawania brwiom kształtu, odpowiedniego koloru itd. Sam proces wygląda bardzo podobnie do tego, jak zazwyczaj wykonywana jest henna pudrowa w domu.
Specjalista wykonujący zabieg jakim jest henna brwi, zacznie od dokładnego oczyszczenia skóry. Potem używając odpowiednich przyrządów wyznaczy kształt brwi, jaki najbardziej pasuje do naszej twarzy. Oczywiście, na tym etapie mamy prawo wnieść swój sprzeciw. Najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem wyznaczania kształtu poinformować osobę wykonującą barwienie o tym, jakie są nasze preferencje, aby można było uwzględnić je już podczas wstępnego tworzenia kształtu. Po zaakceptowaniu rysunku brwi, można przejść do farbowania.
Samo barwienie wygląda bardzo podobnie jak podczas zabiegu domowego – po zabezpieczeniu skóry nakładana jest mieszanka koloryzująca, która po odpowiednim czasie jest zmywana. Niektóre salony mogą także oferować specjalny preparat utrwalający, który sprawi, że efekt będzie dłużej utrzymywał się na skórze lub zastosują metodę woskowania. Wykonując zabieg dobrze jest poddać się także regulacji, dzięki czemu całość będzie wyglądała estetyczniej niż sama henna pudrowa. Cena zabiegu może różnić się w zależności od salonu czy miasta, jednak zwykle wynosi od kilkudziesięciu do 150 zł.
Aby przedłużyć czas utrzymywania się henny na włoskach, niezależnie czy wykonaliśmy zabieg samodzielnie czy w gabinecie kosmetycznym, w pierwszej dobie dobrze jest unikać w tej okolicy środków myjących i ogólnie kosmetyków a także zbyt długiego kontaktu z wodą. Starajmy się nie pocierać brwi oraz unikać działania promieni słonecznych, które mogą sprawić, że kolor zblednie.
Jeśli szukamy salonu kosmetycznego do wykonania zabiegu, jakim jest henna pudrowa, opinie innych klientów powinny mieć dla nas duże znaczenie. Poza tym warto sprawdzić zdjęcia wcześniejszych klientów danego gabinetu i zwrócić uwagę czy wykonanie, kształt i kolor brwi u innych osób nam się podoba. Może oczywiście zdarzyć się, że dany klient był zdecydowany na konkretny efekt i, choć specjalista zajmujący się farbowaniem nie zaproponowałby takiego rozwiązania, ostateczny wygląd brwi nie przypadnie nam do gustu. Jeżeli natomiast możemy znaleźć wiele prac, co do których mamy wątpliwości, taki salon nie budzi zaufania i lepiej poszukać innego. Henna pudrowa brwi to nie jest, co prawda, zabieg na stałe, jednak wydając kilkadziesiąt lub więcej złotych warto każdy z nas chce uzyskać podkreślone i estetyczne brwi bez konieczności ich poprawiania lub czekania aż efekt osłabnie.
Angelika Niedźwiedzka Autorem tekstu jest Angelika Niedźwiedzka, zawodowo związana z marketingiem i badaniami rynku. Interesuje się sposobami dbania o urodę i ogólnie pojętym self-care, a także sztuką w każdym wydaniu. Żyje w stylu less waste. |