Gry wideo w służbie edukacji
Gry wideo jeszcze wielu osobom kojarzą się w jednoznaczny negatywny sposób. W mediach słyszy się o uzależnieniach, dzieciach, które nie widzą świata poza komputerem lub konsolą. Od dawna jest to stereotyp, bo tak samo jak mogą być wartościowe i kiepskie książki, tak samo w ten sposób możemy podzielić gry. Niedowiarków ostatecznie powinny przekonać gry edukacyjne. Czym one są? Do kogo są adresowane? Gdzie ich szukać?
Zdecydowana większość takich gier jest przeznaczona dla dzieci, ale trzeba pamiętać o tym, że nie wszystkie. Pozycje takie jak Tajemnice Aeropolis z powodzeniem posłużą również starszym osobom, które układają jeszcze swoją ścieżkę zawodową, bo w tym właśnie pomaga ta gra. Mamy również pozycje pomagające w rozwoju matematycznym, znajomości języków, grze na różnych instrumentach itd. Rodzice, a także nauczyciele z łatwością znajdą w sieci darmowe tytuły, które pomogą w zróżnicowaniu sposobów nauczania. Mozolne ślęczenie nad książką już odeszło do lamusa. Coraz częściej młodzi ludzie wcześniej nauczą się korzystać z tabletu niż mówić. Może to budzić uzasadniony niepokój, ale jest to także szansa na dotarcie do dziecka w inny sposób. Skoro już lubi wpatrywać się w ekran telefonu lub komputera, to można mu podrzucić gry edukacyjne.
Nie jest tak, że gry edukacyjne automatycznie muszą być nudne. Wiele z nich, jeśli nie większość, posiada grywalność na wysokim poziomie i potrafi wciągnąć na długie godziny. Sama nauka to wręcz efekt uboczny.
Gry edukacyjne, czy tego chcemy czy nie, są przyszłością nauki na wczesnym etapie. Póki co, większość z nich adresowana jest do najmłodszych, którzy mogą poznać kolejne literki i nazwy zwierząt, ale powstają również coraz to nowsze produkcje skierowane do starszych. Niektóre z nich nawet nie są opisywane jako edukacyjne, ale też potrafią przekazać wiele ciekawych treści. Weźmy np. takie symulatory: farmy lub miasta. Zaawansowane produkcje dobrze oddają prawdziwą rzeczywistość, uczą zarządzania i poszerzają znajomość konkretnych dziedzin. Poniżej skupimy się jednak na grach edukacyjnych, które już od początku powstawały z myślą o nauce i są łatwo dostępne w sieci.
Gry edukacyjne – subiektywny przegląd ciekawych tytułów
Tajemnice Aeropolis
Kto powiedział, że gry edukacyjne dla dzieci są skierowane wyłącznie do nich. Tutaj mamy przykład jak z kreskówkami. Nikt się nie powinien wstydzić tego, że ogląda “Toy Story”, niezależnie od wieku. Gra edukacyjna Tajemnice Aeropolis pomaga w poznaniu swoich preferencji i predyspozycji zawodowych. Teoretycznie skierowana jest do ludzi poniżej 18. roku życia, ale z powodzeniem pomoże starszym osobom, które myślą o przekwalifikowaniu. Można powiedzieć, że Tajemnice Aeropolis to gra edukacyjna, która jest rozbudowaną wersją kwestionariusza zawodowego. Przemierzamy wirtualny świat tak jak przyzwyczaiły nas do tego przeróżne gry przygodowe, możemy nawet nie dostrzec, że sięgnęliśmy po tytuł z półki pod tytułem “gry edukacyjne online”. Wzorowy przykład połączenia rozrywki z edukacją.
Miasta Polski
Lekcja geografii. Miasta Polski to prosta gra edukacyjna, w której z powodzeniem mogą rywalizować zarówno młodsi jak i starsi gracze. Jej mechanizm polega na przypinaniu szpilki na wirtualnej mapie w odpowiedzi na wyświetlaną obok nazwę miejscowości. Czym bliżej trafimy, tym więcej otrzymamy punktów. Gry edukacyjne na komputer nie mogą być za proste, więc pojawiają się również mniej znane miasta Polski. Wpływ na ostateczny wynik ma także czas odpowiedzi. Szybsza odpowiedź to większa liczba punktów. Czasem opłaca się szybciej strzelić niż zastanawiać się za długo i trafić może nawet odrobinę bliżej. Jeśli wybierasz gry edukacyjne na komputer, które nie wymagają czasu w zrozumieniu zasad, a do tego mają element rywalizacji (można grać na zmiany), to Miasta Polski są warte zapamiętania.
Grand Prix
Gra edukacyjna, która połączy matematykę z wyścigami Formuły 1? Powitajcie Grand Prix. Mechanizm tej pozycji jest genialny w swojej prostocie. Na górze ekranu odbywa się wyścig, na dole zaś mamy różne działania matematyczne i 4 opcje do wyboru z wynikami. Jak na dobre edukacyjne gry dla dzieci przystało, Grand Prix wybornie łączy element czystej frajdy z nauką. Każda poprawna odpowiedź działa jak dopalacz dla naszego bolidu, a zatem musimy jak najsprawniej odpowiadać, by samochód jechał szybciej. Gry edukacyjne online mogą wykorzystywać element multiplayer. Tak jest właśnie tutaj. Jeśli trafimy na kogoś, kto aktualnie też chce zagrać, to ścigamy się z prawdziwą osobą. Jeśli nikogo akurat nie ma, to naszym przeciwnikiem jest komputer. Na końcu rozgrywki mamy także podsumowanie naszych błędnych odpowiedzi.
Noddy Memory
Nie mogło w tym zestawieniu zabraknąć klasyki gatunku, czyli popularnego typu gry, która polega na zapamiętywaniu odkrywanych kart. Gry edukacyjne dla dzieci od tego typu zabawy się zaczęły, bo warto zauważyć, że mają swój odpowiednik w analogowym świecie, każdy może zresztą samemu taką grę stworzyć. W Noddy Memory na ekranie startowym mamy odwrócone karty, możemy odkrywać je pojedynczo – każda z nich występuje 2 razy. Jeśli dwukrotnie odwrócimy taką samą to one razem znikają. Gramy do momentu aż nie znajdziemy wszystkich par. Gra edukacyjna Noddy Memory to jeden z pewnie tysięcy przykładów podobnych pozycji. To już od nas zależy jakie karty chcemy odsłaniać. Możemy grę dostosować do swojej pasji i np. odkrywać zwierzęta, piłkarzy itd. Na pewno wtedy gra edukacyjna będzie jeszcze bardziej przyjemna.
Cooldog Teaches Tipying
Gra edukacyjna Cooldog Teaches Tipying jest rozwinięciem tego, co wiele dzieci już lata temu przerabiało na pierwszych lekcjach informatyki. Mianowicie mowa o szybkim, bezwzrokowym pisaniu na klawiaturze. Tytułowy pies nie wygląda na szczególnie rozgarniętego zwierzaka, ale przeprowadza nas przez kolejne lekcje szybkiego pisania na klawiaturze, podpowiadając, co trzeba poprawić. Gry edukacyjne, które chcą przyciągnąć do siebie graczy na stałe, muszą być dopracowane. Cooldog Teaches Tipying urzeka już samą oprawą graficzną. Nie brakuje w niej także dość specyficznego poczucia humoru psa, który jest tutaj naszym profesorem. Dobra zabawa gwarantowana. Minusem może być angielska wersja językowa i brak spolszczenia. Nie jest to jednak zaawansowany poziom słownictwa.
Little Alchemy
Kolejna gra edukacyjna, która niestety nie została spolszczona, ale warto dać jej szansę, bo zdecydowanie się wyróżnia. Dzięki Little Alchemy możemy przeprowadzić przeróżne eksperymenty online, bez obaw, że coś nam w domu wybuchnie. Przy pomocy myszki łączymy przedmioty z żywiołami takimi jak woda, powietrze, ogień i ziemia, a następnie obserwujemy co się z nimi stanie. Później te przedmioty łączymy dalej z kolejnymi żywiołami. Różne mamy na rynku gry dla dzieci. Edukacyjne takie jak Little Alchemy potrafią skutecznie rozbudzić w najmłodszych ciekawość świata, a i starsi odbiorcy w dalszej części rozgrywki będą musieli się trochę pogłowić. To takie domowe centrum nauki. Wystarczy dostęp do Internetu i mamy na ekranie bardzo wartościowe edukacyjne gry dla dzieci.
Angielski z Puchatkiem
Osobną kategorię stanowią gry edukacyjne dla dzieci, dzięki którym mogą się nauczyć języka obcego. Angielski z Puchatkiem to przykład jak prosta, ale ładna grafika i znani bohaterowie z bajki mogą zachęcić dziecko do nauki. Warto pamiętać, że to właśnie w pierwszych latach życia najłatwiej opanować wiele języków. Tytułowy bohater gry wyrzuca literki, a małoletni uczeń wskazuje na obrazek, który do nich pasuje. Dobra odpowiedź nagradzana jest… cieszącymi się królikiem i sową. Jeśli dziecko się pomyli, nie dzieje się nic, więc nie ma tutaj obawy, że się zniechęci, bo jego ulubieni bohaterowie na niego np. nakrzyczą. Angielski z Puchatkiem spodoba się każdemu fanowi bajki o Kubusiu i jego przyjaciołach. Jeśli dziecko woli inną bajkę, to jest wysoce prawdopodobne, że znajdzie grę, w której pomogą mu się uczyć inne fantastyczne postaci.
Repeat The Melody
Gra edukacyjna dla wszystkich, którzy chcą się nauczyć gry na klawiszach – oczywiście jak na początek. Dzięki Repeat The Melody każdy może nie tylko powtórzyć zagraną melodię przy pomocy klawiatury, ale również nauczyć się nut, bo są one wyświetlane nad wirtualnym instrumentem. Takie gry edukacyjne są dobre dla każdego (nie tylko dla dzieci), kto chce czegoś się nauczyć jeszcze zanim pójdzie do normalnej szkoły muzycznej. Oczywiście podstawy można poznać również z książek, ale ile ciekawsza jest nauka, gdy konkretny dźwięk możemy również usłyszeć, co zapewnia nam Repeat The Melody. Gier tego typu jest wiele i nie tylko na pianino. Możemy np. spróbować swoich sił w grze na wirtualnej perkusji. Wszystkie one to takie prostsze wersje kultowej (ale już nie do końca edukacyjnej) Guitar Hero.
Animal Quiz
Propozycja zdecydowanie dla najmłodszych graczy. Prosta gra online polegająca na układaniu nazw zwierząt widocznych na ekranie z literek, które są na dole. Gra Animal Quiz podzielona jest na wiele poziomów i z czasem dostajemy coraz trudniejsze zagadki, ale pamiętajmy, że dorośli raczej nie mają czego tutaj szukać. Dzieci potrafią od tytułów takich jak Animal Quiz długo się nie odrywać. Z jednej strony podziwiają coraz to nowe zwierzątka, a z drugiej uczą się poprawnie zapisywać ich nazwy. Nawet jeśli gracz na początku ma problemy, to gra udostępnia jokery, których można użyć do odkrycia niektórych literek. Animal Quiz jest kolorową, prostą grą przeglądarkową, która powinna zachwycić dzieci od lat pięciu do siedmiu.
Darwinizm
Gry edukacyjne dla dzieci mają wiele do zaoferowania – w przeróżnych dziedzinach. Gra Darwinizm jest przykładem pozycji, która uczy najmłodszych na czym polega teoria Darwina. Jej mechanizm polega na przesuwaniu kolejnych elementów i nakładaniu ich na siebie w ten sposób, by stworzyć nowy organizm. Gra Darwinizm została podzielona na kilka poziomów trudności. Na początku otrzymujemy jasny samouczek, a później już pozostaje nam tylko zabawa w “stwórcę”. Kolejne stworzenia poznajemy w prawdziwej kolejności, która odpowiada ewolucji. Zabawa ma na celu zaszczepić w najmłodszych pasję do biologii. Gra Darwinizm bardzo jasno pokazuje na czym polega ewolucja – oczywiście upraszczając tak, by najmłodsi gracze cokolwiek z tego zrozumieli.