Czarne mydło

Angelika Niedźwiedzka

Naturalne kosmetyki z roku na rok zyskują coraz większą liczbę zwolenników. Chętnie sięgamy po stare, tradycyjne receptury, a tym bardziej kuszące są dla nas produkty pochodzące z różnych części świata. Takim kosmetykiem jest czarne mydło, tradycyjnie produkowane w Afryce. Całkiem niedawno również Europejczycy odkryli jego właściwości.

Czym w zasadzie jest czarne mydło?

Czarne mydło

Czarne mydło to jeden z kosmetyków stosowanych przez ludzi z różnych obszarów świata od wieków, którego zalety obecnie dopiero odkrywamy. Znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w naturalnej pielęgnacji ciała, u osób które unikają wszelkich sztucznych substancji czy konserwantów. Ma działanie peelingujące i oczyszczające, ale jednocześnie odżywia i nawilża skórę. 

Choć nazwa mogłaby sugerować, że czarne mydło jest produktem w kostce, nie zawsze tak jest. Tradycyjnie ma ono formę bardzo gęstej pasty. Jeśli znajdziemy czarne mydło w kostce, jej kształt będzie raczej nieregularny. Istnieje kilka głównych rodzajów czarnego mydła, takie jak czarne mydło afrykańskie, produkowane w Maroku i Syrii savon noir, Dudu-Osun oraz mydło syberyjskie. Czarne mydło afrykańskie produkowane jest głównie w Ghanie, ale również Nigerii, Maroku i Syrii.

Savon-Noire wytwarzane jest z czarnych oliwek i oliwy. Nie od dziś wiadomo, że roślina ta ma bardzo dobry wpływ na skórę. Oliwki gotuje się w specjalnych naczyniach i odparowuje do momentu, kiedy całość zamieni się w bardzo gęstą masę. Takie mydło bogate jest m.in. w witaminę E. Świetnie działa na skórę, oczyszcza ją i wspomaga nawilżenie. Producenci często dodają do niego masła roślinne i oleje, dzięki czemu jeszcze lepiej pielęgnują skórę. 

Dudu-Osun to mieszanina masła shea, ekstraktu z czerwonego drzewa sandałowego, soku z cytryny, miodu, aloesu, gliceryny i popiołu z ziaren kakaowca. Jest bardzo delikatne i bogate w odżywcze składniki, można je stosować zarówno na włosy jak i na skórę. Dobrze radzi sobie nawet z usuwaniem makijażu. Wytwarza się je w Nigerii. Nadaje się nawet do cer delikatnych i wrażliwych, dlatego to właśnie po nie powinni sięgnąć posiadacze takiego rodzaju skóry. Wyrabia się je ręcznie i jest w formie wspomnianej wcześniej, nieregularnej kostki. 

Mydło syberyjskie składa się z aż 37 odżywczych ekstraktów i olejów tłoczonych na zimno. Występuje w formie żelowej i tak jak inne rodzaje czarnego mydła, można je stosować na włosy i skórę. Dobrze sprawdza się w przypadku problemów skórnych.

Czarne mydło – właściwości

Niewątpliwą zaletą czarnego mydła są jego właściwości oczyszczające, ale zarazem nawilżające i odżywiające. Z tego powodu stosuje je wiele osób z problematyczną skórą.  Ale czarne mydło nie służy jedynie do mycia twarzy. 

Zastosowane zamiast szamponu do włosów pozytywnie wpływa na pracę skóry głowy. Pomaga w walce z łupieżem, działa antybakteryjnie oraz hamuje wydzielanie sebum. 

Czarne mydło - działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczeRównież badania naukowe prowadzone nad czarnym mydłem wykazały, że jego niewątpliwą zaletą jest silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Jednocześnie nie przesusza i nie podrażnia skóry zbyt mocno dzięki zawartości substancji łagodzących jak np. masło shea. Początkowo, co prawda, nieprzyzwyczajona skóra może na nie zareagować lekkim przesuszeniem i warto wtedy wspomóc się kosmetykami nawilżającymi. Po pewnym czasie jednak efekt przesuszenia powinien zniknąć. 

Stosując czarne mydło, zarówno w przypadku ciała jak i włosów, warto mieć świadomość, że jego pH jest zasadowe. Objawia się to pozostającym na skórze czy włosach specyficznym osadzie, który znamy również ze zwykłego mydła. Dlatego, jeśli stosujemy je na włosy, dobrze byłoby po jego użyciu zakwasić je wraz ze skórą głowy, aby uzyskać równowagę i neutralne pH. Do takiego zakwaszania możemy wykorzystać np. płukankę z octu jabłkowego. 

Ze względu na zasadowe pH, czarnego mydła lepiej nie stosować codziennie. Może być jednak bardzo pomocne jeśli używamy go z głową, np. raz lub dwa razy w tygodniu. Zadziała wtedy jak peeling enzymatyczny i odżywcza maseczka, nie przesuszając zbytnio skóry. Jeśli po zastosowaniu mydła odczuwamy dyskomfort, wystarczy nałożyć na skórę balsam lub krem.

Czarne mydło do twarzy

Efekty, jakie możemy uzyskać stosując czarne mydło do twarzy to głębokie oczyszczenie porów. Świetnie sprawdza się jako środek do demakijażu, radzi sobie nawet z bardzo trwałymi kosmetykami. Wykazuje delikatne działanie peelingujące, co sprawia że tak dobrze usuwa zanieczyszczenia z porów oraz pomaga pozbyć się martwego naskórka. Niektóre osoby stosują czarne mydło także jako maseczkę do twarzy, która oczyszcza, zmiękcza i odżywia skórę. 

Jak zostało wcześniej wspomniane, czarne mydło nadaje się w zasadzie do każdego typu twarzy, również wrażliwego czy trądzikowego. Cery tłuste i problematyczne docenią jego działanie antybakteryjne oraz zdolność do regulowania ilości wydzielanego sebum. Przy zbyt częstym stosowaniu może jednak wystąpić przesuszenie, łuszczenie skóry i nadprodukcja sebum, dlatego warto sprawdzić jaka częstotliwość stosowania mydła jest dla nas odpowiednia.

Stosowanie czarnego mydłaJak stosować czarne mydło do twarzy? To nic prostszego! Wystarczy nabrać odrobinę na mokre dłonie i masować nią twarz. Możemy przy tym wykonać masaż limfatyczny – masujemy twarz od żuchwy w górę oraz od nosa w kierunku uszu. Po takim masażu możemy zostawić czarne mydło na kilka minut, aby zadziałały jego dobroczynne właściwości, a następnie spłukujemy i nakładamy tonik do twarzy, który wyrówna zachwiane przez działanie kosmetyku pH. Dalej wystarczy zastosować pozostałe elementy naszej codziennej pielęgnacji. 

Poza pozytywnym wpływem na stan skóry zarówno twarzy, jak i ciała, czarne mydło jest dość przyjemne w użytkowaniu dzięki naturalnym substancjom zapachowym takim jak np. ekstrakt z cytryny. Jest to jednak zależne od konkretnego rodzaju czarnego mydła, na które się zdecydujemy. Niektóre mogą nie mieć zapachu, inne kojarzą się z zapachem ziemi. 

Właściwości zmiękczające czarnego mydła docenią szczególnie mężczyźni – można je stosować zamiast pianki albo kremu do golenia, ponieważ doskonale radzi sobie w tej roli.

Czarne mydło do ciała

Rękawica do myciaJest to produkt bezpieczny dla osób z problemami skórnymi takimi jak np. łuszczyca, a wręcz może przyczynić się do polepszenia stanu skóry. Jeśli używamy go do mycia ciała, możemy połączyć je ze specjalną rękawicą masująco-peelingującą. Może to być tradycyjna rękawica Kessa, która używana się w marokańskim rytuale hammam lub inna. Wzmocnimy w ten sposób efekt oczyszczenia i złuszczania, a także pobudzimy układ krwionośny i limfatyczny. Taki masaż świetnie sprawdza się u osób, które chcą pozbyć się cellulitu. Tutaj również możemy pokusić się o zastosowanie czarnego mydła jako swego rodzaju maseczki. Wystarczy pozostawić je na skórze na kilka minut i dopiero po tym czasie spłukać. 

Jako, że czarne mydło jest produktem naturalnym i dość delikatnym, mogą go używać także dzieci. Należy jednak zachować szczególną ostrożność w przypadku maluchów, którym mydło może dostać się do oczu i wywołać szczypanie. 

Używając czarnego mydła trzeba w pewien sposób pozbyć się przekonania, że tylko kosmetyk, który dobrze się pieni, jest skuteczny. Nie jest to prawda, o czym z pewnością wiedzą fani naturalnej pielęgnacji. Wiele naturalnych produktów oczyszczających się takich jak żele pod prysznic czy szampony nie pieni się wcale i nie inaczej jest w przypadku czarnego mydła. Pieni się ono o wiele słabiej niż tradycyjne mydła, choć również to nie jest regułą i zależy od konkretnego rodzaju czarnego mydła.

Kolejne ciekawe zastosowanie czarnego mydła to SPA dla stóp. Dzięki właściwościom zmiękczającym pomoże nam pozbyć się zrogowaciałego naskórka. Wystarczy przygotować sobie kąpiel z czarnym mydłem lub wlać do miski wodę i rozpuścić w niej mydło a następnie moczyć stopy przez kilkanaście/kilkadziesiąt minut, a następnie użyć tarki czy ścieraka do stóp.

Czarne mydło do włosów

Jako kosmetyk uniwersalny, czarne mydło do włosów sprawdza się równie dobrze, jak do całego ciała czy twarzy.  Jeśli jego stosowanie w ten sposób nie jest dla nas zbyt wygodne, warto pamiętać, że nie musimy używać go przy każdym myciu włosów, możemy stosować je co drugie mycie.

Czarne mydło w kostce najlepiej nałożyć na dłonie a następnie masować nią skalp. To w formie pasty czy żelu będzie jednak z pewnością łatwiejsze do rozprowadzenia na skórze włosy. Niekoniecznie musimy nakładać mydło na całej długości włosów, aby nie przesuszyć ich zbytnio. Potraktowanie nim skalpu będzie wystarczające. 

Mycie włosów czarnym mydłemPo umyciu w ten sposób głowy, dobrze jest zastosować wspomniane wcześniej zakwaszanie w celu przywrócenia równowagi i odpowiedniego pH. Niewyrównane pH może skutkować szybszym przetłuszczaniem się skóry lub swędzeniem. Może się okazać, że nasza skóra głowy i włosy nie polubią się z czarnym mydłem i konieczne będzie np. ich ponowne umycie. Nie oznacza to jednak, że nie możemy w ogóle stosować. Może sprawdzić się raz na kilka myć jako sposób na dogłębne oczyszczenie i peeling enzymatyczny skóry głowy. Po takim myciu możemy umyć włosy jeszcze raz delikatnym szamponem, tylko w celu pozbycia się pozostałości czarnego mydła i wyrównania pH.

Dodatkowo, należy uważać na coraz popularniejsze podróbki czarnego mydła. Warto więc zaglądać do składów. Na sklepowych półkach coraz częściej pojawiają się czarne mydła do włosów, które nie są czarnym mydłem, a szamponem właśnie. W ich składzie często znajduje się SLS, czyli substancja używana w większości szamponów do włosów. Takie produkty mają pH odpowiednie dla skóry, ale nie są tradycyjnym czarnym mydłem.

Czarne mydło może być kosmetykiem, który zrewolucjonizuje naszą pielęgnację, jednak tak jak każdy produkt, należy stosować je z głową. Z pewnością warto po nie sięgnąć w przypadku problemów skórnych, z którymi nie dają sobie rady standardowe kosmetyki. Przy ostrożnym używaniu może okazać się niezastąpione w naszej łazience jako kosmetyk odpowiedni dla całej rodziny.

Oceń artykuł


Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj