TurystykaArtykułyAtrakcje turystyczne

Bydgoszcz – atrakcje turystyczne

0

Atrakcje turystyczne Bydgoszczy

Bydgoszcz to miejsce pełne malowniczych pejzaży, urokliwych zakątków przyrody oraz licznych zabytków architektonicznych. Równocześnie jest to miasto dobrze uprzemysłowione: stanowi ono centrum gospodarczo-biznesowe województwa kujawsko-pomorskiego. Warto przyjechać tu i samodzielnie zobaczyć, co ma do zaoferowania Bydgoszcz. Atrakcje, które tu się znajdują, z pewnością przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym turystom.

Bydgoszcz
Bydgoszcz

Patrząc na podział administracyjny Polski, Bydgoszcz znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim i jest siedzibą wojewody. Jest to największe miasto województwa oraz jedno z największych w całym kraju: pod względem liczby ludności zajmuje ósme miejsce w Polsce. Według oficjalnych rejestrów Bydgoszcz zamieszkana jest przez około 350 tysięcy osób, jednak rzeczywista liczba mieszkańców jest znacznie wyższa. Do tego pięknego miasta przyjeżdża bowiem wielu studentów oraz duża liczba osób szukających pracy. W większości przypadków wynajmują oni mieszkania bez zameldowania się w urzędzie.

Bydgoszcz jest bardzo ważnym centrum gospodarczo-biznesowym. Rozwinął się tu zarówno sektor usługowy, jak i przemysłowy. Najważniejsze branże to: chemiczna (skupiona wokół Bydgoskiego Klastra Przemysłowego), informatyczna (Bydgoski Klaster Informatyczny), elektromaszynowa oraz spożywcza. Bardzo duże znaczenie gospodarcze ma także lokalizacja miasta. Położone jest ono nad rzeką Brdą, graniczy także z Wisłą. Przez tę piękną miejscowość w kujawsko-pomorskiego przepływa Kanał Bydgoski, łączący się z Notecią, która z kolei wpada do Warty. Tym samym w Bydgoszczy znajduje się styk dwóch międzynarodowych śródlądowych dróg wodnych: drogi E40 prowadzącej od Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego oraz drogi E70 ciągnącej się pomiędzy Oceanem Atlantyckim a Morzem Bałtyckim. 

Miasto jest również ważnym ośrodkiem naukowym, skupiającym wiele uczelni wyższych i organizującym szereg konferencji i sympozjów. Studenci przyjeżdżają tu zarówno z powodu bogatej oferty edukacyjnej, jak również ze względu na liczne atrakcje. Bydgoszcz organizuje różnego typu wydarzenia kulturalne, jak chociażby Bydgoski Festiwal Muzyczny, Bydgoski Festiwal Operowy, Festiwal Prapremier, Międzynarodowy Festiwal Książki – Bydgoski Trójkąt Literacki, Pejzaż bez Ciebie – Festiwal Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich, Międzynarodowe Spotkania Artystów Ulicznych, czy też Bydgoskie Drums Fuzje.

Historia miasta

Tereny, na których znajduje się dzisiejsza Bydgoszcz, były zamieszkałe najprawdopodobniej już w czasach epoki brązu. Jednak pierwsza wzmianka w dokumentach historycznych związana z miastem pochodzi z 1238 roku. Zostało ono stworzone w wyjątkowo korzystnym dla rozwoju gospodarczego ówczesnych czasów rejonie: nad rzeką Brdą. Pierwotnie był to gród, który „strzegł przeprawy przez rzekę”. Transport wodny rozwijał się systematycznie w kolejnych wiekach. W kwietniu 1346 roku Bydgoszcz otrzymała prawa miejskie oraz szereg przywilejów, między innymi prawo bicia własnej monety i przeprowadzania handlu rzecznego. Pod koniec XIV w. do miasta przyjechali sprowadzeni przez królową Jadwigę karmelici i tu założyli swój klasztor (był to trzeci klasztor karmelicki na ziemiach polskich). Z kolei w 1480 roku swój zakon w mieście założyli bernardyni, którzy wznieśli bogato zdobiony kościół (obecnie kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju).

Ważnym wydarzeniem dziejowym było założenie na Wyspie Młyńskiej mennicy w 1594 roku przez Stanisława Cikowskiego, faworyta króla Zygmunta III Wazy. Początkowo była to mennica prywatna, ale na początku XVII w. została przekształcona w mennicę królewską. W tym czasie w Bydgoszczy mieszkało około 5 tysięcy osób, co czyniło ją jedną z największych polskich miast.

Miasto uległo znacznym zniszczeniom podczas najazdu Szwedów w latach 1655 – 1660. Liczne architektoniczne atrakcje Bydgoszczy zostały w tym czasie zrównane z ziemią. Po pierwszym rozbiorze Polski Bydgoszcz znalazła się w zaborze pruskim. Ówczesny władca Prus, Fryderyk II Wielki, zdecydował się na budowę kanału łączącego Odrę i Wisłę: Kanału Bydgoskiego. W XIX i na początku XX w. nastąpił bardzo szybki rozwój Bydgoszczy. Już w 1896 roku na ulicach miasta zaczęły kursować elektryczne tramwaje. W tym czasie wzniesiono także wiele budynków, określanych dzisiaj jako największe atrakcje w Bydgoszczy.

Na mocy traktatu wersalskiego z 1920 roku Bydgoszcz wróciła do Polski i nastąpił dalszy rozwój miasta. Niestety, w trakcie II wojny światowej zniszczono znaczną część zabytków Starego Miasta, między innymi zachodnią pierzeję Rynku. Po zakończeniu wojny rozpoczęto odbudowę zniszczonych części miasta. Rozbudowano już istniejące zakłady przemysłowe i założono nowe. W latach 50-tych XX w. powstała Filharmonia Pomorska, a w latach 70-tych Leśny Park Kultury i Wypoczynku Myślęcinek, jedno z najważniejszych miejsc wypoczynku, które oferowała w tamtych czasach Bydgoszcz. Atrakcje turystyczne miasta zaczęły przyciągać rzesze turystów, pragnących obejrzeć piękne zabytki architektoniczne. Tym samym Bydgoszcz stała się jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowo-kulturalno-turystycznych północnej Polski. 

Bydgoszcz – atrakcje turystyczne, które musisz zobaczyć!

Istnieje bardzo wiele pięknych i interesujących miejsc, które oferuje swoim gościom Bydgoszcz. Atrakcje turystyczne, warte zobaczenia w pierwszej kolejności, to: Stary Rynek, Wyspa Młyńska, Katedra św. Marcina i Mikołaja, Spichrze nad Brdą, Śluza Miejska, Wieża Ciśnień, Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Kościół Klarysek), Ulica Długa, Bazylika Mniejsza św. Wincentego à Paulo, Kanał Bydgoski oraz Fontanna Potop. Nie oznacza to, oczywiście, że wymienione obiekty są jedynymi wartymi obejrzenia! Atrakcje w Bydgoszczy są naprawdę liczne. Skupmy się jednak na tych, które stanowią pewnego rodzaju wizytówkę miasta.

Stary Rynek

Stary Rynek w Bydgoszczy
Stary Rynek w Bydgoszczy

Stary Rynek to najstarsza część i równocześnie najczęściej odwiedzana atrakcja turystyczna Bydgoszczy. Jest to rozległy wybrukowany plac miejski o kształcie prostokąta, którego wymiary wynoszą ok. 100 x 125 m. Wokół placu wznoszą się zabytkowe, w większości bogato zdobione kamienice. Spacer po Rynku warto rozpocząć od obejrzenia najstarszej bydgoskiej apteki Pod Złotym Orłem (Stary Rynek 1), której początki sięgają XVI w. 

Spacerując Starym Rynkiem, należy również zwrócić uwagę na XVI-wieczną kamienicę, w której mieści się Bydgoski Antykwariat Naukowy (ul. Stary Rynek 3) oraz piękne kamienice w południowej części Rynku (między innymi Stary Rynek 12, Stary Rynek 14, Stary Rynek 18, czy też Stary Rynek 20). Zabytkowe kamienice to wizytówka Starego Miasta, którą koniecznie musisz sfotografować, jeśli odwiedzasz Bydgoszcz! Atrakcje na Starym Rynku warte uwiecznienia na zdjęciu to także obiekty małej architektury. Są to: fontanna Dzieci bawiące się z gęsią z 1909 roku, Pomnik Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej z 1969 roku oraz Rzeźba Pana Twardowskiego, którą od 2006 roku można oglądać w oknie kamienicy nr 19. Dwumetrowa postać Twardowskiego pozdrawia przechodniów dwa razy dziennie o godz. 13:13 i 31:13.

Ciekawa atrakcja turystyczna Bydgoszczy to także pozostałości Starego Ratusza, zbudowanego w XIV w. Niestety, uległ on zniszczeniu w wyniku pożarów. Władze postanowiły zbudować nowy budynek, ale prace wiązały się z licznymi utrudnieniami. Ostatecznie ruiny Ratusza zostały rozebrane na polecenie władz pruskich w latach 1830 – 1834. Dzisiaj możemy obejrzeć fundamenty Starego Ratusza, odkryte pod płytą Rynku w 2010 roku.

Oczywiście, godny polecenia jest także Nowy Ratusz. Znajduje się on w zabytkowym budynku dawnego kolegium jezuickiego (ul. Jezuicka 1). Budynek powstawał w latach 1644 – 1653 jako barokowa dwuwieżowa budowla, która początkowo pełniła funkcję ośrodka edukacyjnego dla synów okolicznej szlachty. W 1879 roku gmach zaczął pełnić funkcję siedziby władz miasta. Na polecenie władz został przebudowany. Remont objął zarówno wnętrze budynku, jak i jego fasadę.

W bliskiej odległości od Rynku znajduje się rzeka Brda (zaledwie 100 m od pierzei północnej) oraz Młynówka (ok. 150 m od pierzei zachodniej). Idąc z Rynku w stronę Młynówki natrafiamy na Most Młyński. Gdy go przejdziemy naszym oczom ukaże się kolejna atrakcja Bydgoszczy – Wyspa Młyńska.

Wyspa Młyńska

Wyspa Młyńska to wyjątkowa atrakcja Bydgoszczy. Jest to pełen zieleni teren zlokalizowany na zachód od Starego Rynku, otoczony wodą (rzeką Brdą i jej odnogą Młynówką). Rejon ten uznawany jest za jeden z najpiękniejszych zakątków krajobrazowych miasta, często odwiedzany zarówno przez okolicznych mieszkańców, jak i przyjezdnych turystów. Obszar Wyspy zajmuje około 6, 5 ha. Główny trakt to ul. Mennica. Jej nazwa wywodzi się z czasów, kiedy w Bydgoszczy działała mennica (lata 1594 – 1688). W wielu miejscach brzeg rzeki jest tu łagodny i zachęca do refleksji i odpoczynku wśród szumów jazów wodnych. Na każdym kroku widzimy zieleń drzew, krzewów, trawy… W wielu miejscach znajdują się obiekty rekreacyjne, jak np. boiska do siatkówki plażowej.

To właśnie na Wyspie Młyńskiej znajduje się znana na całą Polskę atrakcja turystyczna Bydgoszczy: Wenecja Bydgoska. Jest to ciąg zabytkowych kamienic zbudowanych bezpośrednio nad rzeką Młynówką. Nazwa tego miejsca wskazuje na duże podobieństwo z „prawdziwą” włoską Wenecją, położoną tuż nad morzem i poprzecinaną wieloma kanałami. Atrakcja Bydgoszczy jest nieco mniejsza niż ta włoska (obejmuje kamienice przy ul. Przyrzecze, Długa, Wełniany Rynek, Poznańska, Świętej Trójcy i Czartoryskiego), ale także bardzo urokliwa. W 1970 roku kręcono w tym miejscu jeden z odcinków serialu „Czterej pancerni i pies”, a w 2006 roku film dla dzieci „Magiczne drzewo” (na podstawie książki Andrzeja Maleszki).

Na Wyspie znajdują się także następujące atrakcje Bydgoszczy: Galeria Sztuki Nowoczesnej, Europejskie Centrum Pieniądza, Zbiory Archeologiczne Muzeum Okręgowego oraz Dom Leona Wyczółkowskiego. Wyspa to miejsce, w którym na każdym kroku możemy się natknąć na urocze kładki lub mosty. Do głównych mostów należą: romantyczny Most Miłości (o długości 30,4 m), Most Młyński (16,9 m), Kładka Wenecji Bydgoskiej (15,5 m), Kładka Krzysztofa Klenczona (26 m), Most nad przepławką (3,3), Most nad jazem Ulgowym (9,5 m), Mosty Młyńskie im. Solidarności (48 m) oraz Mosty Portowe im. Solidarności (70,7 m).  Warto na nich choć na chwilę przystanąć i nasycić oczy widokiem piękna natury.

Katedra św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy

Kolejna warta obejrzenia atrakcja turystyczna Bydgoszczy to Katedra św. Marcina i Mikołaja. Została ona zbudowana z cegły w XV w. Wnętrze świątyni jest bogato zdobione. Pełno tu kolorów: okazałe gotyckie sklepienie pomalowano na niebiesko i udekorowano czerwonymi wstawkami. Ściany są w kolorach czerwono-purpurowo-fioletowych. W Katedrze można podziwiać dwa czczone obrazy maryjne: w ołtarzu głównym widnieje obraz Matki Bożej Pięknej Miłości (pochodzący z lat 1467 – 1475), a w ołtarzu nawy północnej obraz Matki Bożej Szkaplerznej (datowany na ok. 1700 rok). 

W XVIII w. Katedra posiadała bogatą kolekcję relikwii: św. Andrzeja, św. Felicysyma, św. Kastula, św. Urbana, św. Bonifacego, św. Mikołaja, św. Wojciecha, św. Cecylii oraz św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Na co dzień przechowywano je w srebrnych krzyżach i pacyfikałach, ale podczas ważnych uroczystości były wystawiane na widok publiczny. 

Katedra to najważniejsza staropolska atrakcja Bydgoszczy. Na szczególną uwagę zasługują zabytkowe sprzęty liturgiczne. Są to:

  • pochodząca z 1611 roku pozłacana mosiężna chrzcielnica;
  • monstrancje: regencyjna powstała od ok. 1730 roku oraz pochodząca z 1760 roku wykonana w stylu rokoko;
  • cztery zabytkowe kielichy: gładki z cechą miejską Gdańska z przełomu XVII i XVIII w., składany z 2 połowy XVIII w., neoromański z XIX w. oraz neogotycki z 1907 roku;
  • barokowe kadzielnice pochodzące z XVIII w.;
  • cztery mosiężne lichtarze datowane na XVI w.;
  • ornaty: czerwony z 1 poł. XVIII w., zielony z 2 ćw. XVIII w. oraz fioletowy z połowy XVIII w.

Świątynia jest zwieńczona wieżą-dzwonnicą. Podzielono ją fryzami na trzy kondygnacje, z których najwyższa została zbudowana na przełomie XVII i XVIII w. Niedaleko Katedry, nad rzeką Brdą, stoi datowany na 2 poł. XVIII w. kamienny posag św. Jana Nepomucena.

Spichrze nad Brdą

Spichrze nad Brdą
Spichrze nad Brdą

Spichrze nad Brdą to następna znana w całej Polsce atrakcja Bydgoszczy. Te staropolskie budynki odegrały w przeszłości bardzo ważną rolę w rozwoju gospodarczym regionu. Dzięki możliwości handlu rzecznego Bydgoszcz bardzo gwałtownie rozwijała się w okresie od XV do XIX w. W spichrzach przechowywano towary (głównie zboże) transportowane Wisłą i Brdą. Na przestrzeni lat większość spichrzy uległa zniszczeniu. Do dzisiejszych czasów przetrwało zaledwie kilka tego typu budynków, z czego jedynie cztery wybudowane przed XIX w. Trzy zabytkowe spichrze usytuowane są przy ul. Grodzkiej 7 – 11. Powstały one w latach 1793 – 1800 i stanowią pewnego rodzaju wizytówkę miasta. Czwarty spichrz to tzw. Biały Spichrz, ulokowany na Wyspie Młyńskiej. Powstał on pod koniec XVIII w. Pozostałe spichrze istniejące w Bydgoszczy pochodzą z XIX w.

Dzisiaj w zabytkowych XVIII-wiecznych Spichrzach można obejrzeć wystawy Muzeum Okręgowego. W Spichrzach przy ul. Grodzkiej prezentowana są dwie główne wystawy stałe: Od starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy oraz Bydgoszcz – okruchy miasta. Dość często można obejrzeć także ekspozycje czasowe. Z kolei w Spichrzu Białym na Wyspie Młyńskiej znajduje się kolekcja archeologiczna Muzeum Okręgowego. Stałe wystawy prezentowane w tym budynku to Bydgoszcz i region u zarania dziejów i W grodzie Bydgosta.

Kanał Bydgoski

Kanał Bydgoski to sztuczny kanał żeglowny łączący Wisłę i Odrę poprzez wykorzystanie ich naturalnych dopływów: Brdy (od strony Wisły) oraz Noteci i Warty (od strony Odry). Powstał tuż po pierwszym rozbiorze Polski (budowano go w latach 1773 – 1774). Głównym inicjatorem budowy był król pruski Fryderyk II Hohenzollern, któremu bardzo zależało na ułatwieniu dostępu do wschodniej części ówczesnych Prus. Droga wodna była wtedy jedną z najszybszych możliwych form przemieszczania się. Jest to najstarszy użytkowany do chwili obecnej śródlądowy kanał wodny w Polsce. 

Kanał Bydgoski ma łączną długość 24,77 km. Ponad 15 km tej drogi wodnej znajduje się w zlewni rzeki Noteć, a 9 km w zlewni Brdy. W kilku miejscach występuje naturalna różnica poziomów. W celu „dopasowania” kanału do poziomu rzek wstawiono specjalne śluzy. Jest ich łącznie sześć, z których aż cztery znajdują się w Bydgoszczy: śluza Okole (wysokość podnoszenia 7,58), Czyżkówko (7,52), Prądy (3,82) i Osowa Górna (3,55 m). Głębokość Kanału wynosi od 1,6 do 2 m, a jego szerokość od 28 do 30 m.

Ze względu na swoje historyczne i gospodarcze znaczenie Kanał Bydgoski wskazywany jest w przewodnikach jako ważna atrakcja Bydgoszczy. Ten XVIII-wieczny Kanał łączący Wisłę z Odrą pokazuje zamysł techniczny, którym kierowali się wykonawcy przed kilkoma wiekami. Warto dodać, że w 1 poł. XX w. był uważany za najsprawniejszą i najpiękniejszą drogę wodną w Polsce. W 2005 roku Kanał Bydgoski znalazł się na polskiej liście zabytków.

Śluza Miejska

Atrakcja Bydgoszczy godna polecenia to także Śluza Miejska. Jest to jedna z budowli hydrotechnicznych miasta. Pełni ona bardzo ważną funkcję, gdyż umożliwia pokonywanie przez różnego typu jednostki wodne różnicy poziomów wodnych. W praktyce wygląda to tak, że jednostki płynące w kierunku Kanału Bydgoskiego i Odry (czyli w górę rzeki), podnoszone są o aż 3 m! Jest to jedna z ważnych śluz międzynarodowej drogi wodnej E70 łączącej Ocean Atlantycki z Morzem Bałtyckim. Zlokalizowana jest ona w centrum Bydgoszczy, nieopodal mostów Solidarności (przy ul. Karola Marcinkowskiego).

Śluza Miejska
Śluza Miejska
Zdjęcie: Pit1233 / commons.wikimedia.org

Śluza jest jednokomorowa i ma tzw. konstrukcję dokową. Wymiary komory wynoszą: 57,4 x 9,6 m. W celu pokonania różnicy poziomów, statek wpływa do śluzy. Następnie zamykane są specjalne dwuskrzydłowe wrota wsporne, a komora wypełniana jest wodą z kanałów obiegowych. Gdy wymagany poziom zostanie osiągnięty, otwierają się kolejne wrota i jednostka może wpłynąć na „wyższe” wody. Mniej więcej 6 razy dziennie śluzowany jest tutaj Bydgoski Tramwaj Wodny. Czas śluzowania wynosi ok. 20 min. 

Pierwotna śluza wybudowana została w tym miejscu już w 1774 roku. Była ona drewniana, co skutkowało licznymi problemami technicznymi. Drewno po prostu szybko butwiało i niszczyło się, a śluza wymagała częstych remontów. W roku 1788 drewniana śluza całkowicie się zawaliła. W 1790 roku rozpoczęto budowę śluzy z kamienia i cegły. Jednak budowa ta się nie udała i stworzono kolejną śluzę drewnianą, która także szybko uległa zniszczeniu. Konstrukcja śluzy, która dotrwała do naszych czasów powstała w latach 1908 – 1912 (śluzę oddano do użytkowania w 1915 roku).

Ta chętnie oglądana atrakcja turystyczna Bydgoszczy była wykorzystana w znanym serialu Czterej pancerni i pies w 1969 roku. W jednym z odcinków chciano uzyskać efekt przerwanej tamy. W tym celu gwałtownie spuszczono wodę ze śluzy. Woda silnymi strumieniami zalała Rybi Rynek, a serial zyskał bardzo realistyczną scenę. 

Wieża Ciśnień

Zabytkowa Wieża Ciśnień to kolejna atrakcja Bydgoszczy, którą warto wpisać do swojego planu zwiedzania. Wieżę zbudowano w latach 1898 – 1899, a oddano do użytku w roku 1900. Projekt budynku stworzył architekt Carl Meyer, a armaturę wykonała bydgoska firma Technische Bureau für Wasserleitungs und Kanalisations Anlagen (nazwa niemiecka, gdyż Bydgoszcz należała wtedy do Prus).

Wieża jest umiejscowiona w obfitującym w zieleń parku Henryka Dąbrowskiego na krawędzi Zbocza Bydgoskiego. Ma 45 metrów wysokości i została zbudowana w stylu neogotyckim. Od samego początku miała ona pełnić rolę punktu widokowego. Tym samym jest to atrakcja Bydgoszczy, dzięki której możemy obserwować piękną panoramę miasta, poprzecinaną wstążkami rzek i ulic. Kolorowe dachy domów, place miejskie oraz parki jawią się w tej panoramie niczym piękna mozaika. Punkt widokowy na Wieży Ciśnień jest najwyższym powszechnie dostępnym punktem tego typu w całym mieście.

Poza umożliwieniem mieszkańcom i turystom podziwiania okolicy z lotu ptaka, głównym celem Wieży było dostarczanie wody do budynków mieszkalnych, przemysłowych oraz publicznych. Aby zrealizować ten cel, zbudowano ogromny zbiornik wodny o pojemności 1260 m3. Gromadzono w nim wodę w czasie niskiego poboru, a następnie uzupełniano braki w czasie dużego zapotrzebowania mieszkańców na wodę. Funkcja ta była sprawowana do 1990 roku, a potem Wieża została wyłączona z użytkowania. 

Obecnie w Wieży Ciśnień mieści się Muzeum Wodociągów. Jest to atrakcja Bydgoszczy, która szczególnie zaciekawi osoby interesujące się techniką i architekturą przemysłową przełomu XIX i XX w. Goście Muzeum mają okazje obejrzeć między innymi drewniane rury wodociągowe, zdjęcia i dokumenty archiwalne, specjalne żetony na wodę oraz interesujące urządzenia znajdujące się w łazienkach i toaletach na początku XX w. Dodatkowym wyposażeniem Muzeum są multimedialne punkty informacyjne, w których zwiedzający mogą dowiedzieć się ciekawych informacji o wodzie i wodociągach.

Poza ekspozycją w Wieży Ciśnień Muzeum prezentuje eksponaty w Hali Pomp, zlokalizowanej na terenie ujęcia wody przy ul. Gdańskiej 242. Muzeum Wodociągów jest pierwszym muzeum tego typu w Polsce, więc zdecydowanie warto je zobaczyć!

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (kościół Klarysek)

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Turyści, którzy planują obejrzeć najważniejsze sakralne atrakcje Bydgoszczy, muszą koniecznie udać się do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli do kościoła Klarysek. Pierwotnie na miejscu dzisiejszej świątyni znajdowała się szpitalna kaplica pw. Św. Ducha, ale została ona rozebrana ze względu na zły stan techniczny. Nowa kaplica powstała w latach 1582 – 1590. W roku 1614 przybyła do Bydgoszczy przełożona ss. Klarysek w celu założenia zgromadzenia klasztornego. W latach 1615 – 1618 trwała budowa budynku klasztornego (tuż obok nowej kaplicy pw. Św. Ducha). W 1645 roku rozbudowany kościół został konsekrowany. Na przestrzeni lat pełnił on różnorakie funkcje: był magazynem miejskim, wagą, a nawet remizą strażacką.

Obecnie jest to jedyny kościół poklasztorny w centrum Bydgoszczy. Znajduje się on na skrzyżowaniu ulicy Gdańskiej z ulicą Focha. Ma charakterystyczną bryłę z wysoką wieżą w północno-zachodnim narożniku korpusu. Świątynia jest jednonawowa z trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Widoczne są w niej elementy gotyku i renesansu z niewielką domieszką baroku. Obok prezbiterium znajdują się kaplica i zakrystia. Kościół powstał z cegły i nigdy nie został otynkowany. Ze względu na to jeszcze piękniej prezentuje się na tle okolicznych budynków.

Wewnątrz świątyni można podziwiać liczne zabytki pochodzące z XVII i XVIII w. Są to przede wszystkim: 

  • bogato zdobiony Ołtarz Główny datowany na 1636 rok;
  • obraz św. Stanisława Kostki autorstwa Leona Wyczółkowskiego;
  • rokokowa ambona pochodząca z II poł. XVIII w.;
  • barokowe kraty z XVII i XVIII w., umieszczone w łuku tęczowym między nawą a prezbiterium
  • piękna polichromia z XVII i XVIII w.

Ta wyjątkowa atrakcja Bydgoszczy każdorazowo zachwyca turystów. Nie trzeba być znawcą sztuki, żeby docenić piękno i wyjątkowy charakter świątyni. 

Ulica Długa

Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum Mydła i Historii Brudu
Zdjęcie: Pit1233 / commons.wikimedia.org

Ulica Długa to nie tylko droga z usytuowanymi po obu stronach domami. Jest to godna obejrzenia atrakcja Bydgoszczy, gdyż znajdują się przy niej jedne z najważniejszych obiektów miasta, a dodatkowo – panuje tu niezwykły klimat, pełen historii i równocześnie nowoczesności. Jako najdłuższa ulica w Bydgoszczy, a do tego jako najważniejsza historycznie ulica Starego Miasta, należy do częstych punktów odwiedzin turystów. Spacer nią umożliwia obserwowanie malowniczych kamienic z końca XVI i początku XX w. Przy tej ulicy znajduje się także jedyne w całej Polsce Muzeum Mydła i Historii Brudu. Miejscem chętnie fotografowanym przez turystów jest zabytkowy tramwaj, znajdujący się na skrzyżowaniu z ul. Jana Kazimierza. Postawiono go w 2008 roku i od tamtej pory pełni funkcję bardzo nietypowego Centrum Informacji Turystycznej.

Przy Ulicy Długiej znajduje się mnóstwo sklepów, sklepików i butików. Obok ul. Gdańskiej i Dworcowej jest to najważniejsza handlowa ulica miasta. Także w poprzednich stuleciach pełniła ona funkcję handlową. Ulicę Długą wytyczono w XIV w., kiedy to kształtowało się miasto Bydgoszcz. Do XIX w. trakt ten był główną osią komunikacyjną, łączącą dwie bramy miejskie: bramę Kujawską (na wschodzie) oraz Poznańską (na zachodzie). Już w XVI w. zbudowano wzdłuż Ulicy Długiej drewniany wodociąg, dzięki której okoliczni mieszkańcy mogli być zaopatrywani w wodę. Wodociąg był jak na tamte czasy bardzo nowoczesnym udogodnieniem, tym samym mieszkający w tym rejonie obywatele mogli się poczuć wyjątkowo. Od 1888 roku jeździły tędy tramwaje. Początkowo były to tramwaje konne, ale już w 1896 roku zaczęto korzystać z tramwajów elektrycznych. 

Przy tej słynnej bydgoskiej ulicy znajdują się liczne architektoniczne atrakcje Bydgoszczy. Ze względu na swój charakter kilkanaście znajdujących się tu budynków zostało wpisanych do polskiego rejestru zabytków. Przy Ulicy Długiej znajdują się także Wojewódzki Sąd Administracyjny, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna oraz Hotel Ratuszowy. 

Jeśli odwiedzasz Bydgoszcz, to obowiązkowo musisz odbyć spacer urokliwą Ulicą Długą. Każda ze stojących tu kamienic ma swoją własną historię. Jednak nie musisz znać tych historii, aby podczas przechadzki poczuć klimat staropolskiej Bydgoszczy.

Bazylika Mniejsza św. Wincentego à Paulo

Bazylika Mniejsza św. Wincentego à Paulo określana jest przez niektórych jako najbardziej okazała sakralna atrakcja Bydgoszczy. Faktycznie, robi ona wrażenie. Zbudowana została w latach 1924 – 1938 według projektu Adama Ballenstaedta w stylu neoklasycystycznym. Budynek swoim wyglądem nawiązuje do rzymskiego Panteonu. Część główna została zbudowana na planie koła i uwieńczona żelbetonową kopułą o średnicy 40 m, na szczycie której widnieje krzyż. Po bokach dobudowano prostokątne skrzydła. Znaczenie świątyni podkreślają cztery potężne kolumny usytuowane przed wejściem do budynku. Szczególnie dekoracyjnie wyglądają one wieczorem, gdy przestrzeń za kolumnami jest oświetlona.

Wnętrze Bazyliki robi na turystach bardzo duże wrażenie. Głównym tego powodem jest ogromna przestrzeń, w której wierni mogą oddawać się modlitwie. Na szczególną uwagę zasługuje Ołtarz Główny, przedstawiający Ukrzyżowanie. Pod ogromnym krzyżem widzimy Wincentego à Paulo z grupą ubogich obywateli. Po dwóch stronach prezbiterium widnieją niesamowite mozaiki, które niejako są uzupełnieniem ołtarza. Wokół rotundy znajduje się osiem ołtarzy bocznych (każdy flankowany dwiema korynckimi kolumnami). W ołtarzach tych umiejscowiono posągi świętych.  

Wystarczy spojrzeć w górę, aby zobaczyć monumentalną kopułę. W 108 kasetonach kopuły zamontowano dekoracyjne rozety (w sumie 32 rodzaje rozet). Nad wejściem, w zachodniej arkadzie świątyni znajduje się chór muzyczny oraz mozaika „Stworzenie Świata”. Jest ona bardzo bogata treściowo: przedstawia biblijny opis stworzenia świata. Przy tworzeniu mozaiki użyto głównie trzech kolorów: czerwieni, błękitu i koloru złota.

Elementem często podziwianym przez turystów są także „Drzwi Błogosławieństw”, umiejscowione w wejściu po zachodniej stronie świątyni. Zostały one stworzone przez rzeźbiarza Michała Kubiaka i przedstawiają 16 płaskorzeźb. Na awersie drzwi umieszczono osiem błogosławieństw Jezusa (na podstawie Ewangelii Mateusza 5, 3 – 11).  Na rewersie widnieje między innymi herb Bydgoszczy oraz monogram Wincentego à Paulo.

Fontanna Potop

Atrakcje Bydgoszczy to także obiekty małej architektury. Jedną z nich jest okazała Fontanna Potop. Istniała ona w latach 1904 – 1943 jako wieloformatowa kompozycja rzeźbiarska. W 2006 roku rozpoczęto proces rekonstrukcji Fontanny, trwający do 2014 roku. Obecnie Fontanna Potop jest uznawana za jedną z największych atrakcji Bydgoszczy. 

Fontanna Potop
Fontanna Potop

Przedstawiona tu została scena biblijnego potopu, a dokładniej scena, w której giną ludzie i zwierzęta będący poza barką. Kompozycja składa się z trzech części. W centralnej części Fontanny stroi mężczyzna, podtrzymujący jedną ręką mdlejącą kobietę, a drugą próbujący wciągnąć na skałę drugiego mężczyznę. U podnóża skały widzimy inną kobietę, która zginęła podczas próby ratowania swojego małego dziecka. Obok ludzi znajduje się lew, który także próbuje wdrapać się na skałę. Kolejna część Fontanny to niedźwiedzica, patrząca na wschód i trzymająca w paszczy martwe ciało swojego potomka. Ostatnia część nawiązuje do mitów greckich. Widzimy walkę człowieka z wężem morskim.

Całość ma 6 metrów wysokości i waży 9 ton. Fontannę wykonano z brązu. Kompozycja umiejscowiona jest w basenie ze ścianami wykonanymi z czerwonego piaskowca. Stopnie basenu zrobiona z czarnego granitu. Wokół można podziwiać piękną mozaikę chodnika.

Fontanna znajduje się w najstarszym parku miejskim Bydgoszczy – Parku Kazimierza Wielkiego. Park ten zlokalizowany jest w centralnej części Śródmieścia i zajmuje aż 2,24 hektara. Na tym rozległym terenie można w spokoju odbyć spacer, podziwiać starodawne drzewa będące dziś pomnikami przyrody, czy też w spokoju poczytać książkę na jednej z licznych ławek. Obejrzenie Fontanny Potop warto więc wkomponować w dłuższą wycieczkę po Parku Kazimierza Wielkiego.   

Nietypowe atrakcje turystyczne? Bydgoszcz zaprasza!

A może masz dosyć zwiedzania kościołów, oglądania wystaw archeologicznych oraz czytania informacji o architekturze otoczenia i chcesz poznać te mniej typowe atrakcje w Bydgoszczy? Jeśli tak, to koniecznie skieruj swoje kroki do Muzeum Mydła i Historii Brudu. Można tu usłyszeć dość dużo ciekawych anegdot o higienie w dawnych czasach oraz stworzyć własne pachnące mydełko.

Interesującym miejscem jest także Muzeum Konsol i Gier Wideo Prehistoria, w którym można nie tylko zobaczyć hity lat 80-tych XX w., czyli starodawne konsole oraz gry, ale także zagrać w nie. Dla dorosłych będzie to więc swoista „podróż do dzieciństwa”, a dla dzieci na co dzień obcujących z nowoczesnymi komputerami i smartfonami – prawdziwa prehistoria…

Spacerując ulicami miasta, warto poszukać rzeźby umieszczonej nad rzeką Brdą. Chodzi o „Przechodzącego przez rzekę”, czyli balansująca nad taflą wody rzeźba Przedstawia ona młodego mężczyznę w opasce na biodrach, który idzie po linie rozpiętej nad rzeką. Wysokość rzeźby to 2,2 m, a jej waga wynosi 50 km.

Bydgoszcz – atrakcje turystyczne dla aktywnych

Lubisz sport i zastanawiasz się, co może Ci zaproponować Bydgoszcz? Atrakcje dla aktywnych to przede wszystkim wielokilometrowe trasy rowerowe, w znacznej mierze ciągnące się wśród malowniczej przyrody rzecznej. Bardzo popularnym sposobem aktywnego spędzania czasu są spacery, w trakcie których turyści podziwiają atrakcje w Bydgoszczy. Na spacer można się wybrać klimatycznymi ulicami miasta lub skorzystać z jednego z dostępnych szlaków pieszych. Najpopularniejsze szlaki piesze to:

  • szlak 18 Południka (10 km, szlak czarny), ciągnący się od Nowej Wsi, poprzez Januszkowo i Nowy Kanał Notecki, aż po pomnik przecięcia 18 południka i 53 równoleżnika;
  • szlak żółty im. bł. Czesława Jóźwiaka (16,9 km): Brzoza – Łażyn – Nowa Wieś;
  • zielony szlak RELAKS (17 km): Bydgoszcz – Puszcza Bydgoska – Chemielniki;
  • niebieski Szlak Brdy (jeden z najdłuższych w rejonie, ma aż 159 km!): Bydgoszcz – Koronowo – Rytel – Męcikał – Swornegacie – Chojnice;
  • czerwony szlak im. Dąbrowskiego (20 km): Bydgoszcz – Zielonka – Łabiszyn;
  • czerwony szlak „Wolnościowy” (27 km): Bydgoszcz – Emilianowo – Nowa Wieś Wielka.
Stok narciarski w Myślęcinku
Stok narciarski w Myślęcinku
Zdjęcie: Pit1233 / commons.wikimedia.org

Duża atrakcja turystyczna w Bydgoszczy to rzeka Brda. Osoby aktywne mogą dzięki niej skorzystać ze sportów wodnych. Często wybierane są spływy kajakowe oraz – zajmujące mniej czasu – rowerki wodne. W mieście przygotowano także plaże i kąpieliska rzeczne. Podczas nieprzychylnej aury okoliczni mieszkańcy i turyści chętnie korzystają z jednego z kilku basenów miejskich. Istnieje także możliwość odbycia przejażdżki konnej oraz skorzystania ze ścianki wspinaczkowej. Zimą na mieszkańców i turystów czeka lodowisko i stok narciarski w Myślęcinku. Działają także wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. 

Bydgoszcz – atrakcje dla dzieci

Interesują Cię głównie atrakcje dla dzieci? Bydgoszcz Cię nie zawiedzie! Podczas pięknej pogodny najmłodsi mogą skorzystać z plaży miejskiej na Wyspie Młyńskiej lub z kilku innych plaż rzecznych. Popularne są także rodzinne spływy kajakowe i wspólne korzystanie z rowerków wodnych. Wodne atrakcje dla dzieci w Bydgoszczy to także baseny. 

Najmłodsi turyści chętnie odwiedzają także Muzeum Mydła i Historii Brudu, w którym mogą wykonać własne pamiątkowe mydełko oraz jedną z licznych sal zabaw. Do wyboru jest ich sporo: Family Park – Centrum Zabaw Rodzinnych, Bajkowy Labirynt w Zielonych Arkadach, sala zabaw Kids Play, Figlowisko, Centrum Zabaw i Edukacji „Złoty Smoczek”, Pikobelo, Oki Doki, Kogel Mogel, Plac Zabaw w Centrum PARIS Sport i Rekreacja czy też sala zabaw w Rodzinnym Zakątku. W każdym z tych miejsc dzieci mają możliwość wybiegania się, a rodzice mogą liczyć na chwilę odpoczynku.

Bydgoszcz pamięta także o młodzieży. Na tę grupę czekają Park17 centrum zabaw i trampolin oraz Jumpin Place – Park trampolin. Znajdują się tu specjalne strefy skakania, baseny z gąbkami, ścianki wspinaczkowe oraz wiele innych atrakcji. Są to także idealne miejsca do zorganizowania urodzin lub innych imprez młodzieżowych.

W sezonie wiosenno-letnim najchętniej odwiedzane atrakcje dla dzieci w Bydgoszczy zobaczymy w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku Myślęcinek. Najmłodsi powinni się udać przede wszystkim do Parku Rozrywki Zaginiony Świat. Jest to istny raj dla mniejszych i starszych dzieci! Mogą one tu zjechać jedną z kilku zjeżdżalni, odbyć przejażdżkę kolejką parkową, zabawić się w Tarzana w parku linowym oraz godzinami bawić się na wyjątkowo rozbudowanym placu zabaw. W wyznaczonych miejscach Parku na odważne Maluchy czekają dinozaury. Jest ich aż 50! Ale spokojnie – te naturalnych rozmiarów modele dinozaurów nikogo nie ugryzą. Zwiedzając Zaginiony Świat, warto też obejrzeć eksponaty w znajdującym się tu muzeum „Skarby Ziemi”. Prezentuje ono geologiczną różnorodność i złożoność naszej planety. 

W Myślęcinku stworzono także ogród zoologiczny. Jest to bardzo znana i lubiana atrakcja Bydgoszczy, szczególnie wśród najmłodszych gości. Na terenie 14 hektarów mieszka ok. 750 zwierząt 171 gatunków. Wśród nich jest aż 144 zwierząt egzotycznych (w 38 gatunkach). W myślęcińskim zoo znajdziemy wiele gatunków zwierząt typowo polskich. 60 z tych gatunków objętych jest ścisłą ochroną. Na terenie ZOO zlokalizowano także plac zabaw dla dzieci oraz kilka punktów gastronomicznych, w których można odpocząć i zjeść pyszny obiad lub przekąskę.

Sezonowa atrakcja Bydgoszczy to Wioska Indiańska, która już od pewnego czasu jest rozbijana nad rzeką Brdą w miesiącach: maj – czerwiec. Dzieci mają tu okazję poznać kulturę indiańską, obejrzeć wnętrze tipi, założyć prawdziwy pióropusz, czy też pojeździć konno. Jeśli zamierzasz odwiedzić Bydgoszcz w sezonie wiosenno-letnim, to koniecznie sprawdź, czy Indianie już tu przyjechali i rozbili swoją wioskę! Są to bardzo nowocześni Indianie, więc wszelkie informacje można na temat ich wioski znaleźć w Internecie.

Okolice Bydgoszczy – atrakcje w promieniu 100 km od miasta

A co mają do zaoferowania okolice Bydgoszczy? Atrakcje wokół miasta nie pozwolą Ci się nudzić! Niespełna 50 km od Bydgoszczy znajduje się słynący z rozpływających się w ustach pierników Toruń. Warto w nim zobaczyć Stare Miasto, Ratusz, Krzywą Wieżę, Dom Mikołaja Kopernika, czy też Żywe Muzeum Piernika. Koniecznie należy też spróbować toruńskich specjałów – pierniczków!

Osada w Biskupinie
Osada w Biskupinie

Niedaleko położony jest także Biskupin, w którym istnieje stanowisko archeologiczne. Osadnictwo w rejonie Biskupina wiąże się z kulturą łużycką, która istniała od ok. XIV w. p.n.e. do ok. V w. p.n.e. Odwiedzając to miejsce możemy zobaczyć rekonstrukcje osad zakładanych przed wiekami.

W promieniu 100 km od miasta znajdują się także inne warte obejrzenia miejscowości: Inowrocław z rozległą tężnią, Golub-Dobrzyń z zamkiem, czy też w części otoczony murami obronnymi Grudziądz. Ciekawym miejsce jest również Ostromecko słynące z Kolekcji Zabytkowych Fortepianów. Do tego dochodzi szereg niewielkich miasteczek i wiosek, w których można spędzić godziny na spacerach i podziwianiu piękna przyrody. Jeśli więc postanowisz zwiedzić okolice Bydgoszczy, to na pewno się nie zawiedziesz! 

Letnie, czy zimowe atrakcje? Bydgoszcz zaprasza niezależnie od pory roku!

Najwięcej turystów przyjeżdża do miasta w sezonie wiosenno-letnim. Oczywiście, głównym tego powodem jest wyższa temperatura powietrza oraz okres wakacyjny. To w tym czasie przyjeżdżający do miasta goście lubią szczególnie długo spacerować malowniczymi uliczkami pośród zabytkowych kamienic. Jednak atrakcje w Bydgoszczy są bardzo różnorodne i dostępne dla mieszkańców i turystów o każdej porze roku. Zimą można skorzystać z lodowisk miejskiego oraz stoku narciarskiego Myślęcinek. A podczas brzydkiej pogody czekają zadaszone atrakcje Bydgoszczy, takie jak między innymi Muzeum Mydła i Historii Brudu, Biały Spichrz, Wrotkarnia Roller Park, czy też jeden z licznych zabytkowych obiektów sakralnych. Wizyta w Bydgoszczy może więc być ciekawą przygodą niezależnie od pogody na zewnątrz!

4/5 - (1 głos)