Budowa domu krok po kroku

0

Etapy, które musisz pokonać, aby stworzyć swoje wymarzone miejsce do mieszkania

Budowa domuJeżeli chcesz, aby budowa domu przebiegła bez niespodzianek, ukrytych kosztów oraz opóźnień, zaplanuj szczegółowo poszczególne etapy budowy. Uwzględnić trzeba nawet najdrobniejsze, z pozoru najmniej istotne aspekty prac budowlanych. Tylko wtedy możesz liczyć na to, że budowa domu jednorodzinnego odbędzie się po Twojej myśli.

Przestrzegamy, że budowa domu od podstaw jest sporym wyzwaniem, ale przygotowując się do niej we właściwy sposób, korzystając z pomocy fachowej ekipy budowlanej, całą inwestycję można przeprowadzić szybko i sprawnie.

Jeżeli rozpoczynasz budowę, pamiętaj, aby z kierownikiem budowy ustalić dokładny harmonogram kolejnych prac budowlanych, a także prześledzić wszystkie etapy. Od czego zacząć planowanie? Najlepiej od samego początku! Przedstawiamy jak wygląda budowa domu krok po kroku.

Porozmawiajmy o pieniądzach, czyli ile kosztuje budowa domu?

Ile kosztuje budowa domuPierwszą i najważniejszą kwestią o jaką wszystko się rozchodzi jest to, ile kosztuje budowa domu? To pytanie spędza sen z powiek wielu osobom, które marzą, aby posiadać własny dom. Ciężko jest jednak to jednoznacznie stwierdzić, ponieważ wszystko zależy od zastosowanych do jego stworzenia materiałów, a także od robocizny zaproponowanej przez ekipę budowlaną. W 2019 roku średnia cena 1m2 powierzchni użytkowej domu wynosiła od 4 do 4,5 tysięcy złotych. Rzecz jasna tania budowa domu jest możliwa, ponieważ można stworzyć budynek „po kosztach”, decydując się na tańsze materiały czy też mniej rozchwytywaną ekipę budowlaną. Wszystko zależy od podjętych decyzji, jak i zasobności portfela. Mądry inwestor nie przepłaci za żaden z dostępnych wariantów.

Etap 0, czyli zakup działki budowlanej i formalności

Działka pod budowę domuKażdy etap budowy domu jest ważny, ale ten początkowy można uznać za najistotniejszy. Jest to etap, na którym należy zgromadzić wszystkie dokumenty, pozwolenia, a także określić charakter, jaki będzie posiadał budowany dom. Pierwsze, od czego trzeba zacząć to zakup działki budowlanej, na której budowa domu pod klucz będzie mogła ruszyć. Następnie należy wybrać projekt wymarzonego obiektu. Możesz zdecydować się na dwie opcje:

  • gotowy projekt domu – opcja tańsza,
  • indywidualnie przygotowywany dla Ciebie projekt domu – opcja droższa, ponieważ architekt musi poświęcić znacznie więcej czasu, aby opracować wszystkie szczegóły projektu, zgodne z Twoimi wytycznymi.

Bez projektu nie ruszysz, dlatego tak ważne jest, aby zdecydować się na ten odpowiedni i uzyskać go jak najszybciej od architekta, szczególnie, jeżeli zależy Ci na czasie. Do pozwolenia na budowę trzeba jednak dołączyć również szereg innych dokumentów:

  • decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu – otrzymasz ją w Urzędzie Miasta, w Wydziale Architektury,
  • warunki techniczne dostawy mediów – należy odwiedzić zakłady: energetyczny, elektryczny, wodociągi i kanalizację. Konieczne jest podpisanie umów o przyłączenie i dostawę niezbędnych mediów,
  • mapa sytuacyjno-wysokościowa w skali 1: 500 – musi ją wykonać geodeta z uprawnieniami,
  • dokumentacja dodatkowa wynikająca z zapisów prawa miejscowego.

O tym, czy otrzymasz pozwolenie na budowę dowiesz się w ciągu 65 dni od złożenia dokumentów. Należy uwzględnić uprawomocnienie się otrzymanej decyzji po 14 dniach od jej wydania. Warto również wiedzieć, że pozwolenie na budowę jest ważne do 3 lat od momentu wydania. Jeżeli w tym czasie nie rozpoczniesz żadnych prac budowlanych, konieczne będzie powtórzenie procedury składania wniosku ponownie.

Etap I, czyli stan zero

Budowlańcy wkraczający na teren budowy zwykle ten etap rozpoczynają od ogrodzenia terenu, na którym powstawał będzie dom. Konieczne jest także bardzo dokładne wytyczenie położenia domu, zgodnie z przygotowanym projektem. Musi to zrobić geodeta. Jeżeli to konieczne, należy wykonać także prace związane z wyrównaniem działki. Gdy teren będzie już gotowy, można przejść na kolejne etapy budowy.

Przygotowywanie fundamentów oraz piwnicy to najpoważniejsze prace, jakie wykonywane są na etapie 0. Należy tutaj dołożyć starań, aby zrealizować w prawidłowy sposób izolację części podziemnej fundamentów. Konieczne jest także rozprowadzenie poziomych elementów kanalizacyjnych. Na niektórych działkach trzeba również wykonać drenaż, jeżeli teren narażony jest w wyjątkowy sposób na działanie wilgoci.

Etap II, czyli stan surowy otwarty

Budowa domu - stan surowy otwartyBudowa domu na tym etapie polega na:

  • konstruowaniu wszystkich ścian zewnętrznych,
  • konstruowaniu stropu, w tym więźby dachowej, komina, pokrycia dachowego,
  • wykonywanie schodów betonowych.

Stan surowy otwarty jest jednym z najdroższych etapów budowy. Musisz być przygotowany na wydanie około 40-45% kwoty przeznaczonej na całą inwestycję. To naprawdę dużo, ale wykonywane są tutaj bardzo kosztowane, a jednocześnie ważne dla konstrukcji domu prace.

Ile trwa budowa domu na tym etapie? Zwykle od 2 tygodni do 4 miesięcy.

Etap III, czyli stan surowy zamknięty

Najważniejsze podczas tego etapu są instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne oraz gazowe. Konieczne jest zlecenie ich montażu profesjonalistom, którzy wykonają próby, aby przekonać się, że każda z nich działa sprawnie i bez żadnych awarii. Należy upewnić się, że formalności związane z atestami i certyfikatami zostały dopełnione.

Budowa domu jednorodzinnego na tym etapie obejmuje również osadzanie drzwi zewnętrznych oraz okien. Gdy wszystkie wymienione wyżej prace zostaną wykonane, można wykonać suche tynki, posprzątać plac budowy, a także zdecydować się na stworzenie docelowego ogrodzenia (opcja dodatkowa).

Prace na tym etapie trwają od 3 do 5 miesięcy.

Etap IV, czyli przechodzimy do prac wykończeniowych, a także do montażu urządzeń grzewczych

Prace wykończeniowePrzed rozpoczęciem jakichkolwiek prac wykończeniowych, konieczny jest montaż urządzeń grzewczych, czyli pieca oraz grzejników. Dopiero po ich zainstalowaniu budowa domu może ruszyć dalej. Rozpoczyna się wtedy bardzo ważny etap, czyli prace wykończeniowe. Wśród podstawowych prac można wymienić:

  • wykonywanie ścian działowych,
  • wykonywanie tynków i gładzi gipsowych,
  • malowanie ścian,
  • układanie podłóg,
  • wykończenie kuchni oraz łazienki,
  • wykończenie piwnicy oraz poddasza,
  • instalacja lamp, kontaktów i gniazdek elektrycznych.

Polecamy również, aby budowa domu pod klucz uwzględniała wykonanie ocieplenia elewacji zewnętrznej. Warto zrobić to od razu, ponieważ zmniejszysz dzięki temu rachunki za ogrzewanie, zadbasz o komfort cieplny, a w dodatku Twój dom będzie prezentował się dużo bardziej atrakcyjnie. W końcu znajdzie się na nim również ozdobny tynk.

Wykonując wymienione wyżej prace, budowa domu tak naprawdę dobiega końca. Budynek należy jedynie umeblować, aby móc w komfortowych warunkach w nim zamieszkać. Trudno jest powiedzieć, ile trwa budowa domu na tym etapie, ponieważ wszystko to zależy od Twoich możliwości finansowych, a także od tego, jak szybko pracuje ekipa wykończeniowa. Jeżeli masz stały dopływ gotówki i możesz pozwolić sobie na wykończenie domu od razu, na pewno na finalizację nie będzie trzeba czekać zbyt długo.

Etap V, czyli budowa domu jest oficjalnie zakończona

Masz już swój wymarzony dom. Znajduje się on w stanie pod klucz, czyli możesz bez żadnych problemów w nim zamieszkać. Musisz jednak pamiętać jeszcze o dopełnieniu kilku formalności. Przede wszystkim, należy zawiadomić o zakończeniu budowy właściwy oddział nadzoru budowlanego i złożyć wniosek o nadanie numeru porządkowego. Otrzymasz tzw. milczącą zgodę na zamieszkanie. Jeżeli w ciągu 21 dni od daty złożenia wszystkich dokumentów nie otrzymasz żadnego pisma, oznacza to, że możesz w pełni legalnie wprowadzić się do domu.

Kolejnym krokiem będzie zameldowanie się w nowo powstałym budynku i oczywiście w nim zamieszkanie.

Ile trwa budowa domu? Podsumowanie

Ile trwa budowa domuBudowa domu krok po kroku, jeżeli jest on niewielki będzie trwała maksymalnie kilka miesięcy. Jednak tak naprawdę precyzyjnie nie da się tego określić, ponieważ wszystko zależy od:

  • wielkości domu,
  • materiałów,
  • dostępności ekipy budowlanej i wykończeniowej.

Ogólnie jednak można przyjąć, że poszczególne etapy zajmują:

  • stan zerowy – od 2 tygodni do miesiąca,
  • stan surowy otwarty – od 3 do 4 miesięcy,
  • stan surowy zamknięty – od 3 do 5 miesięcy,
  • wykończenie domu – od 3 do 5 miesięcy.

Szybka budowa domu krok po kroku ma tę zaletę, że wszystko można zaplanować, oczywiście podchodząc do tematu elastycznie, będąc przygotowanym na drobne przesunięcia wynikające z czynników niezależnych, takich jak pogoda czy choroba budowlańców.

Oceń artykuł