Atrakcje Podkarpacia

0

Województwo podkarpackie zostało utworzone w 1999 roku wraz z innymi 15. Powstało z połączenia ziem dawnego województwa przemyskiego i rzeszowskiego, a także z części województw krośnieńskiego, tarnobrzeskiego i tarnowskiego. Można śmiało powiedzieć, że dzisiejsze województwo podkarpackie zajmuje większość terenów województwa rzeszowskiego z 1975 roku. Mieszka w nim ponad 2,13 mln ludzi. Znajduje się ono w południowo-wschodniej części Polski i graniczy ze Słowacją oraz Ukrainą.

Podkarpacie
Bieszczady

Z czego słynie Podkarpacie? Przede wszystkim z Bieszczadów, ale nie tylko z ich powodu warto wybrać się w ten region Polski. Należy podkreślić, że atrakcje Podkarpacia są bardzo różnorodne i odpowiadają potrzebom szerokiego grona turystów. Za to właśnie uwielbiane jest województwo podkarpackie. Atrakcje turystyczne tam znajdujące się są niezwykle ciekawe i urozmaicone.

Przyrodnicze atrakcje Podkarpacia

Bieszczady – podkarpackie atrakcje turystyczne skupiają się wokół gór

Najdziksze, a jednocześnie najpiękniejsze góry w Polsce to zdecydowanie Bieszczady. Przynajmniej tak uważa wielu turystów. Zachwycają o każdej porze roku. Można śmiało odwiedzać je zarówno latem, jak i wiosną, gdy z najwyższych wzniesień rozpościera się przepiękna panorama, ale urokliwe są również zimą, gdy pagórki pokrywają obfite płaty śniegu. Nie ma żadnych wątpliwości, że Bieszczady warto odwiedzić o każdej porze roku.

Dlaczego Bieszczady są jeszcze wyjątkowe? Ponieważ znajduje się w nich największe naturalne skupisko lasów bukowych w Europie, a także łąki wysokogórskie.

Dolina Wisłoka

Jest to jedna z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych dolin znajdujących się w polskich górach. Płynie tu dziko wąską doliną rzeka, a skalne zbocza dodają całości bardzo okazałego efektu. Każdy miłośnik geologii powinien odwiedzić to miejsce. Znajdujące się tu pionowe ściany, pozwolą na bardzo dokładne obserwowanie zróżnicowanego ułożenia skał.

Magurski Park Narodowy

Magurski Park Narodowy
Magurski Park Narodowy.
Zdjęcie: Jakub Syrek / commons.wikimedia.org

Magurki Park Narodowy ma bardzo dobrze zachowaną szatę roślinną oraz faunę, z czego ten region jest wyjątkowo dumny. Ochroną objęty jest dodatkowo m.in. fragment Puszczy Karpackiej oraz fragment Beskidu Niskiego. Odwiedzając to miejsce, można natrafić na 200 gatunków zwierząt (ochrona ścisła) takich, jak m.in. orlik krzykliwy.

Będąc w tym Parku Narodowym warto odszukać pomnik przyrody Diabli Kamień.

Jezioro Solińskie, czyli coś dla miłośników sportów wodnych i plażowania

Jezioro Solińskie
Jezioro Solińskie

Różnorodność województwa podkarpackiego budzi podziw. Oprócz gór, znajduje się tu również Jezioro Solińskie. Sztuczny zbiornik wodny ma rekordową pojemność aż 474 mln m3, zajmuje powierzchnię 22 km2, a jego linia brzegowa ma 156 km. Od samego początku działania Jezioro Solińskie było wykorzystywane do celów wypoczynkowo-rekreacyjnych. W niedalekiej odległości utworzono wiele obiektów wypoczynkowych, zadbano także o atrakcyjną infrastrukturę agroturystyczną.

Dzięki temu, że na Jeziorze Solińskim prężnie działają ośrodki żeglarskie i przystanie jachtowe, każdego roku miejsce to odwiedzane jest przez miłośników sportów wodnych. Sprzyja temu trwający bardzo długo sezon żaglowy, bo od maja do listopada.

Połonina Wetlińska

Lubisz chodzić po górach? Ta atrakcja Podkarpacia jest zdecydowanie dla Ciebie. Jest to najpopularniejsza trasa wycieczkowa w Bieszczadach, a przy tym stosunkowo krótka i łatwa do pokonania. Najwyższy jej wierzchołek to Osadzki Wierch, który ma 1253 m. Na Połoninie Wetlińskiej znajduje się jedno z najbardziej znanych schronisk, czyli Chatka Puchatka.

Zamki, które warto odwiedzić w wojewódzkie podkarpackim

Zamek w Baranowie

Zamek w Baranowie
Zamek w Baranowie

Zamek w Baranowie uznawany jest za jeden z najważniejszych i najpiękniejszych obiektów renesansowych w Polsce. Nie bez znaczenia nazywany jest Małym Wawelem. Powstał pod koniec XVI wieku, a często bywał tu król Stefan Batory.

Dzisiejszy wygląd zamku jest zasługą Lubomirskich, którzy zdecydowali się powierzyć jego przebudowę Tylmanowi z Gameren, jednemu z najwybitniejszych europejskich architektów. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Ponieważ znajduje się w nim muzeum wnętrz. Zamek działa również jako hotel, a dodatkowo otwarta została w nim również restauracja. Nocleg w tak wyjątkowym miejscu na pewno będzie niezapomniany.

Pałac w Sieniawie – co z nim dalej będzie? Atrakcja niedostępna dla turystów

Zbudowany na początku XVIII wieku przez hetmana wielkiego koronnego Adama Mikołaja Sieniawskiego pałac w Sieniawie w 2019 roku napotkał poważne problemy. Nazywana perłą Podkarpacia budowla niszczeje. Wszystko ze względu na spór wokół tego, do kogo tak naprawdę należy Pałac Czartoryskich. Jesienią 2018 roku dotychczasowy dzierżawca znikną bez śladu pozostawiając obiekt opustoszały. Miejmy nadzieję, że dawny blask tego miejsca zostanie niebawem przywrócony i będzie to nadal wielka atrakcja Podkarpacia. Trudno jednak powiedzieć, kiedy obiekt zostanie ponownie udostępniony do zwiedzania. Warto jednak o nim pamiętać, ponieważ jest wyjątkowo cenny i piękny.

Zamek w Łańcucie – to musisz zobaczyć!

Odwiedzając województwo podkarpackie, bez dwóch zdań warto udać się do Zamku w Łańcucie. Jest to najlepiej zachowana rezydencja magnacka w Polsce, a każdy miłośnik historii musi to miejsce zobaczyć na własne oczy. Obiekt powstał w latach 1629-1641 i był przeznaczony dla Stanisława Lubomirskiego. Potężne mury były nie do pokonania nawet dla walecznych wojsk szwedzkich.

Od dawna zamek znajduje się w rękach rodziny Potockich, którzy zadbali o to, aby był atrakcyjnym punktem do zwiedzania. Umieścili tam bardzo ciekawe kolekcje dzieł sztuki, które przyciągają wielu turystów.

Miasta, z których słynie województwo podkarpackie

Największe miasto regionu, czyli Rzeszów

Rzeszów
Rzeszów

Wymieniając atrakcje Podkarpacia, nie można zapomnieć o Rzeszowie, czyli największym mieście znajdującym się w tym regionie. Dla wielu turystów jest głównym celem wycieczek, jeżeli odwiedzają województwo podkarpackie. Atrakcje turystyczne, jakie się tutaj znajdują to przede wszystkim:

  • Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
  • Gmach banku PKO BP.
  • Instytut Muzyki URz, czyli dawny budynek Domu Kultury WSK i Kina „Mewa”.
  • Synagoga Staromiejska „Mała”.
  • Zabudowa Starego Rynku.

Jedną z największych atrakcji Rzeszowa jest także letni Zamek Lubomirskich, który jest znakomitym przykładem twierdzy bastionowej.

Sanok, czyli miasto o burzliwych dziejach

Sanok
Sanok

Widać to po jego specyficznej architekturze zachowanej z dawnych czasów. Znajduje się tu m.in. klasztor franciszkanów, a także  pozostałości zamku, w którym można obserwować unikatową kolekcję ikon. Odwiedzić obowiązkowo trzeba galerię Zdzisława Beksińskiego, w której zgromadzone są największe prace artysty.

Godny uwagi jest Park Etnograficzny Muzeum Budownictwa Ludowego, czyli sanocki skansen. Skupione zostały tutaj najcenniejsze obiekty drewnianej architektury pochodzące z Bieszczadów, Beskidu Niskiego, jak i Podgórza.

Krosno, czyli mały Kraków

Taki przydomek miasto to miało od lokacji do potopu szwedzkiego. Niestety, po tych wspaniałych czasach Krosno stopniowo niszczało i stało się jednym z najbardziej zaniedbanych miast w Polsce. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku ożyło, dzięki działalności Ignacego Łukasiewicza, a także rozwojowi przemysłu naftowego.

Będąc w Krośnie, warto wybrać się na rynek otoczony zabytkowymi kamienicami. Na uwagę zasługuje gotycka fara z dzwonnicą, w której znajdują się aż trzy dzwony.

Kulturalne atrakcje turystyczne Podkarpacia, czyli muzea

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego.
Zdjęcie: Stanislaw Szydlo / commons.wikimedia.org

Zdążyliśmy się już zorientować, że atrakcje Podkarpacie ma wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. Czas na kolejną – Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowego. Jest to obiekt unikatowy na skalę światową, ponieważ w 1854 roku powstała tu najstarsza kopalnia ropy naftowej na świecie. Ponadto, nadal działają tu dwie szybiki naftowe:

  • „Franek”,
  • „Janina”.

Zwiedzając to miejsce, można będzie natrafić na 8 zabytkowych drewnianych budynków pochodzących z XIX wieku, które dawniej były wykorzystywane jako kuźnie, warsztaty, kotłownie czy pomieszczenia administracyjne.

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu

Mieści się ono w dworku z XVIII wieku. Od 1903 roku obiekt był własnością Marii Konopnickiej. Otrzymała go jako prezent na jubileusz ćwierćwiecza pracy literackiej. Pisarka spędzała tu każde wakacje aż do 1910 roku, gdy zmarła. Dziś miejsce to przypomina o autorce „Naszej Szkapy”, dzięki mieszczącym się tam wystawom.

1/5 - (1 głos)