Ambient Festival

Emil Kwidziński

Gorlice to niewielkie, liczące około 30 tysięcy mieszkańców miasto położone w województwie małopolskim na Pogórzu Gorlickim, stanowiącym część Beskidu Niskiego. Przyjeżdżający w te okolice turyści zazwyczaj kierują się ku oddalonej o godzinę jazdy samochodem stąd Krynicy Zdrój, będącej jednym z najbardziej popularnych kurortów górskich i uzdrowisk w Polsce. Jednak dla wielu osób Gorlice to nie tylko przystanek w podróżach po Beskidach, a cel sam w sobie. Jest tak między innymi za sprawą organizowanej tu corocznie od 1999 roku imprezy goszczącej najciekawszych wykonawców z kręgów muzyki elektronicznej. Są nią Międzynarodowe Prezentacje Multimedialne „Ambient Festival”, znane szerszej jako Ambient Festival w Gorlicach. Koncerty organizowane w ramach festiwalu Ambient odbywają się każdego lipca w Sali Teatralnej Gorlickiego Centrum Kultury i trwają zazwyczaj dwa dni.

Ambient Festival w GorlicachFestiwal ambient w Gorlicach to jedno z najstarszych i najważniejszych w tej części Europy wydarzeń promujących ambitną muzykę elektroniczną, przede wszystkim ambient. To styl zapoczątkowany w latach 70., znany głównie dzięki twórczości takich wykonawców, jak Brian Eno, który za sprawą swych czterech najsłynniejszych i pionierskich albumów (Ambient 1: Music for Aiports, Ambient 2: The Plateaux of Mirror, Ambient 3: Day of Radiance i Ambient 4: On Land) rozpropagował termin określający tę nową formę muzyczną. Obok Briana Eno jako głównego twórcę gatunku uznaje się również niemieckiego muzyka Klausa Schulze. Charakterystyczne dla ambientu jest ograniczenie melodyjności na rzecz minimalizmu, wyrażanego przez proste, mało skomplikowane, powtarzające się motywy rytmiczne i melodyczne. Dominujące w tej stylistyce powracające pasaże dźwiękowe sprawiają, że jest to „muzyka tła”, przeznaczona nie tyle do słuchania, co kontemplacji. Festiwal Ambient w Gorlicach to miejsce, w którym każdego lata rozbrzmiewają także inne elektroniczne style: chillout, minimal, drone, krautrock, industrial i wykonywana na instrumentarium elektronicznym twórczość eksperymentalna.

Międzynarodowe Prezentacje Multimedialne „Ambient Festival” organizowane są przez Gorlickie Centrum Kultury, instytucję z dużymi tradycjami w animowaniu artystycznych inicjatyw w regionie i promowania lokalnych twórców. Oprócz tego patronat nad wydarzeniem obejmuje corocznie Wydział Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Gorlicach. Od 2003 roku dyrektorem Ambient Festival jest pomysłodawca imprezy Tadeusz Łuczejko. Na scenie gości on nie tylko w roli konferansjera, ale także artysty. Jego projekt muzyczny Aquavoice kilkukrotnie występował w kolejnych edycjach festiwalu Ambient w Gorlicach.

W ciągu dwóch dekad istnienia, Międzynarodowe Prezentacje Multimedialne „Ambient Festival” gościły czołowych przedstawicieli muzyki ambient i gatunków pokrewnych z Polski i ze świata. Do najważniejszych wykonawców, którzy na przestrzeni lat pojawili się na festiwalu Ambient w Gorlicach byli między innymi: prekursor polskiego rocka industrialnego – zespół Agressiva 69, norweski projekt Biosphere, znany z dream popowej brytyjskiej grupy Cocteau Twins Robin Guthrie czy były członek Tangerine Dream Steve Jolliffe. Wśród innych artystów zagranicznych występujących na Ambient Festival znaleźli się: Hans-Joachim Roedelius, Manuel Gottsching, Christian Fennesz, Banco de Gaia, Alex Peterson, Eivind Aarset czy Gunter Schlienz. Szczególnie mocny skład cieszył fanów elektronicznych brzmień podczas jubileuszowej XX edycji Ambient Festival w 2018 roku. Wśród zaproszonych przez organizatorów imprezy w Gorlicach gości był Józef Skrzek, multiinstrumentalista, kompozytor, wokalista i wielka osobowość polskiej muzyki z pogranicza elektroniki i progresywnego rocka. Innym wydarzeniem był wówczas koncert zespołu Qluster, który począwszy od przełomu lat 60. i 70. wywarł ogromny wpływ na rozwój światowej sceny muzyki elektronicznej, w szczególności krautrocka, do dziś inspirując wielu twórców.

Festival w GorlicachJedną z głównych idei przyświecających organizatorom Ambient Festival w Gorlicach jest otwieranie się na twórczość młodych i początkujących artystów. Stąd Gorlice goszczą co roku nie tylko wykonawców doświadczonych i rozpoznawalnych, ale też tych, którzy na elektronicznej scenie stawiają swe pierwsze kroki. Pierwszym krokiem do zaprezentowania swej twórczości na festiwalu Ambient jest przygotowanie płyty zawierającej materiał muzyczny opatrzonej danymi osobowymi oraz podstawowymi informacjami o sobie lub swoim projekcie (wiek, muzyczne doświadczenie, plany artystyczne i instrumentarium) i wysłanie jej na adres Gorlickiego Centrum Kultury.

Powstanie z inicjatywy Tadeusza Łuczejki festiwalu Ambient w Gorlicach było efektem intensywnego rozwoju polskiej muzyki elektronicznej w ostatniej dekadzie XX wieku i jej rosnącej popularności wśród polskich odbiorców. Od lat 90. intensywnie rozwijały się kolejne style tego gatunku muzycznego, wśród nich te o charakterze eksperymentalnym. Ambient Festival w Gorlicach przez lata pozostaje wydarzeniem, które umożliwia jego uczestnikom śledzenie szybkiej ewolucji ambientu i pochodnych jemu gatunków w Polsce i za granicą. Międzynarodowe Prezentacje Multimedialne „Ambient Festival” w Gorlicach co roku przyciągają rzesze miłośników niebanalnej muzyki elektronicznej z całej Europy. W ciągu dwudziestu lat funkcjonowania imprezy festiwal Ambient w Gorlicach stał się rozpoznawalną marką, dzięki czemu Gorlice są istotnym punktem na mapie polskich festiwali muzyki alternatywnej.

Oceń artykuł