Tradycyjne lekcje WF często nie odpowiadają na potrzeby współczesnych uczniów, co prowadzi do spadku ich zaangażowania i coraz większej absencji na tych zajęciach. Co gorsza, w wolnym czasie dzieci także coraz rzadziej uprawiają sport czy w ogóle się „ruszają”, przeznaczając go na bierną rozrywkę przed ekranem smartfonu czy komputera. Projekt „Alternatywne lekcje WF”, realizowany przez Fundację Moniki Pyrek we współpracy z Grupą Ferrero, wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom. Jakie są cele programu, jak wyglądają proponowane zajęcia i kto może wziąć w nim udział?
„Alternatywne lekcje WF” – cele projektu
Projekt „Alternatywne lekcje WF” ma zasięg ogólnopolski i jest programem o charakterze edukacyjno-sportowym. Jego podstawowym celem jest promocja aktywnego i zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży. Organizatorzy chcą za jego pomocą wspierać wszechstronny rozwój fizyczny uczniów poprzez wprowadzenie nowoczesnych i angażujących form aktywności fizycznej. Inicjatorzy projektu starają się zaproponować dzieciom takie zajęcia, które w przeciwieństwie do rutynowych lekcji WF w szkole są czymś zaskakującym, wciągającym i ekscytującym.
Dodatkowo za inicjatywą stoi chęć przekazywania i wpajania najmłodszym uniwersalnych wartości sportu w najbardziej naturalny i skuteczny sposób, czyli przez wspólną zabawę. Chodzi więc o kształtowanie pozytywnych wartości sportowych, takich jak współpraca, postępowanie zgodnie z zasadami fair play, wytrwałość w dążeniu do swoich celów czy samodyscyplina.
„Alternatywne lekcje WF” – odbiorcy i organizatorzy
Warto podkreślić, że z jednej strony projekt dąży do zwiększenia motywacji uczniów do uprawiania aktywności fizycznej, a z drugiej ma ułatwiać pracę nauczycielom WF. Program „Alternatywne lekcje WF” skierowany jest bowiem do uczniów starszych klas szkół podstawowych (klasy 4-8) oraz do ich nauczycieli wychowania fizycznego.
Projekt realizowany jest przez Fundację Moniki Pyrek, a jego partnerem jest Grupa Ferrero w Polsce. O tym, jak cenna jest to inicjatywa, świadczy to, że patronem honorowym projektu zostało Ministerstwo Sportu i Turystyki, a także Polski Komitet Olimpijski. Słowem wyjaśnienia dodajmy też, że pełna nazwa projektu to „KINDER Joy of moving Alternatywne lekcje WF”, gdyż jest on częścią międzynarodowego programu „KINDER Joy of moving” Grupy Ferrero (który realizowany jest w ponad 20 krajach). Więcej informacji o tym programie znajdziesz na końcu artykułu.
Co wyróżnia „Alternatywne lekcje WF”?
Realizatorzy projektu „Alternatywne lekcje WF” zadbali o to, by ich zajęcia prezentowały nowoczesne podejście do edukacji fizycznej, które łączy tradycyjne formy aktywności z innowacyjnymi metodami i technologiami. Projekt oferuje różnorodne, kreatywne formy ćwiczeń, które angażują uczniów na różnych poziomach zaawansowania. W ten sposób dzieci mają zapewnione nie tylko możliwości ruchu, ale także zabawę i rozwój umiejętności społecznych. Pomysłodawcom zależy na pokazaniu, że tym, co najważniejsze, to nie tyle wyniki sportowe, a radość jaką daje wspólna zabawa podczas uprawiania aktywności sportowej.
Dodatkowo, projekt wykorzystuje technologie, które uatrakcyjniają zajęcia WF, czyniąc je bardziej przystępnymi i interesującymi dla współczesnych uczniów. Podczas lekcji dostępne są bowiem urządzenia połączone z monitorami, co pozwala na ciekawsze doświadczenia uczestników. I tak, np. ćwicząc na ergometrze wioślarskim, dziecko może poczuć się jak na torze wioślarskim, na stacji narciarskiej – jak na stoku, a na rowerze – jak na prawdziwym wyścigu kolarskim.
Co bardzo ważne, „Alternatywne lekcje WF” nie tylko zachęcają do ruchu, ale również uczą współpracy, budują poczucie własnej wartości oraz promują zdrowy styl życia w przystępny i przyjazny sposób.
Jak wygląda alternatywna lekcja WF?
W szkole, w której realizowany jest projekt „Alternatywne lekcje WF”, w danym dniu odbywają się 3 zajęcia – każde po 2 godziny (2 x 60 min.). Harmonogram jest zawsze taki sam: 1. lekcja startuje o godz. 8.00, 2. lekcja – o godz. 10:00, a 3. lekcja – o godz. 12:00. Zanim zajęcia się rozpoczną, wszyscy uczestnicy dostają specjalną broszurę, w której opisane są poszczególne stacje sportowe. Jest tam też miejsce, gdzie można zapisywać uzyskane wyniki.
Co ciekawe, niezależnie od tego, w jakim miejscu na mapie Polski odbywają się lekcje, zawsze udział w nich bierze ambasadorka programu „KINDER Joy of moving” w Polsce, czyli Mistrzyni Sportu – Monika Pyrek. Olimpijka oraz wicemistrzyni świata w skoku o tyczce za każdym razem rozpoczyna zajęcia od ciekawej opowieści o tym, jak wyglądały początki jej kariery sportowej i jej kolejne etapy. Pokazuje też na przykładach zaczerpniętych z własnego życia, jakie są pozytywne strony uprawiania aktywności sportowej. Po takim wprowadzeniu uczestnicy biorą udział w rozgrzewce, a ich instruktorką jest właśnie Monika Pyrek.
W następnej części lekcji odbywają się zajęcia w różnych stacjach sportowych, które prowadzą instruktorzy pracujący dla Fundacji Moniki Pyrek. To, jaka będzie liczba dostępnych stacji i ich rodzaje, zależy od możliwości danej hali czy sali sportowej, ale maksymalnie może być ich aż 11. W najlepszym scenariuszu dostępne są następujące stacje: bieg sprinterski, koszykówka, piłka nożna, piłka ręczna, refleksomierz, kolarstwo, wioślarstwo, wspinaczka, narciarstwo, pomiar możliwości, przeciąganie liny.
Na koniec każdy uczestnik projektu „Alternatywne lekcje WF” uzyskuje dyplom, który potwierdza udział w zajęciach. Wszyscy chętni mogą też zrobić sobie zdjęcia z Moniką Pyrek. Dodatkowo zarówno uczniowie, jak i nauczyciele uczestniczący w lekcji dostają specjalny pakiet sportowy, w skład którego wchodzi koszulka sportowa i worek.
Jak zgłosić udział szkoły w projekcie i o czym trzeba pamiętać?
Zgłoszenie szkoły do uczestnictwa w projekcie „Alternatywne lekcje WF” jest bardzo proste. Wystarczy wypełnić internetowy formularz, który znajduje się na stronie www programu: alternatywnelekcjewf.pl. W serwisie znajdują się też różnego rodzaju aktualności związane z realizacją projektu, opis lekcji, galeria zdjęć czy ciekawe materiały do pobrania (np. Olimpijskie plansze edukacyjne, publikacja „Niezbędnik Olimpijski” oraz 2 książki: „Zjednoczeni w marzeniach 17 historii na medal” i „Błyszczący sterowiec Pierre de Coubertin o sporcie i olimpizmie”). Jeśli chodzi o zgłoszenia do projektu, można także skontaktować się bezpośrednio z Fundacją Moniki Pyrek – dane kontaktowe również umieszczone są na oficjalnej stronie projektu.
Trzeba jednak pamiętać, że zajęcia realizowane w ramach projektu mogą odbywać się tylko w halach miejskich lub gminnych. Ponadto maksymalna liczba uczestników pojedynczej lekcji to 100 osób, choć organizator decyduje o tym indywidualnie, czyli liczba ta może być w danym przypadku mniejsza. Przy założeniu, że dopuszczona zostanie maksymalna liczba uczestników, w czasie1 dnia w zajęciach WF udział może wziąć aż 300 osób.
Udział w projekcie „Alternatywne lekcje WF” jest w pełni darmowy dla szkół i ich uczniów.
Program „KINDER Joy of moving”
Jak wspomniano na początku, „Alternatywne lekcje WF” stanowią część większego programu realizowanego przez Grupę Ferrero na całym świecie. Inicjatywa ta ma na celu wspierać edukację sportową i propagować zdrowy i aktywny styl życia zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i ich rodzin. Jest to program CSR (Społecznej odpowiedzialności biznesu) Grupy Ferrero, który obejmuje Polskę od 2007 r.
W 2024 r. w naszym kraju w ramach programu „KINDER Joy of moving” realizowanych było 7 całorocznych projektów o charakterze edukacyjno-sportowym, które miały zasięg ogólnopolski. Wszystkie bazowały na metodologii „JOY OF MOVING”, a przy ich realizacji współpracowały jako partnerzy organizacje sportowe: Polski Komitet Olimpijski, Polski Związek Piłki Siatkowej, Polski Związek Tenisowy, Polski Związek Żeglarski, Fundacja Moniki Pyrek. Projekty były też objęte honorowym patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, a także Ministra Edukacji i Nauki.
Poprzez działalność tego rodzaju realizowane są 3 cele Agendy ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju do 2030 r., mianowicie dobre zdrowie i jakość życia, dobra jakość edukacji oraz partnerstwo na rzecz celów.