27 grudnia o godz. 17.00 rozpocznie się w Rybniku koncert kolędowy pt. „A z nami kolęda…”. Podczas świątecznego wydarzenia publiczność będzie mogła wysłuchać wybitnych solistów – sopranistki Sabiny Olbrich-Szafraniec oraz tenora Mieczysława Błaszczyka, zagra też orkiestra kameralna Filharmonii Rybnickiej i zespół wokalny Con Colore DFK Toszek pod dyrekcją Kariny Kupczyk. Na transmisję online z koncertu zaprasza Teatr Ziemi Rybnickiej.
Kto wyśpiewa kolędy w Rybniku?
Sabina Olbrich-Szafraniec to ceniona sopranistka, która na co dzień śpiewa w Operze Śląskiej w Bytomiu. Od 2010 r. jest też adiunktem w Instytucie Muzyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Wykształcenie zdobyła, studiując na Akademii Muzycznej w Katowicach, uczestniczyła też w rozmaitych krajowych i międzynarodowych kursach wokalnych, prowadzonych m.in. przez Cecilię Bartoli, Hanno Blaschke czy Sylvię Geszty. Wielokrotnie występowała na festiwalach muzycznych, m.in. na Festiwalu Operowym w Bydgoszczy, Koncercie Laureatów Konkursów Muzycznych w Warszawie i Bydgoszczy czy Festiwalu Viva il Canto w Cieszynie. Laureatka wielu nagród, w tym Nagrody Ministra Kultury i Sztuki.
Mieczysław Błaszczyk jest wybitnym tenorem. Ukończył Wydział Wokalno-Aktorski na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Jest finalistą 2 ważnych konkursów muzycznych: im. Jana Kiepury w Krynicy (1988 r.) oraz im. Roberta Stolza w Hamburgu (1997 r.) i uczestnikiem innych festiwali. Występował na deskach wielu polskich teatrów muzycznych (np. w Łodzi, Lublinie, Warszawie) i za granicą (np. w Niemczech, Holandii, Francji, Anglii). Wykonuje szerokie spektrum utworów: arie, utwory operowe, operetkowe, musicalowe, muzykę o charakterze sakralnym, lirykę wokalną. W nagrodę za wybitne osiągnięcia zawodowe Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował go dyplomem uznania.
W koncercie kolędowym pt. „A z nami kolęda…” w Rybniku udział weźmie także chór dziecięcy Con Colore DFK Toszek pod dyrekcją Kariny Kupczyk.
Filharmonia Rybnicka
Filharmonia Rybnicka nosi imię Braci Szafranków, którzy już w 1933 r. założyli w Rybniku Szkołę Muzyczną, a rok później powstała pod jej skrzydłami Rybnicka Orkiestra Symfoniczna. Jej działalność zakończyła się wraz z wybuchem II wojny światowej i dopiero w 1960 r. powołano do życia profesjonalną Filharmonię Rybnickiego Okręgu Węglowego. W 1995 r. zdecydowano o jej likwidacji ze względów finansowych, jednak w 1999 r. Filharmonia została reaktywowana. Pierwszy koncert Filharmonii Rybnickiej przyciągnął tłumy i od tego czasu orkiestra intensywnie się rozwija, gromadząc na widowni coraz więcej melomanów.
Filharmonia daje regularne koncerty najczęściej w Rybniku, goszcząc z reguły w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Koncerty organizowane są też w kościołach w Rybniku oraz w innych miejscach w Polsce. Najczęściej na koncertach gra około 40 muzyków, ale sam skład zespołu zmienia się w zależności od tego, jaki utwór jest wykonywany. Filharmonia Rybnicka co roku prowadzi koncert szkolny, dzięki któremu najbardziej uzdolnieni uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Rybniku mają możliwość wystąpić razem z zawodowymi muzykami, zdobywając bezcenne doświadczenie. Inne ważne wydarzenia, w których uczestniczy Filharmonia to Dni Cecyliańskie, które związane są z liturgicznym wspomnieniem patronki muzyki kościelnej – św. Cecylii. Podczas nich orkiestra wykonuje muzykę chóralną. Zespół z Rybnika bierze też udział w Festiwalu Muzycznym im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach, występuje też z koncertami edukacyjnymi, np. „Filharmonia jest dla Ciebie” (koncert poświęcony muzyce Fryderyka Chopina) czy „Przeboje wielkiego ekranu” (koncert poświęcony muzyce filmowej).
Koncert w Rybniku
Koncert kolędowy pt. „A z nami kolęda…” w Rybniku rozpocznie się 27 grudnia 2020 r. (niedziela) o godz. 17.00. Streaming z wydarzenia dostępny będzie na profilu facebookowym Teatru Ziemi Rybnickiej, nagranie z koncertu udostępnione zostanie też na kanale YouTube instytucji.
O organizatorze koncertu
Teatr Ziemi Rybnickiej (TZR) to jedna z największych samorządowych instytucji kultury na Górnym Śląsku. Placówka organizuje znaczące wydarzenia kulturalne w skali krajowej i międzynarodowej. TZR stwarza mnóstwo okazji do kontaktu na żywo z muzyką klasyczną i popularną, a także z teatrem i sztukami wizualnymi. W instytucji w Rybniku działa kilka grup artystycznych, Klub kultury „Harcówka” oraz wydawana jest „Gazeta Rybnicka”. W budynku TZR znajduje się sala widowiskowa na 650 miejsc, a także sala kameralna, baletowa, Galeria „Oblicza” i scena plenerowa.