TechnikaArtykułyInneBudownictwo i wnętrzaArtykułyDom

Klimatyzacja w domu

0

Klimatyzacja w domu / mieszkaniu – montaż, cena, opinie, porady

Jeżeli zastanawiasz się nad montażem klimatyzacji w mieszkaniu czy domu, nasz poradnik jest dla Ciebie. Dowiesz się z niego, jakie są zalety i wady tego rozwiązania, ile kosztuje oraz, które rozwiązania spotykają się z najlepszymi recenzjami na rynku.

Klimatyzacja w domu – czy warto?

Na początek zagrajmy w skojarzenia. Z czym większości ludzi kojarzy się słowo „klimatyzacja”? Wielu z nas powiedziałoby, że to komfort, wygoda, ale także kontrola – kontrola nad tym, jakie warunki temperaturowe panują w miejscu, w którym przebywamy. Wielu z nas po raz pierwszy korzystało z klimatyzacji, podczas jazdy samochodem. Tam pozwala ona znaleźć wytchnienie, zredukować zmęczenie i wzmocnić koncentrację na jeździe w gorące dni. Z kolei jesienią i zimą, przyspiesza odparowanie czy odmrożenie szyb. Niemal każdy posiadacz auta wyposażonego w klimatyzację (co potwierdzają statystyki), poszukując kolejnego pojazdu, decyduje się na taki, również wyposażony w ten system. Do komfortu łatwo się przyzwyczaić, a często nie ma wyraźnej potrzeby, by z niego zrezygnować.

Klimatyzacja w domu i mieszkaniuSkoro klimatyzacja samochodowa ma niemal same zalety, czemu nie mielibyśmy wykorzystywać jej także w miejscu, gdzie przebywamy jeszcze częściej? Tu dochodzimy do sedna naszych rozważań, czyli sensu montażu klimatyzacji w mieszkaniu. Klimatyzacja w domu to dziś już nie luksus, na który mogą pozwolić sobie nieliczni. To rozwiązanie dostępne nawet dla osób, dysponujących skromnym budżetem. Można zamontować ją zarówno na etapie budowy domu czy urządzania mieszkania jak i później. 

Ile kosztuje klimatyzacja w mieszkaniu?

Pytanie o koszty jest oczywiście jednym z pierwszych, które zadają osoby zainteresowane rozwiązaniami takimi jak klimatyzacja w mieszkaniu. Cena jest oczywiście istotna, jednak najpierw powinniśmy dokładnie zastanowić się nad tym, jakiego konkretnie rozwiązania potrzebujemy? Pytań, które należy zadać sobie na początek jest co najmniej kilka: 

  • czy zależy nam wyłącznie na wykorzystywaniu klimatyzacji do obniżania temperatury w ciepłe dni? 
  • czy klimatyzacja w domu jest nam potrzebna także do ogrzewania pomieszczeń? 
  • jeżeli ma służyć także do ogrzewania to, czy tylko okresowo, np. wiosną poza sezonem grzewczym czy też przez cały okres jesienno-zimowy?
  • czy klimatyzacja w mieszkaniu ma obejmować wszystkie pomieszczenia czy tylko niektóre?

Od odpowiedzi na powyższe pytania w dużym stopniu zależy, ile kosztuje klimatyzacja w domu. Koszt samego urządzenia i montażu to jednak tylko część inwestycji. Ważne jest jeszcze to, ile prądu pobiera klimatyzacja w domu i w jakim stopniu wpłynie na wysokość naszych rachunków za energię elektryczną. 

Klimatyzacja w mieszkaniu – opinie

Rynek chłodnictwa, związany z klimatyzacją pomieszczeń od lat boryka się z funkcjonującymi w społeczeństwie mitami i stereotypami. Wielu ludzi nawet nie rozważa montażu klimatyzacji w domu, z góry zakładając, że jest to rozwiązanie drogie w zakupie oraz eksploatacji. Na taki stan wiedzy mają wpływ początki powszechnego stosowania klimatyzatorów. Wówczas ich cena była na tyle wysoka, że wykorzystywano je głównie komercyjnie – w chłodniach, sklepach, drogich hotelach itp. Problemem starszych urządzeń była także wydajność. Do efektywnej pracy potrzebowały znacznej ilości energii elektrycznej. Montaż takiej klimatyzacji w domu jednorodzinnym i jej okresowe wykorzystywanie wiązały się ze wzrostem rachunków za prąd i to nawet kilkukrotnym. 

Opinie o klimatyzacjiTe nieaktualne już opinie na temat klimatyzacji w mieszkaniu nadal funkcjonują, jednak od osób, które zdecydowały się na jej montaż w ciągu ostatnich kilku lat zazwyczaj trudno usłyszeć złe słowo o tym rozwiązaniu. Świadomie wybrana i zamontowana klimatyzacja w mieszkaniu spotyka się dziś z niemal wyłącznie pozytywnymi recenzjami. Co ważne, z góry przewidzieć możemy dziś nie tylko jej cenę z montażem, ale także koszty eksploatacji. W Internecie dostępne są specjalne kalkulatory zużycia prądu dedykowane właśnie klimatyzatorom.

Jak działa klimatyzacja w domu?

Jeszcze przed wyborem odpowiedniego rozwiązania w zakresie domowej klimatyzacji, warto poznać przynajmniej podstawy działania tego systemu. Wiedząc, w jaki sposób pracuje ten układ, unikniemy zakupu nieefektywnego lub niedopasowanego do naszych potrzeb urządzenia. 

Każdy klimatyzator posiada sprężarkę i zawór rozprężny, wymienniki ciepła, parownik i skraplacz (chłodnicę klimatyzacji), a także wentylatory. Substancją, dzięki której transformacja powietrza ciepłego na zimne jest możliwa jest czynnik chłodniczy. Najważniejszym z wymienionych urządzeń jest sprężarka. To ona odpowiedzialna jest za transportowanie czynnika w całym systemie. Wpływające do niej powietrze jest poddawane wysokiemu ciśnieniu, a także podgrzewane. Zmienia swój stan skupienia i z gazu staje się cieczą. Dalej trafia do skraplacza. Skraplacz ma za zadanie odseparować ciepło i przetransportować je poza pomieszczenie, następnie ciecz trafia do zaworu rozprężnego, który obniża ciśnienie, a co za tym idzie temperaturę. Zimny czynnik, wciąż w fazie ciekłej, płynie do parownika, gdzie pochłania ciepło z powietrza w otoczeniu, znów przechodząc w stan gazowy. Następnie znów zostaje przetransportowany do sprężarki i powtarza się cały cykl. Klimatyzatory z funkcją grzania wyposażone są w specjalny zawór, który umożliwia odwrócenie procesu chłodniczego. Wówczas parownik zamienia się rolami ze skraplaczem, pozwalając na dostarczanie do wewnątrz pomieszczenia ciepłego powietrza zamiast zimnego.  

Klimatyzacja w mieszkaniu – które rozwiązanie wybrać?

Wybór odpowiedniego systemu klimatyzacji w domu jednorodzinnym czy mieszkaniu, zależy m.in. od tego, czy na montaż klimatyzacji decydujemy się w momencie budowy czy też remontu czy później. W każdym z tych przypadków montaż systemu powinien być możliwy, jednak na o wiele więcej można pozwolić sobie, kiedy mieszkanie lub dom znajduje się w stanie surowym. Wówczas możemy zbudować bardziej zaawansowany system jak np. klimatyzacja kanałowa. W domu czy mieszkaniu takie rozwiązanie zagwarantuje największy komfort. 

Klimatyzacja kanałowa w domu – jak to działa?

Klimatyzacja kanałowaKlimatyzacja kanałowa jest rozwiązaniem wybieranym najczęściej w przypadku budynków komercyjnych – biurowców, hoteli czy centr handlowych. Obecnie dostępna technologia pozwala jednak na bezproblemowe zamontowanie takiej klimatyzacji w domu jednorodzinnym czy nawet mieszkaniu w bloku. Klimatyzacja kanałowa polega na systemie łączących się ze sobą kanałów, których zadaniem jest rozprowadzanie powietrza po całym budynku. Odpowiednie ułożenie kanałów pozwala na korzystanie z klimatyzacji tylko w określonych miejscach – całość jest sterowana w pełni elektronicznie. 

Jak już wspomnieliśmy, największą zaletą klimatyzacji kanałowej jest to, że potrafi zapewnić największy komfort. Odpowiednio zamontowana na wczesnym etapie budowy czy remontu jest także najbardziej estetyczna – widoczne pozostają jedynie niewielkie otwory wentylacyjne w ścianie lub suficie. Swego rodzaju wadą klimatyzacji kanałowej jest poziom skomplikowania systemu. Urządzenie sterujące, czyli klimatyzator (a raczej jego specjalna wersja dedykowana tylko temu typowi klimatyzacji) musi znajdować się w osobnym pomieszczeniu, a zatem należy wygospodarować na niego miejsce. Musi ono być dostępne dla interwencji serwisowych oraz ewentualnej naprawy. Montaż sieci kanałów w ścianach lub ponad sufitem wymaga sporego zaangażowania i odpowiedniej ilości miejsca. Na klimatyzację kanałową warto decydować się od razu przy tworzeniu projektu budynku. Wówczas system można rozprowadzić w tym samym czasie co system elektryczny czy hydrauliczny, bez ryzyka uszkodzenia ich elementów. Montaż klimatyzacji kanałowej na późniejszym etapie budowy czy remontu również jest możliwy, ale wymaga ostrożności i pewnej dozy kreatywności. Kanały można ukryć ponad podwieszanym sufitem, jednak zazwyczaj nie obejdzie się bez rozkuwania ścian czy stropów. 

Cena klimatyzacji kanałowej jest bardzo trudna do oszacowania z góry. Praktycznie niemożliwe jest dokładne podanie jej kosztów bez poznania zapotrzebowania, charakterystyki danego budynku i wykonania pomiarów na miejscu. Na cenę ma wpływ także oczywiście wybór klimatyzatora – jego mocy (dostosowanej do metrażu pomieszczeń) oraz marki. Im więcej potrzebujemy kanałów i im będą one dłuższe, tym wyższa będzie cena instalacji. Będziemy także potrzebować droższego klimatyzatora, zdolnego do wydajnej obsługi całego układu. Ogólnie jednak, koszt montażu klimatyzacji kanałowej uchodzi za wyższy od standardowych rozwiązań, które opiszemy w kolejnych akapitach.

Klimatyzacja w domu i mieszkaniu – popularne rozwiązania

Oczywiście klimatyzacja kanałowa to tylko jedna z opcji, na które możemy się zdecydować w zakresie klimatyzacji w domu. Montaż takiego rozwiązania jest skomplikowany i stosunkowo drogi, zatem nie jest to najczęściej wybierany system przez prywatnych inwestorów. W tym akapicie skupimy się na rozwiązaniach tańszych, starając się przedstawić ich wady i zalety.

Przenośny klimatyzatorZdecydowanie najtańszym rozwiązaniem w zakresie klimatyzacji w mieszkaniu jest zakup klimatyzatora przenośnego. Na rynku jest bardzo szeroki wybór tego typu urządzeń. Na pierwszy rzut oka rozwiązanie wydaje się bardzo wygodne. Klimatyzator przenośny zwykle przypomina swoim wyglądem niewielką lodówkę na kołach, a jego podstawową zaletą jest mobilność. Możemy przenieść lub przeprowadzić go na wspomnianych kółkach do pomieszczenia, w którym przebywamy i uruchomić, by cieszyć się chłodnym powietrzem… Niestety w wielu przypadkach ten sielankowy opis to tylko teoria. Przenośne klimatyzatory mają problemy z wydajnością, z reguły jest ona dość niska. W przypadku wielu takich urządzeń, w ciepły dzień uda nam się zbić temperaturę o maksymalnie 1-2 stopnie C, pomimo pracy urządzenia na najwyższych obrotach. Nieco lepszą wydajność od podstawowych modeli przenośnych klimatyzatorów mają wersje wyposażone  w rurę elastyczną, którą należy wystawić na zewnątrz budynku przez okno lub drzwi balkonowe. Dostęp do powietrza zewnętrznego znacznie poprawia wydajność klimatyzatora, ale jednocześnie odbiera mu jego podstawowy atut, czyli mobilność. Nie sposób nie wspomnieć tu także o estetyce, która niezależnie od designu klimatyzatora zostaje popsuta za sprawą długiej rury, zwisającej z okolicy okna… Poza tym, poprzez otwarte okno czy drzwi do domu napływają dodatkowe masy ciepłego powietrza, którego przecież chcemy uniknąć i dlatego używamy klimatyzatora. Rozwiązaniem tego problemu są specjalne uszczelki okienne lub balkonowe z otworem na rurę klimatyzatora, których zadaniem jest blokowanie napływu ciepłego powietrza do budynku. Takie rozwiązanie jest stosunkowo wydajne, pod warunkiem wyboru odpowiednio mocnego urządzenia. Montaż jednak staje się skomplikowany,  a dodatkowo, kiedy chcemy zamknąć okno lub drzwi, musimy demontować konstrukcję i za każdym razem budować ją na nowo. Podstawowe klimatyzatory przenośne mają pewną oczywistą zaletę, którą jest niska cena. Jak już wspomnieliśmy takie urządzenia nie są jednak zbyt wydajne. Te, które można pochwalić za efektywność kosztują sporo więcej – często tyle, że w podobnej cenie moglibyśmy już zamontować klimatyzator ścienny. Oczywiście są sytuacje, w których przenośny klimatyzator będzie najlepszym rozwiązaniem, np. kiedy z różnych powodów nie możemy założyć klimatyzatora ściennego. Przykładowo są one także często wybierane przez osoby wynajmujące mieszkanie czy dom. Dla wielu ludzi rozwiązanie przenośne jest jedyną opcją klimatyzacji w mieszkaniu w bloku, w którym niemożliwe jest uzyskanie zgody na rozwiązanie ścienne, wymagające umieszczenia części instalacji na zewnątrz budynku. 

Klimatyzacja w domu – klimatyzator ścienny

Klimatyzator ściennyNajbardziej popularnym w ostatnich latach rozwiązaniem w zakresie systemów klimatyzacji w mieszkaniu czy domu są klimatyzatory ścienne. Są to bardzo wydajne i oszczędne klimatyzatory, których cena stała się przystępna. Zestawiając ze sobą wady i zalety różnych systemów, jest to obecnie najbardziej optymalna klimatyzacja w domu jednorodzinnym czy mieszkaniu. Klimatyzatory ścienne to inaczej mówiąc klimatyzatory typu Split, które można połączyć w układ, tworząc rozwiązanie Multisplit. Pojedynczy klimatyzator składa się z dwóch jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej. Na zewnątrz budynku znajduje się sprężarka i skraplacz, a w jednostce wewnętrznej parownik. Jednostki są oczywiście połączone ze sobą, co wymaga wykonania otworów w konstrukcji budynku. Dla niektórych użytkowników jest to główna wada rozwiązania, zwłaszcza jeżeli np. wynajmujemy mieszkanie, a właściciel nie wyraża zgody na tego typu ingerencje w konstrukcję. Kolejnym problemem jest znalezienie odpowiedniej lokalizacji urządzenia. Pamiętajmy, że musimy znaleźć miejsce zarówno na jednostkę zewnętrzną jak wewnętrzną, którą warto umieścić w takim punkcie, by była w stanie zapewnić komfort termiczny na jak największej przestrzeni. Ważne jest, by zapewnić jednostce komfort pracy – nie stawiać np. tuż pod nią obszernej szafy czy innych mebli, które mogłyby blokować rozprzestrzenianie się powietrza płynącego z klimatyzatora. Co do jednostki zewnętrznej może ona wisieć na ścianie budynku, ale powinna znajdować się w takim miejscu, by umożliwić dostęp do niej w razie konieczności przeprowadzenia naprawy. W przypadku bloków mieszkalnych często jednostki zewnętrzne montuje się na balkonie, co oczywiście jest rozwiązaniem wygodnym, jednak ograniczającym nieco dostępną przestrzeń balkonu. Warto wiedzieć, że jednostki zewnętrzne generują także wodę, która musi zostać odprowadzona na zewnątrz. W przypadku budynków zamieszkałych przez wiele osób konieczne staje się zatem zapewnienie dostępu do systemu rynnowego, tak, aby kapiąca woda nie wylewała się na cudzy balkon czy też nie spływała luzem po elewacji.

Klimatyzacja w mieszkaniu – klimatyzator Split

Określenie „klimatyzator ścienny” jest tak naprawdę umowną nazwą dla klimatyzatorów typu Split. Istnieją bowiem różne rozwiązania w zakresie jednostek chłodzących. Przykładem są specjalne wersje do zastosowania na poddaszach, gdzie jednostkę wewnętrzną można zamontować przy podłodze w miejscu, gdzie skos dachu uniemożliwia korzystanie z przestrzeni – wówczas nie tracimy cennego miejsca w pomieszczeniu. Tego typu klimatyzatory mają także estetyczny wygląd, często przypominają klasyczne grzejniki.

Klimatyzator SplitJak działa klimatyzacja w domu oparta o klimatyzator typu Split? Znaczna część procesów w układzie klimatyzacji odbywa się w jednostce wewnętrznej, dzięki czemu w pomieszczeniu nie słychać odgłosów pracy klimatyzacji. Cicha praca to jedna z największych zalet tego rozwiązania. Kolejną jest wydajność. Klimatyzator typu Split, w zależności od swojej mocy, jest w stanie zapewnić komfort temperaturowy na dużej przestrzeni. Często montując jeden klimatyzator możemy liczyć na to, że obsłuży on więcej niż jedno pomieszczenie – oczywiście jeżeli zapewnimy odpowiednie warunki dla przepływu chłodzonego (czy ogrzewanego) powietrza. Chcąc zapewnić sobie komfort w większej liczbie pomieszczeń, możemy zdecydować się na rozwiązanie Multisplit, czyli system, w którym do jednej jednostki zewnętrznej klimatyzatora podłączamy kilka jednostek wewnętrznych. Rozwiązanie wymaga przemyślenia konstrukcji układu, zaplanowania, gdzie będą biegły przewody i czy możliwe będzie ich estetyczne ukrycie. Właśnie dlatego rozwiązanie Multisplit jest rzadko wybierane jako klimatyzacja w mieszkaniu w bloku, a częściej jako klimatyzacja w domu jednorodzinnym, planowana już na etapie budowy.

Jakie są największe zalety klimatyzatorów ściennych? Oprócz cichej pracy warto docenić przede wszystkim ich wydajność. Po ustawieniu zadanej temperatury (zazwyczaj za pomocą pilota) nie musimy czekać długo aż powietrze w pomieszczeniu zostanie schłodzone lub ogrzane. Takie klimatyzatory posiadają także płynną regulację wydajności, co oznacza, że po osiągnięciu zadanej temperatury przechodzą w tryb oszczędnej pracy, co ma znaczny wpływ na ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Klimatyzatory typu split mogą być także wyposażone w szereg funkcji, zwiększających komfort użytkowania oraz poprawiających jakość powietrza. Na rynku nie brakuje jednostek wyposażonych np. w opcję WiFi, dzięki której możemy sterować pracą klimatyzatora z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu. Funkcja przydaje się zwłaszcza, jeżeli np. chcemy schłodzić pomieszczenia tuż przed powrotem z pracy lub np. ogrzać ściany, gdy przez dłuższy czas znajdujemy się poza domem. Niektóre urządzenia mają nawet specjalną funkcję, pozwalającą utrzymać niewykorzystywane mieszkania czy domy w dobrej kondycji. Jak działa taka klimatyzacja w domu? Pracując w takim trybie klimatyzator samodzielnie uruchomi się, gdy temperatura spadnie poniżej określonej wartości, np. 7 stopni. Wówczas będzie on podtrzymywał nieco wyższą temperaturę, by uchronić dom przed nadmiernym wychłodzeniem ścian, wilgocią i innymi szkodliwymi dla konstrukcji procesami. 

Klimatyzacja w domu może być połączona także z oczyszczaniem powietrza. Obecnie wiele popularnych modeli posiada wbudowany jonizator, bardziej zaawansowane modele posiadają także inne, rozwinięte funkcje w zakresie oczyszczania powietrza. 

Klimatyzacja w mieszkaniu a zużycie prądu

Klimatyzacja w mieszkaniu w bloku zawsze pobiera energię bezpośrednio z sieci. Obliczenie poboru jest dziś proste, dzięki podawaniu przez producentów urządzeń dokładnych danych dotyczących zużycia. Wystarczy wówczas obliczyć w przybliżeniu, ile prądu klimatyzator zużyje w czasie pełnej godziny pracy i pomnożyć przez czas jego wykorzystywania. Przydatne w tym zakresie są dostępne w Internecie kalkulatory zużycia. Oczywiście otrzymany wynik będzie przybliżony, gdyż jak wspomnieliśmy, nowoczesne klimatyzatory przechodzą w tryb oszczędny, kiedy uda im się osiągnąć zadaną temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Z kolei czas, w którym to osiągną zależy od początkowej temperatury w pomieszczeniu oraz temperatury zadanej. 

Obniżenie kosztów klimatyzacjiDla klimatyzacji w domu prąd można produkować we własnym zakresie, np. za sprawą posiadania instalacji fotowoltaicznej. Obecnie coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się właśnie na takie rozwiązanie, gdzie klimatyzatory służą do wykorzystywania nadwyżek prądu, generowanych przez panele. Bywają zatem wykorzystywane nie tylko do schładzania pomieszczeń, ale także do ich grzania.

Warto podkreślić jednak, że nowoczesne klimatyzatory nie pobierają znacznych ilości energii. Ich wykorzystanie nie powinno przełożyć się na znaczne podwyżki w rachunkach. Nieco więcej prądu klimatyzatory zużywają w trybie grzania – jeżeli zatem chcielibyśmy wykorzystywać klimatyzację jako jedyne źródło ogrzewania także w sezonie jesienno-zimowym, warto wykonać szczegółowe kalkulacje dla takiego rozwiązania.

Klimatyzacja w mieszkaniu – najważniejsze fakty

Wybór klimatyzacji do domu czy mieszkania powinien być poprzedzony dokładną identyfikacją własnych potrzeb w tym zakresie oraz warunków lokalowych. Warto wziąć pod uwagę także potencjalne koszty eksploatacyjne – montaż klimatyzacji w domu to dopiero początek wydatków i nie chodzi tu tylko o zużycie energii elektrycznej przez klimatyzator. Ważne dla utrzymania gwarancji na urządzenie jest jego regularne serwisowanie, które polega z reguły na sprawdzeniu poprawności działania urządzenia, wyczyszczeniu go (w tym odgrzybieniu) oraz wymianie filtrów. Taki regularny serwis jest ważny nie tylko ze względu na utrzymanie gwarancji, ale także ze względu na bezpieczeństwo użytkowania i wydajność urządzenia. Warto wiedzieć, że na rynku klimatyzacji za gwarancję najczęściej odpowiedzialna jest firma montująca system, a nie bezpośrednio producent urządzenia. Właśnie dlatego, montując urządzenie zakupione na własną rękę (nie będąc licencjonowanym montażystą) możemy stracić gwarancję. Z kolei firmy montujące klimatyzację w mieszkaniu czy domu, wymagają regularnego serwisowania urządzenia (raz lub dwa razy do roku) do utrzymania ważności gwarancji sprzętu. To szczególnie istotna kwestia, o której warto pamiętać.
Po wyborze odpowiedniego rozwiązania w zakresie klimatyzacji w domu pozostaje jeszcze wybór konkretnych produktów. Warto zdecydować się na rozwiązanie pochodzące od renomowanych producentów, posiadających doświadczenie na rynku klimatyzacji. Nie oznacza to jednak, że nie warto ufać młodym firmom, których oferty kuszą niższą ceną. Za każdym razem dobrym rozwiązaniem będzie poszukanie informacji o konkretnym produkcie na forach opinii w Internecie. 

Oceń artykuł