Wojciech Kiedrowski – pamiątkowa tablica zawiśnie w Kartuzach 

0

Wojciech Kiedrowski to postać wyjątkowa dla całego regionu Kaszub i właśnie dlatego w Kartuzach, tzw. stolicy Kaszub, powstała inicjatywa wykonania tablicy upamiętniającej działacza. Kim był Wojciech Kiedrowski i jak postępują prace związane z tablicą pamiątkową tworzoną ku jego czci, opisujemy poniżej.

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
Kartuzy, willa przy ul. Kościerskiej 1c – Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera
Zdjęcie: M_H.DE / commons.wikimedia.org

Wojciech Kiedrowski – Kaszubski Stolem 

Wojciech Kiedrowski urodził się w 1937 r. w Gdyni, a do szkół uczęszczał w Somoninie i w Kartuzach. Następnie studiował na Wydziale Budownictwa Wodnego Politechniki Gdańskiej i jako inżynier pracował niemal 40 lat głównie w Gdańskim Przedsiębiorstwie Instalacji Sanitarnych. Jednak Kiedrowski zasłynął w zupełnie innej dziedzinie – zapisał się w historii jako wielki popularyzator kultury Kaszub, działacz i społecznik oraz redaktor naczelny miesięcznika „Pomerania” i wydawca literatury kaszubskiej. Jeśli chodzi o tę ostatnią działalność, Kiedrowski wydał ponad 200 różnorodnych gatunkowo publikacji dotyczących Kaszub. W ten sposób opublikował prawie kompletny przegląd literatury kaszubskiej i regionalnej.  

Za zasługi na tym polu otrzymał w 1972 r. Medal Stolema, a kolejnych latach odznaczenia takie jak: Pieczęć Świętopełka Wielkiego, Srebrną Tabakierę Abrahama oraz Medal im. F. Ceynowy „Budziciel Kaszubów”. Trzeba wiedzieć, że są to najbardziej znaczące honory regionu kaszubsko-pomorskiego. Sylwetka Kiedrowskiego i jego dokonania zostały opisane w książce pt. „Lew *Stolem* Budziciel” napisanej przez Edmunda Puzdrowskiego i kilkadziesiąt innych znaczących postaci (2007, wyd. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie). 

Tablica pamiątkowa Wojciecha Kiedrowskiego 

Wojciech Kiedrowski zmarł 18 kwietnia 2011 r., a więc w tym roku przypada 10 rocznica jego śmierci. W związku z tym przyjaciele, współpracownicy oraz działacze należący do Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (Oddział w Kartuzach i w Gdańsku), wspierani przez Burmistrza Kartuz Mieczysława Gołuńskiego, postanowili upamiętnić Wojciecha Kiedrowskiego. Inicjatywa wyszła od Jerzego Nacla, wiceprezes ZKP Gdańsk, który przyjaźnił się z Kiedrowskim, a poza oddziałami ZKP (Gdańsk, Gdynia, Kartuzy) i samorządem Kartuz do przedsięwzięcia dołączyło też Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach. To właśnie na budynku Muzeum zainstalowana zostanie pamiątkowa tablica upamiętniająca Kiedrowskiego. 

Jak przyznaje Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, sam Kiedrowski nie był związany z Muzeum, jednak jego działalność motywuje instytucje kaszubskie, które powinny nie tylko popularyzować, ale też zachęcać innych do aktywności na rzecz kaszubszczyzny. Poza tym Wojciech Kiedrowski często gościł w Informacji Turystycznej w Kartuzach prowadzonej przez Muzeum. W punkcie tym prowadzona też była sprzedaż publikacji wydawanych przez Oficynę Czec. 

Ostateczny wygląd tablicy pamiątkowej został ustalony na ostatnim spotkaniu w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach (7 stycznia 2021 r.). Osoby uczestniczące w zebraniu uzgodniły, że tablica zrobiona będzie z wapienia olandzkiego, z którego często wykonywane były kiedyś tablice epitafijne. Kolor tablicy nawiązywać ma do elewacji budynku Muzeum. Co ciekawe, w środku tablicy znajdzie się element rzeźbiarski przedstawiający gryfa kaszubskiego. Aktualnie realizowane są prace nad finalnym projektem, natomiast uroczyste odsłonięcie tablicy ma się odbyć 18 kwietnia 2021 r. (w dziesiątą rocznicę śmierci Wojciecha Kiedrowskiego). Nadal można jednak wesprzeć realizację przedsięwzięcia, wpłacając pieniądze na rachunek bankowy Oddziału Gdańskiego ZKP o numerze 09 1160 2202 0000 0001 2049 2878 w Banku Milennium. Należy pamiętać, by w tytule przelewu wpisać: darowizna na tablicę upamiętniającą Wojciecha Kiedrowskiego. 

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj