Muzeum Architektury we Wrocławiu ma dla czytelników niemałą niespodziankę. Na swojej stronie internetowej udostępniło dla wszystkich chętnych e-booki, które są elektronicznymi wersjami książek ciszących się niesłabnącym zainteresowaniem publiczności, a których nakład już się wyczerpał. Poza 4 znanymi i cenionymi tytułami Muzeum Architektury opublikuje niebawem w tej formie także premierową książkę „Moduł. Architektura Jana Szpakowicza”.
Na realizację projektu „Tworzenie i udostępnienie wydawnictw Muzeum Architektury w formie e-booków” wrocławska instytucja uzyskała środki finansowe z Programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci”. Jakie konkretnie publikacje można będzie dzięki niemu nieodpłatnie pobrać?
Wrocławskie dworce kolejowe
Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów wrocławskich dworców kolejowych i jedna z topowych publikacji Muzeum Architektury we Wrocławiu. Książka miała 2 nakłady, jednak oba zostały już dawno temu wyprzedane. Kompletna monografia obejmuje niepublikowane przedtem projekty architektoniczne oraz materiały ikonograficzne pochodzące z przepastnych zbiorów Archiwum Budowlanego Wrocławia. Znajdziemy tu mnóstwo artykułów, które pokazują, jak wyglądało wytyczanie pierwszych linii kolejowych na terenie Wrocławia i Śląska, a także omawiają dworce kolejowe, które powstawały we Wrocławiu od 1842 r. Publikacja zawiera też oryginalne teksty źródłowe w języku niemieckim (np. komentarze projektantów dworców) i biogramy architektów oraz budowniczych kolei pracujących przy projektach we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.
„Wrocławskie dworce kolejowe”, 2006, red. Maria Zwierz.
Trzy początki. 1918/1945/1989
Wydawnictwo przygotowane w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości. W publikacji analizie zostają poddane 3 kluczowe dla historii Polski momenty XX wieku. Lata 1918, 1945 i 1989 to cezury, które skutkowały przełomowymi zmianami na wszystkich możliwych płaszczyznach. Autorzy książki w ciekawy sposób dowodzą, że pomimo fundamentalnych różnic pomiędzy architekturą tych 3 okresów, wyraźne jest też pewne podobieństwo, które obecne jest na głębszym poziomie. To, co można dostrzec pod powierzchnią, to niebywała wiara w możliwość zbudowania świata na nowo, w zdecydowanej opozycji do tego, co było dotychczas.
„Trzy początki. 1918/1945/1989”, 2018, red. Małgorzata Devosges-Cuber i Michał Duda.
Heinrich Lauterbach. Architekt wrocławskiego modernizmu
„Heinrich Lauterbach. Architekt wrocławskiego modernizmu” to zarówno tytuł wystawy Muzeum Architektury we Wrocławiu z 2012/2013 r., jak i towarzyszącej jej publikacji. Książka to owoc pracy naukowców z Polski i za granicy, którzy zajmowali się badaniem twórczości i historii życia jednego z najważniejszych wrocławskich architektów okresu międzywojennego. Lauterbach, który był jednym z inicjatorów i organizatorów wystawy Werkbundu WuWA z 1929 r., ma dla Wrocławia wiele innych zasług.
Monografia zawiera artykuły i eseje analizujące twórczość Lauterbacha napisane przez znamienitych ekspertów w dziedzinie architektury europejskiego modernizmu. Zamieszczono tu katalog z więcej jak 30 obiektami i większymi kompleksami mieszkaniowymi, a także archiwalne i współczesne fotografie budowli wraz z ich szczegółowymi opisami. Znajdziemy tu dodatkowo teksty pióra Lauterbacha, w tym świetny artykuł dotyczący Hansa Poelziga (wybitny architekt był nauczycielem Lauterbacha) i Akademii Sztuki we Wrocławiu.
„Heinrich Lauterbach. Architekt wrocławskiego modernizmu”, 2014, red. Jerzy Ilkosz.
Wieżowce Wrocławia 1919-1932
Bohaterem publikacji jest miasto Wrocław postrzegane jako jedno z ważniejszych laboratoriów nowoczesnej architektury i urbanistyki w Europie. Książka przygotowana została w związku z wystawą z 1997 r., której organizatorami było Archiwum Budowlane Miasta Wrocławia oraz Technische Universität w Brunszwiku.
Czytelnik znajdzie tu szczegółową analizę koncepcji architektonicznych i urbanistycznych, które rodziły się i finalizowały w mieście Maxa Berga – wizjonera światowej architektury. Zamieszczono tu projekty wieżowców (głównie stworzone przez Maxa Berga), które nie były wcześniej publikowane. Poza tym publikacja zawiera teksty traktujące o budownictwie wieżowców, projektach zrealizowanych we Wrocławiu – budynków poczty oraz kas oszczędności albo też gigantycznych biurowców i domów towarowych.
„Wieżowce Wrocławia 1919-1932”, 1997, red. Jerzy Ilkosz.
Moduł. Architektura Jana Szpakowicza
Ostatnia książka, która powinna wkrótce zostać dodana do katalogu dostępnych e-booków, to wydawnicza premiera Muzeum Architektury we Wrocławiu. Publikacja poświęcona jest twórczości Jana Szpakowicza, a wystawę dotyczącą jego architektury zobaczymy w 2021 r. E-book przeznaczony jest dla anglojęzycznych czytelników.
„Moduł. Architektura Jana Szpakowicza”, red. Małgorzata Devosges-Cuber, Aleksandra Czupkiewicz, Łukasz Wojciechowski, Michał Duda.