Muzeum Regionalne w Jaśle udostępniło fotokopie swoich zbiorów muzealnych online. Co więcej, instytucja przygotowała filmy, w których prezentuje wybrane kolekcje eksponatów, a pracownicy muzeum szczegółowo je omawiają. Bardzo interesujące są też 4 produkcje, które mają formę wirtualnych warsztatów z artystami i rękodzielnikami z Jasła i regionu jasielskiego.
Zbiory Muzeum Regionalnego w Jaśle online
Projekt „Zbiory Muzeum Regionalnego w Jaśle online” zrealizowany został przy wsparciu finansowym Narodowego Centrum Kultury (program „Kultura w sieci”). Jego efektem jest 10 filmów, które przygotowało Muzeum Regionalne w Jaśle. 6 filmów przedstawia kolekcje muzealne, z których część pokazuje twórczość lokalnych artystów (Władysława Chajca, Wincentego Cygana i Józefa Zajączkowskiego). Dla miłośników sztuki ludowej bardzo ciekawe będą natomiast filmy, w których twórcy ludowi z Jasła i okolic opowiadają o swoim warsztacie i historii danej sztuki rękodzielniczej. Z tych internetowych warsztatów można dowiedzieć się np. czym są i jak tworzyć krywulki łemkowskie, wieńce dożynkowe czy kwiaty z bibuły – i to bezpośrednio od regionalnych mistrzów.
Filmy udostępnione przez Muzeum Regionalne w Jaśle:
- Orły wojskowe i formacji mundurowych
- Sztuka sakralna
- Paleontologia
- Władysław Chajec – rzeźba
- Wincenty Cygan – malarz, pisarz, marynarz
- Fotografia – Józef Zajączkowski
- Bibułkarstwo – Renata Górka
- Wieńce dożynkowe – Sylwestra i Adolf Małkowie
- Rzeźba – Antoni Bolek
- Krywulkarstwo – Anna Dobrowolska
Wszystkie wymienione powyżej filmy znajdziemy na kanale filmowym Muzeum Regionalnego w Jaśle na YouTube.
Projekt „Zbiory Muzeum Regionalnego w Jaśle online” polegał także na sfotografowaniu 1 tys. eksponatów muzealnych oraz zamieszczeniu fotografii na stronie internetowej instytucji. Żeby zobaczyć zdjęcia eksponatów wystarczy wejść na stronę Muzeum Regionalnego w Jaśle i wybrać zakładkę „Zbiory”. Znajdowanie interesujących nas eksponatów ułatwi specjalna wyszukiwarka umieszczona na stronie, a także przyporządkowanie wszystkich pozycji do szczegółowo wydzielonych kategorii. Można także użyć filtrów według autora lub według roku.
O Muzeum Regionalnym w Jaśle
Muzeum Regionalne w Jaśle istnieje od 1969 r. – wcześniej jednostka działała jako społeczne Muzeum Regionalnego PTTK. Instytucja od zawsze zajmowała się 2 działami merytorycznymi, czyli działem etnograficznym i historycznym. Ten drugi jest bardzo obszerny, ponieważ obejmuje on nie tylko zabytki stricte historyczne, ale też zbiory z zakresu sztuki. Muzeum Regionalne w Jaśle może pochwalić się także wyodrębnionymi zbiorami archeologicznymi i paleontologicznymi. Na samym początku istnienia Muzeum posiadało jedynie 560 eksponatów, które przejęło od Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego (a więc założycieli społecznego Muzeum Regionalnego PTTK). W tej chwili zbiory Muzeum są 40-krotnie większe – obejmują ponad 20 tys. eksponatów i archiwaliów. Instytucja dysponuje również archiwum historycznym i etnograficznym.
Aktualnie realizowany jest projekt „Ukryte skarby Muzeum Regionalnego w Jaśle”, który polega na modernizacji budynku instytucji. Dzięki temu powstaną m.in. nowe sale ekspozycyjne, a dotychczasowe ekspozycje stałe zostaną przebudowane i wzbogacone o multimedia. Zakończenie inwestycji planowane jest na listopad 2021 r. Projekt finansowany jest z RPO Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.