Koronawirus w Polsce – kalendarium przebiegu pandemii COVID-19
O wykryciu w Wuhan „zapalenia płuc z nieznaną przyczyną” chiński rząd poinformował WHO 31 grudnia 2019 r. Jednak w Polsce początkowo mało kto zdawał sobie sprawę, że epidemia może dotknąć nasz kraj bezpośrednio. W krótkim czasie stało się jednak jasne, że COVID-19 to pandemia globalna – w ciągu pierwszych 3 miesięcy koronawirus został potwierdzony u 1,5 miliona ludzi z różnych zakątków świata. Również w Polsce epidemia COVID-19 szybko zaczęła się rozprzestrzeniać. Jaki był przebieg pandemii w kolejnych dniach, jakie decyzje podejmował rząd polski i jak zmieniało się życie Polaków począwszy od marca 2020 r.? Przypominamy poniżej.
04.03.2020
Do mediów trafia informacja o pierwszym pacjencie w Polsce, u którego został zdiagnozowany koronawirus. Potwierdza ją minister zdrowia Łukasz Szumowski, który informuje, że chory pochodzi z województwa lubuskiego i znajduje się w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. 66-letni pacjent czuje się dobrze. Dzień wcześniej wrócił z Niemiec, po czym sam zgłosił się do lekarza rodzinnego, skąd trafił na oddział zakaźny szpitala. Polski pacjent zerowy spędził w zielonogórskim szpitalu 18 dni, następnie opuścił go wyleczony.
06.03.2020
Minister zdrowia Łukasz Szumowski decyduje, że od północy 6 marca obowiązywać będzie zakaz wywozu leków z kraju. Dotyczy to wszelkich leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych oraz przeciwwirusowych, a także maseczek, czepków, termometrów i sprzętu innego rodzaju, który może mieć znaczenie w walce z ewentualną epidemią.
10.03.2020
Premier Mateusz Morawiecki informuje, że rząd polski podjął decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych, co ma powstrzymać szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa.
11.03.2020
Zapada decyzja o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych: szkół, uczelni wyższych, przedszkoli, żłobków i klubów dziecięcych od 16 marca (poniedziałek) na okres 2 tygodni. Premier Mateusz Morawiecki informuje, że już od 12 marca szkoły nie będą prowadziły zajęć edukacyjnych, a tylko opiekuńcze.
Tego samego dnia WHO wydaje komunikat, w którym ogłasza pandemię COVID-19. Decyzję tę tłumaczy niepokojącym poziomem rozprzestrzeniania się koronawirusa, wysoką intensywnością oraz alarmującym poziomem braku działań wielu państw.
12.03.2020
57-letnia kobieta z Poznania leczona w Szpitalu Miejskim, staje się pierwszą w Polsce ofiarą śmiertelną koronawirusa. Stan chorej był ciężki od początku, zdiagnozowano u niej zapalenie płuc o ciężkim przebiegu klinicznym. Pacjentka była podłączona do respiratora i utrzymywana w stanie śpiączki farmakologicznej.
13.03.2020
Premier Mateusz Morawiecki ogłasza wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, które ma obowiązywać od 14 marca. Oznacza to:
- zakaz wjazdu obcokrajowców do Polski – wyjątkiem są cudzoziemcy, którzy pracują lub mieszkają w Polsce, jednak obowiązywać ich ma 14-dniowa kwarantanna,
- 14-dniowa kwarantanna jest obowiązkowa również dla Polaków wracających do kraju z zagranicy,
- pełne kontrole na granicach (na okres 10 dni z możliwością przedłużenia), ruch w kraju pozostaje bez zmian,
- wstrzymanie międzynarodowych połączeń lotniczych i kolejowych (nie dotyczy ruchu towarowego), międzynarodowe loty czarterowe dozwolone,
- ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych, restauracji, kawiarni, barów, klubów, pubów, kasyn i innych miejsc o charakterze rozrywkowym. Punkty gastronomiczne mogą wydawać posiłki na wynos oraz na dowóz. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i banki mogą działać bez zmian.
- zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób (na okres 14 dni z możliwością przedłużenia), dotyczy to też mszy.
Ustawa umożliwia też rządowi m.in. możliwość nałożenia obowiązku szczepień ochronnych czy określenia sposobu przemieszczania się.
16.03.2020
Pierwszy przypadek koronawirusa w rządzie polskim – pozytywny wynik testu uzyskuje minister środowiska Michał Woś. 3 tygodnie później jest wyleczony.
Premier Mateusz Morawiecki decyduje o zawieszeniu lotów samolotowych odbywających się wewnątrz kraju.
17.03.2020
Pierwszy polski zarażony COVID-19 przechodzi testy, które wykazują, że jest wyleczony.
20.03.2020
Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski ogłasza, że od 25 marca szkoły muszą przejść w tryb nauczania zdalnego. Za organizację nauczania online odpowiadać mają dyrektorzy szkół.
21.03.2020
Liczba osób w Polsce, u których potwierdzono zakażenie wirusem COVID-19, przekracza 500.
23.03.2020
Wypływa sprawa błędów popełnionych w szpitalu w Grójcu (województwo mazowieckie), skutkiem których zakażonych koronawirusem zostaje 10 pacjentów, 7 lekarzy, a kilkudziesięciu innych medyków zostaje objętych izolacją. Podobne sytuacje mają miejsce w innych polskich szpitalach.
24.03.2020
Rząd polski decyduje o wprowadzeniu ograniczeń dotyczących przemieszczania się. Wyjść z domu można w celu dotarcia do pracy, zrobienia zakupów, wizyty u lekarza czy wyprowadzenia psa. Spacery i uprawianie sportu na świeżym powietrzu są dozwolone, ale kontakty z innymi mają zostać zminimalizowane. Obowiązuje zakaz zgromadzeń – nie można poruszać się w grupach większych niż 2 osoby (nie dotyczy rodzin). Kara za złamanie tego przepisu może wynieść nawet 5 tys. zł. W mszach i pogrzebach udział wziąć może maksymalnie 5 osób, nie wliczając prowadzącego nabożeństwo. Obostrzenia mają obowiązywać od 25 marca do 11 kwietnia, a ich podstawą prawną jest ustawa o chorobach zakaźnych.
25.03.2020
Pada złowieszczy rekord – liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce przekracza 1 tysiąc. W tym momencie liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wynosi 14.
W Polsce rozpoczyna się nauczanie zdalne, które jest początkowo mocno utrudnione (lub uniemożliwione) przez awarie dzienników elektronicznych.
Szef MSWiA Mariusz Kamiński informuje o przedłużeniu zamknięcia granic do 13 kwietnia.
26.03.2020
Odbywa się posiedzenie Sejmu, podczas którego zostaje przyjęta uchwała dotycząca zmian w jego regulaminie. Pozwala ona na przeprowadzanie sejmowych posiedzeń i głosowań w formie zdalnej (moc prawna do 30 czerwca 2020 r.).
28.03.2020
Rząd polski wprowadza zmiany w kodeksie wyborczym, które umożliwiają głosowanie korespondencyjne dla wybranych wyborców.
29.03.2020
Ustawa zwana tarczą kryzysową zostaje przyjęta przez Sejm. Pakiet ustaw zostaje ostatecznie zaakceptowany 31 marca, kiedy swój podpis składa prezydent Andrzej Duda. Ustawa ta to pakiet rozwiązań stworzony z myślą o osobach prowadzących działalność gospodarczą oraz o pracownikach, który ma na celu ograniczyć negatywne skutki gospodarcze epidemii COVID-19.
30.03.2020
Kolejny rekord – liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce przekracza 2 tysiące, z czego liczba ofiar śmiertelnych to 31 osób.
31.03.2020
Premier Mateusz Morawiecki ogłasza kolejne obostrzenia, które mają wyhamować rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Najważniejsze ograniczenia, jakie wprowadza rząd polski to:
- obowiązek zachowania minimum 2 metrów od innych – nie dotyczy osób poniżej 13 r.ż., niepełnosprawnych i starszych,
- zakaz wchodzenia do parków itp.,
- zakaz przebywania poza domem bez opieki osoby dorosłej dla osób, które nie ukończyły 18 r.ż.,
- zamknięcie lokali usługowych, fryzjerskich, kosmetycznych, rehabilitacyjnych, punktów masażu i gabinetów tatuażu, zakazane zostają wizyty domowe polegające na wykonywaniu wymienionych usług,
- dopuszczalna liczba osób w sklepie to 3 osoby na 1 kasę,
- obowiązek zakładanie rękawiczek przed wejściem do sklepu,
- wprowadzenie godzin dla seniorów – między godziną 10 a 12 do sklepów spożywczych, aptek i drogerii mogą wchodzić tylko osoby powyżej 65 r.ż.,
- zamknięcie hoteli i miejsc noclegowych (od 2 kwietnia),
- firmy muszą zapewnić minimum 1,5 metra odległości pomiędzy stanowiskami pracy,
- brak możliwości uprawiania sportu na dworze.
Kara za złamanie przepisów może wynieść nawet 30 tys. zł.
03.04.2020
Liczba osób w Polsce, u których wynik testu na obecność koronawirusa był dodatni, przekracza 3 tysiące.
Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasów, obowiązuje też zakaz wstępu do Parków Narodowych. Zakaz obowiązywać ma od 3 do 11 kwietnia.
06.04.2020
Odbywa się posiedzenie Sejmu, na którym przyjęta zostaje ustawa umożliwiającą przeprowadzenie wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym. Ustawa zezwala też na to, by marszałek Sejmu mógł zdecydować o zmianie terminu wyborów w sytuacji stanu epidemii w Polsce.
08.04.2020
Liczba chorych na COVID-19 w Polsce przekracza 5 tysięcy.
09.04.2020
Nałożone dotychczas restrykcje związane z epidemią koronawirusa zostają utrzymane. Dodatkowo rząd polski ustanawia obowiązek zasłaniania twarzy dla osób, które znajdują się w przestrzeni publicznej (od 16 kwietnia).
Premier Mateusz Morawiecki ogłasza, że egzaminy maturalne i egzaminy ósmoklasistów nie odbędą się w zaplanowanych terminach.
10.04.2020
Były wicepremier Jarosław Gowin informuje, że Państwowy Zakład Higieny kowalidował polski test na koronawirusa (opracowany przez Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu). Jego wiarygodność jest 100-procentowa. Zapowiedziana zostaje produkcja testów na skalę masową.
Rząd polski przedłuża zakaz wstępu do lasów do 19 kwietnia.
11.04.2020
Liczba osób, które zmarły w Polsce z powodu zakażenia COVID-19 przekroczyła 200.
16.04.2020
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział stopniowe odmrażanie gospodarki – rozpoczęcie pierwszego etapu planowane jest na 20 kwietnia.
Przyjęty tydzień wcześniej przepis o obowiązkowym zasłanianiu ust i nosa przez osoby przebywające w miejscu publicznym wchodzi w życie.
Odbywa się posiedzenie Sejmu, podczas którego przyjęte zostają niektóre poprawki Senatu do tarczy kryzysowej 2.0, m.in. zwolnienie ze składek ZUS jednoosobowych firm niezależnie od ich przychodu.
19.04.2020
W Polsce odnotowano rekordowy dzienny przyrost nowych zakażeń COVID-19 w liczbie 545.
20.04.2020
Rząd polski luzuje restrykcje wynikające z pandemii: zniesiony zostaje zakaz wstępu do lasów i parków, a w sklepach może przebywać w tym samym czasie więcej osób.
22.04.2020
Liczba zakażeń COVID-19 w Polsce przekracza 10 tysięcy osób.
25.04.2020
Liczba zgonów spowodowanych epidemią koronawirusa przekracza 500.
Premier Mateusz Morawiecki informuje, w jaki sposób nastąpi odmrażanie sportu w Polsce.
04.05.2020
Rozpoczyna się drugi etap odmrażania gospodarki: działalność mogą wznowić hotele i ośrodki noclegowe oraz galerie handlowe.
07.05.2020
Liczba osób zarażonych koronawirusem w Polsce przekracza 15 tysięcy.
11.05.2020
Najwięcej nowych zakażeń odnotowano na Śląsku (łącznie niemal 3,8 tys. zakażonych osób), na którym prowadzona była szeroko zakrojona akcja badań przesiewowych górników i ich bliskich. Śląskie kopalnie stają się ogniskami koronawirusa.
13.05.2020
Premier Mateusz Morawiecki informuje, że od 18 maja otworzone zostaną zakłady fryzjerskie, kosmetyczne oraz punkty gastronomiczne (częściowo). Premier zapowiada też, że od 25 maja w szkołach rozpoczną się zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne dla klas 1-3 oraz konsultacje dla maturzystów i ósmoklasistów.
16.05.2020
W Warszawie zorganizowany zostaje protest przedsiębiorców związany z epidemią i obostrzeniami.
21.05.2020
Liczba zakażeń COVID-19 w Polsce przekracza 20 tysięcy osób.
25.05.2020
Liczba zgonów osób zarażonych koronawirusem w Polsce przekracza 1 tysiąc.
27.05.2020
Premier Mateusz Morawiecki przedstawia plany na dalsze odchodzenie od dotychczasowych restrykcji: obowiązek zasłaniania nosa i ust ma zostać zniesiony od 30 maja, teatry, kina, baseny i siłownie mają zostać otwarte 6 czerwca, a na weselach może się bawić do 150 osób.
29.05.2020
Mateusz Morawiecki zapowiada, że wydarzenia sportowe zostaną otwarte dla kibiców od 19 czerwca.
01.06.2020
Minister edukacji Dariusz Piontkowski podaje do wiadomości, że do końca bieżącego roku szkolnego edukacja będzie mieć charakter zdalny (do 26 czerwca).
03.06.2020
Rząd polski decyduje, że pomimo epidemii wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca.
04.06.2020
Koronawirus został wykryty w Polsce łącznie u ponad 25 tysięcy osób.
08.06.2020
Resort zdrowia informuje o 599 nowych zakażeniach w Polsce i jest to najwyższy dzienny wynik, odkąd rozpoczęła się pandemia. Stajemy się jednym z państw unijnych o największym przyroście zakażeń.
16.06.2020
Liczba osób zarażonych COVID-19 w Polsce wynosi już ponad 30 tys. osób. Nadal najwięcej przypadków notowanych jest na Śląsku.
25.06.2020
Premier Mateusz Morawiecki składa deklarację, że od nowego roku szkolnego dzieci będą mogły wrócić do szkół, a studenci na uczelnie.
28.06.2020
Choć pandemia COVID-19 trwa, odbywają się wybory prezydenckie – głosować można tradycyjnie w lokalu wyborczym lub korespondencyjnie. W 2 gminach z powodu bardzo wysokiej zapadalności na COVID-19 głosowanie ma wyłącznie formę korespondencyjną. Do drugiej tury wyborów przechodzi aktualny prezydent Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.
01.07.2020
Sukces w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu – po raz pierwszy pacjent zarażony COVID-19 został wyleczony przy użyciu osocza ozdrowieńca.
11.07.2020
Liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce to 305, z czego najwięcej odnotowano ponownie w województwie śląskim. Dotychczas liczba wszystkich zarażonych osób wynosi 37 521, z czego 1 568 to ofiary śmiertelne. 26 635 pacjentów zostało wyleczonych.
12.07.2020
Odbywa się druga tura wyborów prezydenckich (w takiej samej formie jak tura pierwsza). Prezydent Andrzej Duda zostaje wybrany na drugą kadencję.
17.07.2020
Rząd polski rezygnuje z kolejnych restrykcji, zgadzając się na mniejszy dystans społeczny oraz większą liczbę kibiców na stadionach.
19.07.2020
Ministerstwo Zdrowia informuje, że w Polsce potwierdzono 358 nowych zakażeń COVID-19. Aż 115 zarażonych osób mieszka w województwie małopolskim – w tym 76 to podopieczni lub osoby pracujące w Domu Opieki w Grobli. Na ośrodek nałożona zostaje kwarantanna.
25.07.2020
Ministerstwo Zdrowia informuje o 584 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Ten wynik jest zbliżony do rekordowej liczby zakażeń z 8 czerwca (599).
30.07.2020
Pandemia koronawirusa dalej przybiera na sile, w Polsce potwierdzono rekordowe 615 nowych przypadków zakażenia. 15 zarażonych osób umiera.
31.07.2020
Nowym ogniskiem zakażenia okazuje się być wesele zorganizowane w Warszawie (Rembartów). 17 gości weselnych ma potwierdzone zakażenie COVID-19, a ponad 100 trafia na kwarantannę. Nie jest to odosobniony przypadek, kiedy wesele staje się ogniskiem zakażenia.
01.08.2020
Koronawirus w Senacie – zakażony jest senator Jan Filip Libicki.
03.08.2020
Następni senatorowie Artur Dunin i Ryszard Bober zarażeni COVID-19. Każde zaplanowane na ten tydzień posiedzenie Sejmu i Senatu zostaje odwołane.
04.08.2020
Koronawirus został potwierdzony także u posła Dariusza Klimczaka.
05.08.2020
Minister edukacji Dariusz Piontkowski zapowiada, że 1 września nowy rok szkolny rozpocznie się tradycyjnie w szkołach.
08.08.2020
Obowiązywać zaczynają nowe obostrzenia w wybranych powiatach. Objęte nimi zostają te obszary kraju, w których odnotowano największy przyrost zakażeń. Do strefy czerwonej trafia 9 powiatów (w których występuje powyżej 12 zakażeń na 10 tysięcy mieszkańców), do żółtej 10 (od 6 do 12 potwierdzonych przypadków na 10 tys. mieszkańców). Lista ma być aktualizowana.
Ministerstwo zdrowia informuje o 843 nowych przypadkach zakażeń COVID-19 – najwięcej na Śląsku i Mazowszu.
12.08.2020
Województwo małopolskie pierwszy raz, odkąd zaczęła się epidemia, jest regionem z największą liczbą zakażeń COVID-19.
21.08.2020
Rekordowy dzienny przyrost zakażeń koronawirusem w Polsce – przybyło 903 potwierdzonych przypadków. Nastąpiło 13 zgonów osób zarażonych.
01.09.2020
Pomimo trwającej pandemii uczniowie wracają do szkół.
02.09.2020
Rząd polski decyduje się wprowadzić zakaz lotów do 44 państw (do 15 września).
03.09.2020
Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawia nową strategię walki z pandemią, podkreślając, że nacisk położony zostanie na środki dedykowane poszczególnym regionom, a nie ogólnokrajowe.
04.09.2020
Resort zdrowia informuje, że ostatniej doby za wyleczonych uznano zostało 1227 pacjentów, co jest w Polsce rekordowym wynikiem od początku epidemii.
05.09.2020
Ogłoszona zostaje nowa lista 10 powiatów, które znajdują się w strefie czerwonej lub żółtej.
15.09.2020
Dom Pomocy Społecznej w Parchowie to nowe ognisko zakażeń COVID-19 – największe na Pomorzu. Potwierdzono tu 87 przypadków zarażenia.
17.09.2020
837 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, najwięcej w Małopolsce. Wskutek epidemii nastąpiło kolejnych 16 zgonów.
Na Stadionie Narodowym ruszają prace budowy pierwszego szpitala tymczasowego.
18.09.2020
Minister zdrowia Adam Niedzielski informuje o powołaniu zespołu doradczego, który ma stworzyć strategię rozwoju systemu opieki zdrowotnej podczas pandemii.
19.09.2020
Pandemia przynosi kolejny najwyższy dzienny przyrost zachorowań – 1000 nowych przypadków COVID-19.
24.09.2020
21 powiatów trafia do strefy czerwonej lub żółtej (w tym Sopot).
25.09.2020
Ministerstwo zdrowia poinformowało o kolejnych 1587 przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci 23 osób.
28.09.2020
Były minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz członkowie jego rodziny z dodatnim wynikiem testu na obecność koronawirusa.
01.10.2020
Rekordowe 1967 nowych zakażeń COVID-19 w Polsce – najwięcej przypadków ponownie na Mazowszu i w Małopolsce.
Rozpoczęty nowy rok akademicki na większości uczelni oznacza zajęcia wyłącznie w formie online.
02.10.2020
Ponownie smutny rekord: 2292 nowych zakażeń. 26 osób zakażonych koronawirusem zmarło.
03.10.2020
51 powiatów obowiązują dodatkowe obostrzenia: 17 powiatów znajduje się w strefie czerwonej (w tym Sopot), a 34 w żółtej (w tym Gdańsk, Gdynia, Rzeszów, Kielce, Nowy Sącz i Szczecin).
04.10.2020
Pandemia koronowirusa w Polsce oznacza łącznie już ponad 100 tysięcy zakażonych osób.
05.04.2020
Dodatni wynik testu na obecność koronawirusa uzyskał poseł Przemysław Czarnek, który miał zostać zaprzysiężony jako minister edukacji i nauki. Do zaprzysiężenia dochodzi 19 października.
06.10.2020
Rząd polski wprowadza politykę zero tolerancji dla osób, które nie stosują się do obostrzeń. W strefie żółtej obowiązkowe będzie noszenie maseczki w miejscach publicznych (od 10 października). Ogłoszono też zmiany dotyczące zgromadzeń publicznych.
07.10.2020
Dzienny przyrost potwierdzonych zakażeń COVID-19 w Polsce wyniósł aż 3003 przypadki. W ciągu doby przeprowadzono 44 tysiące testów, 283 pacjentów było w tym czasie podłączonych do respiratorów, a 75 osób zarażonych koronawirusem zmarło. Wszystkie te liczby są rekordowe.
08.10.2020
Resort zdrowia informuje o kolejnych 4280 przypadkach zarażenia COVID-19 oraz śmierci 76 chorych.
09.10.2020
Premier Mateusz Morawiecki ogłasza, że od 10 października cały kraj zostaje objęty żółtą strefą, z wyjątkiem powiatów, które kwalifikują się do strefy czerwonej (32 powiaty i 6 miast) – tam obostrzenia są większe. W związku z tym w miejscach publicznych w całej Polsce obowiązywać będzie nakaz noszenia maseczki oraz limity osób przebywających na określonej powierzchni i biorących udział w uroczystościach.
10.10.2020
Rekordowe 5300 nowych przypadków zakażenia COVID-19. Zmarły 53 osoby zakażone koronawirusem.
Premier Mateusz Morawiecki informuje o przywróceniu w sklepach godzin dla seniorów (osób powyżej 60 r.ż.) między godziną 10 a 12 – od 15 października.
W wielu miastach odbywają się protesty antycovidowców, interweniuje policja.
13.10.2020
Były minister zdrowia Łukasz Szumowski trafił do szpitala z ponownym podejrzeniem zakażenia koronawirusem.
Premier Mateusz Morawiecki zostaje objęty dwutygodniową kwarantanną, w związku z kontaktem z osobą, u której potwierdzono zakażenie. Wynik testu premiera jest ujemny.
14.10.2020
Liczba nowych zakażeń w Polsce wynosi 6526, zmarło 116 zarażonych osób.
15.10.2020
Liczba nowych potwierdzonych przypadków zakażenia COVID-19 w Polsce wynosi 8099, zmarło 91 chorych.
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji ogłasza decyzję o nowych obostrzeniach. W strefie żółtej szkoły średnie i wyższe przechodzą na nauczanie hybrydowe, natomiast w strefie czerwonej na nauczanie zdalne. Poza tym w strefie żółtej punkty gastronomiczne mogą działać w godzinach 6 – 21 (w innych godzinach sprzedaż tylko na wynos). W środkach komunikacji miejskiej zajętych może być tylko 50 procent miejsc siedzących lub 30 procent wszystkich miejsc. W weselach uczestniczyć może maksymalnie 20 osób (brak zabaw tanecznych), a w zgromadzeniach do 25 osób. W strefach czerwonych w sklepach może przebywać maksimum 5 osób na 1 kasę, zakazane zostają imprezy okolicznościowe (od 19 października), a w zgromadzeniu publicznym może uczestniczyć maksymalnie 10 osób.
17.10.2020
Do strefy czerwonej przypisanych zostaje 152 powiatów i miast powiatowych, w tym m.in. Warszawa, Toruń, Lublin, Łódź, Kraków, Gdańsk, Częstochowa i Olsztyn.
21.10.2020
Ministerstwo Zdrowia podaje dane dotyczące sytuacji epidemicznej: w Polsce 10 040 nowych przypadków COVID-19 i 130 zgonów.
22.10.2020
Pandemia koronawirusa w ostatnich tygodniach nieustająco przyspiesza – dzienny przyrost zachorowań wynosi aż 12 107, a liczba zgonów – 168.
Odbywa się posiedzenie sejmu, na którym przyjęty zostaje projekt ustawy dotyczącej walki z epidemią.
Ogólnopolski Strajk Kobiet rozpoczyna cykl protestów przeciw zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej w związku z wydaniem przez Trybunał Konstytucyjny wyroku w tej sprawie. Strajk kobiet oznacza protesty w kilkuset miastach Polski (i poza jej granicami), w których często biorą udział tysiące czy dziesiątki tysięcy ludzi. W związku z tym pojawiają się oskarżenia, że strajk kobiet zwiększa zagrożenie epidemiologiczne, a uczestnicy protestów łamią zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób.
23.10.2020
W Polsce odnotowano 13 632 nowych przypadków zarażenia koronawirusem i 153 zgonów. Od początku pandemii zaraziło się 228 318 osób, z czego zmarło 4172 chorych.
Premier Mateusz Morawiecki ogłasza, że od 24 października cała Polska staje się strefą czerwoną. Oznacza to m.in. wprowadzenie nauczania zdalnego w szkołach podstawowych w klasach od 4 do 8, zamknięcie punktów z gastronomią (dozwolone tylko posiłki na wynos lub z dowozem) i zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób (nie dotyczy osób mieszkających razem i celów zawodowych).
24.10.2020
Prezydent Andrzej Duda zarażony koronawirusem. Prezydent nie ma poważniejszych objawów i czuje się dobrze. W kancelarii prezydenta zarządzono kwarantannę.
30.10.2020
Rząd polski decyduje o zamknięciu cmentarzy na okres święta Wszystkich Świętych ze względu na dalszy wzrost zakażeń koronawirusem. Cmentarze pozostają zamknięte w dniach od 31 października do 2 listopada 2021 r.
04.11.2020
Premier Mateusz Morawiecki ogłasza nowe zasady bezpieczeństwa. Apeluje też do Polaków o pozostanie w domach i sygnalizuje realną możliwość wprowadzenia kwarantanny narodowej (jeśli liczba zgonów przekroczy 50 osób na 100 tys. mieszkańców).
07.11.2020
W życie wchodzą nowe zasady bezpieczeństwa, które obowiązywać mają do 29 listopada 2020 r. Należy do nich: nauka zdalna dla uczniów klasach 1-3 oraz przedłużenie nauki zdalnej dla uczniów klas starszych szkół podstawowych i ponadpodstawowych, zamknięcie placówek kulturalnych, w tym kin, teatrów i muzeów, ograniczenie liczby osób w kościołach (max. 1 osoba na 15 m2), zamknięcie galerii handlowych (wyjątkiem są sklepy określonego rodzaju), ograniczenie liczby osób: w sklepach poniżej 100 m2 max. 1 osoba na 10 m2, w sklepach powyżej 100 m2 – max. 1 osoba na 15 m2, zamknięcie hoteli dla osób, które nie są w podróżach służbowych.
25.11.2020
Pada rekord dziennej liczby zgonów z powodu COVID-19 w Polsce: umiera 674 osób.
28.11.2020
Rząd polski decyduje się na otwarcie galerii handlowych ze względu na Święta Bożego Narodzenia. Galerie mają przestrzegać ścisłego reżimu sanitarnego, a maksymalna liczba osób przebywających na ich terenie zależna jest od powierzchni obiektu.
02.12.2020
Liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce przekracza granicę 1 miliona.
08.12.2020
Minister zdrowia Adam Niedzielski i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk przedstawiają na konferencji prasowej projekt narodowego programu szczepień przeciwko COVID-19. Zgodnie z nim jako pierwsi zaszczepieni zostaną pracownicy służby zdrowia, domów opieki społecznej, ich pensjonariusze, osoby starsze, służby mundurowe i nauczyciele.
17.12.2020
Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłasza wprowadzenie kwarantanny narodowej, co uzasadnia zwiększeniem ryzyka rozprzestrzeniania się COVID-19 w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia (spotkania rodzinne, znasilone przemieszczanie się Polaków). W związku z tą decyzją zamknięte zostają galerie handlowe (z wyjątkiem sklepów spożywczych i drogerii), hotele oraz wyciągi narciarskie. Kwarantanna narodowa obowiązuje od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r.
Natomiast w noc sylwestrową wprowadzony został całkowity zakaz poruszania się od godz. 19:00 w dniu 31 grudnia 2020 r. do godz. 6:00 w dniu 1 stycznia 2021 r. (za wyjątkiem wyjść w celach służbowych i w nagłych przypadkach).
27.12.2020
Ruszają szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce (etap „0”) – pierwsze szczepienia wykonane zostają w Centralnym Szpitalu Kliniczny MSWiA w Warszawie. Etap „0” obejmuje m.in. pracowników sektora ochrony zdrowia, pracowników DPS-ów i MOPS-ów, personel pomocniczy i administracyjny w instytucjach medycznych.
29.12.2020
Ministerstwo Zdrowia informuje, że do 28 grudnia 2020 r. szczepionkę przeciwko koronawirusowi podano ponad 6,3 tys. pracownikom sektora ochrony zdrowia.
18.01.2021
W styczniu rozpoczyna się luzowanie obostrzeń. Do nauki stacjonarnej w szkołach od 18 stycznia 2021 r. wracają uczniowie z klas I – III.
01.02.2021
Następuje otwarcie galerii handlowych, muzeów i galerii sztuki jednak w ścisłym reżimie sanitarnym. W sklepie o powierzchni do 100 m2 może przebywać 1 osoba na 10 m2, a powyżej 100 m2 – 1 osoba na 15 m2.
Zniesione zostają tzw. godziny dla seniorów, które obowiązywały w sklepach między godz. 10:00 a 12:00.
25.01.2021
Rozpoczynają się szczepienia osób z „grupy pierwszej”, czyli: pensjonariuszy domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, osób powyżej 60 lat (począwszy od najstarszych), służb mundurowych, nauczycieli i pracowników żłobków.
12.02.2021
Otwarcie kin, teatrów, filharmonii i oper, które mają działać w rygorze sanitarnym i przy maks. 50% zajętych miejscach na widowni. Otwarte zostają też baseny, korty tenisowe, obiekty sportowe na powietrzu, stoki narciarskie. Hotele również mogą wznowić działalność w ścisłym reżimie sanitarnym. Decyzja o otwarciu tych obiektów wydana zostaje na okres 2 tygodni.
19.02.2021
Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłasza, że w Polsce mamy już „trzecią falę” pandemii COVID-19.
24.02.2021
Podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski informuje o nasileniu się „trzeciej fali” koronawirusa. Najtrudniejsza sytuacja jest w województwie warmińsko-mazurskim, dlatego od 27 lutego 2021 r. przywrócona zostaje w nim część obostrzeń, w tym: zamknięcie galerii i centrów handlowych, kin, teatrów, galerii sztuki, basenów, hoteli, powrót do nauki zdalnej dla klas I-III.
26.02.2021
Zgodnie z nowymi zasadami w przestrzeni publicznej niewystarczające jest zasłanianie ust i nosa przyłbicą, szalikiem, apaszką itp. Konieczne jest zakładanie maseczki.
11.03.2021
Rząd polski wprowadza kolejne obostrzenia w związku z wysokim przyrostem liczby osób zarażonych COVID-19 w ciągu doby. W województwie pomorskim od 13 marca, a w województwach mazowieckim i lubuskim od 15 marca zostały zamknięte kina, teatry, galerie sztuki, baseny, hotele, galerie i centra handlowe oraz wprowadzona została nauka hybrydowa dla uczniów klas I-III. Natomiast w innych rejonach Polski przy zachowaniu reżimu sanitarnego hotele mogą oferować 50% dostępnych miejsc, a kina, teatry, opery i filharmonie – 50% dostępnych miejsc siedzących. Wznowiony został amatorski sport na świeżym powietrzu, otworzono stoki i baseny. Nowe zasady obowiązują do 28 marca 2021 r.
17.03.2021
Dalsza intensyfikacja trzeciej fali COVID-19 prowadzi do wprowadzenia kolejnych obostrzeń w całym kraju. Tym samym obostrzenia obowiązujące już w województwie warmińsko-mazurskim, pomorskim, lubuskim i mazowieckim zaczynają obowiązywać we wszystkich pozostałych województwach w Polsce. Częściowy lockdown (nie wprowadzono zakazu przemieszczania się) ma obowiązywać od 20 marca do 9 kwietnia 2021 r. Konkretnie lockdown obejmuje: zamknięcie kin, teatrów, muzeów, sklepów w galeriach handlowych (z wyjątkami), obiektów sportowych, stoków narciarskich, klubów fitness, siłowni, saun, basenów, łaźni tureckich, kasyn, hoteli (z wyjątkiem hoteli robotniczych i wyjazdów służbowych) oraz wprowadzenie nauki zdalnej dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych.
25.03.2021
Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej mówią o sytuacji kryzysowej wynikającej z dalszego zwiększenia się liczby zachorowań na koronawirusa i ogłaszają kolejne obostrzenia w całym kraju na okres 27 marzec – 9 kwiecień 2021 r. (Wielkanoc). Dotyczą one m.in.: zamknięcia centrów i galerii handlowych (z wyjątkami), wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych o powierzchni powyżej 2000 m2, salonów urody, zakładów kosmetycznych i fryzjerskich, przedszkoli i żłobków (z wyjątkiem opieki dla dzieci rodziców wykonujących zawód medyczny czy służb porządkowych w trakcie wykonywania zadań służbowych), obiektów sportowych (z wyjątkiem sportu zawodowego). W obiektach kultu religijnego może przebywać max. 1 osoba na 20 m2, zachowując odległość min. 1,5 m. Premier i minister zdrowia apelują też o pracę zdalną i spędzenie świąt Wielkanocy z domownikami.
07.04.2021
Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłasza przedłużenie obostrzeń do 18 kwietnia 2021 r.
14.04.2021
Minister zdrowia Adam Niedzielski po raz kolejny informuje o przedłużeniu obostrzeń w Polsce – do 25 kwietnia 2021 r. Hotele i inne obiekty noclegowe mają zostać nieczynne do 3 maja 2021 r. włącznie (z wyjątkiem określonych wyjazdów służbowych i hoteli robotniczych). Jednocześnie minister zapowiedział otwarcie żłobków i przedszkoli oraz przywrócenie amatorskiego sportu na świeżym powietrzu od 19 kwietnia 2021 r.
21.04.2021
Liczba osób zakażonych COVID-19 maleje, dlatego podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski informuje, że w 11 województwach od 26 kwietnia 2021 r. częściowo zniesione zostaną obostrzenia. Oznacza to otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych oraz salonów urody, a także powrót do nauki hybrydowej uczniów klas 1-3. Obostrzenia pozostają jednak w pełni utrzymane w województwie dolnośląskim, łódzkim, opolskim, śląskim i wielkopolskim, czyli tam, gdzie liczba zachorowań nadal jest na wysokim poziomie.
28.04.2021
Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłaszają na konferencji prasowej poluzowanie kolejnych obostrzeń. Zgodnie z planem w kolejnych terminach miały następować następujące zmiany zasad:
- od 1 maja 2021 r.: otwarcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich w całym kraju, obiektów sportowych na świeżym powietrzu (do 50 osób), krytych obiektów sportowych i basenów dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży (50% obłożenia).
- od 4 maja 2021 r.: otwarcie muzeów i galerii sztuki (maks. 1 osoba na 15 m2), galerii handlowych, sklepów meblowych i budowlanych (maks. 1 osoba na 15 m2), nabożeństwa z limitem 1 osoby na 15 m2, powrót nauki stacjonarnej dla klas 1-3.
- od 8 maja 2021 r.: otwarcie hoteli (maks. 50% obłożenie obiektu).
Kolejne zmiany miały obowiązywać od 15 i 29 maja 2021 r., jednak plany te zostały później zmodyfikowane.
12.05.2021
Zmniejszenie się liczby zakażonych koronawirusem i przyspieszenie szczepień skłoniły polski rząd do przyspieszenia planowanego luzowania obostrzeń. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowy harmonogram zmian:
- od 15 maja 2021 r.: na świeżym powietrzu brak obowiązku zakrywania ust i nosa, otwarcie ogródków w gastronomii, udostępnienie 100% miejsc siedzących bądź 50% wszystkich miejsc w transporcie zbiorowym, nauka hybrydowa dla uczniów klas 4-8 szkół podstawowych oraz 1-4 szkół średnich, kina, teatry, opery mogą działać na świeżym powietrzu (50% obłożenia), na świeżym powietrzu z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego mogą odbywać się zajęcia organizowane przez domy i ośrodki kultury, świetlice, instytucje kultury, w obiektach na świeżym powietrzu można uprawiać sport przy udziale publiczności (maks. 25% obłożenia obiektu), a w outdoorowych zajęciach i wydarzeniach sportowych brać udział może maks. 150 osób.
- od 21 maja 2021 r.: otwarcie kin, teatrów, filharmonii (maks. 50% zajętych miejsc, zakaz picia i jedzenia w obiektach), domy i ośrodki kultury, świetlice i instytucje kultury mogą wznowić działalność w pomieszczeniach z zachowaniem reżimu sanitarnego, parki rozrywki mogą działać z 50% obłożeniem.
- od 28 maja 2021 r.: otwarcie gastronomii w pomieszczeniach przy maks. obłożeniu 50% i z zachowaniem min. 1,5 m dystansu pomiędzy stolikami, możliwość organizacji imprez okolicznościowych dla maks. 50 osób (nie wlicza się tu osób w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19), otwarcie krytych basenów i obiektów sportowych dla wszystkich przy 50% obłożeniu obiektu, możliwość organizacji zajęć i wydarzeń na świeżym powietrzu – maks. 250 osób, otwarcie siłowni, klubów fitness, solariów z limitem 1 osoby na 15 m2.
- od 29 maja 2021 r.: przywrócenie nauki stacjonarnej dla uczniów wszystkich szkół.