Na czym polega różnica pomiędzy sztukami walki a sportami walki?
Nie oszukujmy się — przez setki, tysiące lat, ludzie, którzy nie potrafili stanąć w obronie własnej, ginęli. Tracili życie, a później o nich zapominano. Dzisiaj pamiętamy o wielkich wojownikach, rycerzach, samurajach i dowódcach. Za ich historycznymi sukcesami stoją umiejętności, a przede wszystkim znajomość sztuki walki. Z biegiem historii wykształciła się ich niezliczona ilość, przeróżne style i techniki. Dzisiaj te metody treningu wojowników znalazły miłośników jako swojego rodzaju sposób na życie — od fizyczności, po wymiar duchowy. Trenerzy stają się mentorami, przewodnikami życiowymi wielu adeptów, uczniowie pasjonują się uprawianymi stylami na wszelki możliwy sposób, a filmowe popisy kaskaderów znających najlepsze sztuki walki zapierają dech w piersiach widzów. Z czasem narodziły się także sporty walki, znacząco różniące się od sztuk walki. Można je najprościej określić jako najskuteczniejsze techniki walki zebrane pod szyldem jednej dyscypliny. Sporty walki nie posiadają także znanych ze sztuk elementów duchowości, filozofii czy kodeksów moralnych. Są to zwykłe dyscypliny sportowe, w których dochodzi do rywalizacji pod postacią starć pomiędzy przeciwnikami. Sztuki walki a sporty walki różnią się także pod względem treningów — treningi sportów walki mają za cel zwiększenie zdolności fizycznych zawodnika, poprawa wytrzymałości bądź siły, a całkowicie pomija się aspekty duchowości. Zmienia się także rola trenera, który ma motywować podopiecznego pod względem sportowym, a nie kierować jego sprawami życiowymi.
Co ciekawe, w większości przypadków ogromną różnicę pomiędzy osobą trenującą sztuki walki a sporty walki dojrzymy po samym przebiegu potyczki. Adept sztuki walki, takiej jak aikido czy judo, będzie starał się skorzystać ze swoich technik jedynie wtedy, kiedy to konieczne. Utarło się też, iż w sztuk walki wykorzystuje się głównie w obronie własnej. Sporty walki z kolei dążą do jak najszybszej eliminacji przeciwnika. Co więcej, MMA oraz boks na scenie światowej przybrały bardzo medialną formę. Promuje się kontrowersyjnych zawodników, którzy nie wyrażają ani grama szacunku do przeciwnika czy dyscypliny. Najskuteczniejsze sztuki walki są wciąż powiązane z filozofią Dalekiego Wschodu, co skutkuje opanowaniem ich adeptów. Twórcy sportów walki wyciągnęli zaś z tych dziedzin to, co najskuteczniejsze i stworzyli swoje własne style. Zostawili jednak elementy rozwoju duchowego daleko w tyle.
Sztuki walki a sporty walki, mimo różnic, wciąż znajdują miliony miłośników na całym świecie. Pojawiają się w filmach i na ringach stawianych w tak prestiżowych miejscach, jak chociażby Caesar’s Palace w Las Vegas. Spróbujmy przybliżyć czytelnikom niektóre ze sztuk walki, które do dzisiaj nie zostały zapomniane. Co więcej, najsłynniejsi zawodnicy MMA wywodzą się z tych właśnie dyscyplin. Świadczy to o ich niezmiennej skuteczności. Oto najskuteczniejsze sztuki walki, rodzaje i ich techniki:
Karate
Jest to sztuka walki wywodząca się z Japonii, a konkretnie z wyspy Okinawy. Mieszkańcy tego miejsca musieli bronić się przed napastnikami bez szerokiego dostępu do broni, opracowali więc ten właśnie styl. Tłumaczenie słowa „karate” to „pusta ręka”. Techniki Karate obejmują uderzenia rękami i nogami. Często zadawaniu tych ciosów towarzyszą charakterystyczne okrzyki. Zwykle częścią szkolenia adeptów tej sztuki walki jest widowiskowe rozbijanie desek, a nawet cegieł za pomocą pięści. Karate stawia duży nacisk na rozwój fizyczny swoich uczniów. Do ogromnej popularności tej sztuki walki dołożyły się hity kinowe lat 80., kiedy to triumfy święciły produkcje ze słynnymi aktorami/karatekami.
Judo
Mniej widowiskowa, ale niezwykle skuteczna sztuka walki. Opracował ją Japończyk Jigoro Kano. Tworzą ją rzuty, przytrzymania i duszenia, mające błyskawicznie zakończyć potyczkę. Pozwalają także łatwo pokonać nawet dużo większego i cięższego przeciwnika. Stopnie wtajemniczenia uczniów symbolizowane są poprzez kolory pasów. Treningi tej sztuki walki są bardzo polecane w przypadku dzieci, gdyż pomagają w rozwoju szybkości oraz siły, ale także wypracowują opanowanie, szacunek do innych i dyscyplinę.
Aikido
Aikido wywodzi się z Japonii i składa się z około 700 technik! Każda z nich odznacza się charakterystyczną estetyką, płynnością ruchów. Istotą Aikido jest połączenie walki i ćwiczeń z medytacją, połączenie ciała i umysłu w harmonii. Samo starcie w tej sztuce walki opiera się na unikach, dźwigniach, uderzeniach i rzutach, które należy wykonywać odpowiednio płynnie, aby zwyciężyć, nawet z kilkoma przeciwnikami. Co ciekawe, techniki Aikido nie przewidują bloków! Obrona polega jedynie na unikach, przez co adept wykorzystuje siłę ataków przeciwko samemu atakującemu. Celem starcia jest pozbawienie przeciwnika równowagi i jak najszybsze obezwładnienie go. W Aikido rozwój duchowy jest równie ważny, jak ćwiczenia fizyczne.
Kung-fu
To chyba najbardziej „filmowa” sztuka walki, za co odpowiedzialni są aktorzy pokroju słynnego Bruce’a Lee. Sztuka walki wykreowała się w buddyjskich klasztorach Szaolin, Wudaing oraz Emei. Techniki stosowane w Kung-fu mają odzwierciedlać płynność i harmonię ruchów pochodzących z natury — lamparta, żurawia, modliszki itd. Ogromna mnogość stylów utrudnia opisanie całej sztuki, możemy skupić się jednak na popularnym Wing Tsun. Ten odłam głównej sztuki skupia się na znalezieniu słabych punktów obrony przeciwnika i wykorzystaniu ich. Styl pozwala pokonać silniejszych od siebie błyskawicznymi ciosami w gardło lub oczy. Oczywiście tylko w samoobronie!
Zanim opiszemy kilka sportów walki, spróbujmy jeszcze raz podkreślić ważną różnicę. Sztuki walki a sporty walki odróżnia podejście. Najlepsze sztuki walki są systemami obronnymi, które często łączą się z dążeniem do doskonałości adeptów na wszelkich życiowych polach. Sporty walki to zwyczajne dyscypliny sportu, w których rywalizacja polega na starciu fizycznym. Opiszemy teraz najpopularniejsze sporty walki, rodzaje ich technik itd.:
Boks
Sport znany już w Starożytnej Grecji oraz Rzymie. Boks, jaki znamy dzisiaj, pochodzi z XVIII wiecznej Anglii. Techniki boksu to ciosy proste, sierpowe i zadawane z dołu, oczywiście w grę wchodzą jedynie ręce. Sport jest bardzo wymagający, jeśli chodzi o siłę i sprawność fizyczną zawodników, dodatkowo wymaga dużej jasności myślenia w stresujących sytuacjach.
Muai Thai
Sporty inaczej nazywany boksem tajskim. Podobno dyscyplina ta pochodzi od starożytnych tajskich sztuk walki. Jest mieszanką stylów znanych w Chinach oraz Indiach. Sport ten nieco przypomina boks wzbogacony o techniki z użyciem łokci, kolan i stóp. Staje się przez to niesamowicie brutalny, ale także skuteczny. Dzięki tym cechom Muai Thai zdobyło sobie ogromną popularność na świecie i znalazło wielu miłośników w światku MMA.
Krav Maga
Ten Izraelski sport walki został stworzony na potrzeby wojska Izraela. Można wręcz powiedzieć, że jest systemem, który ma pozwolić na natychmiastowe obezwładnienie przeciwnika. Techniki Krav Magi wykorzystują całe ciało, a jej militarna wersja uznaje też użycie broni, a nawet otoczenia! Sport ten łączy elementy opracowane przez inne sporty walki, boks, zapasy, judo oraz wielu innych stylów połączonych w jedną, jak najskuteczniejszą dyscyplinę.
Brazylijskie Jiu-Jitsu
Znane też pod skróconą nazwą BJJ, Brazylijskie jiu-jitsu jest połączenie zapasów, judo, ju-jitsu i wielu innych sztuk walki. Celem tego sportu jest sprowadzenie przeciwnika do parteru i pokonanie go za pomocą dźwigni lub duszenia. Ogromna część treningów poświęcona jest na realne walki, co pomaga ćwiczącym wyćwiczyć swoje umiejętności w prawdziwych warunkach starcia. Techniki BJJ są popularnie używane w samoobronie, korzystają z nich także żołnierze armii Stanów Zjednoczonych oraz inne sporty walki!
Podsumowując, sztuki walki a sporty walki różnią się na wielu polach, jednak każdy z nich ma swoje ogromne plusy, na które warto zwrócić uwagę. Sztuki walki stawiają ogromny nacisk na rozwój duchowy, więc będą idealne dla osób, które chcą czegoś więcej, niż samego treningu fizycznego. Sporty walki z kolei będą idealnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy pragną sportowej rywalizacji i realnej walki. Jesteśmy pewni, że każdy znajdzie coś dla siebie!